Чим відрізняються літні майданчики у Львові та Європі і які альтернативи, - ФОТО

Фото: 032.ua

В Україні триває карантин для запобігання поширенню коронавірусної хвороби. Втім, це не завадило містам, серед яких і Львів, дозволити роботу літніх майданчиків. У Львові вони працюють з обмеженнями від 11 травня. Про те, чи дотримуються усіх санітарних норм на літніх майданчиках, редакція 032.ua писала ТУТ. Зараз пропонуємо дізнатися, як мають виглядати тераси закладів харчування згідно зі встановленими будівельними нормами і чи відповідають європейським аналогам.

Як встановлюють літні майданчики за кордоном?

Спочатку подивимося на зразки літніх майданчиків за кордоном. Для прикладу ми промоніторили правила їх встановлення у Європі, США та Австралії. У добірках фото нижче можна побачити тераси кафе з Франції, Італії, Бельгії, Греції, Чехії, а також Мельбурна і Нью-Йорка. Що у ЄС, що в США чи Австралії послуговуються більш-менш однаковими принципами розміщення майданчиків - інклюзія, доступність та комфорт. Помітні також тенденції до озеленення, часто столики “потопають” у вазонках або навіть цілих джунглях.

До прикладу, у Лондоні є багато варіантів розміщення outside spaces, залежно від типу вулиць та наявних на ній об’єктів. Майданчики працюють увесь рік та мають гнучкий графік роботи. Важливо те, що вільного простору для руху пішоходів попри літній майданчик має бути не менше 1,5 метра, а в ідеалі - 2,5 метри. Майданчик не повинен перекривати проходи, а огородження - складатися із незасклених конструкцій.

Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest Лондонські майданчики, фото з сайту Pinterest

Австралійський Мельбурн встановив такі правила: публічні простори мають бути вільними від будь-яких обмежень та упереджень щодо можливостей, раси, статі, релігії та інших речей. Великий акцент роблять на безпеці пішоходів та доступності: літні майданчики розміщують за 20 метрів від основної будівлі, ближче до дороги. При цьому, пішохідний простір має бути вільним. Допустима ширина літнього майданчика - 6 метрів, без зайвих накриттів. Що стосується меблів, то вони обов’язково повинні вписуватися у довколишній дизайн, з якісних та безпечних матеріалів, які легко піддаються очистці. Допускається часткова заскленість майданчика зі сторони дороги, але не зі сторони будівлі.

Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest Австралія, фото з сайту Pinterest

В Америці більшість міст користуються таким стандартом для розміщення літніх майданчиків: не більше 60 посадкових місць, для пішоходів лишають не менше 1 метра простору, вільного від будь-яких перешкод. Літні майданчики повинні бути доступними для всіх. А сезон їхньої роботи триває з березня по грудень. 

Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest Майданчики у США, Франції та Італії, фото з сайту Pinterest

Якими мають бути літні майданчики в Україні?

Схожі підходи до встановлення літніх майданчиків впровадили і в Україні. З вересня 2010 року діють державні будівельні норми для підприємств харчування (закладів ресторанного господарства). ДБН регламентують порядок розміщення вбудованих або прибудованих закладів харчування, у яких дозволяється наявність не більше 50 посадочних місць з режимом функціонування до 22 годиниПри цьому, майданчики закладів харчування не можна розміщувати на прибудинкових територіях житлових будинків. Дозволено обгородити ділянку для захисту від проникнення чи аварійного наїзду автотранспорту. Але увесь простір має бути доступним для людей з інвалідністю та маломобільних груп (пандуси, відкриті сходи, поручні, безпечне покриття, відповідні двері, ліфти тощо).

Наказ Мінбуду України №244 від 2011 року визначає літні майданчики як тимчасові споруди. Зазвичай, вони мають не більше одного поверху та складаються з полегшених конструкцій. Більш детальний вигляд і розміщення майданчиків погоджують відповідні органи при міській раді. У Львові з 2018 року діє ухвала “Про затвердження Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об’єктів ресторанного господарства”. Згідно з ухвалою, літні майданчики мають бути відкритими, їх встановлюють у період з 1 квітня по 31 жовтня. До складу тимчасової споруди входять огорожі, сонцезахисні елементи, покриття, накриття і озеленення.

Важливий момент: літні майданчики не мають перекривати проходи у вхідні брами будинків, бути без віконних і дверних блоків, скла чи поліетиленового покриття. Якщо майданчик облаштовують у пішохідній зоні, то має залишатися вільна ширина для проходу пішоходів не менше 1,8 метра. При розміщенні майданчиків у межах пішохідної зони, необхідно передбачати проїзд для автотранспорту спеціальних служб шириною не менше 3,5 м. Заборонено встановлювати літні майданчики на тротуарах і алеях шириною менше 2,5 метрів (крім майданчиків, розташованих в межах пішохідної зони); на проїжджій частині вулиць, на зелених насадженнях та газонах.

ДБН щодо розміщення літніх майданчиків ДБН щодо розміщення літніх майданчиків ДБН щодо розміщення літніх майданчиків ДБН щодо розміщення літніх майданчиків ДБН щодо розміщення літніх майданчиків

По периметру відкритих літніх майданчиків допускаються влаштування огорожі з легких ажурних збірно-розбірних конструкцій висотою до 0,8 метра. Конструкції огорожі повинні бути виготовлені з натуральних матеріалів – метал, дерево, гартоване скло.  Накриття парасоль та маркіз не повинно виступати за межі майданчика. 

Якщо вуличне покриття з ухилом більше 10% та бруковане або в аварійному стані, допускається встановлення подіуму висотою сходинки до 15 см з обов'язковим встановленням пандусів для маломобільних груп населення в межах площі відкритого літнього майданчика. Функціонування відкритих літніх майданчиків допускається з 8:00 до 22:00.

Як насправді виглядають літні майданчики у Львові?

Чи дотримуються ресторатори встановлених правил на практиці, вирішила перевірити журналістка 032.ua. Ми пройшлися центральними вулицями Львова - місцями основного скупчення туристів та й самих мешканців - і подивилися на конструкції літніх майданчиків біля закладів харчування. 

Для оцінки відповідності майданчиків нормам, ми послуговувалися такими критеріями: 1) наявний простір на хідниках для пішоходів (від 1,8 метра); 2) безбар’єрний доступ (інклюзія, на яку робили головний акцент); 3) відсутність “подіуму” або встановлення його з пандусом і достатнім для проїзду на візку простором, 4) відсутність огородження або встановлення його відповідно до норм (без скла, плівки, у половину людського зросту); 5) наявність накриття згідно з правилами (для Львова парасольки особливо актуальні у спекотну пору). За кожен виконаний пункт - по 1 балу. Усього можна було заробити 5 балів за найкращий майданчик.

Відповідно до отриманої оцінки, ми поділили усі промоніторені майданчики на кілька груп. До першої увійшли ті, що отримали від 4 до 5 балів, тобто стараються дотримуватися усіх норм. Це літні майданчики, які не відбирають простір у пішоходів та зі столиками, між якими можна спокійно пройти. У таких закладах дотримуються інклюзії, не встановлюють “подіумів” або забезпечують їх пандусами, зважають на обгородження або взагалі його не мають, і накриття нікому не перешкоджає. На щастя, їх виявилося найбільше:

Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua Приклади якісно облаштованих майданчиків, фото 032.ua

До другої категорії увійшла “золота серединка”. Це літні майданчики, де частково норми виконані, але могло би бути краще. Десь є одна-дві похибки в облаштуванні терас. Здебільшого у цій групі опинилися майданчики, які близькі до ідеалу, але тут не врахували питання безбар’єрного доступу. Вважаємо, що кожен заклад повинен дбати про всіх клієнтів і забезпечувати свою територію якщо не пандусами, то хоча б пологими поверхнями без перепадів. Зразки майданчиків другої групи:

Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua Літні майданчики у Львові, фото 032.ua

І до третьої групи увійшли зразки не надто якісно облаштованих літніх майданчиків у Львові. Власники цих закладів попри заборону встановлюють засклені павільйони, взагалі не думають про інклюзію та простір для пішоходів чи навіть відвідувачів. Ухвала Львівської міськради допускає встановлення закритих павільйонів площею до 30 кв. метрів. Тож деякі з наведених прикладів де-юре не порушують правил, але з нашого суб’єктивного погляду, такі конструкції могли би бути облаштовані у прохолодну пору. Влітку ж клієнти виходять на терасу, щоби випити прохолодних напоїв у спекотну погоду та погрітися під променями сонця або загорнутися в плед під час дощу та вдихнути петрикору за чашкою гарячого какао чи глінтвейну.

Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua Літні майданчики, фото 032.ua

Яка альтернатива?

Щороку в місті працює в середньому 500 літніх майданчиків. У 2019 році за підсумками сезону нарахували 505 таких зон, які встановили з дозволами. Але питання літніх майданчиків уже не перший рік турбує львів’ян. Мешканці міста можуть пам’ятати минулорічну тяганину з демонтажем і встановленням майданчиків “П’яної вишні” на площі Ринок або конфлікт, пов’язаний зі столиками на пішохідній вулиці Курбаса. 

Ще 2017 року “Львівський регуляторний хаб” проаналізував проблеми літніх майданчиків у Львові та спробував знайти компроміс для містян і підприємців. Серед основних викликів назвали: затягування з видачею дозволів у мерії, відсутність конкуренції за оренду площ, обмеженість у часі для розміщення літніх майданчиків.

Для вирішення зазначених питань запропонували: запровадити декларативний спосіб погодження розміщення літніх майданчиків (підприємець реєструє відповідну декларацію та договір з документами і чекає на реєстрацію, якщо у визначений час відповіді немає, питання вважається погодженим) і продовжити термін провадження торгівлі (замість 2 років - 10).

Окрім цього, пропонують запровадити аукціон оренди літніх майданчиків без прив’язки до стаціонарного ресторану. Для цього - обрати перелік перспективних місць та виставити їх на торги, що покращить конкуренцію між власниками закладів. Серед іншого, вважають економічно привабливим продовжити термін розміщення літніх майданчиків на увесь рік. У холодну пору відвідувачам створюватимуть комфорт за допомогою електричних ламп-обігрівачів, а місто зможе отримати додаткові 2 мільйони гривень надходжень до бюджету.

***

До облаштування літніх майданчиків у Львові останнім часом ставляться більш відповідально, ніж кілька років тому. Сприяє цьому моніторинг зі сторони влади чи добра воля самих рестораторів, сказати складно. Втім після моніторингу бачимо доволі позитивну статистику: абсолютна більшість закладів стараються виконати усі вимоги щодо облаштування терас і зробити їх максимально комфортними для відвідувачів. Львівські кафе навчилися не забирати простір у пішоходів, але не всюди вирішили питання інклюзії. У порівнянні зі закордонними аналогами, наше місто зробило значий крок вперед до якості і часто програє лише в питанні дизайну та "злиття" майданчиків із довколишнім простором.

Запропонований аналітиками графік роботи літніх майданчиків упродовж року - гарна економічна перспектива, але дозволяти її слід лише тим закладам, які неухильно дотримуються усіх правил їх облаштування та дбають про комфорт клієнтів і мешканців Львова. Ідея з аукціоном мала би посприяти конкуренції та зацікавленню рестораторів у якісному облаштуванні літніх майданчиків. А для порушників можна було б ввести санкції у вигляді позбавлення на певний час права облаштовувати такі тераси. 

І на завершення, пропонуємо згадати, як виглядає тротуар на площі Ринок, поки посеред нього не встановили барні столики:

Фото 032.ua
Фото 032.ua

Читайте також: Як виглядає електротранспорт у Львові та Європі й скільки коштує проїзд у ньому, - ФОТО

Повне або часткове копіювання, передрук і використання матеріалу без письмового погодження редакції 032.ua забороняється і вважається порушенням авторських прав

новини Львова літні майданчики ДБН благоустрій кафе заклади тераси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Незабаром в Україні очікується епідемічний сезон 2020 - 2021. У цей період значно зростає ризик захворіти. Особливістю цього року стане циркуляція одразу двох вірусів: грипу та коронавірусу, які мають схожі симптоми.  Кореспондентка 032.ua дізналася у головної епідеміологині Львівщини Наталії Іванченко (Тімко), чого очікувати цього епідсезону, як можна вберегтися та коли жителі Львова та області зможуть вакцинуватися. За її словами, розпочнеться новий епід...
Екологія
25 вересня о 14:00 на площі Митній у Львові влаштували акцію. Львівські зоозахисники організували перформанс для привернення уваги до кліматичного питання. Як передає журналістка 032.ua, учасники події перевдягнулися у костюми різних тваринок і лягли на землю. Тут можна було побачити ведмедя, оленя, панду, горилу та жирафа, а також кількох людей у протигазах. Таким чином акцентували - від кліматичних змін та екологічних криз страждають не лише люди.  Хід а...
Суспільство
У неділю, 27 вересня, у Львові проведуть традиційний веломарафон "Львівська Сотка. Осінь". У зв'язку із подією, не будуть перекривати вулиці міста. Однак можливі ситуативні затримки та зміни в русі електротранспорту.  Про це повідомили у пресслужбі "Львівелектротрансу". У зв’язку з відкриттям веломарафону на площі Ринок, із 10:10 до 10:30 трамвайні маршрути №2 та №1 тимчасово курсуватимуть за зміненим маршрутом.  Зокрема, трамвай №1 їздитиме за маршрутом:...
Влада
25 жовтня у Львові та області відбудуться чергові місцеві вибори. Напередодні, 24 вересня, Центральна виборча комісія постановою №295 затвердила форми та колір виборчих бюлетенів з виборів депутатів до обласних, районних, міських, сільських та селищних рад і голів населених пунктів. Як розповіла начальниця відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Львівської облдержадміністрації Зоряна Павлів, виборчі бюлетені матимуть різні кольори. Дл...
Кримінал
25 вересня у поліції Львівської області повідомили про викриту оборудку із незаконного відчуження земель Міністерства оборони України, розташованих неподалік Львова. Головні підозрювані - посадовці однієї із селищних рад та службовці квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова Міністерства оборони України. За даними правоохоронців, йдеться про незаконне відчуження земельної ділянки на 1,7 га. Це - територія військового містечка Міноборони. У відповідні...
Бізнес
Станом на ранок 25 вересня - Національний банк України встановив офіційні курси гривні щодо інших іноземних валют.  Як повідомляє кореспондент 032.ua з посиланням на актуальні дані на сайті Мінфіну, Нацбанк встановив курс гривні у Львові на рівні 28,2487 грн за долар та 32,8942 грн за євро. У банках Львова курс долара у межах 28,100 - 28,300 грн/долар. Курс євро у банках 32,500 - 33,100 грн/євро. Читайте також: У Львові відкриють яблуневу алею пам'яті жіно...
Кримінал
25 вересня голова Залізничної районної адміністрації Ірина Джурик розповіла про ситуацію з обшуками у адмінбудівлі. З її слів, поліція не вилучала жодних документів та не проводила санкціонованих обшуків. Як повідомили у пресслужбі Львівської міськради, ще у серпні правоохоронці скерували їм запит щодо вилучення документів по одній із фірм. Адміністрація погодилася, але донині опису та вилучення не було. "Із фірмою, по якій є запит поліції, ми уклали угоду...
Влада
25 вересня стало відомо про те, що не стало депутатки Львівської обласної ради 7 скликання Лісної Мирослави Михайлівни. Життя політикині забрав COVID-19. У пресслужбі Львівської облради висловили співчуття рідним та близьким Мирослави Лісної. Про чин похорону та прощання з депутаткою повідомлять згодом. Відомо, що Мирослава Михайлівна народилася 30 травня 1953 року у Пустомитах. До травня 2018 року очолювала відділ освіти Пустомитівської районної державної...
Суспільство
Станом на 25 вересня у Львові та області лабораторно підтвердили 19 465 випадків інфікування коронавірусом. 543 людей померло. Одужало  6518 пацієнтів. Як повідомили у пресслужбі Львівської міськради, за минулу добу у лабораторних центрах міста здійснили 1454 ПЛР-тести (методом полімеразної ланцюгової реакції). Позитивних - 215. Серед нововиявлених хворих - 102 львів'ян. Залишок проб у холодильнику — 356. За увесь період карантину до Львівської обласної ін...