• Головна
  • Вакцинація дітей у Львові: все, що потрібно знати мамі та татові про важливе для дитини
Новини компаній
17:00, 24 вересня

Вакцинація дітей у Львові: все, що потрібно знати мамі та татові про важливе для дитини

Новини компаній

З настанням осені діти розбігаються по школах та садочках, і традиційно розпочинається сезон ГРВІ. Так трапляється тому, що діти у приміщеннях та колективах інтенсивніше обмінюються вірусами, а через тісний контакт загострюється ще й ризик багатьох інших захворювань. Як допомогти дитині максимально легко пройти навчальний рік та уникнути вервечки лікарняних листів — у рекомендаціях кваліфікованих педіатрів дитячої поліклініки «Веселка»

Педіатр, дитячий алерголог, завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка»Андрій Юрас переконаний, що на сьогоднішній день вакцинація — єдиний науково доведений та ефективний спосіб імунопрофілактики. Іншими словами, захиститися від конкретної специфічної інфекційної хвороби можна лише за допомогою вакцинації. Всі інші методи, такі як особиста гігієна, соціальна дистанція, носіння масок тощо, не стосуються якоїсь конкретної хвороби і, за словами лікаря, не є на 100% ефективними. Тоді як вакцинація — це цільовий метод. Є конкретний збудник захворювання — є конкретна вакцина проти нього, введення якої є профілактикою або, як мінімум, гарантує суттєвого полегшення перебігу хвороби.

Навіщо нам вакцинація?

Сучасна медицина пропонує вакцини від декількох збудників хвороб у одній ампулі. Це дуже зручно для малюка, адже лише через одну ін'єкцію дитина отримує захист від низки хвороб. Просто уявіть, що в іншому випадку доводилося б робити уколи 4-5 разів. Відповідно, і стресу в 4-5 разів більше. Сучасні вакцини дозволяють за один візит отримати щеплення від багатьох захворювань, що зручно перед відвідинами школи чи садочка.

«Вакцинувати дітей потрібно згідно з календарем щеплень, у якому передбачені вакцинації від таких захворювань, як кір, правець, поліомієліт, паротит, краснуха, дифтерія, коклюш, гепатит В, гемофільна інфекція, туберкульоз. Графік для кожної дитини педіатр може скласти індивідуально. На сайті МОЗ є достовірна інформація про вакцинації і оновлений календар щеплень. Зауважу, що такі календарі у різних країнах різняться, що зумовлено поширенням певних хвороб на території конкретної країні та пов'язано з економічними можливостями цієї країни забезпечити населення вакцинами. На відміну від нашого українського, в національних календарях щеплень більшості країн світу є вакцинація від пневмококових інфекцій, вітряної віспи, ротавірусної і менінгококових інфекцій. Щеплення від цих хвороб в Україні не є обов'язковим, проте входить до переліку рекомендованих вакцинацій у наказі МОЗ», — пояснює Андрій Юрас.


Від COVID-19 в Україні до 18 років не вакцинують, оскільки вважається, що в такому віці ризики отримати важкий перебіг коронавірусної хвороби невеликі. «Це досить спірне питання. Насправді вакцина безпечна і для дітей, їх можна вакцинувати і таким чином зупинити поширення вірусу. Але на сьогоднішній день вакцинують насамперед людей з груп ризику — осіб, у яких хвороба може перебігати значно важче. Хоча за бажанням батьків дітей з групи ризику (тих, котрі мають цукровий діабет, бронхіальну астму, імунодефіцит, або інше хронічне захворювання) можна також вакцинувати.

Я раджу вакцинувати дітей, щоб захистити їх від захворювань, яких можна таким чином уникнути. Наприклад, від вітряної віспи, яка чомусь вважається легкою дитячою хворобою. Хоча навіть легкий її перебіг передбачає в середньому 10-14 днів ізоляції дитини вдома. Відповідно, батькам доводиться або брати лікарняний лист, або шукати людину для догляду за дитиною, яка, страждаючи від висипань, що сверблять, вередує, плаче і т.д. Крім того, ця дитина може заразити інших дітей та дорослих у багатоквартирному будинку або братів чи сестер. А можна зробити щеплення і уникнути всіх цих неприємностей, не кажучи вже про стан безпосередньо вашої дитини. Так само раджу вакцинацію від грипу, бо це зазвичай дуже виражена інфекція з інтенсивною інтоксикацією та високою температурою», — підкреслює педіатр поліклініки «Веселка».


Щодо вакцин від бактеріальних захворювань (пневмококові інфекції, менінгококові), то їх так само важливо ввести дитині, щойно з’явиться можливість. Ці вакцини мають здатність впливати і на носіння бактеріального збудника. Дитина може перехворіти, наприклад, пневмококовим риносинуситом (запалення приносових пазух) і ніби одужати, але ще деякий час виділяти збудника в зовнішнє середовище і повторно заражати інших у садочку чи школі.

Міфи та страхи батьків щодо вакцинації

Одна з причин страхів батьків та міфів довкола вакцинації — недостовірна інформація в інтернеті, яку часто сприймають всерйоз, забуваючи поцікавитися думкою справді компетентних фахівців. «Раджу читати сайти ВООЗ або CDC (американський центр по контролю за захворюваністю), а також сайт Міністерства охорони здоров'я України. Щодо соцмереж, то в Фейсбуці є форум «Вакцинація — питання та відповіді», де присутні лікарі, які модерують, коментують і надають хорошу, вичерпну інформацію», — радить педіатр «Веселки» Павло Костюк.

Як пояснюють лікарі та свідчать дані світових досліджень, ризик, наприклад, серйозної алергічної реакції на вакцинацію (такої як, наприклад, анафілактичний шок) у тисячі разів нижчий, ніж на прийом звичайного препарату (скажімо, антибіотика або протигрибкового чи нестероїдного протизапального, ібупрофену).

«До вакцинації, так вже склалося історично, завжди підозріле ставлення, оскільки наявність частинки збудника хвороби дещо лякає людей, а відповідно, створює негативне інформаційне поле. Проте насправді вакцини більше вивчені, ніж ліки, які ми звикли регулярно купувати в аптеках. Якщо порівняти інструкцію до вакцини і до будь-якого медичного препарату, ми побачимо, що насправді ризик побічних реакцій на вакцину найменший серед фармацевтичних засобів, які ми купуємо в аптеках. Звичайно, певні реакції на щеплення вважаються допустимими, такі як підвищення температури тіла, загальна слабкість, біль у місці ін'єкції. Це нормальні реакції, які проходять самі по собі чи інколи потребують знеболюючого засобу. Це звичайна реакція організму на вакцинацію, коли виробляється імунітет», — підкреслює педіатр поліклініки «Веселка» Оксана Головчак.

Варто пам’ятати, що вакцинацію важливо не лише розпочати, а й завершити, щоб захист був повноцінним — виробилися антитіла. «Це важливіше, аніж здається. На сьогоднішній день ми регулярно чуємо про випадки зараження правцем, спори якого живуть у ґрунті і можуть потрапити в рану дитини у будь-який момент. Нещодавно ми перенесли епідемію кору, пов'язану з низьким рівнем вакцинації. Ми також чули про випадки дифтерії в деяких регіонах України. З цього легко зробити висновок, що як тільки рівень вакцинації падає нижче певного показника, вакцинокеровані хвороби з’являються. А кашлюк? Цей діагноз ми ставимо фактично кожного сезону, як тільки починаються заняття у школі. А для немовлят це потенційно смертельне захворювання», — резюмує педіатр.


Проблема незавершеної вакцинації виникає через те, що батьки через страх, що у дитини знову може бути виражена реакція, та як дитина це переживе, вирішують не вакцинувати її далі і цим наражають на суттєві ризики для життя. І не лише дитину, а й себе, не вакцинуючись, наприклад, від дифтерії раз на 10 років.

Як підготувати дитину до вакцинації

Дитина має бути здорова на момент вакцинації, тобто почувати себе, як зазвичай. Переважно якихось додаткових обстежень або аналізів перед вакцинацією не потрібно. Однак важливо дитину готувати психологічно.

«Можна сказати їй, що «ми йдемо захистити тебе від хвороби, щоб ти не хворів і мав можливість більше часу гратися з однолітками, ходити в школу, займатися своїми справами». Раджу не акцентувати на тому, що це буде укол, і не вживати слова, пов'язані з болем, уникати навіть словосполучення «не болить», адже це вже тригер для дитини. У дитячій поліклініці «Веселка» слово «укол» не вживають. В розмові з батьками ми говоримо, що «буде ін'єкція», а дитині кажемо: «Буде такий маленький укус комарика, може бути трішки неприємно, але це швидко пройде. Це для того, щоб ти був здоровий». Звичайно, свідомі діти, які вже отримали певну вакцинацію, знають, що це буде укол, та ми просто на цьому не акцентуємо, швидко виконуємо процедуру і концентруємось на позитивних речах», — пояснює Андрій Юрас.

В той де час, педіатр, завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка» Євгенія Іваник радить батькам, розмовляти з дитиною, так щоб вона не асоціювала візит до лікаря з болем. «Уявіть собі, що ви — маленька дитина, і вам кажуть: «Ти сьогодні йдеш до лікаря, ми робимо тобі два уколи, потім рука болітиме, але ми мусимо це зробити, бо так треба». Оце «так треба» — це коли батьки зазвичай говорять про себе. Варто акцентувати увагу на тому, що це потрібно для дитини: «Бо тобі потрібно піти в школу», «Бо ти не зможеш гуляти/відвідувати». На огляді бувають ситуації, коли дитина сильно плаче, кричить, і всі методи випробувано, тоді ми ніби даємо дитині право вибору: «Або ти отримаєш сьогодні маленький, крихітний, добрий та магічний укол, який буде зовсім неболючий, або погоджуєшся на те, що коли захворієш і в тебе буде висока температура, тоді доведеться зробити багато уколів, щоб ти одужав. І тоді ти не зможеш гратися з друзями, ходити в торгові центри…». Це спонукає дитину подумати, обрати рішення самостійно, проявити відповідальність».


Дитина часто не хоче до лікаря саме через уколи, бо запам’ятала біль, і у неї з’явився страх. Багато дорослих і самі досі хвилюються, коли їм роблять простий забір крові з пальця. Будемо відвертими: дорослим теж не в кайф здавати аналізи чи отримувати уколи. Тому варто з розумінням ставитися до дитини і максимально підтримувати її, акцентуючи увагу на позитиві.

«Щодо подарунків дитині начебто від лікаря, то це делікатне питання, яке ми залишаємо виключно на розгляд батьків. Інколи дитині достатньо намальованого лікарем сердечка на аркуші паперу, але були ситуації, коли батьки справді купували певний суперприз, чим змогли відволікти дитину, і все пройшло дуже легко», — пояснює Євгенія Іваник.  «Багато залежить від характеру дитини і виховання батьків. Є діти, які без нагород нічого не роблять. Це буває неприродньо, коли дитина не чистить зуби без винагороди, а буває й природньо, коли дитина боїться ін'єкції. Це нормально — боятися уколу. Коли такій дитині щось пообіцяють, це буде важливішим за біль, бо дитина може відчути, що буде більше користі, аніж негативу.

Трапляється, що після вакцинації батьки по три дні тримають дітей удома. Якщо це така сімейна традиція, то добре, але в цілому такої рекомендації ніде немає. Часто батьки обіцяють дітям розваги чи поїздки кудись як нагороду після вакцинації. Для діток 2-6 років такі обіцянки дуже важливі, і з ними тоді легше домовитися — вони готові потерпіти незначний біль і відразу радісно повідомляють, куди планують піти.


Не менш важливо заспокоїти батьків. Зазвичай ми проговорюємо з ними розвиток подій і детально розповідаємо, як працюють вакцини. Нерідко вони приходять тривожні, особливо, якщо вакцинація проводиться з порушенням графіка. Ми пропонуємо почати і подивитися, як дитина реагує. Згодом, якщо батьки готові, пропонуємо зробити за один візит багатокомпонентну вакцину або декілька щеплень, щоб мінімізувати відвідування лікарні та стрес у дитини. Насправді дитина не пам'ятає, скільки уколів їй вводили — вона пам'ятає сам візит», — відмічає Оксана Головчак. «Це наша місія як лікарів — зробити візити до нас максимально приємними. Проте водночас це і завдання для батьків, тому що коли мама в стресі, вона передає свій стан дитині. Та бачить, що мама не така як завжди, стривожена, панічна, а тут ще й їй якусь процедуру роблять, і тоді починається плач», — заключає Євгенія Іваник. 

Безпечна вакцинація дітей у Львові

Вакцини постійно проходять перевірку на безпечність як до виходу на ринок, так і під час використання. Результати таких досліджень науковці вивчають та публікують свої висновки в авторитетних медичних виданнях. Як зазначають лікарі дитячої поліклініки «Веселка», вони не використовують вакцини, які не пройшли всі три етапи клінічних досліджень. 

«Ми використовуємо лише повністю досліджені препарати, якими проводять щеплення у всіх європейських країнах. Наші вакцини здебільшого виробництва компаній GSK (Бельгія) або Sanofi (Франція). Також ми закуповуємо вакцини, які фармацевтичні корпорації виготовляють у співпраці. Наприклад, у нас є вакцини, які виробляє Sanofi Pasteur у співпраці з Pfizer — є така вакцина, як «Менактра» від менінгококової інфекції. Ці препарати вже пройшли всі дослідження, вони давно використовуються в більшості країн світу, зокрема США та європейські країни», — пояснює педіатр, завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка»  Євгенія Іваник.

Саме тому батькам варто розуміти свої емоції, дбати про емоції дитини та витримувати календар щеплень з профілактичними оглядами. Все це в сукупності дуже полегшує життя дитини та гарантує захист. Дізнатися більше про вакцинацію дітей у Львові, а також записатися на консультацію до педіатра можна за телефонами гарячої лінії дитячої поліклініки «Веселка»  +38 (067) 343 29 11 та +38 (050) 343 29 11. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...