Останній полонений Освенцима з України розповів, коли закінчиться війна - інтерв'ю (ФОТО)

На думку 90-річного (!) Ігора Федоровича, Петро Порошенко та Володимир Путін мають домовитися, а не рухатися в різні боки.

Харківський професор Ігор Малицький народився в 1925 році. Коли майбутньому полоненому було 13 років, його батька, командира Червоної Армії, розстріляли. Під час війни Ігор Малицький потрапив в полон, був у чотирьох концтаборах - Терезин, Освенцим, Маутхаузен, Линц 3.

Останній полонений Освенцима з України дав інтерв'ю виданню Сноб та розповів усе, що думає про Порошенка, Путіна та втрату Криму.

 - Ігор Федорович, ви пережили найстрашнішу війну в історії людства. Зараз навіть цілком врівноважені експерти говорять про те, що є небезпека нової великої війни із застосуванням ядерної зброї. Ви вважаєте, що ці побоювання обгрунтовані або такого бути не може?

 - Звичайно. Почати війну легко, закінчити її важко. Хтось мене питав, коли скінчиться війна, я сказав: коли у обох президентів, російського та українського, повернуться правильно мізки, тоді вона і закінчиться. А якщо буде у одного туди, в іншого туди, то вона може закінчитися розколом не країни, а всієї Землі, як планети. Я бачу, що наш президент більше схильний добиватися світу. А як той думає, я не можу сказати, нехай росіяни скажуть.

 - Ще рік тому важко було уявити, що ця війна почнеться. Хто винен у тому, що це сталося?

 - Винних шукатимуть історики. Винні в чому і наші дуже. Політики не повинні починати свою владу з батога. А якщо починати її з батога, то хтось відповість палицею. От і вийшло, перший декрет - скасувати російську мову. І Довоювалися, що Крим здали. Звичайно, росіяни хочуть пробити дорогу з Росії до Криму через сушу. Давай піднімати Донецьк. Це страшна справа.

- Ви вважаєте, що була можливість не віддавати Крим?

 - Звичайно, можна було не віддавати. Крим оточений морем, військ було, як у Брестській фортеці. Брестська фортеця два місяці трималася проти німецьких дивізій і не здалася без бою. Звичайно, крові я не хотів і не хочу. Взяли вони переляком, теж потрібно було лякати якось. Нехай би думали, на те вони взяли владу, щоб думати головою і не довести до третьої світової. Дивіться, яка в Росії агітація йде: що ні українець, то бандерівець. У мене батька розстріляли в 1938 році, але я ж не пішов до німців з огляду на те, що я ненавиджу уряд. У мене і зараз, і тоді батьківщина. Люблю я нашу владу, не люблю я нашу владу - це моя справа, але є моя Україна, за яку я страждав, за яку я воював.

 - Ви знаєте, що жорстокість дійшло до того, що, коли ви з'явилися в Освенцімі з жовто-синьою стрічкою, в Росії деякі люди сприйняли це як щось обурливе. Ви знаєте, які суперечки розгорілися через це?

 - Нехай зайдуть до мене в квартиру, подивляться портрети. Мій дід, він двічі георгіївськими хрестами нагороджений з цими стрічками, і біля нього ця стрічка. Ось мій батько, командир Червоної армії, у нього георгіївська стрічка. Мама - майор медичної служби - георгіївська стрічка. У мене - георгіївська стрічка. Мій найкращий друг і родич, майор, герой Радянського Союзу, теж георгіївська стрічка. А на шафі два прапори українські. Я живу в Україні, я російський прапор сюди не поставлю. Батько мій воював з білими в Червоній армії, у них був триколор. А у вас Власов зрадник нашої батьківщини колишньої, генерал, організував Російську визвольну армію, теж триколор. Так що, я повинен вас ненавидіти всіх за цей триколор? Ваше держава прийняла цей прапор, ну і добре, і пишаєтеся, що це ваша держава, а я пишаюся своєї держави прапором двоколірним. Врахуйте, що у республіки української в 1918-му теж був такий, тільки навпаки смуги. Поки існує держава Україна, це його відмінність. А я громадянин України - це моє відмінність.

 Наші теж часто говорять дурниці. Поки будуть розвивати таку ненависть українців до москалів, а москалі проти бандерівців, от і буде така штука

- Російські телеканали ви дивитеся?

 - Доводиться іноді подивитися, коли я їжджу в Білгород до дочки. Наші теж часто говорять дурниці. Поки будуть розвивати таку ненависть українців до москалів, а москалі проти бандерівців, от і буде така штука. Хіба розумні політики це зробили б? Кажу я на 11 мовах, мої рідні мови - українську та російську. Я розмовляю російською мовою, їду до родичів у село, на українській мове балакаю. І думаю я на українській мове і на російській мові. Можу вільно переходити з української на російську, з російської на українську. Найкрасивіший українська мова - де мої батьки народилися, село Андрусівка.

 - Російське телебачення запевняє, що в Харкові сильні національні протиріччя. Це неправда?

 - Неправда. У мене друзі росіяни. І в академії, де я працюю, повно росіян. Ідіть, запитайте, у нас є де-небудь, що ти українець, а ти росіянин? Щороку ми збираємося 11 квітня, в Міжнародний день визволення фашистських концтаборів, туди приходять студенти з усіх вузів, люди приходять у смугастій одязі. Ми розповідаємо, що таке фашизм, що таке націоналізм, що це сама страшна штука. Показуємо фільми, що робили нацисти в нашій країні і в Європі. Я не розумію, як нація культурна могла дійти до такого! Я папі римському сказав, він тоді був ще кардиналом в Німеччині, я зустрічався з ним, він мене запитував, який я віри. Я сказав, що мої батьки з обох сторін православні, а я затятий безбожник. Він сказав: чому? Я йому відповів: я особисто виносив грудних дітей з газової камери, які ще не померли. Їх брали за ніжки, про землю і в ту ж саму купу. Де ж був Бог, коли вбивали цих ангелят, вони ще ніхто, вони ніякої віри, ніякої нації - це маленький, тільки що народився чоловічок. Де ж був Бог? Він мене запитав, звичайно: але без Бога ж не можна? Я йому відповів: у мене є Бог. Бог у мене природа, яка годує людство, і жінки, які продовжують рід людський. Ось мої богині і бог. Те, що ми, мужики, пережили (я міг себе вважати мужиком, мені було 18-19), те ж саме пережили жінки. Нам, щоб ми могли ще працювати, 200 грам хліба на день давали і баланди. Спробуй, поживи на це весь час. Ці знеможені, напівживі люди знали, що їм кінець все одно, на дріт, на кулемети пішли з палицями, з каменями, прорвалися через цю огорожу і пішли назустріч Червоної армії. Небагато дійшли. З нашої групи тільки 11 осіб. Ось і я серед цих 11 осіб дійшов, під Віднем зустрів своїх і відразу сів на танк у смугастій одязі, і пішов вперед на цьому танку. У моїй батареї артилерійської було 7 національностей, ніхто ніколи нікого не називав чорножопим, хохлом, москалем або кацапом, не було такого. Мені життя двічі врятував єврей, Іосілевіч знаменитий, керівник підпілля. Російський офіцер Федір Громов замість того, щоб мені впоролі 25 ударів батогом на цапа (я б там і залишився, не встав), він прийняв за мене провину і сам отримав за мене. А коли зубів у мене не стало - повиривали, повибивали, - дали їсти брукву, я не те що жувати, я відкусити не міг. Ви уявляєте, голодній людині мати в роті їжу і не проковтнути її, яка це мука. І ось людина, грузин за національністю, жував мою брукву і давав прожувати мені, щоб я їв. Розуміють зараз ці люди, які воюють один проти одного, або ті, які сидять в верхах, в Кремлі, у нас в Києві? Там тільки кричать: "Іди, стріляй. Це хохли, це бандерівці, бий їх". Це ж ідіоти і там, і там. Не треба на одних валити, обидві сторони винні. Треба знайти розумних людей, їх дуже мало. Не вірю я Турчинову, не вірю я Яценюку, вірю я тільки президенту, тому що мені довелося особисто з ним зустрітися, і я побачив: бідний президент, я як гляну на ваше обличчя, воно вже посиніло. У такій ситуації важко, звичайно.

 - Ігор Федорович, без повернення Криму не можна зупинити цю війну? Бачу, вас дуже засмучує те, що відбулося в Криму.

 Чому Крим увійшов в Українську республіку? Хрущов подарував. Крим був ярмом на шиї у всього Радянського Союзу

 - Звичайно, дуже засмучує. Чому Крим увійшов в Українську республіку? Хрущов подарував. Крим був ярмом на шиї у всього Радянського Союзу. Води немає, посухи, дотації тощо. Я не скажу, що він дуже розумна людина, але все-таки замислився: давайте він піде в Україну. Відразу зробили канал Дніпро-Крим, воду провели. Крим став оживати. Коли закінчилася Друга світова війна, було рішення про те, що все, вистачить воювати. Ті межі, які є, так і залишити. Так не чіпайте! Багато хто в Росії не прийняли нову українську владу. Але, хлопці, давайте ми будемо у себе вдома вирішувати самі, будемо голосувати ще раз, будемо обурюватися, переобирати і так далі, але не лізьте, не треба цього робити. Не треба порушувати народ в нашій країні. Я їм наводжу в приклад Чечню. Я був проти того, щоб Чечня відокремлювалася. Це була Росія, нехай вона і буде. Кожен політик хоче стати наполеончик, а у народу, особливо молоді, націоналістичні ідеї дуже сильні. Це всі знають по Гітлеру, на цьому він зіграв. Я президенту сказав, коли ми зустрілися, він мені вручав медаль: ви знаєте, у мене до вас прохання. Подивіться, скільки молоді, дітей польських, німецьких, італійських юрбою ходять за мною, я розповідаю, показую. А де українські діти? Наведіть, вони побачать гори дитячого одягу, жіночого волосся 80 тонн, уявіть, скільки жінок було знищено, каструлі лежать, дитячі коляски - це ті, які були спалені там. Подивіться, як це було. Ось ці крематорії, собачі будки, як ми називали, камера півметра на півметра, внизу, як у собачій будці дверцята, туди заганяли ув'язненого, закривали і потім приходили через 15-20 днів. Я думаю, ви розумієте, що там вже живу людину не було, там був труп. Ось там це залишилося, нехай би подивилися, щоб вони потім знали, що таке фашизм і націоналізм, що немає поганих націй, що є погані люди.

 - Якби ви зустріли в Освенцімі Путіна і змогли поговорити з ним так, як з президентом Порошенко, що б ви йому сказали?

 - Те ж саме сказав. Російських дітей там теж немає. От якби зустрілися російські діти тут і наші діти, вони б не билися. Ви знаєте, чесне слово, вони б не билися, вони б разом ходили і дивилися. Невже ви не можете разом вирішити це питання? По-перше, віддати Крим. Просто сказати, що це була помилка, і вивести свої війська звідти. Їх нема чого вмовляти, їм треба тільки дати вказівку, все це припиниться.

 - А з Донбасом що робити?

 Путіну треба дати вказівку не присилати туди зброю

 - Путіну треба дати вказівку не присилати туди зброю. Ви думаєте, я образився на тих, які пишуть: як це так, ветеран надів жовто-синю стрічку? Ні. Хіба на придурків можна ображатися? Я подивився, там набагато більше позитивних відгуків. Навіть мені з Росії жінка написала: "Слава вам велика за те, що пережили, не кожен зможе. Я просто обурена тим, що робить Росія". Це ж звідти пишуть, є там розумні люди. Нас було 266 по області, зараз залишилося 18 свідків, а з Освенцима я один, більше немає. Я не хочу, щоб молодь, щоб народ переживав те, що я пережив. А зараз переживають цілі райони, цілі області. Це кошмар. Хіба я міг подумати, коли я вирвався з того пекла, що буде пекло, невеликий, звичайно, Адік, але пекло у нас на сході України? Де беруться такі люди? Чорт його знає. Де взялася банда, яка дівчину згвалтувала, а потім спалила на вогнищі? З таких і формують банди.

 - Вам люди, які прийшли до влади в ДНР, нагадують цих бандитів?

 - Я не можу сказати, ніколи нікого не обізву ніким, якщо я сам не переконаний в цьому. Те ж саме можна сказати: ті, хто на Майдані стріляли, кидали камінням, теж бандити? Ні, це герої. А ті бандити для них герої.

 - А ви співчували Майдану?

 - Ні, я не підтримував: і не проти, і не за. А мої діти підтримували. Звичайно, сто разів неправий вошивий наш колишній президент Янукович. Як він став президентом при своїй безграмотності, при своїй некомпетентності державного керівника? Там питання стояло, як більше хапануть. Ось керівник "Правого сектора", герой Майдану Ярош мені подобається. У нього переконання, говорить російською мовою, і ця Фаріон не сміє його дорікнути. Мужики були дурнями, вони, напевно, залишаться завжди дурнями, я і себе до них відношу. Але через це страждають наші жінки, дружини, матері, сестри, діти. Два козла в казці на переправі через річку не поступалися один одному, поки обидва не звалилися у воду. Ось і у нас відбувається така штука.

Освенцим
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
18 жовтня о 21:00 на площі перед Львівським національним університетом імені Івана Франка стартує медійно-драматичне дійство «Момент і Чин, або Великі Роковини». Як повідомили організатори події, цей захід проведуть у рамках відзначення сотої річниці з моменту утворення Західноукраїнської Народної Республіки, - передає 032.ua. Місце проведення також доволі символічне, адже у ЛНУ ім. Івана Франка навчався президент ЗУНР Євген Петрушевич, голова першого уряд...
Культура
18 жовтня о 19:00 у церкві Різдва Пресвятої Богородиці (пл. Івана-Павла ІІ, 1 на Сихові) відбудеться концерт класичної музики за ініціативи Академічного симфонічного оркестру INSO-Lviv під керівництвом австрійського диригента Шандора Карої (м. Відень). Як повідомили організатори події, у програмі концерту будуть твори відомих композиторів 18 - 19 століть: Моцарта, Чайковського, Стравінського, - передає 032.ua.  Окрім естетичного, захід матиме також соціаль...
Влада
Шевченківський районний суд Львова оштрафував та позбавив прав водія таксі компанії "Убер" за ДТП із пасажирським автобусом, яка сталася в центрі Львова. Відповідне рішення опубліковане в Єдиному державному реєстрі судових рішень, інформує кореспондент сайту 032.ua. Нагадаємо, що мова йде про ДТП, яка сталася в травні цього року на вулиці Липинського, 44. Тоді 42-річний водій автомобіля "Volkswagen golf" в'їхав у автобус, який курсує за маршрутом №114. Вна...
Культура
Жовтень розфарбував місто Лева у багряні, помаранчеві та жовтогарячі кольори. Кореспондент сайту 032.ua прогулявся вулицями Львова і пропонує переглянути, як виглядає місто у розпалі “бабиного літа”. Нагадаємо, раніше сайт 032.ua відвідав осінній парк Франка у Львові та роздивився ярмаркову органічну продукцію. Читайте також: Львівські школи з якісним харчуванням для дітей: міф чи реальність Повне або часткове копіювання чи відтворення матеріалу забороняєт...
Суспільство
Майже увесь тиждень у Львові та області зберігатиметься тепла погода, а значне похолодання очікується у неділю, 21 жовтня. Про це повідомляє 032.ua.  За прогнозами однієї з найвідоміших синоптиків країни Наталки Діденко, у середу, 17-го жовтня, повсюди в Україні - без опадів, сонячно та тепло, +17+22 градуси, подекуди до +23, +24 градусів. "Синоптичне раювання підійде до завершення з 20 жовтня: спочатку похолодає на Заході, далі - у більшості областей", -...
Суспільство
Уже станом на 17:15 рух транспорту на окремих вулицях Львова простоює в заторах, спостерігається “тягнучка” з автомобілів. Як повідомив голова ГО “Варта-1” Ігор Зінкевич, станом на 17:15 біля АЗС на вулиці Шевченка сталася ДТП, у зв’язку з чим одна смуга руху повністю заблокована. У обидві сторони вулиці Шевченка - тягнучка. Інформація про дорожньо-транспортну пригоду уточнюється. Читайте також: Віллу на Коновальця у Львові продали скандально відомій фірмі
Пригоди
Сьогодні, 17-го жовтня, львівські митники виявили у поштовому відправленні 8 злитків золота вартістю 1,8 млн гривень, які були сховані у банці з-під фарби.  Про це повідомили на фейсбук-сторінці Державної фіскальної служби України, передає 032.ua.  Читайте також: Завтра на Личакові поховають бійця АТО Юліана Циганка Так, працівники митниці  спільно з працівниками СБУ у Львівській області у зоні митного контролю митного поста “Львів-Поштовий” під час догляд...
Суспільство
Завтра, 18-го жовтня, у Львові на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань № 76 поховають Героя Юліана Циганка, який тривалий час лікувався після отримання поранення в зоні ООС. Про це повідомили у прес-службі ЛМР, передає 032.ua.  Читайте також: У Львові лунали сирени: містян просять зберігати спокій Домовина з тілом загиблого військового прибуде до Львова сьогодні ввечері. Як зазначили на сторінці Львівського центру надання послуг учасникам бойо...
Суспільство
Сьогодні, 17 жовтня, управління освіти видало наказ про початок опалювального сезону у всіх навчальних закладах Львова.  Про це повідомили у прес-службі ЛМР, передає 032.ua. Читайте також: У Львівському перинатальному центрі народилась перша трійня Відтак, ЛМКП «Львівтеплоенерго» та МКП «Залізничнетеплоенерго» сьогодні проводять роботи із запуску тепла. «Хоча наразі температура дозволяє не вмикати опалення, але синоптики прогнозують пониження температури....