Із січня 2020 року українці почали отримувати дві платіжки за газ: власне за газ і за його доставку. У АТ "Львівгаз" пояснили, з чого складається тариф за розподіл газу та як розрахувати платіж самостійно.

Що включено в тариф за доставку/розподіл газу?

Тариф за доставку газу затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Станом на нині, він становить 0,99 грн за 1 кубометр без ПДВ. У ціну включена робота оператора газорозподільних систем.

У Львові цю функцію виконує АТ "Львівгаз": у вартість входить цілодобова робота аварійної бригади та виклик 104, ремонт та заміна газопроводів, які на Львівщині є найстарішими в Україні, регулювання та підтримка тиску для подачі газу в оселі, обслуговування лічильників газу, а також профілактика, ремонт та заміна газового обладнання в оселях.

Чому споживач платить за газ, який використав у минулому році, а не за фактично використаний зараз?

Така схема нарахувань є більш зрозумілою та прозорою. Особливо зручним це нововведення є для споживачів, які мають автономне опалення. Раніше у зимовий період, коли споживання газу було найбільшим, рахунок за газ був значно більшим, що створювало фінансовий дискомфорт для багатьох споживачів. Відтепер же загальний рахунок розподілено рівномірними частинами щомісяця, що зменшує навантаження на сімейний бюджет.

Крім того, згідно з рішенням НКРЕКП, споживачі газу отримали можливість вибору та не прив’язані до постачальника. Конкурентні механізми на ринку газу дозволяють обрати для українців найбільш комфортний варіант постачальника газу.

Чи можливо розрахувати тариф за газ самостійно?

Формула для споживачів природного газу така: для квартири або будинку лише з газовою плитою, що споживає 200 кубометрів газу на рік, за існуючим тарифом щомісячний платіж становитиме 200/12*1,188 (тариф 0,99 та 20% ПДВ) = 19,8 грн.

Оселя з газовою плитою та колонкою, що споживає 300 кубометрів на рік, 300/12*1,188 = 29,7 грн щомісяця.

Квартира з газовим опаленням та обсягами 1700 м3 на рік – 1700/12*1,188 = 168,3 грн.

Будинок із газовим опаленням та 2200 м3 на рік – 2200/12*1,188 = 217,8 грн на місяць.