Зі скількох років можна працювати легально

Закон не заважає дитині допомагати батькам з домашньою роботою або в управлінні сільським господарством, а ось в питаннях офіційного працевлаштування встановлює неповнолітнього в строгі рамки. З позиції влади головне завдання дитини - це навчання, і все інше в його житті не повинно заважати цьому процесу. Зі скількох років можна працювати дітям строго прописано в КЗпП і винятків з цього правила не існує.

Закон про працю неповнолітніх

В Україні немає спеціального закону, який би регулював питання працевлаштування неповнолітніх. Зі скількох років можна працювати вирішується загальним трудовим законодавством - Кодексом законів про працю.

У відповідності зі сформованими нормами, дитина має право на працю в будь-якому віці. Закон не позбавляє людину такої можливості, він лише обмежує роботодавця від експлуатації неповнолітнього. Дозволені для дітей види роботи пов'язані з їх віком.

Є загальні правила з працевлаштування малолітніх і неповнолітніх:

 1. Всі діти мають право на скорочений робочий день. З 14 до 15 років (в період канікул) і з 15 до 16 років (поза канікул) дитина не може працювати більше 24 годин на тиждень. З 16 до 18 років цей період зростає до 36 годин на тиждень.

 2. Неповнолітні та малолітні мають пріоритетне право вибору зручного часу для відпустки.

 3. Зарплата, яка виплачується дітям, повинна вираховуватися за тими ж правилами і з тими ж коефіцієнтами, що і у повнолітніх співробітників.

 4. Кожна дитина має право на щорічну відпустку тривалістю один місяць в будь-який час року.

На жаль, на відміну від ситуації працевлаштування людей з обмеженими можливостями або інших незахищених верств населення, держава не дає ніяких пільг тим роботодавцям, які допомагають працевлаштуватися дітям. Через це більшість компаній не бере до себе на роботу дітей через складнощі, що виникають зі створенням для них необхідних умов праці.

Які роботи дозволені

Перелік дозволених робіт залежить від віку дитини. Для дітей до 14 років законом дозволена:

 1. Творча діяльність.

 2. Наукова робота.

У період з 14 до 16 років до цього переліку додається:

 1. Легка фізична робота в канікулярний період.

 2. Інтелектуальна робота в канікулярний період.

З 16 до 18 років діти можуть прийматися за будь-які роботи (у вільний від навчання час) крім:

 1. Виконання роботи з шкідливими або небезпечними умовами праці.

 2. Роботи у вихідні дні, нічний час.

 3. Підземні роботи.

 4. Понаднормові роботи.

На порталі Юристи.UA можна отримати розширену консультацію з питань працевлаштування неповнолітнього в кожному конкретному випадку. Незважаючи на суворість норм і суворість покарань, законодавство може бути гнучким, якщо це потрібно для захисту прав дитини.

Відповідальність роботодавця

Покарання за порушення законодавства в сфері працевлаштування дітей дуже строгі. Нести відповідальність будуть не тільки батьки, які не виконали свій обов'язок і не змогли створити для дитини достатні умови життя, а й роботодавець, який прийняв на роботу особу до 14 років або порушив умови працевлаштування неповнолітнього.

Зараз особи, які причетні до порушення трудових прав дітей, несуть відповідальність у вигляді:

 1. Арешту на строк до 6 місяців.

 2. Позбавлення волі на строк до трьох років.

 3. Штраф від 300 нмдг до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Юристи Львова, Києва, Харкова та інших великих міст можуть проконсультувати онлайн з усіх питань дитячого працевлаштування. Проаналізувавши вакансію, вони допоможуть зрозуміти, чи законно влаштовувати на таку посаду дитини, а також допоможуть вивчити трудовий договір.

Якщо через неправильні умови праці у дитини постраждало здоров'я, це буде розглядатися як склад окремого злочину. Порушення трудових відносин в цьому питанні стане лише причиною, яка спричинила в більш серйозне правопорушення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі