1 жовтня у світі відзначають Міжнародний день людей похилого віку. Свято було встановлено ще в 1990 році з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і разом з іншими країнами відзначає 1 жовтня цей день.

З нагоди свята та аби привернути увагу суспільства до проблем та потреб людей похилого віку, у Центрі громадського здоров'я МОЗ України розповіли кореспонденту 032.ua про 7 простих порад, яких варто дотримуватися українцям, щоб підтримувати добре здоров'я до старості.

Медики переконані, зміна способу життя і дотримання кількох легких принципів у будь-якому віці, допоможе поліпшити якість життя навіть тим, хто вже має хронічні захворювання.

1. Якщо ви курите, негайно кидайте

Зробіть цей важливий крок, щоб поліпшити своє здоров'я і боротися зі старінням. Куріння вбиває та приводить до захворювань, викликаючи рак, інсульт і серцеву недостатність, еректильну дисфункцію у чоловіків через атеросклероз. Тютюн впливає на нашу зовнішність, призводить до надмірного утворення зморшок, порушуючи еластичність шкіри. Сьогодні є багато простих способів, щоб кинути палити легко.

2. Будьте активними в будь-якому віці

Придумайте для себе заняття, яке дозволить підтримувати себе у формі кожен день. Нехай це буде те, що вам подобається, що підтримує силу, баланс і гнучкість і сприяє здоров'ю серцево-судинної системи. Це можуть бути прогулянки на свіжому повітрі, їзда на велосипеді, танці, пробіжки, заняттяпілатесом тощо. Фізична активність допомагає нам підтримувати здорову вагу, запобігати або контролювати хворобу, краще спати, знімати стрес, уникати падінь, а також виглядати і відчувати себе краще.

3. Правильно харчуйтесь

Всупереч поширеним міфам, здорове і збалансоване харчування не вимагає більших фінансових витрат, ніж харчування шкідливою їжею. Від вас не потрібно більше коштів або зусиль, щоб замінити тваринні жири рослинними, виключити з раціону цукор, зменшите кількість солі і ввести в раціон більше овочів і фруктів. У поєднанні з фізичною активністю, вживання поживних продуктів в потрібній кількості може допомогти вам зберегти здоров'я. Багато захворювань, такі як хвороби серця, ожиріння, високий кров'яний тиск, діабет 2 типу та ін., можна запобігти або контролювати за допомогою збалансованої дієти і фізичних вправ.

4. Підтримуйте свою вагу в нормі

Додаткова вага збільшує ризик серцево-судинних захворювань, діабету і високого кров'яного тиску. Крім того, зайва вага дає додаткове навантаження на ваші суглоби і хребет. Розрахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ) щоб знати, яка вага є нормальною для вашого зросту. Досягніть своєї здорової ваги і залишайтеся в ній, харчуючись правильно і зберігаючи активність. Замініть солодкі напої водою - вода не містить калорій.

5. Запобігайте падінням

З віком ми починаємо частіше падати. Це пов'язано з погіршенням роботи вестибулярного апарату, зменшенням рухливості суглобів і сили м'язів, зниженням зору тощо. Запобігайте падінням і травмам, прибравши з будинку непотрібні килимки, шнури та інші речі, об які можна спіткнутися. Використовуйте нічники в коридорах і ванних кімнатах, щоб не спотикатися в темряві. Носіть взуття з хорошою підтримкою і неслизькою підошвою, щоб зменшити ризик падіння. І не забувайте вдягати окуляри, якщо маєте проблеми із зором.

6. Не забувайте ходити до лікаря регулярно

Будьте в курсі імунізації та інших медичних оглядів. Після 50 років жінка повинна регулярно проходити мамографію на предмет виявлення раку молочної залози. Чоловікам же необхідно відвідувати лікаря для виявлення можливого раку простати. Запобігайте раку шкіри: з віком вона стає тоншою, сухішою і менш еластичною, тому потребує додаткового захисту від сонця і ультрафіолетових променів, займа кількість яких виклає рак шкіри.

Регулярно проходите стоматологічну перевірку, перевірку зору і слуху. Ваші зуби і ясна прослужать вам все життя, якщо ви будете правильно доглядати за ними, що означає щоденне чищення щіткою і зубною ниткою, і регулярні огляди зубів.

До 50 років більшість людей помічають, що погіршився зір, в тому числі спостерігається поступове зниження здатності бачити дрібний шрифт або фокусуватися на близьких об'єктах. Загальними є проблеми із зором, що включають катаракту і глаукому. Втрата слуху також зазвичай відбувається при старінні, особливо часто - через хвороби або вплив гучного шуму. Своєчасні візити до лікаря і використання методів корекції зору і слуху зроблять життя більш безпечним і комфортним.

7. Контролюйте свій стрес

Багато людей вважають, що контролювати стрес неможливо, що стрес - це щось, що не залежить від нас. Це не так. Ми можемо усвідомлено знижувати рівень свого стресу, зменшуючи негативний вплив стресу на здоров'я. Для цього нам допоможуть фізичні вправи, медитація, хобі та вміння чергувати періоди роботи і відпочинку. Знайдіть час для сім'ї, друзів, спілкування і веселощів. Успішне подолання стресу може позитивно вплинути на здоров'я і наше самопочуття. Дізнайтесь про роль позитивного мислення і намагайтеся його дотримуватися.

Нагадаємо, раніше сайт 032.ua розповідав про те, що таке цукровий діабет і як від нього вберегтися.