• Головна
  • Приватизація у Львівській області не словом, а ділом: як об’єкти отримують шанс на нове життя
Новини компаній
13:00, 22 вересня 2021 р.

Приватизація у Львівській області не словом, а ділом: як об’єкти отримують шанс на нове життя

Новини компаній

Львівська область — один із лідерів в Україні за темпами приватизації. Але продаж державного і комунального майна — не лише про рейтинги та цифри. Це й про реальні бізнеси, які приносять прибуток, сплачують податки, розвивають інфраструктуру і дають нові робочі місця.

Тож хто і що приватизував і що із того вийшло — далі у матеріалі.

Інноваційний освітній центр замість недобудованого будинку офіцерів

До того, як Україна здобула незалежність, неподалік від Стрийського парку колишня радянська влада планувала збудувати театр Прикарпатського військового округу Радянської армії – Окружний дім офіцерів. Цей військово-культурний осередок мав стати частиною цілого архітектурного ансамблю нового радянського центру Львова. Поряд будували приміщення обласного комітету компартії, академічного осередку з його пропагандистсько-ідеологічними інститутами.

Але після 1991-го недобудовані об’єкти закинули. Спочатку довгобуд придбала Львівська богословська академія, а вже пізніше територію офіційно закріпили за Українським католицьким університетом.

По суті приватизація дозволила втілити позитивний для місцевої спільноти та всієї України задум сучасного освітнього осередку. У цьому випадку поштовхом до придбання об’єкта стало його вдале розташування неподалік від центру Львова. Старі приміщення знесли, а на їх місці побудували містечко із урахуванням архітектурного ансамблю міста.

Загалом у проєкт університетського містечка вже було інвестовано понад 40 млн доларів США. Ця сума дозволила перетворити занедбану ділянку у потужний освітній центр.

Університетське містечко Українського Католицького Університету (Фото: ФДМУ)

Університетське містечко Українського Католицького Університету (Фото: ФДМУ)

Університетське містечко Українського Католицького Університету (Фото: ФДМУ)

Інфраструктура замість зруйнованої виправної колонії

Так, йдеться про продаж Львівської виправної колонії №48. Установа не працює із січня 2008 року. Увесь час після припинення своєї роботи територія у понад десяток гектарів у середмісті Львова разом з усіма приміщеннями перебувала на балансі держави. Напівзруйновані будівлі, які неможливо використати за цільовим призначенням, з того часу забрали у держави 20 млн грн.

Нарешті у 2021-му році майно колонії двома лотами відійшло у приватну власність на прозорому аукціоні на платформі Прозорро.Продажі. Від цього продажу держава отримала 407,5 млн грн.

До будівель колонії підведені всі необхідні комунікації: водопостачання та водовідведення, газопостачання, електропостачання. На додачу колонія розташована у Сихівському районі Львова неподалік від аеропорту та автовокзалу поруч із житловими будинками, поліклінікою, школою і тд.

У районі мешкає понад 10 тисяч львів’ян, яким бракує дитячих садочків, шкіл, спортзалів, басейнів та інших об’єктів інфраструктури. Територія колонії може потенційно стати майданчиком для її розбудови. Цього, зокрема, очікують від нового власника.

Сучасні житлові комплекси замість довгобудів

Таких прикладів Львівська область має декілька: у селі Лисиничі та у Червонограді. З довгобудів, що тривалий час там просто стояли і руйнувалися під впливом стихій, постали два сучасні житлові комплекси.

Так, у селі Лисиничі іще на початку 1990-х припинили будівництво 9-ти поверхового гуртожитку. Усе зупинилося на етапі фундаменту та частини першого поверху. На об’єкті не було комунікацій, а матеріали вже почали руйнуватися за такий довгий час.

Тож об’єкт придбала холдингова компанія «ЕКО-ДІМ». Нині тут триває будівництво житлового комплексу. При цьому сума інвестицій складає 97,5 млн грн, працює на будівництві понад сотня людей, а кошторисна вартість проєкту — понад 277,778 млн грн.

Будівництво та візуалізація житлового комплексу «Еко-Дім» (Фото:Еко-Дім / ФДМУ)

Будівництво та візуалізація житлового комплексу «Еко-Дім» (Фото:Еко-Дім / ФДМУ)

Будівництво та візуалізація житлового комплексу «Еко-Дім» (Фото:Еко-Дім / ФДМУ)

На території проєктування і в околицях немає об’єктів, які могли би мати негативний вплив на загальний екологічний стан навколишнього середовища.

Проєкт комплексу включає фізкультурно-ігрові та відпочинкові майданчики, стоянки для легкових автомобілів на 600 машиномісць, міні-супермаркет, аптеку, відділення банку тощо. Таким чином тут хочуть покращити житлову інфраструктуру.

Подібна історія трапилася і в Червонограді. На місці недобудованої поліклініки тут також будують житловий комплекс — «Еко-Парк». Будівля спроєктована з використанням енергозбережних технологій. Тут буде паркінг, супермаркет, аптека, відділення банку, ігрові та спортивні майданчики, тренажерний зал та інше. Тут також зробили зручнішим доступ до річки Західний Буг.

У будівництво даного об'єкта вже інвестовано 68,4 млн грн, для його завершення необхідно ще понад 110 млн грн. На будівництві житлового комплексу працює понад 420 чоловік.

Також відповідно до умов договору купівлі-продажу покупець зобов’язаний безоплатно передати щонайменше три квартири загальною площею 120 кв. м у добудованому житловому будинку для членів сімей учасників АТО.

Так, закинуті приміщення вже дають роботу сотням будівельників, а в перспективі стануть домом для сотень людей.

Будівництво житлового комплексу «Еко-Парк» (Фото: ФДМУ)

Будівництво житлового комплексу «Еко-Парк» (Фото: ФДМУ)

Будівництво житлового комплексу «Еко-Парк» (Фото: ФДМУ)

Львівська область: проміжні підсумки

Лише перше півріччя 2021-го принесло від приватизації у Львівській області 182 млн грн до державного бюджету. Під час відкритих торгів вартість об'єктів малої приватизації в середньому збільшувалася на 90% відносно стартової ціни, а середня кількість учасників — 14,8 осіб.

Такі показники демонструють важливий момент: якщо стільки учасників хочуть взяти участь в аукціоні, то процесу довіряють. А, отже, система дійсно прозора, чесна та зрозуміла.

Таким чином, приватизація стає довгостроковою інвестицією. Нові власники не просто викуповують у держави майно, але й дають нові робочі місця та інфраструктуру для звичайних людей. І це на додачу до податків, сплачених у бюджети різних рівнів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...