П'ять ворогів української благодійності: корупція, піар, недовіра...

«Найбільше крадуть у Червоному Хресті, - з озлобленням сказав кухар Юрайда. - Був у мене в Бруку знайомий кухар, який готував у лазареті на сестер милосердя. Так він мені розповідав, що завідуюча лазаретом і старші сестри надсилали додому цілі ящики малаги і шоколаду».

Ярослав Гашек


В чому суть сучасної благодійності? Для тих, хто отримує, найчастіше, - це шанс на спасіння в останній інстанції. Для тих, хто віддає, - спосіб відчути себе причетним, відповідальним, проявити співчуття і насолодитися досягнутими результатами. Для шахраїв - популярний і прибутковий «лохотрон»...

Для чого потрібна благодійність? З цього приводу вдало висловився Рінат Ахметов, найбагатша людина України, який володіє статком $16,830 млрд. і витрачає на благодійність щорічно більше $30 мільйонів. За словами Ріната Леонідовича, тому є 5 причин:

Перша - потрібно чужий біль сприймати як свою.

Друга - необхідно бачити системні проблеми.

Третя - потрібно розуміння, як ти будеш вирішувати ці системні соціальні проблеми.

Четверте - це відкритість для всіх, хто небайдужий, тому що поодинці нічого не перемогти.

І п'яте - результат.

У свою чергу, ми назвемо 5 причин того, чому українці неохоче займаються благодійною діяльністю, зокрема, 5 ворогів української філантропії:

1. Жадібність

2. Піар, або так звана, іміджева благодійність

3. Недовіра (велика кількість шахраїв)

4. Корупція

5. Відсутність мотивації

Повертаючись до Ахметова, зазначимо, що точної суми, яку жертвує нужденним донецький олігарх, назвати ніхто не може. За особистим твердженням Ріната, «у благодійності тихий голос». А заступник голови адміністрації президента Ірина Акімова якось зазначила: "Я не буду перераховувати те, що він робить. Повірте, його вкладення в благодійність дуже великі".

Тільки в минулому році, фонд Ріната Ахметова витратив $70 тис. на двоповерховий будинок для криворізької сім'ї. У Світлани і Бориса семеро дітей, з них п'ятеро - прийомні. Раніше сім'я з 9-ти людина жила в трикімнатній квартирі. До речі, про те, що фонд купив будинок для криворіжців, місцевим ЗМІ стало зовсім випадково відомо з повідомлення в соціальній мережі...

Кривой Рог - дом

 


Проте, зазначимо, «великі вкладення» - поняття відносне. Варто згадати, які суми витрачають на благодійність західні мільярдери: Білл Гейтс (за своє життя пожертвував більше $28 млрд.), Уоррен Баффет (більше $20 млрд.), Марк Цуккерберг (більше $500 млн.)...

У червні 2010 року Баффет і Гейтс презентували програму The Giving Pledge, приєднавшись до якої мільярдери обіцяють віддати на благодійність як мінімум половину свого стану. Примітно, що клятва є не юридичним, а моральним зобов'язанням.

The Giving Pledge (Клятва дарування) говорить, що «це спроба спонукати самих багатих людей і їх сім'ї пожертвувати велику частину їх станів на філантропію». У списку філантропів опинилися такі відомі мільярдери як Майкл Блумберг, Джордж Лукас, Девід Рокфеллер, Марк Цукерберг та ін.

А нещодавно список поповнився і представником України - до філантропам приєднався перший український мільярдер Віктор Пінчук. Нагадаємо, згідно з рейтингом " Фокуса", Пінчук займає 6-у позицію в списку найбагатших людей України, володіючи капіталом $2,150 млрд.

Тепер на Пінчука, який в середньому жертвує на благодійність $25 млн. в рік, покладено поважна місія - привабити інших багатих людей України до програми філантропію Гейтса і Баффета.

Завдання не з легких, враховуючи, що в Україні живуть самі жадібні благодійники...

Проблема перша. Жадібність

...Такий висновок зробили у британської гуманітарної організації Charities Aid Foundation (CAF). Відповідно до «Світового рейтингу благодійності», Україна виявилася в числі останніх. З'ясувалося, що лише 5% українців жертвують гроші на благодійність (найнижчий показник). Волонтерською діяльністю займаються 14% громадян України, а допомагають ближньому - 19%...

Засновників ФПГ «Приват», дніпропетровських бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова (2-е і 3-е місця в рейтингу найбагатших людей України) більше пов'язують з благодійністю ...в Ізраїлі. Наприклад, Боголюбов пожертвував $1 млн. на покупку молитовників для іудеїв-ашкеназі, що моляться біля Стіни Плачу в Єрусалимі. Крім того, взяв на себе фінансування відновлення підземної синагоги рабина.

У Дніпропетровську обидва бізнесмени беруть активну участь у благодійних проектах єврейської громади і навіть взяли на себе фінансування будівництва баштового єврейського общинного центру «Менора»...

Днепр-менора

 

 В цілому ж, «приватівці» Коломойський, Боголюбов і Мартинов, займаються філантропією через благодійну програму Приватбанку, бюджет якої наповнюється завдяки добровільним пожертвам клієнтів банку. Хоча, можливо, ці мільярдери просто не афішують свою благодійну діяльність...

Проблема друга. Піар

Кращий вид благодійності - анонімний. Однак, як кажуть експерти, не варто засуджувати тих людей, які роблять добрі справи, в тому числі і заради іміджу. У нашій країні - це найпоширеніша форма філантропії.

Найбільше за чужий рахунок люблять піаритися місцеві політики, які здебільшого діють по банальною схемою: перед виборами або якимось приїздом Президента/прем'єр-міністра/іншої важливої персони вони представляють закінчений проект, реалізований за рахунок бюджетних коштів або благодійних внесків великих підприємств, а головними героями називають себе і партію.

В якості прикладу можна привести проект «Серце міста», на якому Партія регіонів знатно попіарилася перед парламентськими виборами в Миколаєві. Але вибори пройшли, а реконструкція скверу Пролетарський досі не закінчена.

Напередодні виборів до благодійності вдавалися і львівські політики. Не соромлячись, «мажоритарники» створювали благодійні фонди свого імені і задобрювали виборців саме в тих округах, де балотувалися. При цьому, їх добро чомусь не поширилося на тих, хто потребує, з інших округів. Перед виборами 2012 року на Львівщині з'явився з десяток благодійних фондів, в яких прямо чи побічно мали відношення до політики. Вибори пройшли - більше про створених фондах ніхто не чув.

Спроби зробити благодійність політичної робили і запорізькі бізнесмени. В принципі, цим ніколи не цуралася влада, підносячи проднабори перед виборами або просто по святах. Але іноді, з допомогою благодійності, навіть бізнес-еліта схильна боротися за владу. У 2010-му році на місцевих виборах група бізнесменів, об'єднавшись під початком БФ «Патріот Запоріжжя» мала намір «штурмувати» крісла міської ради. Тоді успіху на виборах перешкодив конфлікт з так званим «смотрящим» - ряд бізнесменів потрапили в розшук або ж позбулися великої кількості бізнесу. Хоча, справедливості заради, варто відзначити, що «Патріот Запоріжжя» був активний у своїй благодійності не тільки напередодні виборів. У нинішньому 2013-му, через 3 роки після політичного фіаско, діяльність фонду також помітна.

А деякі політики вже готуються до 15-го року. Так, миколаївський нардеп-опозиціонер Ігор Бриченко днями заявив привселюдно про те, що витратив на благодійність 32 тисячі гривень з власної кишені. Про свій щедрий жест депутат повідомив на сторінці FB, докладно описавши суми та їх призначення:

николаев пиар-благо

 Хоча, як колись зазначив Мінаков, треба вітати будь-яку благодійність, навіть засновану на іміджевих та інших мотиваціях. Оскільки існують набагато більш дешеві способи підняття іміджу, ніж публічна благодійність...

Проблема третя. Недовіра

Чому в Україні так складно залучити до філантропії? Відповідь очевидна - більшість громадян, що живе в нашій країні,  настільки звикли до шахрайства, що просто відмовляються вірити у щирість намірів деяких благодійників.

Багато можна згадати історій про фонди, які «відмивають» гроші, або про збір коштів для дитини, хворого невиліковною хворобою, на експериментальну операцію, яку можна зробити в будь-якій країні світу, крім цієї...

Так, дніпропетровські «волонтери» фонду «Колиска життя» збирали в центрі міста гроші нібито на порятунок життів хворих малюків. Насправді ж до дитячої лікарні №6, ім'ям якої прикривалася організація, кошти не доходили. А волонтери заробляли 25% від суми пожертвувань. Небайдужі люди стали об'єднуватися в боротьбі проти «чорних» волонтерів, в результаті чого з'ясувалося, що у своїй діяльності «волонтери» використовують не тільки чесне ім'я відомої лікарні, але і дітей, які дійсно потребують в лікуванні!

Одна з мам, яка допомогла викрити шахраїв, Лілія Шарівська заявила, що реквізити, зазначені під фотографією її дитини, неправильні, і відразу показала свою банківську карту, на яку вона збирає гроші, щоб вилікувати сина. Природно, номер картки не збігається з номером, зазначеним на стенді волонтерів. Більш того, Лілія повідомила, що їй не потрібна сума в 30 тисяч гривень, зазначена біля фотографії. Для курсу лікування сина необхідно всього 10 тисяч гривень.

Днепр-мошенники

 Аналогічно втратили довіру до благодійних фондів і львів'яни. Буквально у червні Львів атакували так звані «волонтери» - «Люди в дії», які тримаючи коробочки в руках, просили допомогти хворій дитині. Волонтерів було настільки багато, що зустрічали їх львів'яни через кожні 100 метрів!

Підозрілу активність львівських філантропів вирішили перевірити, і виявилося, що ні дозвільних документів, ні зрозумілої відповіді, куди підуть гроші, у них немає.

Експлуатувати тему благодійності нещодавно почали і запорізькі шахраї. Тут молоді люди зі скриньками для пожертв координуються і йдуть збирати гроші добросердих городян. Така діяльність серйозно шкодить репутації справжніх благодійних фондів.

Зазначимо, у благодійному фонді «Щаслива Дитина» розповіли, як не попастися на вудку шахраїв.


«Є кілька простих правил, знаючи які ви зможете відрізнити шахрая від благодійника. Збір ведеться тільки в скриньку для збору коштів (ні в якому разі не в руки)! Ящик для зборів (кешбокс) повинен бути закритим на ключ (як варіант, для більш бідних організацій - коробка) повинна бути надійно опечатана. На кэшбоксе повинна стояти плобма з печаткою тієї організації, від якої ведеться збір, вона повинна бути читабельна, із зазначенням дати опечатування та ПІБ того, хто ставив пломбу. Волонтер повинен чітко знати інформацію про те, кому він допомагає і на що збирає кошти», - розповіла співробітник фонду «Щаслива Дитина» Ольга Собіна.

А ось маріупольські «волонтери» виявилися додачу до всього ще й «підозріло» юними. Дівчатка-підлітки з вигляду років 13-14, просять перехожих допомогти грошима на лікування дітей. Як розповіла одна з дівчаток, вони збирають гроші у фонд "Епоха милосердя" і працюють без фіксованої ставки оплати, "скільки зберемо, якийсь відсоток наш". Слова своєї співробітниці спростував засновник фонду Олександр Григор'єв. Він запевнив, що всі волонтери працюють на добровільній основі, їм видають тільки гроші на проїзд і дрібниця на воду.

Засновник розповів, що фонд утворився зовсім недавно - 21 червня 2013 року (!). Зараз йде збір коштів, які будуть спрямовані на допомогу нужденним. А також додав, що вся інформація про роботу фонду доступна на сайті "Епоха милосердя" і в офісі організації, де можна переглянути всі документи і відстежити, куди були витрачені зібрані маріупольцями гроші...

мариуполь-сбор

 

Так, одні псевдо-філантропи «розводять» людей, використовуючи для цього чуже горе, інші - і того гірше: крадуть великі суми прямо з благодійних рахунків.

Донецькі шахраї вкрали надію на життя у 8-річної Софії Гребініченко. У дівчинки -страшна пухлина, вона ніби оперізує спину і живіт дитини. Жирова пухлина досягла таких розмірів, що Софія не може ходити. Медики періодично видаляють нововобразование, але пухлина виросте знову. За своє коротке життя вона перенесла 4 операції. З благодійного рахунку шахраї зняли більше 28 тис. гривень.

Аналогічна біда наздогнала криворізького діджея Артема Гаврищука (Dj Fly). До засобів, які збирав весь Кривий Ріг через благодійний «Аукціон побачень», теж доклали руку донецькі шахраї. Через інтернет-банкінг вони вкрали 27 тис. грн., зібрані на лікування криворожанина. Для проведення операції з пересадки печінки необхідно було зібрати 45000$. На момент, коли зламали приватбанківську карту, вже вдалося зібрати 32000$. І це за майже 3 роки... Після крадіжки загальна сума збору склала трохи більше 28500$.

Одеські шахраї поставили під питання лікування маленької Ангеліни Борівської. З рахунку, створеного для збору грошей на лікування дитини, зняли 12 тисяч гривень. Дівчинка народилася 27 травня 2010 року з діагнозом МВПР (вада розвитку головного мозку, порэнцефалическая кіста лівого шлуночка, артрогрипоз, вроджений двосторонній вивих стегон, згинально - розгинальні контрактури колінних суглобів, двостороння клишоногість стоп на тлі артрогрипоза). Українські лікарі лікували дитину неправильно, і тільки втратили час. Зате не витрачали часу шахраї: вони телефонували мамі Ангеліни по черзі, представляючись співробітниками банку, намагалися отримати інформацію, коди доступу до картки. Нічого не добившись, несанкціонованим шляхом шахраї поміняли номер сім-карти телефону, таким чином, отримавши доступ до благодійних коштів.
Одесса-ангелинка

 


А співробітники харківської міліції виявили нещодавно групу шахраїв, кравшіх гроші, призначені для лікування онкохворих дітей. Шахраї заволодівали грошима громадян, размещавших в інтернеті оголошення про збір коштів на лікування дітей. Для цього вони використовували механізм прив'язки банківських карт до номерів мобільних телефонів.

Обкрадали і без того нещасних людей зловмисники протягом більше двох років.

На даний момент встановлено 9 співучасників злочину.

Проблема четверта. Корупція

Історії про корупцію, яка панує в благодійних фондах, вже не новина для українців.

Відомі схеми, коли на «благодійність» гроші вимагають лікарі, вчителі, чиновники. Приміром, у симферопольской лаборатории Першого міського дитячого клінічного об'єднання на аналізи крові встановили таксу. Взяти кров з пальця коштує 20 гривень, з відня - 40. При цьому вказані суми оформляються в якості благодійного внеску.
крым

 Корупція в нашій країні давно вийшла за межі державних структур. Випадок з луганським благодійним фондом - яскраве підтвердження того, що крадуть не тільки чиновники. Корупцією заражені й елементи так званого громадянського суспільства.

Колишні волонтери БФ "Крок у майбутнє" стверджують, що керівники фонду протягом довгого часу наживалися на них, експлуатували їх працю і забирали зарплату. Так, одному з волонтерів, який працював у групі ризику, платили 300 гривень в місяць. Хоча він розписувався у відомості за 1035 гривень. Тоді хлопцеві пояснили, що це сума за 3 місяці.

Цікаві подробиці з'ясувалися коли, волонтер вирішив оформити в банку кредит... Саме так хлопець дізнався, що на його ідентифікаційний код нараховувалася заробітна плата. При цьому гроші перераховувалися на картки, які зберігалися у директора. Зарплату працівникам видавали готівкою, за неї вони розписувалися в зошиті у бухгалтера.

У свою чергу керівник БФ «Крок у майбутнє» Лариса Анохіна повідомила пресі, що це частина плану з дискредитації та рейдерського захоплення фонду.

Глобально, зазначимо, що український уряд зараз рухається в напрямку цілі «нуль», то намагаючись побороти, то загнати в рамки благодійну діяльність.

5 вересня представники Українського форуму благодійності заявили про те, що припинять свою діяльність у тому випадку, якщо ВР прийме поправки в закон про благодійну діяльність.

Нагадаємо, 16 серпня Кабмін зареєстрував у Верховній Раді зміни до закону "Про благодійну діяльність та благодійні організації", ініційовані Мін'юстом. Зокрема, пропонується запровадити обов'язкове нотаріальне посвідчення договорів про благодійні пожертвування на суму від 850 гривень, а також виключити слова про встановлення для цілей благодійної діяльності "сервітутів земельних ділянок чи іншого нерухомого майна на користь благодійних організацій або інших бенефіціарів".

"Сервітути - це безоплатне користування нерухомістю та землею. В законі було сказано, що це можна використовувати тільки в благодійних цілях. Тепер землю можна буде отримати у благодійних цілях, а потім з нею можна буде робити, що завгодно", - сказала керівник форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш. І додала: "тобто пропонується, щоб благодійні фонди стали частиною корупційних схем».

За словами Гулевської-Черниш, в разі прийняття законопроекту, перестануть надходити 80% пожертв на лікування, а також це заблокує більшість пожертвувань, зроблених з-за кордону. Для підтримки благодійності в Україні це принципово важливо.

Наприклад, в минулому році харків'янам інадійшло пожертвування з Німеччини. Малозабезпеченим харків'янам вручили матеріальну допомогу (7 тис. євро) від німецької організації «Фонд робітничої благодійності».

«Це допомога від щирого серця», - зазначив голова Фонду робітничої благодійності Фріц Кьорбер. На вручення матеріальної допомоги також були присутні представники благодійних фондів Німеччини, працівники Департаменту праці та соціальної політики.

А криворізькі влади влітку домовилися з Австрією про спільну реалізацію соціальної програми боротьби зі Снідом. Зокрема, уряд Австрії зголосилося надати фінансову підтримку нової програми з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини.

Планувалося, що Кривий Ріг стане 4 містом-учасником проекту ЮНІСЕФ і уряду Австрії щодо профілактики передачі ВІЛ. Невже зміни в закон поставлять під загрозу життя ще не народжених дітей, у яких з'явився шанс з'явитися на світ здоровими?..

На думку тієї ж Гулевської-Черниш, зміни в закон несуть велику загрозу, так як перекривають всі іноземні пожертвування. «Є благодійні фонди, які працюють, наприклад, в Німеччині і допомагають лікувати дітей тут, але не мають представництва в Україні. Чи всі інтернет - пожертви... Цей законопроект представляє загрозу для всього громадського сектору, так як всі грантові угоди, які укладають фонди, - це угоди про благодійної допомоги. Виходить, уряд Норвегії чи Швеції тепер має платити в кишеню українським нотаріусам», - сказала голова форуму благодійників.

Керівник програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД Максим Лациба заявив, що у змінах, підготовлених Мін'юстом, містяться порушення Конституції: «Ми були шоковані правкою про обов'язковому нотаріальному засвідченні пожертвувань. Це означає, що нотаріус за паспортом фіксує осіб - хто дає і хто бере. Для чого державі потрібно це контролювати? Це цивільні відносини двох людей! Зрозуміло, для чого це потрібно. Нотаріуси - це паства Мін'юсту, треба дати їм трохи заробити. Звідки державі взяти кошти? Звичайно, з благодійників», - сказав він.

Проблема п'ята. Мотивація.

На жаль, на сьогоднішній день, мабуть, самим непереможним ворогом української благодійності є відсутність мотивації. Де отримати стимул, як повірити в успіх свого підприємства, коли сама держава дискредитує благодійну діяльність в очах громадськості?

Безумовно, є багато прикладів правильної, доброю і щирою благодійності, коли прості люди «всім світом» збирають кошти на лікування дітей, або допомогу погорільцям, або на інші потреби... Організовують концерти, акції, виставки-ярмарки, а зібрані гроші спрямовують Безумовно, є багато прикладів правильної, доброю і щирою благодійності, коли прості люди «всім світом» збирають кошти на лікування дітей, або допомогу погорільцям, або на інші потреби... Організовують концерти, акції, виставки-ярмарки, а зібрані гроші спрямовують дійсно на допомогу тим, кому вона необхідна.

Криворізькі благодійники вже третій рік поспіль проводять «Аукціон побачень», збираючи гроші на лікування онкохворого Артема Гаврищука. А в цьому році - на лікування 8-річного Кирила Грачова (гідроцефалія) кошти збирав усе місто на благодійному чемпіонаті з караоке.

Спільними зусиллями кримської організації «Матусі Сімферополя» та благодійного фонду «Світ Криму» відбулася акція «Ціна життя - 10 грн». Тут була організована безпрограшна лотерея - кожен, хто жертвував 10 грн. в допомогу дітям, які проходять лікування у відділенні онкогематології КРУ «Дитяча клінічна лікарня», отримував подарунок - сувеніри, створені своїми руками і пожертвувані самими організаторами акції.

Запорізькі філантропи надають допомогу не тільки дітям, але і дорослим, які потрапили в біду. Тут діють кілька великих благодійних фондів, серед яких «Щаслива Дитина». За офіційними даними, ця організація веде відразу кілька проектів, в рамках яких за останній рік було надано допомоги дітям на 2821900 гривень. Крім цього «Щаслива Дитина» веде проект «Хелпус», спрямований якраз на допомогу дорослим українцям, які потрапили в біду. Волонтери пояснюють необхідність «Хелпуса» просто - якщо дітям наше суспільство, хоча б трохи готове допомагати, то підтримати дорослих, отримали серйозну хворобу, мало хто погоджується. За рік на «Хелпус» витрачено 159975 грн. благодійних грошей.

Луганська міськрада проявив ініціативу і самостійно відкрив спеціальний рахунок для надання благодійної допомоги постраждалим внаслідок вибуху газу в будинку по вулиці Шевченка, 4.

***
Таких прикладів участі, співчуття і готовності віддавати, не вимагаючи нічого взамін, - в нашому світі багато. Що ж стосується тих, хто не хоче або лінується займатися філантропією... то цим людям треба просто перемогти жадібність.

Жертвувати можна речі, в тому числі одяг, продукти і готову їжу; нічліг, дах; знання; гроші; свої почуття через дар мистецтва (спів, музику, картини, танець, книги); жертвувати свою енергію через свою працю (лікувати, навчати, готувати їжу, будувати, і т. д.); жертвувати своє життя, своє тіло. Наприклад, рятувальник заради порятунку людини жертвує своїм життям. Головне - благодійність повинна йти від серця і душі, а не бути даниною моді.

При цьому, завжди важливо пам'ятати:

Якщо ми жертвуємо те, що в результаті призводить до деградації людини - це пожертва у невігластві.

Якщо ми робимо пожертвування з думками про отримання якоїсь вигоди, не обов'язково матеріальної, це може бути бажання слави - це пожертвування в пристрасті.

Але пожертва у благочесті - це завжди безкорислива діяльність. Головна мета - це дати благо людям, не замислюючись про плоди...
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі