Успенська церква та вежа Корнякта: як розвивався храмовий комплекс у Львові, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про Успенську церкву. 

Один із визначних архітектурних об'єктів у Львові - Успенська церква. Це чинний мурований храм, який розташований у серці старого міста на куті вулиць Підвальної і Руської. Святиня належить до Львівської єпархії православної церкви України та є важливою у релігійному житті міста. Далі - детальніше про споруду. 

Понад 400 років тому розпочали будувати Успенську церкву, яка збереглася до нашого часу 

Успенська церква має досить давню історію. Першу святиню на місці сучасної споруди побудували ще за княжих часів, але згодом вона згоріла під час нападу польських феодалів. Другу церкву звели у 1421 році, вона проіснувала понад 100 років, зруйнувалася також через пожежу.

Відбудувати храм вдалося у 1547 – 1559 роках. За це взявся архітектор Петро Італієць. Будівництво тривало за кошти місцевих жителів, а також молдавського господаря Олександра Лопушанина та його дружини. Тоді церкву називали Волоською, бо будували її за кошти волоських або молдавських правителів. Будівля простояла понад 10 років і також згоріла при пожежі. 

Успенську церкву, яку зараз можемо побачити у Львові, розпочали будувати у 1591 році. Для спорудження нової церкви запросили відомого львівського архітектора Павла Римлянина. Йому також допомагали Войтіх Капінос, Амброзій Прихильний, а образи малював Микола Петрахнович. 

Ансамбль храму складається з вежі Корнякта, каплиці Трьох Святителів і власне самої церкви.

Успенська церква, Фото: uk.wikipedia.org
Успенська церква, Фото: uk.wikipedia.org

Про каплицю Трьох святителів

У 1590 років збудували каплицю Трьох святителів та освятили на наступний рік. У 1671 році її оновили за кошти грека Олексія Балабана. Каплиця прямокутна з трьома банями, завершеними ліхтарями. Будову її приписують Петрові Красовському.

Саме ця каплиця була довершеною спорудою, що надихнула громаду на будівництво нової церкви. Наразі є частиною комплексу Успенської церкви. 

Вежа Корнякта - частина ансамблю церкви

Вежа Корнякта є частиною ансамблю Успенської церкви, її збудували як дзвіницю храму у 1572 – 1578 роках на кошти львівського купця грецького походження Костянтина Корнякта. Для львівського братства вежа слугувала також місцем кари для братчиків, які "провинилися". Окрім того, колись вона виконувала і оборонну функцію для міста.

Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org
Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org

У 1631 році освятили Успенську церкву

Чинну церкву розпочинали будувати з цегли, але згодом вирішили її замінити на тесаний камінь. Будівництво храму закінчили 1629 року, а освятив його через два роки львівський владика Єремія Тисаровський. Головний вівтар у церкві зробили за проєктом Фесінґера Кантія.

У 1830 роках першим виголосив проповідь українською мовою у церкві Юліян Величковський. 

Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org
Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org

Про стиль Успенської церкви

Збудували церкву у стилі італійського ренесансу. Стіни будівлі розмежовані пілястрами з арками вікон, а на парусах згори можна побачити вирізьблені герби жертводавців. Різьбарські роботи виконали львівські митці Костянтин і Яків Кульчицькі. 

У храмі збереглися пам'ятки мистецтва XVII—XVIII століть. Одними зі них є ікони страсного циклу, які залишилися від первісного Успенського іконостаса 1630 - 1638 років. 

У 1779 році знову у церкві виникла пожежа, тоді відбудувати вдалося лише через 17 років. У той період мінився дах та центральна баня. У 1926 – 1927 роках церкву прикрасили вітражами Петра Холодного-старшого. У 1965 році розпочали реставраційні роботи у церкві, які тривали 8 років.

 Архітектура храму

В інтер'єрі храму переважає білий тесаний камінь. Центральний купол оздоблений кесонами, у його парусах зображені різьблені в камені герби жертводавців, які давали кошти на будівництво храму. Світло в церкву потрапляє через високі вікна. Їх оздобив вітражами львівський художник Петро Холодний. Окрім того, на стінах залишились зразки станкового живопису XVII ст.

У крипті Успенського храму поховані найвизначніші діячі Ставропігійського братства, яке було центром культурного і духовного життя львівських українців.

Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org
Успенська церква, Фото: lia.lvivcenter.org

Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви

Успенська церква є унікальною та цікавою спорудою. Під самим карнизом можна побачити ренесансні барельєфи. Мало людей на них звертають увагу, тому журналістка 032.ua вирішила дізнатися про них детальніше.

Барельєфи дослідив асистент кафедри туризму ЛНУ, працівник Підземелля Гарнізонного храму Тарас Завадовський, який займається символікою та атрибутикою святих. Він розповів, що перехожим складно роздивитися барельєфи, щоб розрізнити зображені сцени, адже вони досить високо розташовані. 

За його словами, майже під самим верхом споруди зображені барельєфи святих. Сюжети розпочинаються від Старого Заповіту і завершуються Новим. Із боку вулиці Руської є Старий Заповіт, який пов'язаний із діяннями пророків Авраама, потім сцени із життя Мойсея і його брата Аарона. Зі сторони вулиці Підвальної зображені сцени, які пов'язані із Богородицею - Благовіщення, Ставропігійський хрест, Успіння Богородиці. Із подвір'я представлені три сцени: Деісус, печатка Ставропігійського братства і Юрій Змієборець. Зокрема, у Деісуса є три постаті: Ісус, Богородиця й Іван Богослов.

Тарас Завадовський відзначив, що ці скульптури несуть освітній сенс, вони розповідають цілу історію. Раніше люди, бачивши сцени, знали, що там зображено. Якщо не могли зрозуміти, то перечитували Святе Письмо. Із часу Просвітництва це все втратилося, зараз людям складно зрозуміти та розтлумачити сцени, тому така традиція перервалася. 

Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський Ренесансні барельєфи у метопах фризу Успенської церкви, Фото: Тарас Завадовський

Який вигляд має церква у наш час

У 1989 році за рішенням громади церква перейшла у юрисдикцію  православної церкви в Україні. До нашого часу вона залишається важливою сакральною спорудою у місті, яка приваблює увагу жителів та гостей Львова. Там проводять богослужіння, деякі із них під час пандемії публікують на фейсбук-сторінці.

Успенська церква, Фото: ua.igotoworld.com
Успенська церква, Фото: ua.igotoworld.com

Читайте також: Історія церкви святої Анни у Львові: як з'явилася знакова споруда, - ФОТО

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

Львів Успенська_церква історія Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі