Угоду з «Шевроном» щодо видобутку сланцевого газу вивчатиме робоча група

Створено робочу групу, яка впродовж тижня має опрацювати текст угоди між державою Україна та компанією “Шеврон Юкрейн Б. В.” Щодо видобутку сланцевого газу на Олеській площі (Львівська та Івано-Франківська області). Про це розповіла народний депутат Ірина Сех.

За її словами, робочу групу створено розпорядженням голови Івано-Франківської обласної ради Василем Скрипничуком, до її складу увійшли правники, екологи, геологи, економісти, журналісти, народні депутати та депутати обласної ради - загалом 50 осіб.

Робоча група протягом десяти днів підготує зауваження та пропозиції до проекту угоди. Водночас експерти вже висловили низку критичних зауважень щодо тексту документа, а також щодо Закону України «Про угоди про розподіл продукції».

Як зазначила член робочої групи, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, у цій угоді є багато пасток, і не тільки юридичних. «Навіть витрати на охорону праці віднесено до компенсаційних витрат, а це вже гроші із нашого бюджету. Навчання персоналу, моніторингові дослідження, підготовка досліджень, що згідно з нашим законодавством виконуються за кошти інвестора, тут належать до компенсаційних витрат.

З точки зору екологів цей проект можна назвати дилетантським. У ньому немає жодної відповіді на екологічні питання. А технологія гідророзриву, яка викликає головні застереження у екологів, навіть не згадується у словнику термінів», - зауважила Тетяна Тимочко.

За словами Ірини Сех, комітет проаналізував угоду між урядом і «Шевроном» та підготував свої зауваження, які подадуть на розгляд робочої групи.

«Сумніваюсь, що є ще хоч якась країна в світі, яка б настільки розширила права і привілеї закордонного інвестора при укладанні угоди про розподіл продукції. Зокрема, згідно з угодою, частка України чомусь становить 17–30% від обсягу прибуткових вуглеводів, залежно від норми прибутку «Шеврона». Чому норма прибутку «Шеврона» захищена, а України – ні? Окрім цього, Україна відмовилась від імунітету щодо рішень усіляких судів, пов’язаних з угодою, без будь-яких застережень. Інвестору надано безумовну гарантію щодо застосування протягом строку дії угоди, а це 50 років, законів України, чинних на час підписання угоди (стосовно податків, стандартів видобутку газу, норм щодо охорони довкілля, щодо користування надрами, дорогами та ін.), окрім змін до законів, які зменшують податки, полегшують отримання дозвільних документів та іншим чином послаблюють вимоги до інвестора. Чому інвестор не мусить підкорятись змінам законодавства? Угодою передбачено невиправдано великий перелік компенсаційних витрат «Шеврону», фактично відсутні вимоги до якості робіт з добування (розвідки), а також забезпечення виконання природоохоронних заходів. «Шеврон» має право використовувати пісок, камінь, грунтову непитну воду, іншу воду на підставі дозволів, причому нічого не сказано про гірничі відводи. Також «Шеврон» на власний розсуд користується дорогами і земельними ділянками для під’їзду транспорту до свердловин, лише сплачує якісь збори і платежі. Скільки сотень разів важкі автоцистерни і тягачі привезуть до однієї свердловини пісок і воду, і що буде не лише з ділянкою видобування, а й кілька кілометрів навколо неї?», –  зазначила у своєму виступі народний депутат.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі