• Головна
  • Найвідоміші пасажі Львова: де діяли та якими були, - ФОТО
12:17, 23 лютого 2022 р.
Надійне джерело

Найвідоміші пасажі Львова: де діяли та якими були, - ФОТО

У рамках редакційного спецпроєкту "ТОП від 032.ua" пропонуємо переглянути добірку розкішних пасажів Львова.

Пасажі у Львові були досить популярними серед жителів у XIX - XX століттях. Там можна було придбати необхідні речі, смаколики, випити каву, поспілкуватися, а також у деяких з них діяв кінотеатр. Це як у наш час прогулятися та відпочити у торговому центрі. Кореспондентка 032.ua створила добірку пасажів, що діяли у місті та пропонує ознайомитися. 

Пасаж Андреоллі 

У 1765 - 1778 роках на площі Ринок, 29 створили чотириповерхову кам'яницю із внутрішнім подвір'ям, що закінчувалося наскрізним арочним проходом на вулицю Театральну, 12. У 1803 році власником будівлі став Доменіко Андреоллі, що прибув до Львова зі Швейцарії. У кам'яниці він відкрив одну з перших цукерень міста, а згодом поряд з нею розпочали з'являтися інші магазини і таким чином утворився невеликий ринок. Тоді цей прохід отримав назву - пасаж Андреоллі.

Кам'яниця була власністю родини Андреоллі близько 70 років. Відома одна історія, пов'язана з власником. Якось він запаковував замовлення і випадково використав папір, де його син написав слова, щоб підбадьорити батька: "Ти найкращий і робиш хорошу справу". Наступного дня зі словами вдячності прийшов клієнт, що отримав це замовлення. Після цього випадку таку записку, яку писав хлопчик, розпочали вкладати до всіх замовлень. 

У 1830 році цукерню успадкував його рідний брат Ехрбар Андреоллі, однак тоді цукерня остаточно занепала. Через сорок років кам'яницю та частину цукерні придбала родина Ербарів, які провадили давню цукерню до кінця XIX століття. У наш час у цьому пасажі працюють торгові заклади та кафе. 

Пасаж Гаусмана 

Пасаж Гаусмана створив у 1893 - 1895 роках власник "Гранд-готелю" Єфраїм Гаусман. Через браму готелю здійснювався вхід до пасажу. Пасаж був відкритого типу та мав один вихід на сучасних вулицях Дорошенка та Січових Стрільців. 

У 1942 році окупаційна влада пасаж перейменувала на Дурхляс, але згодом повернули історичну назву - пасаж Гаусмана. У радянські часи це був звичайний прохідний двір, де продавали пиріжки. У 1992 році проїзд отримав сучасну назву - проїзд Крива Липа, що походить від давньої липи, яка там росте. 

У 1896 році в приміщенні на 2-му поверсі у пасажі Гаусмана над фотоательє, яке належало Мартину Аппелю, за допомогою проєктора відбувся перший кіносеанс у Львові, який тривав декілька хвилин. Там кіносеанси проводили орієнтовно лише впродовж місяця, їх показували від 10 години ранку до 9 години вечора.

У наш час проїзд Крива Липа активно розбудували та реконструювали. Зокрема, ремонтні роботи провели у 2009 році. Наразі тут діє багато закладів громадського харчування. Цей проїзд виконує розважальну і відпочинкову функцію. Легендарна липа донині височить у центрі проїзду.

Пасаж Гаусмана, Фото: photo-lviv.in.ua

Пасаж Гаусмана, Фото: photo-lviv.in.ua

 Пасаж Феллерів

Пасаж Феллерів також був у центрі міста. Вхід до нього був із сучасного проспекту Свободи, 35 та сполучав цю вулицю з вулицею Наливайка. Крамниці у пасажі були на перших поверхах житлових будинків. Зокрема, крамниця паперових виробів, склади сукна, текстильних товарів та транспортне бюро.

У 1908 - 1909 роках пасаж перебудували, тоді він отримав нинішній вигляд. Частину пасажу з боку вулиці Тиктора було зруйновано під час Другої світової війни. У 1970-х роках на цьому місці спорудили котельню.

Пасаж Феллерів, Фото: photo-lviv.in.ua

Пасаж Феллерів, Фото: photo-lviv.in.ua

Пасаж Міколяша

Пасаж Міколяша - наскрізний перехід, що існував у Львові між вулицями Коперника та сучасною вулицею Миколи Вороного з торговою галереєю. Цей пасаж спорудили у 1898 - 1901 роках будівничою фірмою за проєктом Івана Левинського та Альфреда Захаревича.

У пасажі впродовж 1901 - 1939 років діяв кінотеатр, який за свою історію мав різні назви та власників, зокрема - "Уранія", "Сінефон", "Кухар", "Тон". Із 1912 року поруч біля нього працював кінотеатр "Люкс". Згодом на його місці відкрили новий під назвою "Втіха", що працював до 1941 року. У пасажі діяли також кав'ярні, крамниці та офіси різних фірм.

Пасаж зруйнували у 1939 році внаслідок бомбардування Львова літаками. 

Пасаж Грюнерів

У 1912 - 1914 роках у Львові на площі Григоренка створили чотириповерхову житлову кам'яницю  Ґрюнера. Там облаштували елітні помешкання, а на партері - просторі приміщення комерційного призначення та кінозал. Ця споруда стала частиною комплексу нового торгового пасажу, що сполучав площу з сусідньою вулицею Менцинського. 

У кам’яниці Ґрюнера функціонував кінотеатр "Марисенька", для якого у 1928 році добудували фоє. У 1941 році у приміщенні кінотеатру також діяв Державний театр мініатюр. Після другої світової війни великі помешкання колишньої кам'яниці перепланували. У радянський час комерційні приміщення першого поверху займала агенція авіаційних сполучень державної авіакомпанії. 

У 1944 - 1948 роках у будинку функціонував кінотеатр "Москва", що перейменували у 1948 році на кінотеатр дитячих фільмів "Піонер" і під цією назвою він функціонував до кінця 1980 років. Наразі в приміщенні довоєнного кінотеатру "Марисенька" та повоєнного "Піонера" діє театр "Воскресіння". 

Пасаж Германів

Пасаж Абрама і Якова Германів був розташований на вулиці Пантелеймона Куліша між будинками №23 та №25. Спочатку там звели торгові галереї, які з часом об'єднали у пасаж. Замикав пасаж театр "Колізей", який збудували у 1898 - 1900 роках за проєктом архітектора Міхала Фехтера.  

Після Першої світової війни поступово занепадала торгівля у пасажі. Це сталося через економічну кризу, а також два потужні ринки-конкуренти. Під час  Другої світової війни пасаж зазнав руйнувань, будівлю "Колізею" знищили. У повоєнні роки його залишки перебудували на заводські і складські приміщення.

Пасаж Германів, Фото: photo-lviv.in.ua

Пасаж Германів, Фото: photo-lviv.in.ua

Читайте також: Венеційська, Бандінеллі, "Під оленем": ТОП кам'яниць на площі Ринок у Львові, - ФОТО

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #пасажі #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 032.ua пропонує добірку найкращих визначних та цікавих місць, пам'ятників, локацій у Львові. Ви зможете ще раз переконатися, яке прекрасне місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...