Легенди Львова: 10 містичних історій старого міста

Редакція 032.ua підготувала добірку легенд, які пов'язані зі Львовом. 

Історія Львова багата та насичена цікавими подіями, пов'язана зі знаменитими постатями. Майже з кожною старовинною будівлею чи вулицею пов'язані різні оповідки. Пропонуємо ознайомитися із  легендами міста Лева. Зокрема, історіями про кохання, потяг-привид та храм на Привокзальній.  

Легенда про львівських Ромео і Джульєтту

Існує легенда про історію кохання, що зародилося у 1594 році. У той час італієць Мікеліні привіз до Львова партію вина, частину якого придбав український купець. Мікеліні у помешканні купця побачив його доньку Пелагію та закохався. Це почуття було взаємним і він залишився у Львові.

Однак тоді з'явилася пандемія чуми. Пелагія захворіла, але Мікеліні не покидав її, хоча наближатися до хворих було небезпечно. Згодом дівчина померла, її поховали на цвинтарі церкви Благовіщення. Через декілька днів помер і хлопець, якого поховали у костелі Святого Станіслава. На їхніх могилах італієць наказав поставити однакові надгробки, на яких вибили по два серця, пов'язаних галузкою лавру. Згодом на надгробках викарбували слова: "Що любов сполучить, і смерть не розлучить".

Хоча це було давно, за повір'ям, і зараз витають душі українки та італійця, нагадуючи про те, що смерть ніколи не розлучить тих, кого пов'язала любов. 

Фонтан Ромео і Джульєтти, Фото: 032.ua
Фонтан Ромео і Джульєтти, Фото: 032.ua

Легенда кохання з першого погляду 

За переказами, у XVII столітті у кам'яниці на площі Ринок жила донька збіднілого купця Ядвішка Лушковська. Тоді до Львова приїхав польський король Владислав IV. Коли був на площі Ринок, побачив дівчину, яка з вікна вітала свого монарха, та закохався. Він забрав львів'янку до Варшави. Однак таке кохання викликало обурення у вищих колах, тоді його вирішили одружити на австрійській принцесі. 

Ядвішку переселили до іншого палацу, але король постійно до неї навідувався. Дівчину видали заміж за шляхтича, який мав гарні маєтки у Литві, там було вдале місце для полювання і король часто навідувався. Згодом Владислав овдовів, одружився знову, але так і помер на руках у своєї Ядвішки. Вона залишилася самотньою, як надалі склалася доля дівчини невідомо. 

Площа Ринок у Львові, Фото: lia.lvivcenter.org
Площа Ринок у Львові, Фото: lia.lvivcenter.org

Легенда про потяг-привид 

У 1861 році відкрили залізничний маршрут Львів - Перемишль. Через декілька років на львівських коліях розпочали виникати загадкові події. Неочікувано на великій швидкості з'являвся загадковий потяг і так само несподівано зникав у невідомому напрямку. При цьому, не спричиняв аварій. Залізничники були у розпачі, адже пасажири, налякані чутками, все менше їздили на потягах. 

Одного разу цей потяг з'явився у Львові, коли люди очікували на поїзд із Відня. Потяг вже прибував, тоді з протилежного напрямку рухався потяг-привид. Всі були налякані, адже бачили, як з вікон того загадкового потяга визирали відьомські обличчя. Однак зіткнення не трапилося, загадковий потяг пролетів через вагони потяга, що прибував. Після цього він зник назавжди. 

Легенда про потяг-привид, Фото: forum.lvivport.com
Легенда про потяг-привид, Фото: forum.lvivport.com

Легенда про любовний трикутник 

Відома ще одна із легенд про кохання. На площі Ринок колись була Вільчківська кам'яниця, там проживала 18-річна Ганна Вільчківна, через яку був кривавий скандал. Було багато претендентів на руку і багатство дівчини. Особливо наполегливими були флорентієць Урбан Убальдіні та поляк Павел Єльонек. 

На весіллі подруги Ганни двоє хлопців одночасно намагалися запросити дівчину на танець. Вона подала руку італійцеві. Ображений поляк вдарив суперника. Урбан йому відповів ударом кинджала, що виявився смертельним. Вбивцю заарештували та його чекала страта, але цього не відбулося. 

Дружини львівських суддів були проти, навіть влаштовували пікети перед Ратушею. Вони вважали, що це шалене кохання та романтична історія. Згодом Убальдіні одружився з Ганною, вони поклали початок львівському патриціанському роду.

Площа Ринок, північно-східна сторона, Фото: lvivcenter.org
Площа Ринок, північно-східна сторона, Фото: lvivcenter.org

Легенда про Юзефа 

За легендою, на початку минулого століття у Львові біля Латинської катедри просив милостиню колишній майстер-ліпник Юзеф. Він був хорошим майстром, але азартною людиною - любив грати у лотерею. Одного разу він хотів назавжди покінчити із цим захопленням. Юзеф купив останній, як він себе переконував, лотерейний квиток та приклеїв його до дверей свого помешкання "на пам'ять".

Трапилося так, що саме цей квиток виграв. Він намагався відклеїти його, але не вийшло. Тоді побіг на площу Ринок, де була лотерейна фірма, та просив прийти до його помешкання, щоб засвідчити факт виграшу, але це відмовилися робити.

Чоловік вирішив зняти вхідні двері та завести до лотерейної фірми. Працівники так відмовилися виплатити виграш. Згодом хтось із фірми раптом виявив, що його лотерейний квиток все ж не виграв. Юзеф засмутився та пішов додому. Там він побачив, що злодії винесли все з його помешкання, бо не було дверей. Йому нічого не залишилося, як іти під Катедру жебракувати. 

Легенда про походження Львова

Існує легенда про походження старого Львова. Колись на території міста біля гір були маленькі села. Гори були покриті лісами, де люди могли ховатися від набігів ворогів. Одного разу там стали пропадати люди. Стало відомо, що їх викрадає лев та з'їдає у своїй печері. 

Тоді з'явився хоробрий лицар, який пообіцяв убити хижака. Він попросив викувати міцні меч і лати. Про цю ситуацію дізнався і мандрівник, що заблукав. Він сказав, що знає, як перемогти звіра. Юні дівчата повинні були вколоти голками мізинці та додати декілька крапель крові до загального чану, куди потрібно буде занурити зброю і лати.

Левові ікла й пазурі нічого не змогли зробити із тими обладунками, тоді лицар відрубав мечем голову звіру. Із того часу місце, де сталася історія, назвали горою Лева, а місто, що з'явилося під горою - Львів.

Гетьманські вали (тепер - проспект Свободи)

Легенда про кам'яницю на Зеленій та потойбічне побачення

Ще одна львівська легенда пов'язана із будинком на вулиці Зеленій, 8, де понад століття тому була кам'яниця "Під липами". Там жила відома акторка Ядвіга Калергіс. Серед її прихильників був молодий львівський літератор Юрко, який навіть не мріяв познайомитися з нею.

Акторка виїхала до Відня, про неї довго не було нічого відомо. Одного разу літератор отримав від дівчини лист. Вона повідомила, що повертається до Львова і буде чекати його на віллі. Хлопець щосуботи відвідував Ядвігу на порожній віллі. Його не дивувало, що у місті ніхто не знав про її приїзд. Якось Юрко помітив, що дівчина ховає від нього волосся та обличчя. Зустрічалися вони лише у темній кімнаті.

Одного разу Юрко не знайшов Ядвіги, у розпачі він вибіг на вулицю. Наступного дня він знову вирішив прийти на вулицю Зелену до вілли. Там почув розмову між двома чоловіками, які говорили про власницю. За їхніми словами, Ядвіга померла ще два роки тому. 

Легенда про завісу в Оперному театрі 

Із завісою "Парнас" Львівської Опери пов'язана легенда. Засновники Опери хотіли, щоб завіса була урочистою, як і сама будівля. Вони послали спеціалістів у Європу, щоб вони підібрали зразок завіси, який найкраще підходив. Найбільше посланцям сподобалися завіси у Міланському театрі і в театрі Кракова. Автором цих робіт був художник Генріх Семирадський. У нього і замовили виготовлення завіси. 

Майже чотири роки митець працював над завісою. Однак після завершення ремонту будівлі театру виявилося, що на викуп завіси засновники не мають грошей. Замовники вирушили до Італії і повідомили художнику, що не зможуть заплатити за роботу. Художник не розгнівався, а вирішив їм показати її. Львів'янам дуже сподобалася робота, вони цілий день стояли та милувалися завісою. Ввечері їх попросили залишити майстерню, але вранці вони знову прийшли, щоб подивитися.

Наступного дня львів'янам потрібно було додому і вони просили майстра востаннє показати роботу. Тоді Семирадський зрозумів, що більше ніхто так не буде цінувати його картину, як ці люди, і завіса буде виглядати найкраще у тому місці, для якого була призначена. Отож, митець вирішив подарувати роботу Львівській Опері. Це було напередодні відкриття театру у 1900 році, а вже 1902 року художник помер. 

Завіса "Парнас" в Оперному театрі, Фото: opera.lviv.ua
Завіса "Парнас" в Оперному театрі, Фото: opera.lviv.ua

Легенда про труну із монахом у Ратуші

За легендою, під час пожежі у Ратуші пошкодився годинник, вцілів лише секундний механізм, однак не працювали дзвони. Реставрація тривала декілька років. У той період у Ратуші жив монах, який кожні 15 хвилин дзвонив у дзвони, але про нього ніхто не знав. Коли механізм відновили, монах виявився непотрібним, тоді він пішов прощатися із механізмом, його серце не витримало і він помер.

З'явилася легенда про труну із чорним монахом, яка опівночі літає по Ратуші. Подейкують, що привид у вигляді труни блукав у будівлі, лякаючи сторожу. Тривалий час ніхто не розумів причину його появи, поки один суддя не згадав, що колись на смерть засудили невинного чоловіка. Після того розпочав з'являтися привид. Вважалося, що це була пересторога для суддів, щоб вони оголошували правильний вирок.

Легенда про церкву святих Ольги та Єлизавети

Існує легенда і про церкву святих Ольги та Єлизавети у Львові. Польська громада на початку XX століття вирішила звести цей храм так, щоб він закривав греко-католицький храм Святого Юра, що могли побачити всі із залізничного вокзалу Львова. 

Радянській владі не подобався хрест на церкві, тому його вирішили спиляти. Достеменно невідомо, хто це погодився зробити. Однієї ночі хрестоламець поліз центральною вежею храму, щоб спиляти хрест до ранку, але це вчасно зробити не вдалося. Розпочали їздити трамваї, люди йшли через церкву на роботу. Зібрався натовп, який проклинав його через такий вчинок.

Згодом величезний хрест надломився і потягнув за собою донизу чоловіка, який вже не зміг відпустити його. Потім влада хотіла знищити хрест, який впродовж тривалого часу стояв перед храмом, міськвиконком хотів розвалити костел на шматки і вивезти за місто або відреставрувати і зробити там якийсь палац культури чи планетарій. Однак у міста на ці ідеї не вистачило коштів.

Церква Ольги та Єлизавети, Фото: photo-lviv.in.ua
Церква Ольги та Єлизавети, Фото: photo-lviv.in.ua

Нагадаємо, редакція 032.ua раніше розповідала історію та цікаві факти про Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. 

Читайте також: Район, що "пахне" поїздами: як розвивалася територія навколо залізниці у Львові, - ФОТО

Матеріал підготовлений за даним на сайті touristinfo.lviv.ua. Фото на головній: із колекції Софії Легін

Львів 032.ua легенда Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі