• Головна
  • Відомий український звіздар навчить львів’ян робити калаталки
12:38, 20 березня 2013 р.

Відомий український звіздар навчить львів’ян робити калаталки

Серію майстер-класів з виготовлення калаталок проведуть у Музеї народної архітектури та побуту (Шевченківський гай) в межах проекту під назвою: «Дерев’яні калаталки. Відродження Великодніх традицій». Зустрічі проходитимуть у Великодній піст, вівторок та четвер з 21 березня до 25 квітня з 12:00 до 16:00 год.

«У нас на Прикарпатті калаталки ще називали клепалом, а било в нас називається довбеньки. Це є добра традиція і добре, що люди це відроджують. Хотілось би щоб через той звук биття дерева по дереву в Великодній період, ми не тільки перенесли той сум смерті Ісуса, а й справді зустріли Його воскресіння», – зазначає Василь Яремин, художник-різьбяр, викладач художніх дисциплін художнього училища ім.Й.Станька.

В межах проекту «Дерев’яні калаталки. Відродження Великодніх традицій» відбудуться: презентація колекцій калаталок та бил, майстер-класи з виготовлення калаталок протягом Великоднього посту та представлення створених калаталок на Великодні свята 5 та 6 травня. Навчання проводитиме майстер Богдан Новак, який «відродив» традицію виготовлення калаталок і має у своїй збірці понад 20 видів таких виробів.

«Як звіздарство, так і калаткарство ми в душі привезли з собою. Ця калаталка старша від мене, її мій дідусь Семен робив. Вона натхнула мене на виготовлення і представлення таких калаталок. Від народження, а може ще й до народження Ісуса Христа, були калаталки і вони використовувалися. Саме калатання символізує три дійства: розп’яття Ісуса Христа, поховання в Великодню П’ятницю і Воскресіння, саме радісне дійство. В Великодній четвер пізно ввечері церквами відправляється служба, дзвони дзвонять і калатають калаталки», – зазначає Богдан Новик, митець, майстер з виготовлення калаталок та відомий звіздар України.

Захід є відкритим для всіх, участь у майстер-класах є безкоштовною. Усе необхідне для створення калаталок учасникам буде надано безпосередньо на місці проведення майстер-класу.

«Другим етапом нашого проекту будуть майстер класи, на яких пан Богдан люб’язно буде вчити нашу молодь робити дерев’яні калатала та била. І результатом цього має бути великий хід на Великдень, 5 та 6 числа, де ті калатала, напевно, утворять в нас великий такий оркестр ударних інструментів і ми покажемо молоді, який це є красивий давній прилад», – повідомляє Надія Дзвоник, завідувач етно-культурологічного відділу Музею народної архітектури і побуту «Шевченківський гай».

Довідка

У весняній обрядовості побутує звичай калатання. Калатання – це  давній спосіб утворення звуків, до якого вдавалися коли ще не було дзвонів.

Найперше калаталки застосовували для зазивання весни. Побачивши уперше навесні бузька у небі, діти хапали калаталки і радісно калатали. Маленькі калаталки були чи не найпершими  дитячими іграшками. Пізніше початок весни співпадав з початком Великого посту. У храмах не дзвонили у дзвони, а  використовували великі била. Хлопці у Страсний четвер та п’ятницю калатали на церковному подвір’ї.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...