Знакові українські фільми у кіно «КОПЕРНІК»

13 ВЕРЕСНЯ 2013 РОКУ

до ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

Перегляд ЗНАКОВИХ УКРАЇНСЬКИХ ФІЛЬМІВ

12:00 “КАМІННИЙ ХРЕСТ” (1968 р.)

14:00 “КРИНИЦЯ ДЛЯ СПРАГЛИХ” (1965 р.)

16:00 “ПРОПАЛА ГРАМОТА” (1972 р.)

Різні за жанрами стрічки, обрані невипадково. Перед сеансами – розповіді про культового актора Івана Миколайчука, культового режисера Юрія Іллєнка та культову українську комедію від кінознавця Олега Яськіва.

Ціна квитка – 15 грн.

Ціна за 3 сеанси – 30 грн.

Квитки можна придбати у касі кінотеатру Кінопалац-Копернік, вул.Коперніка, 9, тел.: 240-37-63

ФІЛЬМИ НАДАНО З ФОНДУ КП ЛОР “ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА КОНТОРА ПРОКАТУ КІНОФІЛЬМІВ”

“КАМІННИЙ ХРЕСТ”

1

 УРСР, 1968, 82 хв.

Жанр: драма

Режисер: Леонід Осика

Сценарист: Іван Драч

У ролях: Данило Ільченко, Борислав Брондуков, Костянтин Степанков, Василь Симчич, Іван Миколайчук

Нагороди:

1968— Диплом Валерію Квасу за кращу операторську роботу — Всесоюзний кінофестиваль у Ленінграді

1968— Диплом Бориславу Брондукову за кращу чоловічу роль — Всесоюзний кінофестиваль у Ленінграді

1997— Державна премія України імени Тараса Шевченка режисеру Леоніду Осиці

Фільм, відзнятий на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка за мотивами новел Василя Стефаника “Камінний хрест” та “Злодій”.

Заявлена “Тінями забутих предків” карпатська тема через чотири роки знайшла своє продовження у “Камінному хресті” Леоніда Осики. Успадкувавши філософське начало довженківської “Землі”, Осика розповідав про землю як про начало всіх начал, як основу буття. Але в даному випадку режисер дивився на взаємовідносини людини і землі іншими очима, і бачення це було наповнене трагізмом. Ні, Осика не йшов за Довженком, він достовірно воскрешав новели Василя Стефаника. Режисер не лише відобразив трагедію галицьких селян, але й намагався створити узагальнений образ селянина, показати трагедію людини, якій випало пережити насильницьке відчуження від землі.

Тоді, у 1968 році, це був успіх українського поетичного кіно, яке досягло свого апогея. Про фільм із захопленням писала наша і зарубіжна преса. Картину донині використовують для навчального процесу у європейських кіношколах.

“КРИНИЦЯ ДЛЯ СПРАГЛИХ”

2

 УРСР, 1965, 73 хв.

Жанр: кінопритча

Режиссер: Юрій Іллєнко

Сценарист: Іван Драч

У ролях: Дмитро Мілютенко, Лариса Кадочникова, Феодосія Литвиненко, Ніна Алісова, Джемма Фірсова

Сюрреалістична кінострічка, дебют у кінематографі Івана Драча, сценариста, та Юрія Іллєнка, режиссера, присвячується пам'яті народного артиста СРСР Дмитра Мілютенка.

1965 року після завершення “Тіней...” (операторська робота), оглянувши територію тогочасного українського мистецтва, Іллєнко зупинив свій погляд на творчості Івана Драча. Драч вабив його як поет інтелектуальний і новаторський та разом з тим замішаний на українських традиціях. Кіноповість “Криниця для спраглих” була дипломною роботою Драча, випускника Московських вищих сценарних курсів. Вона й лягла в основу іллєнкового режисерського дебюту. Цікаво, що кіноповість притчею не була, вона була радше поетичним баченням сільської реальності. Та Ю.Іллєнко перевів її в іншу площину. Фільм став спробою поєднати “баладу буднів” із прогнозом майбутнього України. У ньому чорно-біле зображення сигналізувало тривогу з приводу сучасної моралі, людського егоїзму та байдужості до власного коріння. Такого прогнозу тоді, в 1966 році, ніхто не хотів слухати. Постановою ЦК КПУ від 30 червня 1966 року фільм було заборонено на 21 рік. Вперше фільм показано в листопаді 1987 року на фестивалі українського кіно в Запоріжжі.

“ПРОПАЛА ГРАМОТА”

3

 УРСР, 1972, 79 хв.

Жанр: комедія

Режисер: Борис Івченко

Сценарист: Іван Драч

У ролях: Іван Миколайчук, Федір Стригун, Лідія Вакула, Михайло Голубович, Василь Симчич, Володимир Глухий

Героїчна народна комедія, знята за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя, з ознаками трагікомедії і карнавалу.

У фільмі йдеться про незвичайні пригоди козаків-побратимів, про нечисту силу і т. ін., але все це в просторі радше побутовому. Втім, українським кінематографістам, небайдужим до історії свого народу, нічого не залишалося, як використовувати Гоголя, аби з містично-побутових оповідок виходити на простір української історії. Разом з експресивною музикою “Запорізького маршу” усе це творило потрібний настрій.

“Пропала грамота”, завершена восени 1972 року, була покладена на полицю. У Держкіно України побоювались, що фільм може посіяти ворожнечу між російським та українським народами. Автори слушно відповідали: але це ж комедія. Була ще одна обставина. Кажуть, що секретар з ідеології Маланчук був схожим на чорта Куця. Попри все, в Україні фільм відстояли. Не прийняли його в Москві - не могли вибачити нешанобливого ставлення до цариці Катерини ІІ, зниження такого образу в імперії не допускалось. На екрани стрічка вийшла у 1984 році.

Акредитація журналістів, деталі: 050 555 94 42, 067 392 45 55, [email protected].

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі