Історія створення Стрийського парку, якому понад 140 років, - ФОТО

Редакція 032.ua пропонує дізнатися історію Стрийського парку у Львові. 

Один із найстаріших парків Львова - Стрийський. Він є пам'яткою садово-паркового мистецтва національного значення. Розташований у Галицькому районі міста та займає понад 50 гектарів. Є популярним місцем із фотолокаціями для відпочинку і прогулянок жителів. 

Парк облаштували на території Стрийського кладовища 

Стрийський парк розпочали облаштовувати у 1879 році за ініціативи міського радника Станіслава Немчиновського. Його запроєктував майстер садово-паркового мистецтва, інженер міських плантацій Арнольдом Рерінгом. Це відбулося у 1876–1877 роках на території колишнього Стрийського кладовища, яке закрили у 1823 році. Там постала тераса сьогоднішнього Стрийського парку з грабовою алеєю. Занепалий цвинтар увійшов до території нового парку, де впорядкували дерева, усунули понищені давні надгробки.

Парк Яна Кілінського у 1910 роках, Фото: uk.wikipedia.org/wiki
Парк Яна Кілінського у 1910 роках, Фото: uk.wikipedia.org/wiki

Пам'ятник Яну Кілінському у парку 

У 1887 році рада розглянула ідею спорудження у Львові пам'ятника Яну Кілінському (одному з учасників повстання під проводом Тадеуша Костюшка). Його вирішили спорудити у новоствореному парку, який отримав назву "Кілінського". У наступному році стартувала робота над спорудженням монумента. Це доручили українським скульпторам Григорію Кузневичу та Юліану Марковському. Пам'ятник вдалося відкрити у 1895 році. У наш час (2009 році) пам'ятник реставрували. 

Пам'ятник Яну Кілінському у парку, uma.lvivcenter.org
Пам'ятник Яну Кілінському у парку, uma.lvivcenter.org

Від "Парку Кілінського" до "Стрийського"

Спочатку парк назвали ім'ям Кілінського, однак така назва не прижилася у народі. Згодом виникла назва "Стрийський парк", яка виявилася популярнішою та залишилася до нашого часу. 

Стрийський парк, uma.lvivcenter.org Куточок львівського парку, Фото: uma.lvivcenter.org Стрийський парк, Фото: uma.lvivcenter.org Стрийський парк, Фото: lia.lvivcenter.org

Виставки у парку та проведення трамвайної колії

Спочатку парком була лише його нижня частина, а верхня - пустирем. У 1894 році на ній провели Крайову виставку, для якої збудували численні виставкові павільйони. До цієї події у місті відкрили електричний трамвай, а у 1907 році до території підвели трамвайну колію.

У 1936 році трамвайну колію продовжили до вулиці Козельницької, а звідки до Стрийської рогатки. Через чотири роки ділянку від вулиці Івана Франка до Стрийської рогатки розібрали, а також закрили трамвайну лінію у Стрийському парку. 

У Стрийському парку у листопаді 1918 року були могили українських січових стрільців, яких згодом ексгумували та перепоховали на цвинтарі. У парку також працювала виставка-ярмарок "Східні торги". Тоді підвели вузькоколійні залізничні шляхи для доставки вантажів і пасажирів від станції Персенківка. Згодом побудували вежу для радіопередач.

Вид з літака на терасу Стрийського парку та Східних торгів, Фото: uma.lvivcenter.org
Вид з літака на терасу Стрийського парку та Східних торгів, Фото: uma.lvivcenter.org

Створення Львівської дитячої залізниці

У 1951 році вузькоколійні шляхи, що використовувалися для обслуговування "Східних торгів", частково розібрали на ділянці від вулиці Козельницької до станції Персенківка, а частково використали для створення Львівської дитячої залізниці.

Дитяча залізниця у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua
Дитяча залізниця у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua

Спрудження арки при вході 

У 1952 році головний вхід у парк прикрасили легкою аркою корінфського ордеру за проєктом радянського архітектора Генріха Швецького-Вінецького.

Вхід до Стрийського парку, Фото: uma.lvivcenter.org
Вхід до Стрийського парку, Фото: uma.lvivcenter.org

У радянський період територію парку збільшили завдяки пустирям і невживаним ділянкам, також встановили чавунну огорожу, посадили нові породи дерев і чагарників.

Стрийський парк. Вавілонські верби над озером з лебедями, Фото: photo-lviv.in.ua Стрийський парк. Штучні замкові руїни, Фото: photo-lviv.in.ua

Кінотеатр "Львів"

У 1960 році у Стрийському парку на базі павільйону важкої промисловості зі Східних торгів запрацював перший широкоформатний кінотеатр в Україні. У кінотеатрі "Львів" могло перебувати 760 глядачів. Щоденно показували до 7 сеансів. У часи незалежності тут також демонстрували фільми. Кіно можна було подивитися за лояльними цінами. Однією з особливостей старого кінотеатру були радянські автомати у холі, які збереглися.

Кінотеатр у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua
Кінотеатр у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua

Фонтани із русалками та "Івасик-Телесик"

Фонтан "Івасик-Телесик" встановили у парку понад 50 років тому. Композиція складається з маленького хлопчика та лебедів, на одному з яких він сидів та неначе повинен був полетіти. Впродовж декількох років він був у занедбаному стані. Його вирішили реконструювати у 2009 - 2011 роках, тоді також встановили підсвітку. 

За даними Центру міських історій, на місці конструкції з русалками спочатку був фонтан, у центрі якого розміщувалася кам'яна ваза, з якої вода під тиском била догори вертикальними струменями. Згодом його перетворили на клумбу з квітниками і травниками. У 1980-х роках провели реконструкцію за проєктом архітектора Миколи Обідняка і скульптора Ярослава Скакуна. Тоді вазу замінили бронзовою композицією із трьох русалок, що тримають у руках вінок. Однак наразі фонтан занепав та не функціонує.

Фонтан "Івасик-Телесик", Фото: uma.lvivcenter.org Фонтан у Стрийському парку, Фото: lvivcenter.org

Озеро з лебедями у парку

У Стрийському парку можна також побачити озеро, де проживають лебеді та дикі качки. При цьому, окрім білих лебедів можна помилуватися чорними, яких місту подарував доброчинець у 2019 році. 

Став у Стрийському парку, Фото: lvivcenter.org Стрийський парк, Фото: photo-lviv.in.ua Чорні лебеді на озері у Стрийському, Фото: пресслужби Львівської міської ради

Локація для прогулянок, відпочинку у наш час 

У наш час парк залишається чудовою локацією для відпочинку, романтичним місцем для прогулянок, де можна насолоджуватися пейзажами у будь-яку пору року. Там налічується багато видів дерев і рослин, є оранжерея. За 2018 - 2020 роки на розвиток та догляд парку місто виділило понад 6 мільйонів гривень. Реставрували оглядовий майданчик, відремонтували лавки та встановити нові, відновили роботу каскадного струмка, полагодили сходи та реставрували оранжерею. 

Каскадний струмок у парку, Фото: 032.ua Стрийський парк у Львові, Фото: 032.ua Стрийський парк у Львові, Фото: 032.ua

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як розвивався парк імені І. Франка і Парк культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького у Львові. 

Читайте також: Визначні місця Львова: екскурсія театрами міста

За даними на сайтах: uk.wikipedia.org, photo-lviv.in.ua та lia.lvivcenter.org

Львів 032.ua Стрийський_парк історія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі