• Головна
  • Реформування служби крові: актуальні запитання та відповіді
23:07, 9 березня 2017 р.

Реформування служби крові: актуальні запитання та відповіді

Україна в рамках імплементації Угоди про асоціацію з ЄС має виконати низку зобов’язань в сфері охорони здоров’я. Одним із таких зобов'язань є реформування служби крові.

Журналіст 032.ua поспілкувався із головним лікарем Львівського обласного центру служби крові Ярославом Дяківим та його заступником Ігорем Горбалем і розпитав, чому в Україні потрібно проводити реформування служби крові і, що воно передбачає.

Що передбачає реформування?

Ігор Горбаль:  Якщо ми впровадимо цю концепцію в життя, це значно покращить і кількість заготовленої крові і якість компонентів крові, яку ми заготовляємо та допоможе багатьом хворим.

Згідно з реформою має бути одна центральна установа у Львівській області і локальні установи у великих населених пунктах згідно з розподілу по госпітальних округах. Ви знаєте, що зараз вся медицина реформується по госпітальних округах і установи служби крові повинні іти під реформування по госпітальних округах. Свою філію ми плануємо зробити скажімо у Самборі, можливо, в Стрию, але це все ми ще будемо розробляти.

Сьогодні в нас відділення, які є малоефективні, тобто заготовляють мало крові, але видатки на них ідуть. Очевидно, що у цих відділеннях не буде системи збору крові, а буде система зберігання крові, так звані лікарняні банки крові, які будуть мати тільки певний запас крові, який використовуватимуть для надання екстреної медичної допомоги, коли це буде потрібно.

Якщо говорити про локальні відділення у Львівській області, скільки їх має бути?

Ігор Горбаль: Якщо ми створюватимемо шість чи десять госпітальних округів, то там будуть лікарні другого рівня надання медичної допомоги і відповідно це передбачає наявність запасів донорської крові. Відтак, ми будемо створювати шість або десять своїх філій з прямим управлінням з Обласного центру служби крові з тим, щоб ті запаси крові, які там будуть, використовувались раціонально.

Ми маємо таку статистику в Україні, що не вся кров, яка була заготовлена використовується, тому що десь може не вистачати крові, а десь може бути і надлишок. І цей дисбаланс потрібно ліквідувати в процесі реформування. Ми повинні використовувати кожну краплину крові, а для цього треба використовувати пряме керування тими установами крові, які є на периферії. Зазначу, що кожна область буде індивідуально підходити до цього питання.

Що має бути змінено в рамках реформування насамперед?

Ігор Горбаль: Насамперед ми маємо переобладнати обладнання нашої служби крові, бо це оснащення і ті технології, які ми маємо на сьогоднішній день, не дають можливості в повній мірі реалізувати сучасні концепції, як цього вимагають європейські стандарти і т.д.

Сьогодні треба купити обладнання, якого не вистачає в Обласному центрі служби крові і у відділеннях, які заготовляють кров. Адже служба крові так побудована, що окрім обласного центру ми ще заготовляємо кров у кожному районному центрі Львівської області. На сьогодні у нас є 21 відділення, яке заготовляє кров у кожному районному центрі. Відповідно обладнання там має бути не гірше, ніж в Обласному, оскільки якість крові має бути однаковою. Зазначу, що переоснащення і впровадження нових технологій заготівлі, тестування крові – є дуже актуальним питанням. Ми сподіваємося, що у 2017 році щодо реалізації цієї концепції матимемо певні досягнення.

Скільки коштів потрібно?

Ігор Горбаль: Для переобладнання лабораторії, яка буде проводити чи могла б проводити тестування донорської крові на європейському рівні у Львівській області, потрібно не менше 8 млн гривень.

Які найбільші проблеми є зараз у службі крові і чому власне Україні потрібно проводити реформування?

Ярослав Дяків: Службу крові у нас реформують ще з часу створення України, але сьогодні її обов'язково потрібно змінювати. Одна з умов для Європи не стільки стан медицини, як стан служби крові. Вони добре розуміють наскільки це важливо.

Всяке реформування повинно бути підтримано фінансово, бо служба крові – це дуже дороге задоволення і жодна приватна установа не може утримувати службу крові. Це практично єдина служба, яка повинна бути державною. Але для того, щоб її реформувати треба її насамперед переобладнати. На нашому рівні це практично означає збільшення в рази бюджету. Треба перенести лабораторію особливо небезпечних інфекцій, треба придбати ПЦР-лабораторію, щоб проводити якісне обстеження. Це великі гроші, але це треба зробити.

А як ставиться до реформування персонал?

Ярослав Дяків: Персонал є навчений, освічений. Дехто не хоче. Як то кажуть, совок є совок і нікуди не дінешся. Деякі лікарі говорять, що їм і так добре, але таких одиниці.  

Скільки часу має тривати реформа? 

Ігор Горбаль: До 2020 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #новини #032ua
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...