• Головна
  • Валютні гойдалки: що чекає гривню у 2018 році
головна тема тижня
15:01, 10 лютого 2018 р.

Валютні гойдалки: що чекає гривню у 2018 році

головна тема тижня

Гривня продовжує дивувати українців. Після впевненого багатомісячного падіння і апокаліптичних пророцтв ряду «експертів», що в 2018 році співвітчизники побачать 40 гривень за долар, а то і 50, національна валюта вийшла з крутого піке і знову почала стрімко зміцнюватися. За два тижні торгів на Міжбанку вона пройшла шлях з 28,86 до 27,04 за долар.

Що буде відбуватися з гривнею в 2018 році і які нові віражі очікують українську валюту? Щоб зрозуміти реальні перспективи гривні, необхідно проаналізувати стан відразу декількох найважливіших індикаторів стану української економіки.

Наші баланси: зовнішньоторгівельний і платіжний

Один з найважливіший факторів стабільності національної валюти - це зовнішньоторгівельний баланс.

Уявімо собі дві річки - одна з них - це товари і сировина, які країна імпортує. Чим більший імпорт, тим більше валюти випливає з національної економіки. Друга ріка - це експорт, і чим більше товарів країна експортує, тим більше доларів, євро та іншої валюти буде на рахунках українських виробників.

Так, за підсумками 2017 року вартісний обсяг експорту товарів і послуг (за даними Національного банку) збільшився на 17,3%. Лідерами українського експорту залишаються продовольчі товари, сировина для їх виробництва і продукція металургії.

Відповідно, якщо сальдо торгового балансу позитивне - експорт перевищує імпорт - значить національна валюта має стимул до зростання. І навпаки, багато купуємо і мало продаємо, - значить попереду чергова девальвація гривні.

Отже, за підсумками 2017 року баланс зовнішньої торгівлі товарами і послугами України в 2017 році зведений з дефіцитом на рівні 6,848 млрд. Дол., Що на 25,2% більше дефіциту за 2016 рік.

Чи означає це, що девальвація неминуча? Ні. Адже є ще один важливий індикатор - це платіжний баланс країни. Тобто - скільки грошей приходить в країну і скільки з неї йде. І тут, крім експорту товарів, для поповнення валютних засіків країни важливі ще інші джерела: кредити МВФ і Світового банку, інвестиції, переказ валюти нашими заробітчанами.

І ситуація з платіжним балансом виглядає набагато привабливіше - ця сума (платіжний баланс України) за підсумками 2017 року зведена з профіцитом $ 2,566 млрд., Що вдвічі більше, ніж в 2016 році ($ 1,346 млрд.). Тобто негативне сальдо торгівельного балансу цілком перекривається позитивним сальдо платіжного балансу.

Прогноз на 2018 рік - менше імпорту газу і вугілля

Розпочата на цьому тижні паніка на міжнародних фондових ринках символізує, що так званий бичачий тренд (період росту) на основні енергоресурси, швидше за все, закінчився. І це, з одного боку, піде на користь Україні. Адже багато в чому дефіцит зовнішньоторгівельного балансу формується через те, що ми змушені купувати великі обсяги нафти і газу за валюту.

Так, тільки на закупівлю газу Україна в 2017 році витратила близько 3 мільярдів доларів.

Однак тут для України є дві хороші новини. По-перше, в країні, з одного боку, щорічно знижується споживання газу, а з іншого, зростає його внутрішнє виробництво.

У 2017 році споживання природного газу в країні в порівнянні з 2016 роком скоротилося на 1,3 млрд кубометрів, або на 4% - з 33,2 до 31,9 млрд кубометрів.

А за останні три роки Україна скоротила споживання природного газу на 25%, або на 6,02 млрд куб. м.

У той же час видобуток природного газу в Україні в 2017 році збільшився, за оперативними даними, на 4,2% в порівнянні з 2016 роком - до 20 млрд 825,3 млн куб. м.

Загалом, якщо ця тенденція продовжиться, Україна зможе знизити за підсумками 2018 року закупівлі газу ще на 8-10 відсотків.

Ще один позитивний для стійкості гривні фактор - це те, що завдяки рішенню Стокгольмського арбітражу Україна зможе закуповувати російський газ дешевше на 20-50 доларів за тисячу кубометрів. Також арбітраж знизив обсяг газу, який Нафтогаз в 2018-2019 роках буде зобов'язаний купувати у Газпрому, з 52 до 5 млрд куб. м в рік - що приблизно становить половину від усього необхідного країні імпорту.

Урядова "Концепція розвитку газодобувної галузі" передбачає скорочення споживання газу в Україні до 2020 року до 26 млрд кубометрів. Що повинно дозволити зовсім відмовитися від закупівлі імпортного газу при збільшенні його внутрішнього видобутку.

Однак зменшення витрат на імпорт газу було в 2017 році перекрито великими обсягами закупівель імпортного антрациту. Нагадаємо, що через блокаду ОРДЛО (привіт Семенченко співтовариші) Україна, замість того, щоб платити українським підприємствам на окупованому Донбасі гривнею за антрацит, витратила майже в два рази більше валюти на його імпорт - близько $ 2,7 млрд. У 2016 році цей показник становив $ 1,4 млрд. Причому закупівлі вугілля з Росії склали понад півтора мільярда доларів.

Однак переклад українських ТЕС на вугілля газових марок, що видобувається на підконтрольних Україні територіях Донбасу, дозволить знизити споживання країною дефіцитного виду антрациту в 2018 році з 5 до 3 мільйон тонн на рік. А в 2019 році і зовсім обійтися без його закупівель.

Борги і резерви, МФВ і реформи

Одним з головних джерел поповнення валюти в 2018 році, що забезпечує профіцит платіжного балансу стали кредити МВФ. Чотирирічна програма допомоги МВФ з використанням механізму розширеного фінансування (EFF) передбачає виділення Україні 17,5 мільярда доларів. У березні 2015 року був перерахований перший транш в 5 мільярдів доларів, в серпні того ж року - другий транш на 1,7 мільярда. В 2016 та 2017 роках Україна отримала по одному траншу в 1 мільярд доларів кожен.

У 2018 році Україна розраховувала отримати 2 транші, в першому і третьому кварталах на загальну суму 3,5 млрд доларів.

В принципі, прогнозоване зростання ВВП в 2018 році в 3-3.5% могло дозволити відмовитися від зовнішніх запозичень. Але для України настала пора платити за старими боргами.

Як повідомив виконуючий обов'язки голови Національного банку України Яків Смолій, в 2018-2020 роках уряд і НБУ повинні виплатити за зовнішніми боргами більш ніж 16 мільярдів доларів.

Однак пікові виплати припадуть на 2019 і 2020 роки.

З іншого боку невиконання українським урядом низки важливих умов програми МВФ поставило виділення траншей під загрозу.

Україна не зможе обслуговувати свої боргові зобов'язання, якщо перерве співпрацю з Міжнародним валютним фондом, заявив глава Стратегічної групи радників по підтримці реформ в Україні, екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош.

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив, що група експертів фонду відвідає Київ 12-16 лютого для технічних переговорів з владою країни.

Президент Петро Порошенко і прем'єр Володимир Гройсман неодноразово заявляли про те, що Україна має всі шанси домовитися з фондом про продовження кредитування.

За словами журналіста В'ячеслава Бутусова, керівництво України дало принципову згоду на виконання більшості найважливіших вимог країн-кредиторів і МФВ.

«1. Антикорупційний суд до кінця року відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

2. Зміна керівництва Центрвиборчкому.

3. Відставка керівництва "Укроборонпрому" і структурні зміни в оборонній промисловості.

За даними Бутусова в пакет не входить, але мається на увазі також:

1. Ніяких відставок голови НАБУ О.Ситник і припинення тиску на НАБУ з боку інших держструктур і парламенту.

2. Забезпечення незалежної прослушки для НАБУ і обрання адекватних авторитетних аудиторів НАБУ.

3. Структурні зміни в керівництві МО і ГШ відповідно до Стратегічного оборонного бюлетеня », - зазначив Бутусов.

Судячи із заяв прем'єра Гройсмана, Кабміну також вдасться знайти аргументи, щоб уникнути в передвиборний рік підвищення цін на газ для населення. В даному випадку аргументом стане вже згадуване рішення Стокгольмського арбітражу, яке дозволить значно знизити ціну імпортного газу. Тим більше лютий позначив тенденцію зниження цін на нафту, а за ними з тимчасовим лагом в півроку має йти і зниження цін на газ.

Міжнародні золотовалютні резерви України на 1 лютого 2018 склали 18,442 мільярда доларів США. За минулий рік вони зросли на 21%. Нацбанк України заявив, що планує за рахунок міжнародної кредитної допомоги збільшити золотовалютні резерви до 20,5 мільярда доларів на кінець 2018 року. Дані резерви цілком дозволяють Нацбанку здійснювати необхідні валютні інтервенції в разі спекулятивних атак на гривню.

Нагадаємо, що перед девальвацією гривні в 2014 році резерви НБУ скоротилися майже до п'яти мільярдів доларів.

Так що, якщо всі домовленості будуть виконані, стабільності гривні з боку МФВ також погроз не буде. Тут головні випробування чекають країну в 2019 році. Багато в чому це буде залежати від результатів президентських і парламентських виборів наступного року. І бажано, щоб ті політики, які сьогодні обіцяють долар по 8, а газ по п'ятдесят, розповіли своїм виборцям за рахунок яких резервів вони планують віддавати борги в разі розриву чинної з МФВ програми.

Ризик падіння російського рубля

Довгий час економіки Росії і України були досить тісно переплетені. Тому, як правило, різка девальвація російського рубля вела потім і до падіння гривні.

За прогнозами ряду фінансових експертів в 2018 році, після президентських виборів в Росії, російський рубль може очікувати справжня катастрофа. Так, на думку російського аналітика Степана Демури, рубль може впасти до позначки 125 за долар. Чи означає це, що гривня повинна буде кинеться вниз слідом за рублем?

На щастя тепер, фінансові системи Росії і України перестали нагадувати сполучені посудини. Адже за останні роки значно знизилася частка Росії в зовнішньоторгівельному обороті України.

Частка Росії за підсумками 2017 року в експорті товарів з України скоротилася з 9,1% до 8,5%, тоді як в імпорті збільшилася з 12,6% до 14,3% (в основному через закупівлі антрациту). Для порівняння, частка експорту в ЄС зросла з 31,9% до 35,3%, а імпорту - з 36,9% до 37,5%.

Важливо також, що дочки російських банків більше не можуть займатися спекулятивною скупкою валюти в Україні. Як це раніше часто відбувалося в періоди різкого падіння рубля в Росії.

І головне, економіка України не знаходиться, на відміну від Росії, під руйнівним впливом міжнародних санкцій. А міжнародні фінансові ринки відкриті для наших банків, на відміну від російських.

Тому очікуване падіння рубля в 2018 році не повинно стати катастрофою для гривні.

Два сезони гривні

В останні роки курс гривні в Україні чітко розділяється на два сезонних ралі. Осінь-зима - йде зростання курсу долара і євро. А навесні і влітку традиційно починає зміцнюватися гривня.

Секрет таких валютних качель досить простий. Навесні-влітку аграрії (одні з основних добувачів валюти в Україні) починають розпродавати зароблену валюту для проведення сезонних робіт, закупівель палива і добрив.

А ось восени, коли країна входить в опалювальний сезон - традиційно зростають закупівлі газу. Також все більше українців воліють проводити новорічні свята в Європі або на курортах Туреччини та Єгипту, тому активно перед новим роком купують валюту. Грудень також період новорічних розпродажів - українські оптовики проводять масові закупівлі імпортної побутової техніки.

У минулому році гривня влітку встигла зміцнитися до 25,5 за долар, а з січня 2018 впала майже до 29. А вже в лютому курс знову розвернувся і гривня встигла повернутися до позначки 27 гривень за долар.

Прогноз на 2018 рік

Як видно з вищенаведених цифр, підстави побачити гривню в крутому піке в 2018 році не мають під собою економічних аргументів. У той же час навряд чи гривня здатна здивувати нас і помітним посиленням долара і євро. Швидше за все за підсумками року, після сезонного літнього зміцнення ми побачимо традиційне падіння восени і в грудні 2018 року.

Нагадаємо, що в бюджеті на 2018 рік Кабмін, з подачі Нацбанку, заклав середньорічний курс 29,3грн / $ і 30,1 грн / $ на кінець року.

За прогнозами засновника інвестиційної компанії Драгон Капітал, президента Європейської бізнес асоціації Томаша Фіала, курс гривні на кінець 2018 року становитиме 29,5 за долар.

А ось базовий консенсус-прогноз середньорічного обмінного курсу від фінансових аналітиків - 28,5 грн / $.

Нагадаємо, що незважаючи на песимізм експертів рік тому, девальвація гривні за підсумками року не була такою катастрофічною, як деякі з них обіцяли. За підсумками 2017 року гривня втратила 3,1% своєї вартості в доларах.

Швидше за всесхожукартинумипобачимоіза підсумками2018 року.Якщовиплануєтевеликі продажі чи закупівлівалюти,тодотримуйтесь простих правилінехай прибудуть з вами гроші.Купувативалютукращевлітку,апродавативзимку.Іголовне,не піддавайтесяпаніці-не забувайте,щонарізкихспекулятивнихскачкахзавждизароблятьбанки,а неви.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гривня #доллар #МВФ #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...