Від німецького концтабору до готелю: історія львівської Цитаделі, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про львівську Цитадель. 

Одна із визначних споруд у Львові - міська Цитадель. Вона має досить тривалу та цікаву історію. Це комплекс фортифікаційних укріплень XIX століття, який зберігся до наших днів та розташований у Галицькому районі міста. 

Цитадель збудували понад 160 років тому 

Цитадель будували у 1850 - 1856 роках,  до цього часу узгір’я було відпочинковим тереном. Комплекс складається із двох великих круглих фортів (бастіонів), двох малих і центрального укріплення. Зокрема, всі башти двоповерхові, дві з них діаметром всередині 38 метрів, а інші дві - 18 метрів.

Комплекс зайняв гори Калічу, Шенбека та Пелчинську, які спеціально зрівняли під будівництво. Форти зводили за особливою системою, яку запропонував генерал Максиміліан-Йосиф д'Есте. Будівлі Цитаделі створили з червоної цегли, портали й водозливи будували із тесаного каменю. Оборонний периметр засадили деревами. 

Аеро-фотозйомка Цитаделі

Цитадель у 1914 - 1939 роках 

У Першій світовій війні Цитадель не відігравала важливої військової ролі. У 1914 році австрійці без опору залишили місто. У 1914 – 1915 роках у Цитаделі розміщувався російський гарнізон. Під час польсько-української війни у 1918 році за башти велися бої. У 1918 - 1939 роках на Цитаделі був розташований полк польської піхоти. 

Львівська цитадель

На території Цитаделі був німецький концтабір 

За данини Центру міської історії, у 1853 році збудували вежу №2 як складову частину комплексу Цитаделі. На початку ХХ ст. біля вежі стояла вартівня з пропускним пунктом. 

У 1941 - 1944 роках на території Цитаделі діяв німецький концентраційний табір "Шталаг-328" для військовополонених. Туди щодня потрапляли деморалізовані, хворі, поранені. Спочатку у таборі утримувались військовополонені Червоної армії. Згодом його поповнили також французькі, бельгійські та італійські бранці. Полонених сортували за національними ознаками, станом здоров’я. Режим утримання полонених був суворий, згадується про те, що у таборі перебувало понад 280 тисяч в’язнів, загинуло - 140 тисяч людей. 

У цій вежі №2 було місце допитів та камери смертників. Загалом утримували військовополонених, катували у вежах по всій території Цитаделі. Окремо існувало місце для розстрілу в’язнів на території самого табору. Окрім того, полонених вивозили на розстріл на Погулянку, у Лисиницький ліс та у село Малі Кривчиці.

У той період всі будівлі на території Цитаделі були обгороджені рядами колючого дроту, тому пересування військовополонених було обмеженим. Військовополонених утримували просто неба, у зимовий період  - у камерах, які не опалювались. 

Полонені на території табору, Фото: photo-lviv.in.ua Нацистські офіцери перед входом до табору, Фото: photo-lviv.in.ua Вежа Цитаделі, Фото: uma.lvivcenter.org

Споруди використовували як казарми та склади

У повоєнні часи споруди Цитаделі використовували як радянську військову частину, пізніше - як склади. В одній з башт зробили склад хімічної зброї. Пізніше військових "виселили" і облаштували склади для обладнання "Електрону". Однак у період незалежності "Електрон" не мав що зберігати, тому башти й казарми залишили. За радянських часів в одній з веж-бастіонів було фондосховище Наукової бібліотеки імені Василя Стефаника.

Північний та Східний форти, Фото: photo-lviv.in.ua
Північний та Східний форти, Фото: photo-lviv.in.ua

Територія Цитаделі була занедбаною 

У радянський період не було належної організації та контролю за призначенням території, власників окремих приміщень, реконструкції. З часом територія Цитаделі стала занедбаною та перетворилася на руїни. 

Львівська цитадель

Була ідея побудувати розважальний центр

За часів Незалежності споруди комплексу перейшли у приватну власність. Найбільший V-подібний корпус перейшов у користування колишнього "Електрон Банку", який було створено у 1991 році. Існує низка самовільно зведених об'єктів. Була ідея побудувати там розважальний комплекс, однак цьому завадив спротив громадськості. 

Одна із башт, де діяв "Електрон Банк", Фото: photo-lviv.in.ua
Одна із башт, де діяв "Електрон Банк", Фото: photo-lviv.in.ua

Львівська Цитадель у наш час 

Цитадель у Львові є історичним місцем, яке приваблює увагу багатьох жителів та туристів. Тривалий час комплекс мав статус пам'ятки місцевого значення. З 2012 року ансамбль оборонних споруд Цитаделі (місце концтабору "Шталаг-328") внесли до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення.

З 2007 року вежу-бастіон №2 ("Вежу смерті") розпочали переоблаштовувати у  готель з рестораном. Наразі на території також парк та майданчик з видом на центральну частину міста. Зараз там проводять фотосесії та просто відпочивають жителі. 

На території згадкою про перебування тут нацтабору є лише пам’ятний хрест із написом: "Цей хрест встановлено у пам'ять про 140 тисяч вояків народів Європи - українців, французів, поляків, росіян, італійців, євреїв, білорусів, бельгійців, які захищали свій дім, свою країну і загинули на цьому місці у нацистському концтаборі "Шталаг 328" 1941-1944 рр. Вічна їм пам’ять!".

Пам'ятний хрест, Фото: пресслужби Львівської міськради
Пам'ятний хрест, Фото: пресслужби Львівської міськради
Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус Територія львівської "Цитаделі", Фото: Тарас Халус

Читайте також: "Цісарський ліс" та лижний трамплін: незвичайна історія парку "Знесіння" у Львові, - ФОТО

Фото на головній: lvivcenter.org

За даними: lvivcenter, territoryterror,photo-lviv.in.ua

Львів Львівська_цитадель історія Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі