Сторонній предмет в системі влади. Іноземні ЗМІ про ситуацію навколо Коломойського

 Топ-темою минулого тижня в Україні стала відставка з поста губернатора Дніпропетровщини Ігоря Коломойського. Прихильники олігарха лукавлять, коли дуже награно зображують здивування, мовляв, стільки уваги до якогось містечкового чиновника.

Ігор Коломойський ніколи містечковим не був. А вже пересічним - тим більше. Бізнес-інтереси Коломойського простягаються практично на всі регіони України. Без винятку. Нафтопереробний комплекс в Одеській області, хімічне виробництво в Прикарпатті, металургійні підприємства і ГЗК на Дніпропетровщині, мережа АЗС і мережа відділень Приватбанку, найбільшої фінустанови країни - по всій Україні, небо над країною у вигляді компанії АероСвіт. І головний «актив» - оборона Донбасу.

Не дивно, що сьогодні до подій на Дніпропетровщині прикута увага у всіх регіонах України.

Фігура Коломойського стала ключовою рік тому, коли він добровільно звалив на себе не просто Дніпропетровську область, а за великим рахунком - весь комплекс завдань із захисту рубежів країни. Рінат Ахметов, на якого на Донбасі покладали такі ж надії, взяти на себе відповідальність за регіон відмовився. Можна тільки гадати, чому. Ймовірно, його пов'язували особисті зобов'язання перед Януковичем. Можливо, щось ще. Але як би там не було, колишня вотчина Ахметова розорена, а вотчина Коломойського - процвітає. Ахметов рятує людей від голоду на окупованому Донбасі, а Коломойський зістригає дивіденди зі своїх «інвестицій» в оборону України. У Ахметова не кидає камінь тільки ледачий, дорікаючи в здачі регіону, а Коломойський - герой України.

Тим не менш, навіть така всенародна любов не захистила Коломойського від відставки. Їй передували відразу декілька гучних скандалів.

Спочатку шум розгорівся навколо «Укрнафти» - підприємства, де Ігор Коломойський є міноритарним акціонером (43% акцій). ВР прийняла закон, за яким держава, будучи власником контрольного (50% + 1 акція) пакета, має право приймати стратегічні рішення. Зокрема, розподіляти прибуток (завдяки блокуючого пакету Коломойського, з минулого року бюджет країни не міг отримати в якості дивідендів близько 2 мільярдів гривень), робити кадрові призначення. Те, як Коломойський кинувся захищати свої інтереси в «Укрнафті», стало першою відправною точкою на шляху до відставки. За нею послідували трагічні події під Волновахою, де був убитий співробітник СБУ. А застрелив його пострілом в упор помічник депутата Андрія Денисенка Денис Гордєєв. Денисенко - один з лідерів "Правого сектора", входить в оточення дніпропетровської команди, був обраний по мажоритарному округу в Дніпропетровську.У СБУ з'явилися дуже серйозні підстави підозрювати за командою Коломойського жорсткий кримінал.

Українська правда детально відновила всю хронологію подій шести днів, що передували відставку губернатора. І ключовою подією в цьому ланцюжку, на думку політологів, стала зустріч з послом США Джеффрі Пайєттом.

Станіслав Бєлковський, який дуже близько зараз вивчає українську політику, стверджує, що тільки Пайетт і наважився сказати Бєнє: правила змінилися, дике поле має піти в історію, а його порожнечу повинні заповнити закони і правила. Інших відважних не знайшлося.

Стверджують, що саме ця розмова стала переломною у вирішенні конфліктної ситуації. Коломойський вирішив піти. Його відставку стали обговорювати в розрізі можливих наслідків. Українські експерти висували версії від «нічого не станеться, час, коли все залежало від батальйонів і Коломойського, пройшов», до «все пропало, Путін зробить спроби шантажу і нових атак, тепер уже на Дніпропетровськ».

Іноземні експерти, думки яких озвучувалися в ЗМІ, не схильні драматизувати ситуацію.

The Washington Post. Відставка Ігоря Коломойського з поста губернатора Дніпропетровської області, який він зайняв незабаром після повалення колишнього президента України Віктора Януковича в минулому році, породила побоювання, що напруженість після останніх ходів олігарха щодо захисту своїх бізнес-інтересів підірве ситуацію.

Останні події послужили нагадуванням для західних союзників України, з якими колосальними труднощами їй доводиться стикатися, ведучи фактично війну на два фронти - вздовж лінії фронту на Донбасі і корупцією - у себе вдома.

Відповідь Порошенко, здавалося, дає чіткий меседж: тих, хто йде проти Києва, чекає та ж доля.

Коломойський, один із засновників найбільшого в Україні комерційного банку та один з найбагатших людей країни, був переконаним прихильником Києва і, за загальним визнанням, використовував свій величезний ресурс, щоб парирувати проблеми з проросійськими повстанцями, які борються за владу на сході майже рік.

Я не дуже хороший в такій схемі; я сторонній предмет у цій системі. Якби я був на його місці, я б звільнив себе через три місяці, тому що людина, яка перевершує, не може бути рівною з людиною, яка працює на неї

В принципі, він не згоден з ідеєю, що Порошенко повинен показати громадськості, що він має владу над ним.

"Я його співробітник, але я виступав як рівний йому," - сказав Коломойський в інтерв'ю, описуючи свій стиль як занадто "незалежний", щоб працювати в системі вертикальної влади.

"Я не дуже хороший в такій схемі; я сторонній предмет у цій системі, - продовжував Коломойський. - Якби я був на його місці, я б звільнив себе через три місяці, тому що людина, яка перевершує, не може бути рівною з людиною , яка працює на неї".

Але Коломойський рішуче не згоден з тим, як була подана його відставка. Він бачить себе в якості жертви політичного позиціонування, яка почалася незабаром після парламентських виборів, що пройшли восени. Він бачить свою відставку як передвиборний піар напередодні виборів, намічених на осінь.

"Краще принести в жертву електорату олігарха, - сказав Коломойський. - Оскільки політики не можуть рекламувати себе на війні, вони вирішили просувати себе на мені".

Говорячи про свою відставку, Коломойський підкреслює, що це було його рішення. "Я прийняв це рішення для того, щоб заспокоїти цю ситуацію, і показати народу, що я не тримаюся за цю посаду, якщо громадська думка вважає, що я повинен піти у відставку."

Яке послання ця історія несе іншим олігархам, досі неясно. Потенційні розбіжності між Порошенком, який і сам олігарх, та іншими мільярдерами, такими як Ринат Ахметов і Дмитро Фірташ, які можуть вступити в протиріччя з Києвом, поки не піднялися до такої міри, щоб лихоманити країну.

Але є побоювання, що Україна, яка ще не оговталася від конфлікту на сході та економічної кризи, не може так ризикувати, розгойдуючи човен, нападаючи на олігархів зараз - навіть якщо в кінцевому рахунку перемогу над олігархами хотіли бачити саме західні союзники.

The New York Times. В останньому спорі, який погрожував зруйнувати уряд України, президент Петро Порошенко рано вранці в середу відправив у відставку мільярдера губернатора Дніпропетровської області, яка стала оплотом боротьби проти проросійських сепаратистів.

Розрив між паном Порошенком і паном Коломойським може мати далекосяжні наслідки. У вівторок з'явилися повідомлення, що приватний ОМОН зник з вулиць Одеси, де вони допомагали підтримувати порядок.

Критики вже давно попереджали, що ці приватні збройні формування можуть легко обернутися проти уряду в Києві. І пан Порошенко сказав, що він вживе заходів щодо їхнього включення в регулярні військові формування України.

В окремій заяві, адміністрація президента повідомила, що пан Порошенко підписав прийнятий парламентом закон, ухвалений минулого тижня парламентом, який і почав суперечку з паном Коломойським.

Закон фактично скоротив владу міноритарного акціонера Коломойського в контрольованій державою енергетичній компанії, позбавляючи його здатності блокувати зміни в керівництві.

Прихильники закону сказали, що це було необхідно, щоб запобігти каламутні домовленості між урядом і багатими бізнес-лідерами країни, які впливали на економіку країни протягом багатьох років.

У заяві, офіс пана Порошенка стверджує, що законопроект, підписаний президентом, "призводить законодавство України до міжнародних стандартів."

А ось Russia Today бачить у відставці Коломойського тільки серйозний негатив і реальні загрози для України.

Коломойський володіє, як деякі висловилися, атомною бомбою - ПриватБанком. Він може влаштувати такі проблеми, які просто поховають всю фінансову систему України.

"Коломойський володіє, як деякі висловилися, атомною бомбою - ПриватБанком. Він може влаштувати такі проблеми, які просто поховають всю фінансову систему України. Ця система заснована на цьому банку", - цитує видання співголову Київського центру енергетичних стратегій Дмитра Марунича.

"Якщо Коломойський використовує банк, я навіть не хочу припускати можливі наслідки для держави", - додав він.

Видання наводить і думку ще одного експерта. Богдан Безпалько, заступник директора Центру українських досліджень і досліджень Білорусі при Московському державному університеті, сказав в інтерв'ю, що Коломойський може дуже швидко змінити свої політичні погляди.

"Спочатку він висловлювався на підтримку унітарного характеру України, створив винищувальні батальйони, які він направив проти ДНР і ЛНР. А тепер раптово почав говорити про децентралізацію, федералізацію, раптом "Народне віче" збирається в Дніпропетровську скликати. Він зараз намагається грати на тих же тенденціях , які в Донецькій і Луганській народних республіках використовувалися роки тому", - сказав Безпалько.

Однак експерт пророкував даремно. Схоже, українська еліта таки змогла домовитися цивілізованим способом. Два дні поспіль Коломойський і Порошенко дають коментарі, в яких наголошують: між ними немає конфлікту.

Це, звичайно, не означає, що Коломойський припинить захищати свій бізнес так, як це розуміє він, чи що він відмовиться від підтримки політичних проектів напередодні місцевих виборів. Аж ніяк. Але те, що плановане в Дніпропетровську «народне віче» різко трансформувалося в концерт, а добровольчі батальйони «передумали» покидати Одесу (про Донбас мова не йшла навіть у розпал скандалу), це сигнал: спадкоємність влади в Дніпропетровську буде, а внутрішнього конфлікту, здатного розірвати Україну зсередини, - ні.

Невже ми дожили то того щасливого моменту, коли інтереси країни взяли гору над особистими амбіціями?

Підготувала Ксенія Халтуріна

Коломойський Порошенко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
У неділю, 26 вересня, вночі патрульним повідомили про дорожньо-транспорту пригоду у Львові на вулиці Театральній. Нетверезий водій вчинив автопригоду. Під час оформлення адмінпротоколу вдарив правоохоронця кулаком в обличчя та зламав йому ніс. За даними пресслужби поліції Львівщини, правоохоронці виявили автомобіль BMW, водій якого, 32-річний мешканець одного із сіл Жовківського району, мав ознаки алкогольного сп’яніння. Однак він відмовився проходити тест...
Влада
У суботу, 26 вересня, під час позачергового засідання уряду розглянули питання щодо виплати грошової допомоги членам сімей військовослужбовців, які загинули внаслідок падіння літака АН-26. Авіакатастрофа сталася напередодні ввечері.  Як повідомляє кореспондентка 032.ua, заступник міністра оборони Ігор Старобінський зазначив, що Міністерство оборони ухвалило рішення про виплату одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих військовослужбовців Збройних...
Суспільство
Ввечері 25 вересня біля Чугуєва у Харківській області розбився військовий літак АН-26. Внаслідок авіакатастрофи в обласній лікарні Харкова загинув 20-річний курсант зі Львівщини. Згодом стало відомо, про ще одну смерть курсанта із Львівської області.   За даними пресслужби Львівської ОДА, загинув курсант зі Старого Самбора, 1998 року народження, Ростислав Булій.  Зазначимо, ввечері 25 вересня навчальний військовий літак Ан-26 рoзбивcя, коли заходив на поса...
Спорт
У суботу, 26 вересня, о 13:00 поблизу Львівського національного університету ім. Івана Франка зібралися учасниці ювілейного десятого жіночого велопараду. Цьогоріч головними кольорами велоколони стали червоний і чорний.  Як розповіла журналістці 032.ua співорганізаторка велопараду Данілова Марія, його метою стало популяризувати жіночий велоспорт. Вона наголосила, що жінки на "роверах" усе частіше з'являють на дорогах Львова та дотримуються правил дорожнього...
Суспільство
У суботу, 26 вересня, в обласній лікарні Харкова загинув 20-річний курсант зі Львівщини, який постраждав внаслідок падіння літака АН-26 біля Чугуєва. Авіакатастрофа трапилася напередодні ввечері.  За даними пресслужби Львівської міської ради, загинув Віталій Вільховий. Відомо, що він народився у місті Соснівка Сокальського району Львівської області. Є випускником ліцею Героїв Крут 2017 року. Під час навчання був заступником командира взводу. Згодом поступи...
Суспільство
Станом на ранок суботи, 26 вересня, у Львівській області підтверджених 19 636 випадків інфікування коронавірусом. З них - 551 людей померли та 6 613 пацієнтів одужали. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради. За минулу добу лабораторні центри провели 1830 ПЛР-тестів (тестування методом полімеразної ланцюгової реакції). Виявили 171 позитивний тест. Хворобу зафіксували у 112  львів'ян. За весь період карантину до Львівської обласної інфекційно...
Суспільство
Ввечері 25 вересня біля Чугуєва у Харківській області під час заходу на посадку розбився військовий літак Ан-26. Внаслідок події є загиблі. Через авіакатастрофу у Львові оголосили день жалоби у суботу, 26 сересня.  За даними пресслужби Львівської міської ради, на знак скорботи за померлими приспустять Державний Прапор України із чорною стрічкою на адміністративних будівлях, комунальних підприємствах та закладах, державних підприємств, установ, організацій....
Культура
У суботу, 26 вересня, іменини відзначатимуть власники низки чоловічих імен. Відповідне свято може допомогти батькам із вибором імені для дитини, яка народилася цього дня.  Кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися, кого вітати з Днем Ангела. Отож, цього дня відзначатимуть свято власники імен: Валеріан - чоловіче ім'я латинського походження. Створене від слово "valeo", що означає "бути сильним, здоровим".  Ілля - чоловіче ім'я походить від староєврейського б...
Політика
У суботу, 26 вересня, з 11:00 по 20:00 у Сихівському районі Львова влаштують свято. "Сихів Фест" одна з міських партій, якраз за місяць до чергових місцевих виборів в Україні. Подія відбудеться на площі перед кінотеатром ім. О. Довженка. Як передає 032.ua, відвідувачам обіцяють цікаво провести час "на районі". У програмі - майстер-класи, ярмарок від українських виробників, виступи українських гуртів та інші розваги. Дійство розраховане як на дорослих, так...