Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка.

Через декілька років, молоде покоління можливо й не пригадає таких підприємст, як «ЛАЗ», «Львівсільмаш», «Автонавантажувач», «Полярон», «Електрон», «Кінескоп», які годували та зберігали робочі місця для десятки тисяч людей ще у радянські часи…

З часом міста невпинно перетворюються в суцільні торгові центри, із кафетеріями та «генделиками» невідомих власників, а тим часом державні підприємства зазнають розпаду та знищення.

Сьогодні у нашій суботній розмові ми пригадаємо підприємство, яке колись забезпечувало технічним оснащенням чи не весь тодішній союз, а зараз закрите та продане через банкрутство.

Мова буде йти про публічне акціонерне товариство «Науково-виробничий комплекс «Полярон».

Коли і як було створене підприємство

Завод «Полярон» заснували у 1959 році у Львові на базі велосипедного заводу як поштову скриньку № 24 з випуску електровакуумних приладів, вакуумних конденсаторів і водневих тиратронів для потреб військово-промислового комплексу. Також, у цей період, новостворене підприємство освоїло виробництво генераторних ламп для радіолокаторів.

У 1968 році поштову скриньку № 24 було перейменовано на завод електровакуумних приладів. Під керівництвом директора Лева Зеланда, підприємство освоїло виробництво технічної новинки — газового лазера ЛГ-36А, що працював в системі «Кратер». А виробництвом лазерів під керівництвом Абрамовича С. М. займались у конструкторському бюро заводу. Варто зазначити, що гелій-неоновий лазер типу ЛГ-36А часто застовували в медицині.

Із настанням 1970 року на заводі запроваджують виробництво лазеру ЛГ-38. Відтоді збільшується кількість та види впроваджених до виробництва лазерів та лазерних пристроїв. Окрім цього, велись роботи по дослідженню методів захисту шахтарів від вибухів, які призвели до створення лазерів з трьозеркальним резонатором, що виявляли виток метану в атмосфері.

1977 рік – завод розширюється стає виробничим об'єднанням, до складу якого входять: заводи «Полярон» (Львів, вул. Угорська, 14), «Меридіан» (Львівська область, Старий Самбір) та «Екватор» (Львівська область, Старий Самбір).

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 2

До видів продукції виробничого об'єднання входили: вакуумні перемикачі, потужні генераторні лампи (для телецентрів, радіолокаційних станцій, військової техніки), мікросхеми, електронні компоненти для ракет, кораблів, підводних човнів, літаків (зокрема, системи для здійснення посадки в темряві).

А внаслідок конверсії та приватизації, що розпочалася в другій половині 1980-х років, підприємтво випускало вакуумні вимикачі для комутації електрокіл, що мали найкращі характеристики.

На підприємстві виконували розведення на комплексі «Кулон» друкованих плат для комп'ютерів, зокрема в 1986 році здійснено розведення друкованої плати для вітчизняного клона ZX Spectrum — комп'ютера «Львів».

У 1993 році завод змінює власника — військові передають підприємство у державну власність Фонду державного майна України. У цьому році, вперше в Україні розпочато випуск вакуумної комутаційної техніки (вакумні контактори для вугільних шахт) на замовлення Мінвуглепрому. Вироби поставляли також на Одеський та Дрогобицький нафтопереробні заводи.

Адаптуючись до ринкової економіки, було виокремлено чотири виробництва:

  • «Інстмаш» — розробка і виготовлення нестандартного обладнання.
  • «Злет» — виробництво гелій-неонових та іонних лазерів.
  • «Левконт» — виробництво низьковольтних вакуумних дугогасильних камер і контакторів, імпульсних водневих тиратронів, манометричних датчиків тиску.
  • «ЛЕВП» — виробництво потужних генераторних ламп, вакуумних вимикачів, вакуумних конденсаторів перемінних і постійних ємностей.

З часом у 2004 році підприємство отримало нову назву Державний науково-виробничий комплекс «Полярон». А в 2005 році від «Полярону» відокремлюють завод «Екватор», який у 2012 році буде реорганізований в публічне акціонерне товариство «Екватор».

У 2010 році підприємство реорганізовують у публічне акціонерне товариство, де 100% акцій належить регіональному відділенню Фонду держмайна України у Львівській області.

З жовтня 2011 року підприємство перебуває у складному становищі та проходить процедуру санації через борги. У 2012 році Фонд державного майна України виставляє 100% акцій підприємства на приватизаційний аукціон, ціна пакету на той час становила 25,67 млн грн.

У 2014 році підприємство перебуває у стані банкрутства, працівники мітингують проти його ліквідації. Але, не зважаючи на це, 22 квітня 2015, науково виробничий комплекс «Полярон» все-таки продали. Зокрема, за колишнього промислового гіганта на аукціоні заплатили невелику суму – 4 млн. 530 тис. 127 гривень.

Хто і коли очолював «Полярон»

У період з 1959-1986рр. на посаді генерального директора перебував Лев Зеланд, упродовж 1986-2006рр. — Олександр Чаус. А у зв’язку з проходженням процедури санації із жовтня 2011 року, керуючим в 2011-2013рр. залишається Олег Кобельник. Відповідно його правонаступником у 2013-липні 2014 року стає Роман Сулов.

У липні 2014 керуючою санацією стає Таміла Бойко.

Спроба відновити частинку «Полярону» на Старосамбірщині. Завод «Екватор»

У 2012 році в Старосамбірському районі Львівської області було відкрито українсько-польське підприємство, зокрема, оновлений завод «Екватор», який на той час ледь не збанкрутував.

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 4

По-суті завод спробував врятувати засновник інвестиційної компанії, місцевий депутат Андрій Лопушанський, який знайшов інвестора. На підприємстві заплановано було оновити саме приміщення заводу та збільшити кількість робочих місць для мешканців Старосамбірського району. Проте фактів чи вдалось це зробити, на жаль, немає.

Денний розбір «Полярону» на цеглу

Влітку 2014 завод «Полярон» розбирали посеред білого дня, як це відбувалось небайдужі мешканці міста зняли на відео. Невідомі зловмисники розбираючи будівлю кидали цеглу на землю з висоти будинку. Інші співучасники в той час грузили її у автомобіль.

Тимчасовій контрольній комісії облради не вдалось врятувати «Полярон» від банкрутства

Львівська обласна рада також робила певні кроки, аби якось врятувати підприємство. Відповідно до рішення від 18 листопада 2014 року № 1242 було створено тимчасову контрольну комісію Львівської обласної ради із з'ясування фактів доведення до умисного банкрутства промислових підприємств Львівщини та їх повернення до державної власності та відновлення діяльності.

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 5

Так, 28 січня 2015 року, під час засідання цієї Тимчасової контрольної комісії у Львівській обласній раді було визначено перелік підприємств для першочергового розгляду та можливого відновлення. Серед яких був і «Полярон».

На жаль, все залишилось на рівні обговорень.

Яких втрат зазнало підприємство і через що збанкрутувало

Як повідомили 032.ua на наш офіційний запит у Львівській облдержадміністрації, справа про банкрутство публічного акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс «Полярон» порушена 14.10.2010р. за заявою Державної податкової інспекції у Сихівському районі Львова.

27.10.2010 р. відповідно до ухвали Господарського суду Львівської області введено процедуру санації товариства.

З метою виявлення ознак втрати або відновлення платоспроможності товариства було проведено аудиторський аналіз його платоспроможності і отримано висновок, згідно з яким, у товаристві під час проведення процедури санації виявили ознаки надкритичної неплатоспроможності. У цьому випадку задоволення визнаних судом вимог кредиторів є можливим лише шляхом застосування ліквідаційної процедури.

Згідно з постановою Господарського суду Львівської області від 16.06.2014 року, НВК «Полярон» призначено арбітражну керуючу Бойко Т. Д. (Білоусова Т. Д.).

Пізніше 17.12. 2014р. Фондом державного майна України погоджено ліквідаційну масу банкрута та визначено торгівельну організацію ПП «Торговий дім «Форест», як організатора аукціону з продажу майна ПАТ «НВК «Полярон». Комісією з конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності прийнято рішення про укладання з ПП «Молекс» договору на проведення незалежної  оцінки майна банкрута НВК «Полярон».

Згідно з інформацією ліквідатора НВК «Полярон», 22.04.2015р. відбувся аукціон з продажу майна банкрута. Зокрема, майно НВК «Полярон» було продано за 4 млн. 530тис. 127 гривень.

Станом на сьогодні, проводиться погашення кредиторських вимог у порядку черговості визначеної реєстром, який затверджений ухвалою Господарського суду Львівської області від 26.11.2014 року. Заборгованість з виплати заробітної плати погашена у повному обсязі. Ліквідатором формується ліквідаційний баланс.

Хто дав підриємству збанкрутувати і кому це вигідно

На думку, Народного Руху України Сихівської районної організації м. Львова, НВК «Полярон» продали за сміхотворну суму та вважають, що завод знищили державні структури в особі Сихівської податкової інспекції та Державного агентства резерву України.

Зокрема, як йдеться в повідомленні від 10 липня 2015 року, на їхній сторінці у фейсбук, ділянку 3,5 гектара в м. Львові, вартістю мінімум тридцять п'ять мільйонів, продано за 4 561 139 і це було зроблено при теперешній владі 22 квітня 2015 року.

«У Львові остаточно знищено завод «Полярон». Промислового гіганта, державного об᾽єкта стратегічного значення, яке володіло унікальними технологіями військово-промислового виробництва. Що цікаво, знищили його не іноземні спецслужби, і навіть не вітчизняні олігархи чи промислові рейдери, а державні структури в особі Сихівської податкової інспекції та Державного агентства резерву України. Причому цілісний майновий комплекс на площі близько 3,5 га землі у престижному районі м. Львова продано за сміхотворну суму – 4, 5 млн. грн.», - зазначають вони.

Що планують зробити на місці колишнього «годувальника» області – «Полярону»

У планах на цьому об’єкті є як будівництво житлового масиву, так і торгово-розважального центру на 18000 м. кв.

Зокрема, 24 лютого 2015, у соціальній мережі фейсбук «Нас не питали» була опублікована інформація про те, що у Львові на вулиці Ужгородській розпочали демонтаж будівлі «Полярону».

У проміжку між двома корпусами «Полярону» висять будівельні паспорти. Спочатку на території всередині планували побудувати 18-поверховий житловий будинок.

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 1

Але потім цю територію викупила інша компанія і плани дещо змінилися.

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 2

Та й планом планом міста, передбачено на цій території демонтаж частини корпусів та будівництво на їхньому місці житлових будинків.

Знищення колишнього промислового гіганта «Полярону». Хроніка. (фото) - фото 3

Окрім цього, у мережі Інтернет вже давно можна поглянути на проект реконструкції корпусів «Полярону» з перетворенням їх на Торгово-розважальний центр. Проект реалізовуватиме фірма «Flagman capital», якою отримано дозвіл на будівництво та розпочато підготовчі роботи.

Як бачимо, в нашій країні державні підприємства не потрібні. Адже проблема банкрутства та розкрадання характерна не лише для Львівщини, а й для України в цілому. Здавалось би таке велике підприємство «Полярон», яке славилось своєю потужністю, розробкою лазерної апаратури та військового оснащення, не може збанкрутувати. Але з плином часу та зміною державного керівництва воно перетворилось на руїну та було продано за невелику суму 4,5 мільйона гривень. Тепер у планах на території колишнього підприємства будівництво житлового масиву та торгово-розважального центру, не враховуючи фактору чи не буде загрози життю населення, адже хтозна які шкідливі для людини речовини могли залишитись на місці заводу.

Можливо хтось скаже, що в нас є ще збережені підприємства, але з часом при подібному ставленні до державного майна, напевно, вони також відійдуть у минуле.

Автор: ОЛЬГА МЕЛЬНИК

Львів новини 032_ua Полярон продаж знищення_промислового_гіганта
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12 дуже добре
Актуальність
12
(1 оцінка)
Автор
12
(1 оцінка)
Якість матеріалу
12
(1 оцінка)
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
24 серпня Львовом пройшов Марш Нескорених, який влаштували, щоб вшанувати полеглих Героїв та подякувати людям, які захищають Україну у війні з російським агресором. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, подія почалась на Личаківському цвинтарі, де відбулось покладання квітів на могили полеглих бійців, та завершилась у Гарнізонному храмі на вул. Театральній, 11. Від поля поховань № 76 учасники маршу рушили по вулиці Мечникова, попри Військовий госпіталь,...
Спорт
24 серпня, в рамках відзначення 28-ї річниці Незалежності України, у Львові відбуваються урочисті заходи. Як повідомили у прес-службі Львівської ОДА, в рамках святкувань та згідно з указом президента,  Орденом княгині Ольги III ступеня нагородили срібну призерку з боротьби вільної Юлію Хавалджи. Нагороду вручив Маркіян Мальський за досягнення високих спортивних результатів на II Європейських іграх у м.Мінську (Республіка Білорусь), виявлені самовідданість...
Кримінал
23 серпня зранку стало відомо, що у одному з сіл на Старосамбірщині в приватному житловому будинку виникла пожежа. За даними відділу комунікації поліції Львівщини, у будинку виявили тіло 36-річного місцевого мешканця. За цим фактом відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.115 з приміткою «нещасний випадок» Кримінального кодексу України. Причина загорання встановлюється, призначено експертизи. Читайте також: У Львові в підвалі навчального корпусу "Львівсь...
Культура
Сайт 032.ua підготував для своїх читачів добірку заходів та місць, де у Львові святкуватимуть 28-му річницю Незалежності України. Пропонуємо ознайомитися з переліком культурних подій, приурочених до головного свята країни, що відбудуться у нашому місті. Міжнародний фольклорний фестиваль "Етновир" Львів’яни матимуть нагоду подивитися на культуру іноземців під час найбільшого фольклорного фестивалю країни: вражаючі виступи ансамблів, марш-паради учасників го...
Зіграй у гру
Олег Винник, якого називають справжній феноменом української естради, сьогодні  виступить у Львові на стадіоні “Арена Львів”.  З огляду на те, що на його концерт уже розкупили майже всі квитки і відбудеться він незабаром,  032 підготував для львів'янок, які планують йти на виступ артиста, жартівливий тест “Яка ти пісня Олега Винника”.  Правила гри прості. Вам необхідно дати відповідь на майже десять запитань, а програма автоматично їх підрахує та покаже ва...
Суспільство
У Львові продовжують практику знесення об'єктів самочинного будівництва. Прецедентом стала знесена багатоповерхівка на Личаківській, 259, яку ДАБІ зобов'язала демонтувати ще у квітні 2016 року. Після ряду судових процесів, у квітні минулого року, її таки знесли. Читайте також: Купити квартиру у Львові: у якому районі міста найдешевше житло, - ІНФОГРАФІКА За даними Львівської міськради, у липні цього року ДАБІ виграла суд щодо самочинно збудованого багатокв...
Культура
У вівторок, 27 серпня, українці святкуватимуть 163-ий день народження Івана Франка. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, у музеї «Дім Франка» готуються відзначати це свято увесь тиждень. Програма святкування передбачає презентації книг, бесіди з відомими львів'янами, урочистий концерт і не тільки. За словами директора музею Богдана Тихолоза, у «Домі Франка» відбудеться цілий мікрофестиваль до Дня народження Каменяра. Читайте також: Куди піти н...
Культура
24 серпня, у День Незалежності, площею Ринок проїде відреставрований ретро-трамвай. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, охчі зможуть зробити пам'ятне фото з трамваєм 1943 року випуску. Трамвай виїде з депо № 1 на вул. Городоцькій, 185 об 11:00 та прибуде на площу Ринок орієнтовно об 11:20 - 11:30. Нагадаємо, трамвай SW-1 прибув до Львова з польського міста Тарнова у 1943 році. До Дня Незалежності України ЛКП «Львівелектротранс» відреставрувал...
Кримінал
Нещодавно на Львівщині правоохоронці викрили організовану злочинну групу в одній з міськрад області, яка розкрадала бюджет у особливо великих розмірах. Як повідомили у відділі комунікації поліції Львівської області, попалися комунальники на тендері по закупівлі самоскидів MAN зі спецобладнанням. Відкриті торги оголосили в липні 2018 року, а за його результатами підписали угоду, де завищили вартість самоскида на 888 тисяч гривень. Пізніше ті ж самі працівни...
Новини по темі
Середньовічний “хмарочос” на Львівщині: як Тустань стала віртуальною, - ФОТО, ВІДЕО
Купити квартиру у Львові: у якому районі міста найдешевше житло, - ІНФОГРАФІКА
Коли львів’янам чекати капітального ремонту вулиці Пилипа Орлика
У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю "Вежа"
Хто і як планує вирішувати проблему зі сміттям на Львівщині, - ІНФОГРАФІКА
ReHERIT: як у Львові актуалізують “Простір Синагог” та переосмислюють культурну спадщину
Масові “замінування” у Львові: скільки коштують бюджету “жарти” анонімів
У Винники хочуть запустити трамвай та відновити там лижну школу
Врятувати ведмедів від людей: як функціонує притулок “Домажир” біля Львова
“Завжди мріяла переїхати до Львова": як у Львові ошукали переселенку з Донбасу