Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО

Запрошуємо у цікаву подорож в історико-культурний заповідник "Древній Звенигород", який розташовується під Львовом.

Якщо шукаєте пізнавальний відпочинок у мальовничій місцевості неподалік Львова, то вам сюди - у "Древній Звенигород", що розташовується за 20 км від Львова в селі Звенигород. Раніше тут було княже місто, яке на 200 років старіше за Львів, але 1241 року його дотла спалили татаро-монголи.

Зараз у кожного є можливість поринути в цю епоху і відвідати середньовічний княжий Звенигород, адже у заповіднику стартував перший туристичний сезон. Сучасні технології, які тут використані, і справді немов машина часу переносять відвідувачів у древню княжу столицю, яка "ожила" у 3D.

Що варто знати про Звенигород: ТОП цікавинок

Перша літописна згадка про Звенигород є в Повісті временних літ: мова йде про 1086 рік, тобто це місто на майже 200 років старше за Львів. Узимку 1241 року монголо-татари на чолі з ханом Батиєм спалили Звенигород. Відтоді місто так і не відновило своєї величі. Зі Звенигорода походять берестяні грамоти, а у XІІ столітті тут збудували перший на теренах нинішньої Західної України білокам’яні палац та церкву. До слова варто додати, що наразі Звенигород досліджений лише 10%.

Як розповіла керівниця заповідника "Древній Звенигород" Наталя Войцещук, через болотисту місцевість, на якій був побудований Звенигород, його називають українським Новгородом. Вона додала, що це була недоступна фортеця, яку у літописі згадують 15 разів, пов’язуючи з бойовими діями. У 1241 році після того, як Київ був спалений, монголо-татари прийшли сюди і фактично дотла спалили Звенигород.

"Звенигород дуже сильно оборонявся, тим не менше внаслідок нападу загинуло майже 80% населення… Після цього місто сходить з мапи історії… І через 15 років з’являється Львів. Цікаво, якби тоді монголо-татари не спалили Звенигород, чи був би Львів і яким би був Звенигород?! Але це питання залишається риторичним і відповіді на нього ми ніколи не дізнаємося, бо історія склалася інакше…", - задумливо каже Наталя Войцещук.

Подорож у середньовічне княже місто: "Древній Звенигород" запрошує

Перший туристичний сезон у заповіднику "Древній Звенигород", який створили 2020 року, урочисто стартував 6 серпня. Також тут відкрили оновлений музей, який облаштували у 1987 році.

"Дослідження на цій території розпочалися наприкінці 19 століття. І коли визначили, де точно розташовувався княжий Звенигород, сюди ринула пильна увага дослідників. Коли у 80-х роках були масштабні дослідження, вирішили, що тут має бути музей, і значну колекцію артефактів передали цьому місцевому музею, який зараз є частиною заповідника", - розповідає керівниця заповідника Наталя Войцещук.

Вона додала, що 30% артефактів - це ті, які були в музеї і їх можна було побачити раніше, 70% - нові. Частину з них взяли із фондів історичного музею у Львові та Археологічного музею Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.

"Зокрема тут є єдина гусля, яка знайдена в Україні. Кілька були виявлені в Новгороді. Але семиструнна гусля на території колишньої Київської держави знайдена тільки в Звенигороді. Також тут є цікава гральна дошка, чаша-потир… Всі ці артефакти показують, якою є багатою та унікальною колекція", - пояснила Наталя Войцещук.

На першому поверсі в музеї - експонати, які знайшли під час розкопок середньовічного Звенигорода. Серед них - найдавніші знайдені археологами на території України гуслі, унікальна чаша-потир, мушля, яку тогочасні паломники принесли з території нинішньої Іспанії тощо.

Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1 Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2 Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-3 Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-4 Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-5 Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-6

На другому поверсі музею можна побачити середньовічну княжу столицю у віртуальній реальності. Також тут є діорами: на першому поверсі діорама показує гибель міста, а на другому - як виглядало село Звенигород у 1987 році.

"Спершу думали, що взагалі робити з цими діорамами, розглядали можливість їхнього демонтажу. Але коли їх підсвітили, то зрозуміли, що виглядають вони цікаво. У майбутньому плануємо їх реставрувати , щоб показати вигляд села Звенигород не в 1987 році, а вже, до прикладу, в 2027 році. І, можливо, так само з допомогою 3D мапінгу і комп’ютерної графіки відтворимо місто, яке "оживе". У ближчій перспективі плануємо "оживити" баталію на першому поверсі, щоб відвідувачі могли побачити, яким було місто Звенигород і як воно загинуло", - розповіла Наталя Войцещук.

"Прогулянка" віртуальним Звенигородом

Як вже зазначалося, на другому поверсі музею - віртуальна зона, де можна на власні очі побачити середньовічний Звенигород.

"Музей, який збудували у 1987 році, ще буквально два місяці тому був абсолютно класичним краєзнавчим музеєм. На першому поверсі розташовувалася археологічна експозиція, а на другому - етнографія. Але коли він став частиною заповідника, ми зрозуміли, що цей музей має бути нестандартним.... Вирішили йти в ногу з часом і минулого року з допомогою проєкту Українського Культурного Фонду завдяки археологічним дослідженням, які тут проводилися понад 100 років, нам вдалося відтворити фактично повністю всю центральну частину міста в 3D, а також його передмістя та пригород", - розповіла Наталя Войцещук.

Відтак наразі, одягнувши VR окуляри, на другому поверсі музею можна побачити 12 локацій давнього міста: чотири інтер’єри церков, палаців, ще вісім - це вулиці, площі та панорами давнього Звенигорода.

Відпочинок біля Львова: мандрівка в середньовічне княже місто, яке "ожило" у 3D, - ФОТО, ВІДЕО, фото-7

"Хотіли, щоб людина, яка одягнула окуляри, повністю перенеслася в історію. Намагалися зменшити відчуття 3D з допомогою бліків сонця, хмаринок, бруду під ногами… Першочергово задум був такий, що проводитимуть екскурсії територією. Коли зроблять парк, стане значно цікавіше: будуть визначені точки, де потрібно одягнути окуляри, відтак відвідувач матиме можливість порівняти, як це місце виглядало тоді і зараз", - розповів керівник технічної частини проєкту Роман Джек.

Варто зауважити, що загалом вартість реалізації повного проєкту історико-культурного заповідника коштує близько 130 млн грн. Наразі разом із оновленим музеєм тут також для екскурсій відкрили територію городища древнього Звенигорода. Минулого року тут взялися за облаштування історико-культурного парку. Додамо, що на території городища планують зробити мережу доріжок, ознакувати основні елементи, встановити дитячий майданчик тощо. Наразі команда "Древнього Звенигорода" у пошуках фінансування на всі ці роботи.

Читайте також: Куди піти у Львові: п’ять цікавих фестивалів у серпні

Львівщина "Древній Звенигород" подорож
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі