• Головна
  • Винахід львівських політехніків викликав сенсацію серед науковців всього світу
15:54, 10 квітня 2013 р.

Винахід львівських політехніків викликав сенсацію серед науковців всього світу

Новітня розробка науковців Національного університету “Львівська політехніка” — створення    гнучких суперконденсаторів — викликала  серед науковців  справжню сенсацію. Нині вона захищена патентом і визнана однією із ста кращих робіт у світі в номінації “Електричні прилади”, - повідомили в університеті.           

            Ініціатором цього перспективного напряму енергоощадних технологій стала рада технічних директорів Тайванського дослідницького текстильного інституту. У них виникла потреба отримати гнучкі суперконденсатори, які б мали здатність накопичувати сонячну енергію. З цією проблемою звернулися до американських науковців. Ті з певних причин не взялися за замовлення і порадили звернутися до Львівської політехніки.

            На той час у Львові вже діяла відома школа матеріалознавства під керівництвом член-кореспондента  НАН України Корнія Товстюка. Одним з його учнів був кандидат технічних наук Ігор Чернілевський, який раніше займався подібною проблематикою у ВО “Мікроприлад”. До виконання  проекту невдовзі долучився доктор хімічних наук Віктор Токарєв. А очолив групу науковців доктор фізико-математичних наук з кафедри загальної фізики університету професор  Григорій Ільчук.  

            Серед складових  автономного джерела енергії важливе місце вчені відводять  гнучким сонячним батареям. Вони сприймають сонячну енергію навіть тоді, коли  наше світило закрите хмарами. Її накопичують гнучкі суперконденсатори, місткість яких у десятки і сотні разів перевищує місткість звичайних накопичувачів. А своєрідним посередником, який керує потоками енергії, є так званий електронний менеджер. Ця електроніка, власне, і розроблена у лабораторії сонячних елементів Львівської політехніки.

             Для ілюстрації винаходу Віктор Токарєв продемонстрував звичайну торбинку, з якою кілька років поспіль його дружина ходила у магазини. На одній стороні нашито гнучкі сонячні  батареї, а під ними — такі ж гнучкі конденсатори. Цей автономний пристрій дає напругу 5 вольт, яка цілком достатня для зарядки... мобільного телефона. Відпадає потреба у зарядному пристрої та стаціонарному джерелі електроенергії. Орієнтовна ціна цього незвичайного приладу, на думку вчених, не повинна перевищувати 25 доларів.    

            Цікаві перспективи відкривають  ці розробки. Поверхня туристичних наметів може бути постійним накопичувачем сонячної енергії і  дати змогу, не розпалюючи вогнища, обігрівати намет чи готувати їжу на електроприладах. Натомість тайванські фахівці планують використати суперконденсатори для обігрівання одягу.

            Професор Григорій Ільчук розповів, що міський голова Львова Андрій Садовий мав зустріч з науковцями і дав добро на експерементальне використання суперконденсаторів для освітлення під'їздів житлових будинків, що має принести значну економію коштів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...