Сторонній предмет в системі влади. Іноземні ЗМІ про ситуацію навколо Коломойського - 032.ua

Сторонній предмет в системі влади. Іноземні ЗМІ про ситуацію навколо Коломойського

 Топ-темою минулого тижня в Україні стала відставка з поста губернатора Дніпропетровщини Ігоря Коломойського. Прихильники олігарха лукавлять, коли дуже награно зображують здивування, мовляв, стільки уваги до якогось містечкового чиновника.

Ігор Коломойський ніколи містечковим не був. А вже пересічним - тим більше. Бізнес-інтереси Коломойського простягаються практично на всі регіони України. Без винятку. Нафтопереробний комплекс в Одеській області, хімічне виробництво в Прикарпатті, металургійні підприємства і ГЗК на Дніпропетровщині, мережа АЗС і мережа відділень Приватбанку, найбільшої фінустанови країни - по всій Україні, небо над країною у вигляді компанії АероСвіт. І головний «актив» - оборона Донбасу.

Не дивно, що сьогодні до подій на Дніпропетровщині прикута увага у всіх регіонах України.

Фігура Коломойського стала ключовою рік тому, коли він добровільно звалив на себе не просто Дніпропетровську область, а за великим рахунком - весь комплекс завдань із захисту рубежів країни. Рінат Ахметов, на якого на Донбасі покладали такі ж надії, взяти на себе відповідальність за регіон відмовився. Можна тільки гадати, чому. Ймовірно, його пов'язували особисті зобов'язання перед Януковичем. Можливо, щось ще. Але як би там не було, колишня вотчина Ахметова розорена, а вотчина Коломойського - процвітає. Ахметов рятує людей від голоду на окупованому Донбасі, а Коломойський зістригає дивіденди зі своїх «інвестицій» в оборону України. У Ахметова не кидає камінь тільки ледачий, дорікаючи в здачі регіону, а Коломойський - герой України.

Тим не менш, навіть така всенародна любов не захистила Коломойського від відставки. Їй передували відразу декілька гучних скандалів.

Спочатку шум розгорівся навколо «Укрнафти» - підприємства, де Ігор Коломойський є міноритарним акціонером (43% акцій). ВР прийняла закон, за яким держава, будучи власником контрольного (50% + 1 акція) пакета, має право приймати стратегічні рішення. Зокрема, розподіляти прибуток (завдяки блокуючого пакету Коломойського, з минулого року бюджет країни не міг отримати в якості дивідендів близько 2 мільярдів гривень), робити кадрові призначення. Те, як Коломойський кинувся захищати свої інтереси в «Укрнафті», стало першою відправною точкою на шляху до відставки. За нею послідували трагічні події під Волновахою, де був убитий співробітник СБУ. А застрелив його пострілом в упор помічник депутата Андрія Денисенка Денис Гордєєв. Денисенко - один з лідерів "Правого сектора", входить в оточення дніпропетровської команди, був обраний по мажоритарному округу в Дніпропетровську.У СБУ з'явилися дуже серйозні підстави підозрювати за командою Коломойського жорсткий кримінал.

Українська правда детально відновила всю хронологію подій шести днів, що передували відставку губернатора. І ключовою подією в цьому ланцюжку, на думку політологів, стала зустріч з послом США Джеффрі Пайєттом.

Станіслав Бєлковський, який дуже близько зараз вивчає українську політику, стверджує, що тільки Пайетт і наважився сказати Бєнє: правила змінилися, дике поле має піти в історію, а його порожнечу повинні заповнити закони і правила. Інших відважних не знайшлося.

Стверджують, що саме ця розмова стала переломною у вирішенні конфліктної ситуації. Коломойський вирішив піти. Його відставку стали обговорювати в розрізі можливих наслідків. Українські експерти висували версії від «нічого не станеться, час, коли все залежало від батальйонів і Коломойського, пройшов», до «все пропало, Путін зробить спроби шантажу і нових атак, тепер уже на Дніпропетровськ».

Іноземні експерти, думки яких озвучувалися в ЗМІ, не схильні драматизувати ситуацію.

The Washington Post. Відставка Ігоря Коломойського з поста губернатора Дніпропетровської області, який він зайняв незабаром після повалення колишнього президента України Віктора Януковича в минулому році, породила побоювання, що напруженість після останніх ходів олігарха щодо захисту своїх бізнес-інтересів підірве ситуацію.

Останні події послужили нагадуванням для західних союзників України, з якими колосальними труднощами їй доводиться стикатися, ведучи фактично війну на два фронти - вздовж лінії фронту на Донбасі і корупцією - у себе вдома.

Відповідь Порошенко, здавалося, дає чіткий меседж: тих, хто йде проти Києва, чекає та ж доля.

Коломойський, один із засновників найбільшого в Україні комерційного банку та один з найбагатших людей країни, був переконаним прихильником Києва і, за загальним визнанням, використовував свій величезний ресурс, щоб парирувати проблеми з проросійськими повстанцями, які борються за владу на сході майже рік.

Я не дуже хороший в такій схемі; я сторонній предмет у цій системі. Якби я був на його місці, я б звільнив себе через три місяці, тому що людина, яка перевершує, не може бути рівною з людиною, яка працює на неї

В принципі, він не згоден з ідеєю, що Порошенко повинен показати громадськості, що він має владу над ним.

"Я його співробітник, але я виступав як рівний йому," - сказав Коломойський в інтерв'ю, описуючи свій стиль як занадто "незалежний", щоб працювати в системі вертикальної влади.

"Я не дуже хороший в такій схемі; я сторонній предмет у цій системі, - продовжував Коломойський. - Якби я був на його місці, я б звільнив себе через три місяці, тому що людина, яка перевершує, не може бути рівною з людиною , яка працює на неї".

Але Коломойський рішуче не згоден з тим, як була подана його відставка. Він бачить себе в якості жертви політичного позиціонування, яка почалася незабаром після парламентських виборів, що пройшли восени. Він бачить свою відставку як передвиборний піар напередодні виборів, намічених на осінь.

"Краще принести в жертву електорату олігарха, - сказав Коломойський. - Оскільки політики не можуть рекламувати себе на війні, вони вирішили просувати себе на мені".

Говорячи про свою відставку, Коломойський підкреслює, що це було його рішення. "Я прийняв це рішення для того, щоб заспокоїти цю ситуацію, і показати народу, що я не тримаюся за цю посаду, якщо громадська думка вважає, що я повинен піти у відставку."

Яке послання ця історія несе іншим олігархам, досі неясно. Потенційні розбіжності між Порошенком, який і сам олігарх, та іншими мільярдерами, такими як Ринат Ахметов і Дмитро Фірташ, які можуть вступити в протиріччя з Києвом, поки не піднялися до такої міри, щоб лихоманити країну.

Але є побоювання, що Україна, яка ще не оговталася від конфлікту на сході та економічної кризи, не може так ризикувати, розгойдуючи човен, нападаючи на олігархів зараз - навіть якщо в кінцевому рахунку перемогу над олігархами хотіли бачити саме західні союзники.

The New York Times. В останньому спорі, який погрожував зруйнувати уряд України, президент Петро Порошенко рано вранці в середу відправив у відставку мільярдера губернатора Дніпропетровської області, яка стала оплотом боротьби проти проросійських сепаратистів.

Розрив між паном Порошенком і паном Коломойським може мати далекосяжні наслідки. У вівторок з'явилися повідомлення, що приватний ОМОН зник з вулиць Одеси, де вони допомагали підтримувати порядок.

Критики вже давно попереджали, що ці приватні збройні формування можуть легко обернутися проти уряду в Києві. І пан Порошенко сказав, що він вживе заходів щодо їхнього включення в регулярні військові формування України.

В окремій заяві, адміністрація президента повідомила, що пан Порошенко підписав прийнятий парламентом закон, ухвалений минулого тижня парламентом, який і почав суперечку з паном Коломойським.

Закон фактично скоротив владу міноритарного акціонера Коломойського в контрольованій державою енергетичній компанії, позбавляючи його здатності блокувати зміни в керівництві.

Прихильники закону сказали, що це було необхідно, щоб запобігти каламутні домовленості між урядом і багатими бізнес-лідерами країни, які впливали на економіку країни протягом багатьох років.

У заяві, офіс пана Порошенка стверджує, що законопроект, підписаний президентом, "призводить законодавство України до міжнародних стандартів."

А ось Russia Today бачить у відставці Коломойського тільки серйозний негатив і реальні загрози для України.

Коломойський володіє, як деякі висловилися, атомною бомбою - ПриватБанком. Він може влаштувати такі проблеми, які просто поховають всю фінансову систему України.

"Коломойський володіє, як деякі висловилися, атомною бомбою - ПриватБанком. Він може влаштувати такі проблеми, які просто поховають всю фінансову систему України. Ця система заснована на цьому банку", - цитує видання співголову Київського центру енергетичних стратегій Дмитра Марунича.

"Якщо Коломойський використовує банк, я навіть не хочу припускати можливі наслідки для держави", - додав він.

Видання наводить і думку ще одного експерта. Богдан Безпалько, заступник директора Центру українських досліджень і досліджень Білорусі при Московському державному університеті, сказав в інтерв'ю, що Коломойський може дуже швидко змінити свої політичні погляди.

"Спочатку він висловлювався на підтримку унітарного характеру України, створив винищувальні батальйони, які він направив проти ДНР і ЛНР. А тепер раптово почав говорити про децентралізацію, федералізацію, раптом "Народне віче" збирається в Дніпропетровську скликати. Він зараз намагається грати на тих же тенденціях , які в Донецькій і Луганській народних республіках використовувалися роки тому", - сказав Безпалько.

Однак експерт пророкував даремно. Схоже, українська еліта таки змогла домовитися цивілізованим способом. Два дні поспіль Коломойський і Порошенко дають коментарі, в яких наголошують: між ними немає конфлікту.

Це, звичайно, не означає, що Коломойський припинить захищати свій бізнес так, як це розуміє він, чи що він відмовиться від підтримки політичних проектів напередодні місцевих виборів. Аж ніяк. Але те, що плановане в Дніпропетровську «народне віче» різко трансформувалося в концерт, а добровольчі батальйони «передумали» покидати Одесу (про Донбас мова не йшла навіть у розпал скандалу), це сигнал: спадкоємність влади в Дніпропетровську буде, а внутрішнього конфлікту, здатного розірвати Україну зсередини, - ні.

Невже ми дожили то того щасливого моменту, коли інтереси країни взяли гору над особистими амбіціями?

Підготувала Ксенія Халтуріна

Коломойський Порошенко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
З 26 по 30 червня у Львові проведуть перший у світі підрахунок вуличних котів. Як повідомили у прес-службі ЛМР, рахувати тварин збираються з допомогою унікального алгоритму на базі платформи Animal-ID.info. Т “Часто говоримо, що у Львові є багато безпритульних тварин, але, не знаючи їх кількості, ми не розуміємо масштабів цієї проблеми. Тому зараз ми їх порахуємо і будемо знати напевно. Це своєрідне маркетингове дослідження, на базі якого зможемо збудуват...
Влада
Засновниця ферми “Західний равлик” Ірина Юськевич балотуватиметься до Верховної Ради України. Про це власниця ферми равликів Ірина Юськевич повідомила на своїй сторінці у Фейсбук, інформує 032.ua. Жінка вже подала документи до ЦВК  для реєстрації кандидатом у народні депутати до Верховної Ради України як самовисуванець. Ірина Юськевич буде балотуватись по одномандатному виборчому округу №118. “Своїм головним завданням бачу – Досягнення Добробуту Українців,...
Пригоди
У понеділок, 17 червня, патрульним повідомили про стрілянину на вулиці Патона у Львові. Як повідомили у прес-службі патрульної поліції у Львівській області, заявник в телефонному режимі надав опис чоловіка, який стріляв з пістолета. Поліцейські перевірили прилеглі вулиці та помітили чоловіка, який підходив під орієнтування. При поверхневій перевірці у 23-річного львів’янина виявили пістолет, правоохоронці вилучили зброю. На місці також працювала слідчо-о...
Суспільство
Літо - пора, коли довгоочікуваний відпочинок у теплі дні може зіпсувати присутність комарів. Ці комахи люблять темні кутки у помешканні, нежитлові приміщення (підвал, склад) з підвищеною вологістю, огородження для сміттєвих контейнерів, густу рослинність, приваблює їх і темний одяг. Сайт 032.ua зібрав для читачів добірку порад від фахівців, що потрібно робити, аби комарі не докучали в оселі чи на природі. Спецзасоби Найпростіший спосіб - купити собі звичай...
Культура
У Львові триває голосування за найкращу скульптуру, яку митці створювали для конкурсу в рамках проекту "Натхненні Пінзелем". Скульптуру, яку оберуть шляхом онлайн-голосування, згодом планують встановити у місті, повідомляє журналіст 032.ua. Авторську роботу мають намір за кошти меценатів виготовити у натуральну величину та подарувати Львову. Таким чином небайдужі львів'яни намагаються привернути увагу до спадщини галицького майстра скульптури - Іоана Георг...
Суспільство
032.ua зібрав актуальну інформацію про цьогорічну вступну кампанію та розповідає абітурієнтам про головні нюанси, які варто знати. Раніше у Міністерстві освіти і науки оприлюднили роз’яснення щодо основних питань вступу до закладів вищої освіти на освітні програми бакалавра у 2019 році. Коли стартує вступна кампанія-2019: 1 липня розпочинається електронна реєстрація кабінетів вступників. Початок вступної кампанії цього року — 10 липня. 10-16 липня — триват...
Суспільство
Завтра, 19 червня, мешканці деяких вулиць Львова атимуть проблеми з водопостачанням. Як повідомили в прес-службі ЛМР, тимчасові незручності пов’язані з плановими роботами з встановлення осьової засувки. Відтак, з 09:00 до 24:00 буде призупинено подачу води в район вулиць: Бігова — Поетична — Переможна — Глиняна — Вовка — Малі Кривчиці — Іванова Гора — Приязна; а також у Винники, Лисиничі та Підбірці. А мешканці Личаківського району Львова отримуватимуть в...
Пригоди
Сьогодні зранку, 18 червня, близько 07:00 з балкону будинку на вулиці Горбачевського, 15 впав чоловік. Як повідомили в прес-службі ЛМР, мешканець квартири зрізав металеві поручні індивідуального балкону та разом з ними випав. Джерело фото: ЛМР. Чоловіка з травмами госпіталізували у 8-му лікарню. Нагадаємо, внаслідок автопригоди на Львівщині 20-річний хлопець помер в реанімації. Читайте також: Завтра у Львові звучатимуть сирени: коли та навіщо.
Культура
Сайт міста Львова 032.ua пропонує читачам зіграти у гру "на виживання" з комарами. До вашої уваги - 10 місць у Львові та поблизу нього, де на вас чатують комарі. Знайдіть їх усіх за відведений час, поки вони вас не вкусили! (Примітка: рекомендуємо проходити тест через браузер вашого комп'ютера) Більше крутих тестів від журналістів 032.ua ТУТ. Читайте також: 18 львівських ресторацій номінували на звання найкращих 2019 року, - ПЕРЕЛІК ПОВНЕ АБО ЧАСТКОВЕ КОПІ...
Новини по темі
Масові “замінування” у Львові: скільки коштують бюджету “жарти” анонімів
У Винники хочуть запустити трамвай та відновити там лижну школу
Врятувати ведмедів від людей: як функціонує притулок “Домажир” біля Львова
“Завжди мріяла переїхати до Львова": як у Львові ошукали переселенку з Донбасу
Громадський бюджет: як європейський досвід впроваджують у Львові та Україні
Чому у Львові досі не відкрили обіцяного молодіжного центру: подробиці
Інвестиція в майбутнє: чому Львову потрібен стадіон “Торпедо”
Яким буде новий коворкінг для молоді - “Молодвіж Центр. Львів”, - ВІЗУАЛІЗАЦІЯ
Сихів планують з’єднати із центром Львова “Зеленою лінією”: що це за проект і навіщо він місту
“Італійський страйк” у Львові: на що готові працівники Станції швидкої медичної допомоги