На Форумі видавців у Львові обговорять майбутнє бібліотек

Завтра, 13 вересня, о 9.00 у конференц-залі Палацу мистецтв у рамках ХХ Форуму видавців та IV Львівського бібліотечного форуму відбудеться обговорення проекту організації сучасної університетської електронної бібліотеки – семінар «Електронні ресурси в бібліотеці чи електронні бібліотеки як інтелектуальний ресурс».

Інтенсивний розвиток інформаційних технологій і специфіка формування читацьких інтересів стають ефективним стимулом для пошуку нових моделей забезпечення бібліотечних послуг та інтеграції університетського бібліотечного середовища у контексти світового гуманітарного дискурсу.

Найбільш помітною ця проблема стає для академічних, університетських бібліотек, які упродовж століть поєднують неспеціалізоване та фахове читання, а також, з огляду на формально-статистичні показники, потерпають від падіння кількості відвідувачів. Упродовж кількох років Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка функціонує не лише як потужний ресурсний центр, але і експериментальний простір у пошуку реальної та майбутньої ідентичності. В рамках реалізовуваних проектів – створення різних типів електронних репозитаріїв, різні моделі співпраці з видавництвами та науковими партнерами, втілення мистецьких проектів тощо.


«Сьогодні важливо поділитися власним досвідом і почути поради та думки колег і партнерів. Якщо традиційна бібліотека, витоки якої сягають глибини століть, має чітку випрацювану модель існування, то сучасний інформаційний простір диктує інші умови, спонукає до перманентного пошуку та діалогу. Ми вивчаємо та порівнюємо напрацювання у цій сфері іноземних колег, зокрема латвійців. Давні фонди нашої бібліотеки та різноманіття читацьких уподобань львів’ян дозволяють нам ефективно працювати над проектами, що можуть у перспективі мати національне значення.

Сьогодні у Львові ми робимо крок до університетської бібліотеки майбутнього – книгозбірні, простір якої буде відкритим для громади»,– розповідає директор Наукової бібліотеки Василь Кметь.


Ініціатива Наукової бібліотеки Університету у проведенні семінару в рамках ювілейного Форуму видавців полягає в актуалізації питання про суть та форму сучасного дистанційного бібліотечного обслуговування та налагодження сталої ефективної співпраці з видавцями у сфері поширення електронної книги.


«Швидкість розвитку новітніх технологій зумовлює необхідність бібліотекарям прийняття «нестандартних» рішень, адекватних запитам читачів. Під час інформаційного форуму у Львові 2009 р. ми виступали з ініціативою створення електронної бібліотеки «eLife», сьогодні говоримо про складнішу та зручнішу для користувача систему доступу до документів», – наголошує співмодератор заходу заступник директора Наукової бібліотеки з інформаційних технологій Ігор Огура.


Таким чином читач отримує доступ до бази оцифрованої ретроспективної періодики, сучасних наукових періодичних видань та книжкового фонду. Важливим став також досвід установи у залученні партнерів для підвищення кваліфікації кадрів.


«Процес оцифровування витратний, організаційно складний, потребує особливих підходів, знань та досвіду»,– зазначає директор ПП «Архівні інформаційні системи» Кирило Віслобоков, один зі співавторів та виконавців концептуальних бібліотечних розробок.


Пропонований до уваги учасників проект передбачає створення механізму дієвої співпраці автора, видавництва, бібліотеки та читача. Головні ж питання, що будуть обговорені у ході презентації торкатимуться того, яким чином традиційна бібліотека може відповідати попиту користувачів та завойовувати їхню увагу, чи може бути електронна книга і бібліотека первинною, переваг і ризиків електронної бібліотеки для читача, видавця тощо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі