
Із палацами та фонтанами: як розвивалася вулиця Коперника у Львові, - ФОТО
У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про одну з центральних вулиць міста - вулицю Коперника.
Вулиця Коперника у Львові - одна із центральних у місті. Вона розпочинається від проспекту Свободи, а закінчується на перетині вулиць Вітовського, Героїв Майдану та Сахарова. На цій вулиці налічується низка визначних та цікавих споруд. Пропонуємо дізнатися, коли виникла вулиця та як вона розвивалася.
Коли з'явилася вулиця Коперника
Перші згадки про сучасну вулицю Коперника з'явилися ще у XVI столітті. Тоді там проходила дорога, яка вела до Сокільників. Згодом вона забудувалася, а з того часу збереглися Шпиталь святого Лазаря та дзвіниця церкви Святого Духа Української греко-католицької семінарії.
Сучасну назву вулиця отримала у 1871 році. Її було названо на честь великого польського астронома - Миколая Коперника. Наприкінці XIX століття вулиця стала центральною, на ній з'явились багатоповерхівки, магазини.
Вулиця була переважно тиха та озеленена, завдяки цьому її заселяла еліта. У XX столітті на вулиці у багатьох будівлях вже були невеликі підприємства та майстерні. У 1941 році під час німецької окупації вулиця мала назву Копернікусштрассе, однак через три роки вулиці повернули попередню назву - вулиця Коперника.

Церква Св. Лазаря у Львові, Фото: photo-lviv.in.ua
Про створення лінії трамваю
У 1894 році від пошти до кінця вулиці Коперника проклали лінію електричного трамваю. До березня 1970 року у верхній частині вулиці Коперника курсував трамвай № 12 за маршрутом від трамвайного депо через центр на Високий Замок.

Трамвай, що курсував на частині вулиці Коперника, 1950-1955 рр., Фото: photo-lviv.in.ua
Вулиця Коперника приваблює увагу жителів та туристів і завдяки визначним спорудам. До сьогодні можна побачити палаци, а також два діючих водограї. Далі розповідаємо про це детальніше.
"Криниця з левами" та "Водолій" на Коперника
На вулиці Коперника можна побачити фонтан, який створили у середині ХІХ століття. Йдеться про легендарний водограй "Криниця з левами". Нішу прикрашають два кам'яні леви з гербами. До криниці вода була проведена з джерела. Із часом вона перестала текти, бо джерела замулились. Колодязь діяв до середини 1950-х років і відтоді аж до 2017 року ванна колодязя слугувала квітником.
У наш час провели реставрацію криниці та фігури левів. Водограй функціонує у теплі пори пору.

"Криниця з левами", Фото: 032.ua
Фонтан "Водолій" на Коперника облаштували на підпірній стіні у 1970-х. Скульпторкою водограю стала львівська художниця Теодозія Бриж. За часів Незалежності струмок замулився і перестала текти вода.
Понад 20 років фонтан не працював. Його знову відкрили лише у листопадні 2018 року. Вартість реновації обійшлася місту у 615 тисяч гривень. За ці кошти упродовж чотирьох місяців відремонтували чашу фонтану, облаштували нове мощення, встановили освітлення та лавки.

Фонтан "Водолій" на Коперника, Фото: 032.ua
Родзинка вулиці Коперника - Палац Потоцьких
Одна з визначних локацій на вулиці Коперника - Палац Потоцьких. Це розкішна споруда, яка є пам'яткою архітектури та своєрідною візитівкою сучасного міста. Вона має тривалу історію, збудували палац у 1889 році в стилі французького класицизму.
Територія Палацу Потоцьких досить цікава та вишукана. Там часто проводять різноманітні заходи - фестивалі, концерти, також часто влаштовують різні фотосесії, знімають фільми та кліпи. Будівлю тривалий час використовували і для урочистих подій, там одружувалися закохані пари. Цьогоріч цю традицію відновили.

Палац Потоцьких у Львові, Фото: 032.ua
Львівський палац мистецтв
Поблизу Палацу Потоцьких розташований Львівський палац мистецтв, який створили у 1987 році за проєктом архітектора Василя Каменщика. Там діє Львівська обласна організація Національної спілки художників України. Раніше у будинку, що стояв на цьому місці, був відділ продажу Малопольської спілки бджолярів.
Палац князів Сапігів
Особливістю вишуканого інтер'єру привертає увагу і палац князів Сапігів на Коперника. Його збудували у1868 році у стилі французького бароко за проєктом архітектора Адольфа Куна.
У радянські часи у частині палацу була бібліотека та актова зала однієї з львівських шкіл. Пізніше у будівлі розташували львівську обласну організацію Українського товариства охорони пам'яток історії та культури. Вздовж вулиці Коперника біля будівлі збереглися також залишки палацового парку.

Палац князів Сапігів, Фото: 032.ua
Палац Бєльських
Палац Бєльських звели у 1923 роках для графів Бєльських у стилі неокласицизму за проєктом архітектора Івана Багенського. Він височить на вулиці Коперника у глибині ділянки і замкнений кованою металевою огорожею.
Від радянських часів й понині тут міститься Львівський обласний будинок вчителя, при якому функціонує педагогічний музей.

Палац Бєльських на вулиці Коперника, Фото: kray.org.ua
Сучасна вулиця Коперника приваблює увагу жителів та туристів. Вона поступово змінюється та покращується. У 2019 році з'явилася нова велопішохідна алея. Після реконструкції алея вздовж стіни костелу св. Лазаря перетворилась на громадський простір з освітленням та лавками, а також вона стала досить добре озеленена.
У теплу пору року над частиною проїжджої частини вулиці неподалік від Палацу Потоцьких можна побачити кольорові парасольки, які стають популярною локацією для фото.
Читайте також: Личаківський цвинтар у Львові: історія та відомі поховання незвичайного музею, - ФОТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:00
Вчора
17:00
Вчора
16:46
Вчора
15:04
Вчора
ТОП новини
Оголошення
07:49, 10 червня
07:49, 10 червня
07:49, 10 червня
13:40, 9 червня
07:49, 10 червня
live comments feed...
Коментарі