"Цісарський ліс" та лижний трамплін: незвичайна історія парку "Знесіння" у Львові, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про один із парків міста - "Знесіння". 

Львів славиться не лише архітектурою. Серед міської метушні налічується і багато парків, де можуть прогулятися та відпочити мешканці. Серед найбільших за площею - "Знесіння", який розташований у Личаківському районі на території колишнього "Кайзервальду". Пропонуємо дізнатися про цей парк детальніше. 

28 років тому створили парк "Знесіння"

Парк "Знесіння" створили у 1993 році, щоб зберегти та відновити природно-історичний комплекс гряди Знесіння і прилеглих територій. Він розташований на лісистому узгір'ї Львівського плато. Сам парк площею 312 га, однак разом з охоронною зоною становить 785,7 га. 

"Знесіння", 1930-ті рр., Фото: photo-lviv.in.ua
"Знесіння", 1930-ті рр., Фото: photo-lviv.in.ua

Історія території парку 

Попри те, що парк створили понад двадцять років тому, його пам'ятки мають давню історію. Зокрема, археологічні дослідження, які були проведені на Знесінській гряді, виявили залишки слов’янського городища ще дохристиянських часів. Одне із припущень, що давній Львів постав саме на території історичного Знесіння.

Парк "Знесіння" займає значну частину території північно-східної частини міста. Ділянка досить гориста, тому тут можна побачити панораму Львова (є гори Лева, Баба, Стефана, Хомець). Найвища точка – 377 м над рівнем моря.У парку також можна побачити рідкісні степові рослини, протікають потічки Глибокий, Кривчицький та Хомець, які є притоками річки Полтви.

Знесіння, 1920-ті рр., Фото: photo-lviv.in.ua
Знесіння, 1920-ті рр., Фото: photo-lviv.in.ua

"Льоншанівка" або "Кайзервальд" 

Про територію майбутнього парку "Знесіння" згадують із кінця ХVІІІ ст. Узгір’я називали "Льоншанівкою" (назва походить від міщан Льоншанів). У 1780 році там був цісар Йосиф II і зазначив про гарне положення. На згадку власник поставив статую Мінерви із написом латинською мовою. Пам'ятник знищили близько 1900 року. Тоді територію розпочали називати "цісарським лісом" – "Кайзервальд". 

На схилах "Знесіння", Фото: uma.lvivcenter.org
На схилах "Знесіння", Фото: uma.lvivcenter.org

Забудова території

Історично територія парку входила до складу приміського села Знесіння, тому там будували церкви Вознесіння Господнього (ХVІ-ХХ ст.) та Святого Іллі (ХVІІ ст.), костел Святого Войцеха (ХVІ ст.), також старий Знесінський цвинтар. У північно-західній частині з парком – фармацевтичну фабрику, лікеро-горілчаний завод, склозавод. На території також розташований музей народної архітектури і побуту "Шевченківський гай".

Костел Св. Войцеха і монастир місіонерів. І пол. ХХ ст., Фото: photo-lviv.in.ua
Костел Св. Войцеха і монастир місіонерів. І пол. ХХ ст., Фото: photo-lviv.in.ua

Діяв перший луна-парк в Україні 

Між Високим замком та Кайзервальдом можна побачити Лису гору. У 1980 - 1914 роках на її схилах діяв луна-парк. Там були різноманітні атракціони та ресторан із літнім майданчиком для відвідувачів. 

Луна-парк на Кайзервальді, Фото: photo-lviv.in.ua
Луна-парк на Кайзервальді, Фото: photo-lviv.in.ua

Трамплін для стрибків на лижах

На пагорбах "Кайзервальду" у 1926 році був трамплін для стрибків на лижах. У період побудови його вважали найгарнішим у Польщі. У радянський час розпочали будувати трасу для бобслею, але цей проєкт не вдалося реалізувати.

Лижний трамплін на "Знесіння", Фото: uma.lvivcenter.org
Лижний трамплін на "Знесіння", Фото: uma.lvivcenter.org

Дно Міоценового моря на горі Лева

За даними ГО "Інститут просвіти", дуже давно територія парку була дном теплого моря. Вода зійшла і залишилися мушлі та молюски. Це помітно на горі Лева, у підніжжі археологи знайшли рештки періоду мезозою. Варто відзначити, що це один із популярних оглядових майданчиків Львова. 

"Шевченківський гай"

На пагорбах парку "Знесіння" розташований музей народної архітектури і побуту "Шевченківський гай". Його відкрили у 1971 році. Це один із найбільших музеїв просто неба у Європі. Можна побачити понад 100 пам’яток народної архітектури. Тут проводять масові заходи, реєструють шлюби, а також просто відпочивають жителі та гості міста. 

Зокрема, серед експонатів - бойківське житло, яке зроблене без жодного цвяха. Будівля передавалася з покоління в покоління лише зятям. Кореспондентка 032.ua дізналася про це детальніше. 

Домівка врятованих тварин 

На базі регіонального ландшафтного парку "Знесіння" існує "Домівки врятованих тварин". Історія зоокутка розпочалася два роки тому. Все почалося з коня Орлика та кількох врятованих кіз. Наразі у притулку живуть тварини, які не можуть самостійно існувати у природі. Там багато видів тварин та птахів, у кожного з яких своя сумна історія.

Тварини у "Домівці", Фото: "Домівка врятованих тварин", фейсбук Тварини у "Домівці", Фото: "Домівка врятованих тварин", фейсбук Тварини у "Домівці", Фото: "Домівка врятованих тварин", фейсбук Тварини у "Домівці", Фото: "Домівка врятованих тварин", фейсбук

Розвиток парку "Знесіння"

Парк "Знесіння" намагаються доглядати та облаштовувати. Зокрема, у 2019 році на галявині біля озера в парку встановили нові альтанки, де часто відпочивають жителі. У минулому році запрацювало 5 стежок здоров'я (теренкурів). Всі охочі можуть безкоштовно займатися там фізичною активністю та оздоровлюватися. 

Парк "Знесіння", Фото: архів парку "Знесіння" Парк "Знесіння", Фото: архів парку "Знесіння" Парк "Знесіння", Фото: архів парку "Знесіння" Парк "Знесіння", Фото: 032.ua Парк "Знесіння": оглядовий майданчик, Фото: 032.ua

Читайте також: Успенська церква та вежа Корнякта: як розвивався храмовий комплекс у Львові, - ФОТО

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

За інформацією: wikipedia.org, lia.lvivcenter.org, photo-lviv.in.ua,city-adm.lviv.ua

Львів парк_"Знесіння" історія Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі