“Імпровізація - це завжди про відчуття часу і простору”: чого очікувати від Фестивалю миттєвого мистецтва у Львові, - ІНТЕРВ’Ю, ВІДЕО

Палац Хоткевича, фото 032.ua, Євгенія Пласконь
Палац Хоткевича, фото 032.ua

14 - 16 серпня у Львові відбудеться Фестиваль миттєвого мистецтва. Його проведуть у Палаці культури імені Гната Хоткевича. Кореспондентка 032.ua зустрілася зі заступницею директорки установи - Діагною Ігнатенко та дізналася більше про організацію події, що цікавого представлять відвідувачам та яких змін зазнав Палац за останні два роки.

Діана Ігнатенко, фото 032.ua
Діана Ігнатенко, фото 032.ua

Діано, розкажіть нашим читачам трохи про себе: звідки родом, де навчалися, як давно працюєте у Палаці Хоткевича?

Я взагалі з Полтавської області, приїхала до Львова вчитися. Навчалася у Львівському національному університеті імені Івана Франка на філософському факультеті. Я культуролог, маю фахову освіту, тож дуже логічно, що працюю у Палаці культури. Сюди я потрапила у кінці липня 2018 року і з серпня почала працювати. За два роки, починаючи з керівника історичного гуртка, стала заступницею директорки. Обов’язки дуже різні: крім координування всієї команди, а це більше 70 працівників, є і більш креативна частина - нові проєкти й події, які у нас відбуваються. Основна діяльність - це приносити нові сенси і оновлювати Палац.

Як виникла ідея започаткувати Фестиваль миттєвого мистецтва?

Ця ідея виникла у мене ще два роки тому. Ми думали про те, що нам потрібен щорічний проєкт, який би реалізовувався у Палаці. Ми хочемо пропонувати унікальні речі, щоби люди розуміли, чому вони мають прийти саме сюди, а не у будь-яке інше місце. Так у певних розмовах народилася істина, що це може бути фестиваль такого формату.

Чим відрізнятиметься фестиваль у Львові від аналогічних подій, які бували у інших містах?

Такого формату як у нас більше ніде немає. Я не говорю, що немає фестивалів про імпровізацію. Вони є, звісно, і у Львові, у Києві, й у інших містах - про танцювальну, театральну чи музичну імпровізацію, пов’язану з джазовим напрямком. Ми ж натомість усі ці види імпровізації об’єднуємо і говоримо про те, що у нас є 5 напрямків мистецтва: крім театру, музики і танцю є ще література і візуальне мистецтво. У всіх цих напрямках є важливий компонент імпровізації, і саме ним ми об'єднуємо всю ідею фестивалю.

А як розвивається імпровізація в Україні, можливо, Ви досліджували цю галузь?

Насправді ми досліджували подієвість і те, які митці працюють з імпровізацією, бо це дуже нішевий продукт. Але, наприклад, актори, які займаються театральною імпровізацією, говорять, що це ледь не вершина майстерності. З одного боку здається, що імпровізувати легко: ти приходиш і робиш будь-що, але насправді це не так. Потрібно дуже багато перед тим готуватися і не стільки за сценарієм, як за певними правилами гри. Тому що в будь-чому є правила гри, але те, що відбувається саме зараз - унікальне й неповторне. В Україні імпровізацією займаються, і у Львові в тому числі. Усі наші учасники, які проводитимуть лекції чи майстер-класи, - усі зі Львова. 

Чи складно було домовитися з учасниками щодо проведення подій?

Дивлячись із ким. Хтось одразу погоджувався, бо не мав планів і це цікава тема для тих людей, хтось погоджувався згодом, хтось відмовлявся. Але відмовлялися не в силу того, що фестиваль або тема нецікава, а тому що зараз літо і люди хочуть відпочити. Через те, що тих людей не буде у Львові, вони не змогли долучитися, бо це буде офлайн-фестиваль на сцені Палацу Хоткевича. Ми будемо зберігати усі карантинні обмеження й перестороги, але фестиваль буде дуже камерний і дуже про взаємодію.

Чи важко організувати подію в умовах карантинних обмежень?

Важко, але не важче, ніж організовувати в інший час. Ти взаємодієш, робиш усі ті самі кроки плюс ще один - той, що стосується безпеки. У нас буде окрема людина, яка відповідатиме за безпеку, слідкуватиме за тим, щоб учасники й відвідувачі зберігали дистанцію, щоби всі обов’язково були з масками на обличчі, дезінфікували руки. Безпека для нас є на першому місці, саме тому ми скоротили кількість відвідувачів: на різних подіях буде від 20 до 40 людей максимум - саме для того, щоби максимально зберегти дистанцію й убезпечити людей, які хочуть до нас прийти, учасників та нас самих.

Що цікавого буде на Фестивалі миттєвого мистецтва?

На фестивалі усе буде цікаво, бо це щось таке, про що не говорять постійно, дуже точкове і рідкісне. Зокрема, мені було дещо складно знайти учасника, який теоретично розповість про візуальну імпровізацію, бо багато хто скоріше займається практикою. Так само і в інших напрямках: десь менше теоретиків, десь менше практиків, десь ще якісь перестороги є. Але загалом ми всіх людей знайшли і у нас будуть лекції про імпровізацію у візуальному мистецтві, у театральному та танцювальному. 

У танцювальному - буде лекція Юлії Півторак, яка вивчала цей напрямок у Нью-Йорку. Будуть і практики, наприклад,  практика сторітелінгу від Ірини Снітинської або театральна практика від Ярослава Федорчука. Будуть і шоу-програми (в значенні “шоу” як показ) - ми це розуміємо як показ напрацювань тих митців, які працюють у цьому професійно, постійно. Буде танцювальна поезія від Contemporary dance space,  музично-візуальна частина з Марком Токарем - всесвітньо відомим музикантом. Він буде музикувати разом із групою “Гравіцапа”, там буде ще складова візуальної імпровізації - VJ-set від Олександра Пилипенка - усе це все разом буде створювати музично-візуальне шоу. 

У неділю буде імпрошоу від групи Ma3gum разом із літературною складовою. Ma3gum є нашими друзями, вони кілька разів виступали у Палаці. Це буде таке шоу, де хлопці не просто будуть імпровізувати, а ми ще включаємо туди літературну складову: літературні дієвц тим чи іншим чином доповнюватимуть театральну програму. 

Із фестивалю зможуть почерпнути щось нове тільки професіонали чи і аматори?

Я би не ділила на категорії професіонали чи аматори, я би говорила про людей, яким тим чи іншим чином відгукується або певний напрямок мистецтва, або вони всі. Бо є зареєстровані учасники, які натиснули реєстрацію на всі лекційні події, на всі практичні, і ще й купили квиточок. Мене це тішить, бо я думаю, що їх цікавить напрямок імпровізації. Хтось вибирав - і це видно - цільово, лише імпровізації в певному напрямку, наприклад, у візуальному мистецтві.

Фестиваль - це не лише про професіоналів і тих, кому це цікаво, але й про людей, які готові до відкритості, прямої комунікації й хочуть дізнатися більше про світ навколо й про себе особисто. Імпровізація - це завжди про відчуття часу і простору в даний момент, там де ти знаходишся. 

На завершення хотілося би поговорити про саму будівлю Палацу Хоткевича, яка за останні два роки зазнала багато змін. Які у вас з’явилися цікавинки?

Нарешті за ці два роки у нас з’явилися ті результати, які можна показати. Вони стосуються ремонтів і нового сенсового наповнення. Почнемо з банального, але для нас дуже важливого, - вбиралень. Ми капітально відремонтували вбиральні, тепер вони новенькі, чистенькі й комфортні. Ми говоримо про те, що хочемо приносити сюди якісь нові проєкти й події, відповідно залучати більше людей, і мусимо забезпечити їм крім гарного наповнення (події, проєкту чи фестивалю) ще й комфорт. 

У нас є два проєкти, які були б неможливі без підтримки громадян. Перший проєкт - це Khotkevych Space, який переміг на Громадському бюджеті: нас підтримало більше 600 львів’ян і ми дуже з того тішимося, бо уже майже відремонтували ті приміщення, де тепер будуть ще більше подій і проєктів для мешканців Львова. Там можна буде провести свій час, прийти попрацювати, це буде відкритий простір, у якому буде зручно й комфортно, і завжди можна знайти щось для себе.

Крім того є проєкт, який зараз реалізовується також за підтримки благодійників і доброчинців. Це проєкт першої молодіжної галереї у Львові - “ХотАртХол”. Ми виграли грант від House of Europe, але цього б не трапилося, якби ми не пройшли попередній етап спільнокошту, де майже 100 доброчинців підтримали нас не лише своїм голосом, але й своїми фінансами. Вони це зробили під час дуже жорстких карантинних обмежень, коли їхня підтримка була вдвічі важливіша, ніж у будь-який інший час. 

Уже зараз видно, як змінився хол. Минулого року ми ще дуже мрійливо про це думали, а коли це бачимо сьогодні, нам дуже приємно, що є що показати. Ми щодня над цим працюємо, бо неможливо за один день зробити ремонт у пам’ятці архітектури, якою є Палац. Окрім творчої роботи, є ще багато технічної, підготовчої, документальної. Це усе робить велика команда. Дуже кльово, що вони усі залучаються і “хворіють” любов’ю до Палацу.

Нагадаємо, Фестиваль миттєвого мистецтва стартує у Палаці культури імені Гната Хоткевича уже в цю п’ятницю та триватиме три дні, до 16 серпня включно. З більш детальною програмою події можна ознайомитися ТУТ. Нижче пропонуємо переглянути відеозапис інтервю' з Діаною Ігнатенко наживо:

Читайте також: Хто такий Памво Беринда і які таємниці приховує вулиця Львова, названа на його честь, - ВІДЕО

новини Львова культура Діана Ігнатенко Палац Хоткевича Фестиваль миттєвого мистецтва імпровізація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі