• Головна
  • Найстаріша школа Львова, Порохова вежа та міський арсенал: як забудована вулиця Підвальна, - ФОТО
14:05, 20 січня
Надійне джерело

Найстаріша школа Львова, Порохова вежа та міський арсенал: як забудована вулиця Підвальна, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про вулицю Підвальну та споруди, що можна там побачити. 

Одна з вулиць у центральній частині Львова - вулиця Підвальна. Вона сполучає вулицю Винниченка з площею Данила Галицького. Ця частина міста відома тим, що там розташовано досить багато визначних будівель, які мають цікаву історію. Пропонуємо дізнатися про це детальніше та переглянути архівні та сучасні фото. 

Як з'явилася вулиця Підвальна 

Вулиця Підвальна не одразу отримала сучасну назву. Перша згадка про неї відома ще у 1801 році, тоді вулиця була "На валу". Орієнтовно у 1816 році у зв'язку з приїздом до Львова імператора Австрії Франца І засадили деревами площу біля сучасного будинку обласної Ради. У 1821 році поверхня валу була розрівняна і озеленена. Новий сквер називали Рейценгеймівкою, а пізніше - Губернаторськими валами.

Близько 1841 року виникла нова назва - Верхні вали. Спочатку будинки ставили на валу, а пізніше їх почали розташовувати нижче - під валом. Із 1871 року вулиця мала назву "Подвалє". Нинішню назву вулиця отримала у 1944 році. 

Загальний вид на вулицю Підвальну, кінець 19 ст., Фото: photo-lviv.in.ua

Загальний вид на вулицю Підвальну, кінець 19 ст., Фото: photo-lviv.in.ua

На Підвальній височить низка споруд, серед яких є багато визначних, що привертають увагу перехожих. Окрім того, на цій вулиці можна побачити відомий пам'ятник Іванові Федорову. 

Найстаріша школа Львова

На вулиці Підвальній, 2 у Львові розташована найстаріша школа міста. Йдеться про сучасний ліцей №8 міської ради. Збудували споруду у 1809 року, а 1818 року там заснували німецьку гімназію. В стіні школи збереглись рештки колишніх міських укріплень. 

До 1844 року будівлю суттєво перебудували. Із 1850 року там діяла Друга Вища міська гімназія з німецькою мовою навчання. У 1919 - 1939 роках це була II міська гімназія імені Кароля Шайнохи. Із 1944 року до 2018 - львівська спеціалізована загальноосвітня школа № 8. Після цього та до нашого часу - ліцей № 8 Львівської міської ради. 

Порохова вежа

На вулиці Підвальній, 4 розташована Порохова вежа. Це один із небагатьох збережених оборонних об'єктів, що можна побачити у наш час. Її спорудили з каміння старого Міського арсеналу у 1556 році. Довжина вежі становить 24 метрів, а товщина мурів близько 3 метрів. Порохова вежа слугувала для оборони міста, а у мирні часи ця масивна будівля тривалий час використовувалася для складу зерна. 

Із кінця 50 років минулого століття у вежі розмістили будинок архітектора. Наразі діє Центр архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова вежа". Там проводять культурно-мистецькі події. 

Міський арсенал

На вулиці Підвальній, 5 можна побачити міський арсенал, що будували одночасно з Пороховою вежею. Він постав у 1556 році на місці старого арсеналу, що існував ще у 1430 році. 

У XVIII столітті арсенал використовувався як в'язниця, в одному з казематів була камера тортур і житло міського ката. У 1768 -1770 роках там були ув'язнені гайдамаки - учасники Коліївщини. Пам'ять про них увічнена у меморіальній таблиці, що встановлена на стіні арсеналу.  

У листопаді 1918 року там містилися склади Української харчової управи. Із 1981 року та до сьогодні там розміщується музей зброї "Арсенал" - відділ Львівського історичного музею. Це одна із популярних локацій, яку відвідують туристи. 

Пам'ятник Івану Федоровичу (Іванові Федорову)

На Підвальній, 13 височить пам’ятник українському першодрукареві Івану Федоровичу (Іванові Федорову). Спорудили його у 1977 року, архітектором є А. Консуловий, скульптори - В. Борисенком і В. Подольським. Іван Федорович в одній руці тримає книгу, а другою рукою ніби сіє зерна знань на львівську бруківку.

Існує версія, що львівські скульптори отримали замовлення на пам'ятник з умовою спорудити його за два місяці. За цей термін це було неможливо, тому одна з думок, що скульптори взяли макет типового радянського солдата, додали голову Федоровича і дали в руки книжку. 

Площа біля пам'ятника відома тим, що там відбувається торгівля книгами та іншими раритетними предметами.

Пожежна частина

На Підвальній, 6 наразі розташована будівля Головне управління пожежної частини у Львівській області. Його спорудили у 1900 році за проєктом міського будівельного управління під керівництвом інженерів Володимира Підгородецького та Іґнатія Брунека. Ця будівля збереглася до нашого часу. Будинок створили з кольорової цегли, над входом розміщена фігура покровителя пожежників - святого Флоріана.

У цьому будинку спочатку розміщувалася станція швидкої допомоги, заснована у 1893 році. На початку XX століття була міська телефонна станція і певний час діяло управління водогону.

Вежа Корнякта та Каплиця трьох святителів 

На Підвальній під №9 розташовані Вежа Корнякта та Каплиця трьох святителів, що є частиною ансамблю Успенської церкви.

Вежу збудували як дзвіницю храму у 1572 – 1578 роках на кошти львівського купця грецького походження Костянтина Корнякта. Для львівського братства споруда слугувала також місцем кари для братчиків, які "провинилися". Виконувала також і оборонну функцію для міста.

У 1590 роках збудували каплицю Трьох святителів. Згодом її оновили за кошти грека Олексія Балабана. Каплиця прямокутна з трьома банями, завершеними ліхтарями. Будову її приписують Петрові Красовському.

Королівський арсенал

На Підвальній, 13 розташований Королівський арсенал, який є справжньою окрасою вулиці. Його звели на місці старого арсеналу у 1639 - 1646 роках. Отримав свою назву через те, що значну частину вартості будівництва сплатив король. Він був прибудований до Високого муру і входив до системи укріплень. У разі штурму ставав пасткою для тих, хто увірветься у двір, бо кожна точка двору прострілюється з вікон.

Арсенал виконував свої безпосередні функції до 1768 року. Від 1927 року приміщення використовують під державний архів. Від 1939 року тут містяться фонди Державного історичного архіву України та дирекція Державного архіву Львівської області. 

Читайте також: Таємниці Івана Федоровича: як львівʼянин навчив Україну та Московію друкувати книги

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #вул.Підвальна #Львівщина #новини
11,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Оголошення
live comments feed...