• Головна
  • Львівський медичний університет: виш із понад 200-річною історією, - ФОТО
15:05, 21 червня
Надійне джерело

Львівський медичний університет: виш із понад 200-річною історією, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. 

Львівський національний медуніверситет імені Данила Галицького є одним з найбільших та найстаріших медичних навчальних закладів в Україні. Щороку там складають клятву Гіппократа та одягають білі халати низка першокурсників. Цей виш "пережив" багато змін, щоб ми бачили зараз його саме таким. Пропонуємо дізнатися про створення та розвиток університету.

Як у Львові виник медичний факультет

Історія університету досить тривала. Вона розпочалася із 1784 року, коли австрійський імператор Йосиф ІІ Габсбурґ відновив діяльність Львівського університету (тепер - Франковий виш) з 4 факультетами, серед яких був медичний. Саме це надало старт розвитку львівської медичної освіти. 

У 1891 року збудували та розпочали діяти нові навчальні корпуси та клінічні бази університету. Йдеться про  анатомофізіологічний, патологоанатомічний, хімічний, акушерства та гінекології, хірургії, внутрішніх хвороб, дерматовенерології, оториноларингології та інші. У цьому ж році відбулося урочисте відкриття медфакультету при ЛНУ ім. І. Франка. 

Спочатку викладачами були вихідці з університетів Кракова, Відня, Гайдельберґа та інших провідних європейських осередків освіти. 

Головний корпус медичного факультету поч. ХХ ст., Фото з архіву ЛНУ, опублікували photo-lviv.in.ua

Головний корпус медичного факультету поч. ХХ ст., Фото з архіву ЛНУ, опублікували photo-lviv.in.ua

Про перший випуск лікарів у Львові

У березні 1900 року відбувся перший випуск лікарів. Йдеться 16 фахівці, серед яких було двоє українців - І. Полохайло і Я. Грушкевич. Для прикладу, через 100 років дипломи про закінчення Університету отримали 775 лікарів, провізорів і медсестер.

Головний корпус у 1898 році, Фото: photo-lviv.in.ua

Головний корпус у 1898 році, Фото: photo-lviv.in.ua

Медфакультет у 1920 - 1925 роках

Через негативне ставлення польської влади до навчання українців у Львівському університеті у 1920 - 1925 роках працював таємний український виш. При ньому організували і медичний факультет, який складався з 10 кафедр, на яких навчалося 185 студентів. Через відсутність лабораторної та клінічної бази студенти третього і наступних курсів продовжували навчатися у Празі, Відні та інших університетах за кордоном.

Медінститут як окремий заклад

Лише у 1939 році медичний факультет Львівського університету виділили зі складу вишу і реорганізували у Львівський державний медичний інститут. Тоді існувало два факультети -  лікувально-профілактичний і фармацевтичний. Загалом навчалося 1139 студентів. У цьому році при інституті заснували наукову бібліотеку. 

"Життя" інституту під час війни у 1941 - 1944 роках

Діяльність вищих навчальних закладів припинили із початком німецької окупації Львова. У липні 1941 року нацисти розстріляли 36 професорів, серед них було 10 викладачів медичного інституту. У вересні цього року професор Маркіян Панчишин отримав згоду відновити навчання у медінституті, однак німецькою мовою. Після вступних екзаменів абітурієнтів і перездавання студентами іспитів німецькою мовою зарахували понада тисячу українців і близько триста поляків. Тоді навчання стартувало з вересня 1942 року. 

З 1961 року в університеті навчалися іноземні студенти з країн Європи, Азії, Африки та Америки. Із 1997 року розпочали викладання і англійською мовою.

Коли присвоїли ім'я Данила Галицького університету

Львівський медінститут перейменували на медичний університет у 1996 році. Через два роки присвоїли ім'я Данила Галицького - першого короля Галицько-Волинської держави. Тоді він проводив прогресивні реформи, розвивав освіту і культуру, удосконалював військо та створив для нього першу школу тогочасних медиків, яка започаткувала розвиток медицини на Галичині.

Із 2003 року Львівському медуніверситету імені Данила Галицького надали статус національного. 

Розвиток Львівського медуніверситету у наш час 

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького є потужним вищим навчальним закладом в Україні, який обирає багато студентів. Він об'єднує 6 факультетів, медичний коледж, 77 кафедр, 14 навчальних корпусів, у одному з яких можна побачити цікавий пам'ятник жабі. Окрім того, також функціонує ботанічний сад. 

  • Ботанічний сад 

На вулиці Пекарській можна знайти ботанічний сад Львівського національного медичного університету. Це єдиний в Україні спеціалізований сад лікарських рослин. Входить до складу природно-заповідного фонду. Відвідати його можна лише за попередньою домовленістю.

  • Пам'ятник жабі

На другому поверсі медичного факультету №2  Львівського національного медуніверситету можна побачити цікавий пам'ятник жабі. Він не дуже популярний серед жителів, однак його бачили не одне покоління студентів.

Львівський медуніверситет імені Данила Галицького посідає високі позиції у рейтингах серед закладів вищої освіти та вищих медичних навчальних закладів України. Зокрема, у 2020 році за рейтингом інформресурсу "Освіта.ua" посів 1-ше місце у 10 кращих українських медичних навчальних закладів. 

Нагадаємо, раніше кореспондетка 032.ua розповідала про Національний університет "Львівська політехніка", а також львівський Франковий університет.

Читайте також: Львівські батяри: правда та легенди, - ФОТО, ВІДЕО

Фото на головній: опублікували photo-lviv.in.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Львівський_медуніверситет #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...