Травневі свята в Україні: переосмислення

Втрата суттєвої частини території і війна з Росією істотно змінили думку українського суспільства, щодо багатьох явищ. Так, ще зовсім недавно травневі свята, і особливо День перемоги, супроводжувалися всенародними гуляннями і демонстраціями. Сьогодні ж, коли ключові символи Перемоги стали символами окупації України і агресії Росії, симпатиків травневих гулянь стало менше. Позначається також помітне охолодження радянської ностальгії і природна декомунізація серед українців. Справедливості заради варто відзначити, що залишаються і ті, хто за покликом серця виходить на першотравневі демонстрації.

У 2014 році українське керівництво почало відходити від концепції Дня перемоги, як мілітарного свята бойової слави. На перший план вийшли тези "Ніколи знову". А в 2015 Петро Порошенко підписав указ про святкування "Дня пам'яті", при цьому День перемоги залишився. На думку відомого політолога, професора політології Олексія Гараня, це європейська тенденція.

"Європа відзначає 8 травня, як День пам'яті. Рішення було прийнято в цьому році про те, що буде відзначатися 8 травня, але 9 травня також залишиться. Це дуже мудре і зважене рішення. З одного боку ми наближаємося до загальноєвропейських стандартів, а з іншого боку ніхто не дискримінується ", - розповів Олексій Гарань у коментарі CitySites.

При цьому професор зазначив, що під час святкування Дня перемоги зростає ризик "серйозного інформаційного впливу та конкретних дій" з боку спецслужб РФ.

Олексій Гарань також зазначив, що в більшості країн Європи 8 травня не є вихідним днем.

Що стосується свята солідарності трудящих, то, на думку політолога, в 2015 році люди спокійно оцінили скасування офіційних урочистостей.

"Першого травня в Радянському Союзі було дуже ідеалізовано. Я думаю, що ми будемо рухатися в відповідності з європейською традицією, і це свято буде сходити нанівець. У Європі 1 травня відзначається профспілками, воно не є святом державного рівня, а в багатьох країнах у цей день відзначається свято весни і праці ", - вважає професор.

Першого травня в Радянському Союзі було дуже ідеалізовано. Я думаю, що ми будемо рухатися в відповідності з європейською традицією, і це свято буде сходити нанівець. У Європі 1 травня відзначається профспілками, воно не є святом державного рівня, а в багатьох країнах у цей день відзначається свято весни і праці 

У цьому році, враховуючи трагічний "травневий" досвід Одеси та Маріуполя минулого року, силовики посилили заходи безпеки у всіх містах України. У Києві травневі свята проходять відносно спокійно. На 1 травня комуністи вивели малочисельний, за мірками столиці, мітинг поблизу музею Великої вітчизняної війни. Більшість учасників акції - пенсіонери. Захід пройшов під традиційними гаслами і з яскраво вираженою антиукраїнською риторикою. Багато мітингувальників не приховували свого схвалення дій Росії в Криму та на Донбасі. Комуністів охороняло до 500 міліціонерів, які змогли запобігти прорив молодих хлопців на локацію мітингу. Кілька хуліганів було затримано. 

7_1 (1) 13_1 (1)

З 1 по 9 травня в Києві буде нести службу до 7 тис. Правоохоронців і співробітників спецслужб. 

Що стосується політичного сприйняття 9 травня, то у Києві влада зайняла традиційну позицію: акцент буде робитися на святкування Дня пам'яті.

"Ми бачимо, що країна потребує нового формату, а саме святкування перемоги над нацизмом у дусі пам'яті та примирення, а не у вигляді помпезних заходів, які пропагують агресію. Тому київська влада підтримала ініціативу Українського інституту національної пам'яті щодо початку нової традиції вшанування ветеранів і всіх тих, хто загинув під час другої світової війни і бойових дій, що, на превеликий жаль, відбуваються і сьогодні ", - заявила заступник голови КМДА Ганна Старостенко.

У Львові силовики заявляють про високу ймовірність терактів під час травневих свят.

"Є висока ймовірність здійснення диверсій і терористичних актів на об'єктах інфраструктури, життєзабезпечення, транспортної інфраструктури, а також в місцях масового скупчення громадян", - повідомив начальник Головного управління МВС України у Львівській області полковник Дмитро Загарія.

В Одесі експерти "Інформаційного опору" також відзначають високий ступінь ризику напередодні Дня перемоги.

"В Одеській області зберігається високий рівень загрози (8 балів, раніше - також 8). Позитивним фактором є активна діяльність спецслужб щодо виявлення і нейтралізації антиукраїнських елементів протягом останнього часу. Також позитивно впливає на стабілізацію ситуації факт домовленості лідерів рухів та угруповань різної політичної / ідеологічної спрямованості про недопущення провокацій у ході заходів, присвячених річниці трагічних подій ", - розповів координатор групи" Інформаційне опір "Сергій Братчук.

На думку губернатора Одеської області Ігоря Палиці, приводів для занепокоєння немає: "Ми не бачимо причин і можливості для заворушень". В Одесі склалося традиційно тепле ставлення до травневих свят: Першотравня та Дня перемоги. Про це розповів одеський політолог та історик Геннадій Чижов.

"До 1 травня немає негативного ставлення, це все теж саме свято трудящих. Спілкувався з представниками профспілок - люди кажуть, що хоч і урізали бюджети, все одно куплять вино, м'ясо, і будуть відзначати. Ідеологічного навантаження на це свято немає, і на соціальному рівні не було ніяких PR-акцій, які дозволили б нівелювати 1 травня ", - упевнений експерт.

Чижов впевнений, що в Одесі лише кілька відсотків городян не вважають День перемоги святом.

"Влада запропонувала відзначати 8 травня День пам'яті та примирення, але я впевнений, що 9 числа представники всіх держструктур і організацій прийдуть і покладуть квіти до пам'ятників. За нашими даними, в місті тільки 3-4% (це близько 10 тисяч чоловік) не вважають День Перемоги святом. Розумієте, ставлення формується на ментальному рівні десятками років, а серйозна контрпропаганда, щоб змінити ставлення до цієї дати, поки не використовувалася ", - сказав політолог.

У Маріуполі, після торішніх трагічних подій 9 травня, навіть комуністи дуже насторожено ставляться до масових заходів в ці дні.

"Щоб уникнути можливих провокацій і щоб не постраждали люди, ми не будемо проводити жодних публічних акцій 1 і 2 травня. На 9 травня обмежимося покладанням квітів ", - повідомили в міській організації КПУ.

Водночас Конгрес українських націоналістів виступили ініціаторами маршу по центру міста. Акція пройшла під гаслами проти російського імперіалізму. Спецслужби Маріуполя відзначають, що за їх даними масштабних заворушень у місті не планується.

"По місту поширюється інформація, що нібито 9 травня в Маріуполі будуть провокації, обстріли. Однак за нашими даними, поки ніяких фактів, що підтверджують, що дійсно щось планується, у нас не має. Ми вживаємо заходів, підсилюємо контроль не тільки за громадськими місцями, а й за окраїнними територіями і спальними районами Маріуполя ", - повідомили в СБУ.

У Харкові влада посилює заходи безпеки. До охорони порядку залучено 8400 правоохоронців.

"Молодь, яка одягне в День перемоги георгіївську стрічку, буде зупинена для перевірки документів. Їх особи перевірять на причетність до так званих" ЛНР "і" ДНР ", - заявив начальник ГУ УМВС України в Харківській області Анатолій Дмитрієв.

При цьому СБУ встановила близько 600 камер у місцях та об'єктах міста, де можливі диверсії. Варто відзначити, що в цілях безпеки суд Харкова заборонив традиційні урочистості комуністів на Першотравень.

"1 травня ми не вийдемо на мітинг. У суді я заперечувала проти цієї заборони. Я сказала, що ми, звичайно, не згодні, але рішенню суду ми підкоримося. 9 травня ми завжди брали участь у всіх заходах. - Ніяких окремих заявок ми не подавали, і не будемо подавати - це спільне свято ", - розповіла лідер харківських комуністів Алла Александровська.

У Кривому Розі також посилено заходи безпеки, однак ніхто не відзначає серйозні ризики заворушеннь чи диверсій.

"На охорону громадського порядку в Дніпропетровську планується задіяти до 1,4 тис. Співробітників органів внутрішніх справ. Також під час проведення масових заходів співробітниками міліції буде проводитися вибірковий огляд ручної поклажі громадян. Крім цього, забезпечується візуальний контроль за станом правопорядку в громадських місцях. У Дніпропетровську таких камер - 30 ", - заявив ТВО начальника ГУ МВС у Дніпропетровській області Олександр Мірошниченко.

Характерно, що кандидат історичних наук, працівник музею Д. І. Яворницького Максим Кавун зазначає, що спостерігається спад ідеологічного навантаження на травневі свята серед місцевих жителів.

"Мені здається, значення свята 1-го Травня в останні роки "падає". Це пов'язано з розмиванням комуністичної ідеології ... І це свято втрачає ідеологічну сутність, перетворюючись на свято Весни. Тема праці і солідарності трудящих, на мій погляд, не звучить ", - розповів Кавун у коментарі CitySites

При цьому, на думку історика, День Перемоги також втрачає ідеологічне навантаження. 

"9 травня більша частина городян йде покласти квіти до монумента Вічної слави. Мені здається, це свято необхідно зберегти, позбавивши його від всяких ідеологічних нашарувань. Останнім часом спостерігаю картину, що День Перемоги перетворюється на сімейне свято, коли люди згадують загиблих родичів. За моїми спостереженнями, 1 мая частково йде, а День перемоги поки зберігає своє значення ", - говорить Максим Кавун.

Останнім часом спостерігаю картину, що День Перемоги перетворюється на сімейне свято, коли люди згадують загиблих родичів. За моїми спостереженнями, 1 мая частково йде, а День перемоги поки зберігає своє значення

У Запоріжжі до охорони правопорядку залучили 3 тис. правоохоронців. Акцент робиться на пам'ятниках, меморіалах та інших об'єктах, пов'язаних з Великою Вітчизняною війною. На думку запорізького історика та директора департаменту культури, туризму та релігій ЗОДА Владислава Мороко, 9 травня знаходить актуальність у контексті сучасної української війни.

"Цього року ситуація змінилася. По-перше, ми воююча сторона, і ми тепер відчуваємо, що таке війна. І сьогодні у нас є бажання отримати перемогу і свій День перемоги - в російсько-українській війні 2014-2015гг. Відповідно, є тяга до традицій. Ми розуміємо, що ветерани Другої Світової Війни колись були такими ж хлоп'ятами, які зараз воюють в АТО. Сьогодні ми відчуваємо, що 9 травня - це свято перемоги, а не номенклатура свята "для галочки". Крім того, цього року ми відзначаємо не лише 9 травня, як День перемоги, а і 8 травня, як день примирення ", - розповів історик.

В окупованому Донецьку навпаки роблять максимальний акцент на мілітарність Дня перемоги. Донецькі бойовики збираються провести свій парад за участю військової техніки, яка заборонена останніми Мінськими угодами.

"На параді буде не менше 13 одиниць техніки. Вся вона небоєздатна. Зараз її фарбують і готують до ходи. 10 травня вона повернеться до місця постійної дислокації", - заявив "заступник командувача корпусом Міноборони ДНР" Едуард Басурін. За його словами, СЦКК, ОБСЄ і українська сторона повідомлені про участь техніки в параді.

При цьому в ряді окупаційних ЗМІ була поширена інформація про те, що нібито на 8-9 травня українські військові готуються до майданних обстрілів міст "ДНР".

Місцеві жителі розмістили фото техніки в соціальних мережах:

 unnamed (1)unnamed (2)Травневі свята в Україні: переосмислення (фото) - фото 2

Перша половина травневих свят пройдена. На щастя, обійшлося без серйозних провокацій. Будемо сподіватися, що 8-9 травня стануть дійсно днями пам'яті, примирення та переосмислення для українців у всіх регіонах країни.

Львов
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Влада
Сьогодні, 21 листопада, на сесії Львівської міської ради ухвалили рішення про капітальний ремонт та розширення відрізку дороги від вул. Замарстинівської у Львові до Брюховичів.  Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua.  Електронну петицію з вимогою про капітальний ремонт та розширення відрізку дороги, що сполучає Львів через вул. Замарстинівську з селищем Брюховичі опублікував 25 серпня Володимир Беньо. Автор петиції наголошує, що за останні 9 місяців...
Культура
Сьогодні, 21 листопада, у соцмережі з'явилися фото майже повністю відновленого рельєфу мозаїки на колишньому магазині "Океан".  Відтак, наразі рельєф для монтажу мозаїки готовий на 95%. Наступним етапом буде монтаж мозаїки. Фото та інформацію опублікували на Facebook-сторінці компанії "Креатив".  Зазначимо, 18 липня у Львові демонтували відомий рельєф з рибками на фасаді магазину “Океан”, що на вулиці Володимира Великого 26-А. Цю мозаїку виконав Володимир...
Влада
Сьогодні, 21 листопада, на сесії Львівської міської ради депутати підтримали петицію про встановлення на вулиці Пластовій станцію для вимірювання якості повітря.  Її встановлять з метою постійного відстежування шкідливого впливу атмосферного повітря на населення. А також забезпечать онлайн-оприлюднення отриманих результатів. Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua.  Відповідну електронну петицію 27-го вересня львів'янка Марія Щебет зареєструвала до Льв...
Новини компаній
Львів із 2009 року офіційно вважається культурною столицею України та щорічно приваблює мільйони туристів. Тут перебуває понад 60 музеїв, сотні храмів, незвичайних розважальних закладів, кафе, архітектурних визначних пам'яток і пам'ятників. Ще в місті добре розвинений бізнес-сектор, сфера послуг і IT, промисловість, спорт та ін. Тому новобудови у Львові з'являються у тих районах, які активно розбудовуються. На львівському первинному ринку нерухомості предс...
Культура
У середу, 20 листопада, у соцмережі з'явилася інформація, що львівське «Видавництво Старого Лева» продало права на публікацію книжок «Голосно, тихо, пошепки» та «Я так бачу» російському видавництву «Манн, Іванов і Фарбер».  Оскільки видавництво «МІФ» імпортує книжки і в Україну, ці книги російською тепер продаються не тільки в Росії, але й в Україні. Натомість, гроші за них російською нараховуються в Росію. Про це повідомив на своїй Facebook-сторінці видав...
Влада
Сьогодні, 21 листопада, відбулося призначення нового заступника начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області.  Відтак, очільник поліції Львівщини Василь Віконський представив особовому складу заступника начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області старшого лейтенанта поліції Дмитра Міхальця. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівщини.  Дмитро Міхалець - старший лейтенант поліції, народився у 1...
Пригоди
Нещодавно Галицький районний суд міста Львова наклав серйозний штраф на водія автомобіля Opel Zafira, який у стані алкогольного сп’яніння протаранив три машини. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua дорожньо-транспортна пригода сталася у Львові на вулиці Замкненій 10 жовтня цього року о 17:20. Водій Opel не дотримався безпечного бокового інтервалу та зіткнувся із Mitsubishi Lancer, DAEWOO Lanоs та Renault Symbol, чим порушив правила дорожнього руху та по...
Влада
Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосила про підозру у зловживанні владою міському голові Львова Андрію Садовому. Про це 21 листопада Андрій Садовий повідомив у відеозаписі, який опублікував у своєму Facebook, уточнивши, що підозра оголошена у справі будівництва індустріального парку у Рясному. “У 2015 році місто Львів на відкритому інвестиційному конкурсі залучило інвестора – компанію CTP. Ми від цієї компанії за землю отримали 54 млн грн. Бул...
Суспільство
Цього року у Франківському районі облаштують пандуси біля житлових будинків людей з інвалідністю. На території району планують встановити 10 пандусів. Наразі роботи тривають біля будинку на вул. Рубчака, 12. Їх планують завершити до кінця листопада. Кошторисна вартість  складає 75 тис грн. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.  Відтак, цього року за кошти Програми забезпечення доступності житла для осіб з інвалідністю у кріслах колісних т...