До списку ЮНЕСКО можуть потрапити дерев’яні церкви Львівщини

Сьогодні, 11 липня у місті Жовкві Львівської області відбулась підсумкова прес-конференція щодо стану українських церков, номінованих до Всесвітнього списку пам’яток культурної спадщини ЮНЕСКО за участю членів українсько-польської експертної групи.

Про це інформує прес-служба Львівської ОДА.

Директор державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовкві Володимир Герич розповів про основні критерії відбору українських церков. «Ще у 2009 році спільно із польськими колегами ми прийняли рішення, яке було підтримано керівництвом нашої держави, про підготовку до внесення у Список світової спадщини ЮНЕСКО групи дерев’яних церков Карпатського регіону України та Польщі. З великої кількості українських церков, до слова тільки у Львівській області їх 600, ми відібрали по вісім з польського та українського боку. Критерії цього відбору були дуже різноманітні. Перш за все це автентичність, адже об’єкт повинен залишатись на місці, де він був зведений, оскільки перенесена церква до уваги не береться. Також церква повинна містити усі конструктивні елементи з часу свого будівництва. Іншим критерієм є інтегральність – так зване добре оточення об’єкту, відсутність забудов навколо нього. Крім того ми враховували доступність, технічний стан, а також те чи функціонує церква на даний час», - зазначив він.

Наступного року комісія ЮНЕСКО прийматиме рішення з цього питання. «У вересні ми чекаємо експерта ІКОМОС, який має оглянути церкви, що номінуються для внесення до Списку та сформувати звіт з відповідними висновками. У нас є велика пересторога щодо українських церков, адже все ще існують певні проблемі питання утримання церков, що насамперед пов’язано з їх технічним станом», - прокоментував директор державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовкві.

На думку Володимира Герича, із внесенням їх до Списку світової спадщини ЮНЕСКО Україна отримає значний престиж та колосальну промоцію у світі, що зокрема сприятиме значному розвитку туризму. Це також дозволить зберегти їх належний стан, забезпечити увагою та опікою громади. «Філософія цього полягає у тому, що ми, як українці, як нація, подаємо на огляд світу найкраще, що маємо в архітектурі – дерев’яну церкву», - зазначив він.

Довідка:

Міністерство культури, Міністерство закордонних справ, Національна комісія України в справах ЮНЕСКО разом з Міністерством культури Республіки Польща провели роботу з підготовки спільної транскордонної номінації – “Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі”, з метою внесення найбільш цінних пам’яток дерев’яної сакральної архітектури до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Робоча група, до якої увійшли українські та польські спеціалісти, обрала 16 об’єктів: по 8 з територій кожної країни. У вісімку українських пам’яток увійшло чотири церкви зі Львівщини та по дві із Закарпаття та Прикарпаття.

У Львівській області - це церкви св. Юрія XVI-XVII ст. у Дрогобичі, Пресвятої Трійці 1720 р. у Жовкві, Собору Пр. Богородиці 1838 р. у Маткові Турківського р-ну, Зіслання св. Духа 1502 р. у Потеличі Жовківського р-ну.

Результатом трирічної роботи спільної українсько-польської робочої групи став пакет документів, який за підписом міністрів культури обох країн разом із супровідним листом, підписаним міністром закордонних справ України, в кінці 2011 року був поданий до ЮНЕСКО. Проект був прийнятий та пропонований до номінації без зауважень, що є рідкісним випадком у цій сфері.

У вересні 2012 р. очікується приїзд інспектора ІКОМОС та об’їзд номінованих об’єктів.

На сьогодні церкви-номінанти зі Львівської області перебувають у такому стані.

Ансамбль церкви св. Юрія XVI-XVII ст. у Дрогобичі.

Церква двічі зазнавала пошкодження внаслідок стихійного лиха: у 2010 році від граду, а у 2011 р. від буревію пошкоджено готова покрівля та дахові конструкції, внаслідок чого під загрозою опинився унікальний стінопис ХVII – поч.XVIII ст.

Для ліквідації аварійного стану були вишукані кошти - 300.0 тис.грн. У 2011 р. роботи виконувала ПАТ “Львів-реставрація” за проектною документацією, виконаною ін-том “Укрзахідпроектреставрація” на замовлення л/ф Українського товариства пам’яток історії і культури.

Загальна вартість першочергових робіт – 3 086.0 тис грн.

Орієнтовна вартість робіт по ансамблю (виготовлення проектної документації; реставрація храму зі стінописом включно, дзвіниці, огорожі; впорядкування території, під’їзних шляхів та підходів; влаштування інженерного забезпечення) – 14 000.0 тис. грн.

Ансамбль церкви Пресвятої Трійці 1720 р. у Жовкві.

Церква не потребує проведення протиаварійних робіт, хоча стан не є ідеальним: деякі підвалини та елементи зрубу церкви треба міняти.

У 90-х роках ХХ ст. була проведена заміна готової покрівлі церкви.

Орієнтовна вартість робіт по ансамблю (виготовлення проектної документації; реставрація храму; впорядкування території, під’їзних шляхів та підходів; влаштування інженерного забезпечення) – 2 370.0 тис. грн.

Ансамбль церкви Собору Пресвятої Богородиці 1838 р. у Маткові Турківського р-ну.

Є потреба у проведенні реставрації екстер’єру та інтер’єру церкви та дзвіниці із заміною їх покрівлі.

Орієнтовна вартість робіт по ансамблю (виготовлення проектної документації; реставрація храму та дзвіниці; впорядкування території, під’їзних шляхів та підходів; влаштування інженерного забезпечення) – 6 312.0 тис. грн.

Ансамбль церкви Зіслання Святого Духа 1502 р. у Потеличі Жовківського р-ну.

У 2007 р. за кошти обласного бюджету (70.0 тис.грн) ліквідовано аварійний стан центральної нави церкви, а у 2008 р. теж за кошти обласного бюджету (60.0 тис.грн) ліквідовано аварійний стан дзвіниці.

В аварійному стані перебувають північно-західний кут нави та стіни бабинця.

Орієнтовна вартість робіт по ансамблю (виготовлення проектної документації; протиаварійні та реставраційні роботи храму зі стінописом включно, завершення реставрації дзвіниці, ремонт огорожі; впорядкування території, під’їзних шляхів та підходів; влаштування інженерного забезпечення) – 6 072.0 тис. грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі