Фотоательє, синагога та кінематограф: як у Львові пасаж Гаусмана став Кривою Липою, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про проїзд Крива Липа. 

У Львові налічується багато вулиць і площ, які унікальні та цікаві по-своєму. Однією з популярних локацій, яка приваблює увагу мешканців є проїзд Крива Липа (колишній пасаж Гаусмана). Там зазвичай можна побачити досить багато людей, які відпочивають на лавочці біля старої липи. Провулок розташований у Галицькому районі та сполучає вулиці Січових Стрільців та Дорошенка. 

Понад 120 років тому створили пасаж Гаусмана

Проїзд Крива Липа має досить тривалу історію. Вона розпочалася із 1895 року, коли збудував пасаж власник "Гранд-готелю" Єфраїм Гаусман. Ансамбль пасажу створювали будівлі, які були зведені у стилі історизму та неокласицизму. Він був відкритого типу та мав виходи на теперішню вулицю Дорошенка та на вулицю Січових Стрільців. 

У той час львівські пасажі, що були на центральних вулицях, були популярними. Там представляли для відвідувачів відомі торгові марки, зокрема, були найкращі товари. 

"Гранд-готель" слугував головним входом до пасажу Гаусмана

Початок нумерації будинків ансамблю зробили від будівлі "Гранд-готелю",  тому що він складає єдиний комплекс з колишнім пасажем Гаусмана. Через браму готелю можна було зайти до пасажу

"Гранд-готель" слугував головним входом до пасажу Гаусмана, Фото: photo-lviv.in.ua
"Гранд-готель" слугував головним входом до пасажу Гаусмана, Фото: photo-lviv.in.ua

Від пасажу Гаусмана до проїзду Крива Липа: як змінювали назву 

Назву пасажу змінювали декілька разів. У 1942 році окупаційна влада перейменувала пасаж Гаусмана на Дурхляс, що з німецької означає "прохід, галерея". Ця назва була впродовж двох років, а згодом вирішили повернути історичну назву вулиці. Однак у 1950 році знову придумали чергову нову назву. Тоді назвали провулок - Жовтневий проїзд на честь більшовицького перевороту в Петрограді у жовтні 1917 року.

У радянські часи проїзд слугував звичайним прохідним двором, тоді там торгували пиріжками. Теперішня назва - проїзд Крива Липа з'явилася у 1992 році.

Про сучасну назву проїзду Крива Липа

Майже тридцять років у Львові не змінювали назву проїзду Крива Липа. Вона походить від давньої липи, яка до нашого часу росте на території провулку у центрі двору.  Дерево залишилося від колишнього ботанічного саду Маєра. Навколо самої липи також встановили лавочку, де часто відпочивають жителі. 

Проїзд Крива Липа, Фото: Igor Plotko, фейсбук
Проїзд Крива Липа, Фото: Igor Plotko, фейсбук

Перший кіносеанс у Львові

За даними Центру міської історії, у вересні 1896 році у приміщенні на 2-му поверсі у пасажі Гаусмана над фотоательє, яке належало Мартину Аппелю за допомогою вітаскопа (проєктора Томаса Едісона) відбувся перший кіносеанс у Львові. Тоді він тривав декілька хвилин. 

Там кіносеанси проводили лише менше одного місяця, їх показували від 10 години ранку до 9 години вечора, квиток коштував 50 центрів. До репертуару входили картини: "Корабель на морі", "Поїзд", "Танок дикунів", "Дитячий парк у Парижі", "Танець з серпантином". 

Кінетофон Томаса Едісона

Про будівлі у проїзді Крива Липа

У проїзді Крипа Липа, 5 коли було єврейське товариство. На великі єврейські свята в залах товариства проводились богослужіння. На третьому поверсі у будинку №7 була синагога "Ахіезер", заснована російськими євреями-біженцями з Проскурова у 1920 році. Окрім синагоги, в будинку діяли товариство "Агават Ціон" та школа вивчення івриту. 

У будинку №8, що входить до комплексу будівель колишнього пасажа Гаусмана, у 1894 - 1901 роках було фотоательє Мартина Аппеля під назвою "Рембрандт". Тут також облаштовували книгарню Нафтулі Сіґеля. Ці будинки внесені до Реєстру пам'яток архітектури місцевого значення. Окрім того, архітектурними пам'ятками є будинки №1, 3, 3а, 6 та 9 у проїзді Крива Липа.

Проїзд Крива Липа, Фото: Тетяна Львівська, опубліковане на фейсбук-сторінці "Золотий Лев"
Проїзд Крива Липа, Фото: Тетяна Львівська, опубліковане на фейсбук-сторінці "Золотий Лев"

Проїзд Крива Липа у наш час 

У наш час проїзд Крива Липа активно розбудували та реконструювали. Зокрема, ремонтні роботи проводили у 2009 році. Тоді проїзд замостили плиткою, встановили лавку, ковану огорожу, висадили тую. Із 2013 року проїзд визначили пішохідною зоною у місті, а ще через шість років там заборонили паркування приватних автомобілів через облаштований громадський простір.

Наразі тут діє багато закладів громадського харчування, за весь період їх тут змінилося десятки. Проїзд виконує розважальну і відпочинкову функцію. Тут часто збираються  мешканці, зокрема, студенти, адже неподалік розташований головний корпус Франкового університету.Легендарна липа донині височить у центрі проїзду. На лавочці, що навколо дерева, зазвичай людно. 

Проїзд Крива Липа, Фото: alladev, instagram Проїзд Крива Липа, Фото: love.marley.t

Нагадаємо, раніше кореспондентка 032.ua розповідала про місце ностальгії у Львові - "Пиріжкову" на Словацького. Там готують та подають булочки та пиріжки вже майже 60 років. Заклад для багатьох особливий та викликає теплі спогади про дитинство, студентські роки. 

Читайте також: Від німецького концтабору до готелю: історія львівської Цитаделі, - ФОТО

Львів проїзд_Крива_Липа історія Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі