• Головна
  • Вибори президента США 2020: Трамп чи Байден - прогнози аналітиків
18:27, 8 вересня 2020 р.
Надійне джерело

Вибори президента США 2020: Трамп чи Байден - прогнози аналітиків

Фото: nationalreview.com

Фото: nationalreview.com

3 листопада 2020 року у США відбудуться чергові вибори президента. Кандидатом від Демократичної партії став ексвіцепрезидент Сполучених Штатів Джо Байден, а від Республіканців — чинний очільник держави Дональд Трамп. Опитування стабільно демонструють високий рівень підтримки Байдена та відставання Трампа. Втім, національні перепити показують популярність кандидатів у певний час і не можуть достеменно передбачити результат голосування. Незалежно від розвитку подій, вибір Америки матиме велике значення не лише для самих Штатів, але й для усього світу та України зокрема. Аналітики Львівського центру політики та аналітики “Поліс” Катерина Анісова та Олег Мельниченко поділилися своїми візіями щодо найближчих виборів американського президента.

Перспективи кандидатів

Трамп і Байден, колаж "Полісу"

Трамп і Байден, колаж "Полісу"

Перемогу в праймеріз (вибір кандидата від партії - ред.) і кокусах (партійних зборах - ред.) від Демократичної партії здобув ексвіцепрезидент США Джо Байден, обійшовши своїх суперників: соціаліста Берні Сандерса та мультимільярдера Майка Блумберґа. Представником Республіканської партії став чинний лідер Сполучених Штатів — Дональд Трамп. Ситуація несуттєво ускладнюється наявністю третього кандидата.

5 липня американський репер Каньє Вест оголосив про намір балотуватися на пост президента США у своєму твіттері. Однак, важливо зазначити, що на момент заяви про балотування у 5 штатах вже закрили реєстрацію незалежних висуванців. У Веста є можливість стати кандидатом, якого виборці вписують у бюлетень самостійно, але така процедура неможлива у 9 штатах. Окрім того, необхідно пам’ятати, що за всю історію виборів США приклади успіху серед незалежних претендентів на посаду президента країни невідомі.

Прогнози згідно з результатами опитувань

Дані національних опитувань впливових американських аналітичних центрів вказують на відрив між кандидатами на користь Джо Байдена. На початку літа Байден у середньому випереджав Трампа на 12%. Нині цей показник складає 7%, тож перевага демократа коливається в інтервалі 3 – 10% при максимальній похибці у 4%.

Особливу увагу необхідно звернути на так звані хиткі штати (англ. — swing/battleground states). Таку назву вони отримали тому, що популярність обох кандидатів, а, відповідно, і їхні шанси на перемогу, майже рівні. Конкуренти витрачають на них більше ресурсів, ніж на ті штати, що вже визначилися зі своїми електоральними симпатіями. Наразі таких штатів налічується 16, які разом представляють 211 виборників. За результатами опитування, проведеного 2 вересня агентством “Real Clear Politics”, перевагу в 10 штатах отримує Байден, заразом Дональд Трамп — у 6.

Карта електоральних настроїв населення США. Джерело: Real Clear Politics 02/09/2020

Карта електоральних настроїв населення США. Джерело: Real Clear Politics 02/09/2020

Вагому підтримку Джо Байдену традиційно висловлюють темношкірі й латиноамериканці, жінки і молодь, особливо студенти коледжів та університетів.

11 серпня 2020 року Джо Байден представив свого головного компаньйона. Ним стала представниця Каліфорнії в Сенаті — Камала Харріс, друга темношкіра сенаторка в історії США та перша темношкіра кандидатка на пост віцепрезидента. Оголошення Харріс політичною партнеркою Байдена значно посилить підтримку останнього з боку афроамериканців і забезпечить високу явку на вибори цієї групи населення. Станом на кінець серпня особистий рейтинг Харріс випереджає відповідний показник чинного віцепрезидента США Майка Пенса.

З іншого боку, Дональду Трампу активно висловлюють підтримку американці азійського (не китайського) походження. Традиційні прихильники консерваторів — особи середнього та старшого віку зі середнім рівнем освіти — цього року підтримують обидві партії приблизно однаково.

На процес проведення цьогорічних виборів також впливають обмеження, спричинені пандемією коронавірусу. Спрогнозувати відсоток явки досить складно. Частково розв’язати цю проблему може голосування поштою. Приблизно ¾ американців, тобто 80 млн тих, хто має право голосу, цьогоріч зможуть отримати свої бюлетені у такий спосіб, попри протести президента Трампа.

А втім, навіть за таких оптимістичних прогнозів для Джо Байдена, його перемога не є абсолютно очевидною, зважаючи на особливості виборчої системи США й специфіку методології опитувань.

Виборча система США: механізм та особливості

У США діє система непрямих виборів президента: переможця визначає не загальна кількість голосів населення, а голоси виборників електоральної колегії. Під час виборів населення голосує за партію, яка делегує своїх виборників на колегіальне голосування, на якому остаточно обирається президент США.

На цьогорічних виборах електоральна колегія складається з 538 представників від 50 штатів та Федерального округу Колумбія. Кожний штат має затверджену кількість виборників, пропорційну до кількості населення. Отож 55 виборників делегує штат Каліфорнія, це найбільший показник; а найменший — 3 виборники — мають 8 штатів. Лише одного виборника делегує Федеральний округ Колумбія. Для здобуття перемоги необхідно набрати більш ніж 270 голосів виборників. Отже, результати голосування в кожному окремому штаті є важливішими, ніж сумарна кількість голосів за кандидата по всій країні.

Зважаючи на складність та заплутаність виборчої системи США, результати волевиявлення народу можуть не відповідати остаточним підсумкам виборів після голосування електоральної колегії. Наприклад, у 2000 році на прямих виборах перемогу здобув Альберт Гор, випереджаючи Джорджа Буша-молодшого більш ніж на 500 тис. голосів. Одначе, від електоральної колегії Буш-молодший здобув 271 голос виборників, ставши 43-ім Президентом США. У 2016 році Гілларі Клінтон отримала на 2,8 млн народних голосів більше, однак Трамп здобув підтримку 304 виборників.

Методологія соціологічних опитувань: хиби й недоліки

За допомогою соціологічних опитувань визначають електоральні настрої населення та прогнозують ймовірність перемоги кандидата у певному штаті. Втім, такі передбачення результатів не є на 100% достеменними. Суттєво спотворює об’єктивну картину кількість виборців, що не визначилися, частка яких сягає майже 35%. Згадана категорія населення знаходиться під пильним прицілом кампаній кандидатів, оскільки їхні електоральні симпатії важать найбільше.

Ще одним недоліком соціологічних опитувань напередодні виборів є тенденція “нечесної відповіді”. Респонденти називають ім’я того кандидата, який вже задав тенденцію на національному рівні. У такий спосіб, американці не бажають поширювати інформацію про свої політичні преференції. Однак під час самого голосування, коли відповідь залишається таємною, “приховані” виборці Трампа можуть змінити кольори електоральної карти. І навпаки, інформація про великі шанси Байдена на перемогу, за опублікованими результатами опитувань населення, здійснює підсвідомий вплив на рішення електорату.

Подальші кроки Білого Дому

Дональд Трамп, фото - "Слово і Діло"

Дональд Трамп, фото - "Слово і Діло"

Дональд Трамп

У своїх промовах та інтерв’ю чинний президент США Дональд Трамп акцентує увагу на попередніх досягненнях Адміністрації та на продовженні свого курсу. Із окремих заяв можна виокремити конкретніші обіцянки. У зверненнях він приділяє найбільшу увагу економічним питанням: обіцяє швидке відновлення економіки в постепідеміологічний період, перетворення Америки на лідера з виробництва медичних препаратів та обладнання, повернення старих і створення нових робочих місць, зокрема, в індустріальній сфері. Крім змін у фінансовій та економічній галузях, пертурбацій очікують державна служба, поля громадянських прав, міграційної політики, федеральні суди.

Американська державна служба зазнала перипетій під час першого строку Трампа: чиновницька служба стала надто політизованою. Заяви й дії вищих держслужбовців тісно переплетені з повісткою Білого дому. Отож керівник EPA стверджує, що глобальне потепління — це обман, а глава CDC каже, що коронавірус нового типу — китайська змова. Під час другої каденції Трампа очікується погіршення становища: можлива загроза поширення непотизму (надання посад знайомим або родичам - ред.), корупції та некомпетентності серед державних службовців.

Надзвичайно важливим питанням американської політики часів 45-го президента стала міграційна політика. У ході передвиборчої кампанії 2016 року Дональд Трамп пообіцяв внести радикальні зміни в імміграційну систему США. У міру того, як його перший термін добігає кінця, Трамп серйозно просунувся у виконанні багатьох обіцянок. США як і раніше приймають біженців, але їхня кількість впала до рекордно низького рівня: ліміт переселення на 2020 фінансовий рік склав 18000 осіб, що на 79% менше, ніж у 2015 році, коли Барак Обама був при владі.

Якщо Трамп виграє вдруге, він, імовірно, призначить як мінімум одного додаткового суддю Верховного Суду і додасть майже 200 федеральних суддів, яких він призначив на цю мить. Юридичний брандмауер, який стримує найрадикальніші з його указів, може впасти. Він продовжуватиме націлюватися не тільки на іммігрантів без документів та осіб, які шукають притулку, а й на легальних іммігрантів. Окрім того, Адміністрація також висловила намір переглянути становище натуралізованих громадян.

Консерватизм Трампа виражається також у порушеннях прав людини, зокрема обмеження прав жінок на аборти. Він прагнув знівелювати майже всі успіхи, зроблені ЛГБТ-спільнотою при президентові Обамі.

Можна зробити припущення, що зовнішньополітичний вектор розвитку буде неодмінно пов’язаний з ідеологією “Америка понад усе”. Проте політичний реалізм стоїть на заваді перетворення сміливих популістських гасел у реальність. Очікується зменшення американської фінансової підтримки НАТО. На Близькому Сході США закріплять американо-ізраїльсько-саудівський альянс, спрямований проти Ірану. Американські війська можуть залишити Ірак і Сирію. Підтримка України та Грузії залишиться на стабільному рівні. Намагання відновити дружні відносини з Росією навряд чи будуть реалізовані повною мірою через протидію Конгресу. Цілком закономірно, що з’являться подальші суперечки з КНР щодо низки питань, зокрема економічних. Досить проблематично оцінити, наскільки Дональд Трамп буде завзятим у просуванні своїх поглядів, оскільки його дії є доволі непередбачуваними.

Джо Байден, фото: nationalreview.com

Джо Байден, фото: nationalreview.com

Джо Байден

Повернення лідерських позицій США на міжнародній арені команда Джо Байдена вбачає в розвитку та покращенні внутрішньополітичної ситуації. Останнє пов’язують із відновленням рівності прав і можливостей, а також чесним правосуддям. Серед головних векторів програми Байдена виокремлюємо традиційну для демократів підтримку середнього робочого класу, питання інклюзивності й рівності можливостей в економічній сфері, відродження закону про доступне медичне обслуговування (Obamacare) та боротьбу з кліматичними змінами.

У планах кандидата створити потужну промислову базу та керовані малим бізнесом ланцюги постачання товарів та сировини для отримання мільйонів нових робочих місць. У такий спосіб вдасться зменшити залежність промисловості США від зовнішніх чинників. Інвестиції насамперед спрямовуватимуться на сучасну та стійку інфраструктуру для побудови “clean energy” економіки. На відміну від республіканців, кліматичне питання гостро стоїть у порядку денному програми демократів. Зокрема, Байден націлений повернутись до Паризької кліматичної угоди, процес виходу з якої США розпочали в листопаді 2019 року.

У низці питань зовнішньої політики кандидати демонструють протилежні позиції. Залишається фактом продовження “торговельних воєн” із Китаєм, однак Джо Байден в ролі основного інструмента протистояння вбачає формування коаліції партнерів. Демократи засуджують введення односторонніх тарифів, які містить політика Трампа. На думку команди Байдена, існування опозиції у складі потужних економік Європи, Азії та Північної Америки здатне змінити поведінку КНР.

Політичні заяви Байдена передбачають посилення участі США в боротьбі з міжнародним тероризмом — Аль-Каїдою та Ісламською державою. Кандидат від демократів готовий вивести більшість військ США з Афганістану й припинити допомогу Саудівській Аравії у війні проти Ємена.

Відносини з Україною

Наразі українсько-американські відносини характеризуються як дружні та партнерські, а політичний інтерес країн є взаємним і стратегічним. У Конгресі Україна заручилась багаторічною двопартійною підтримкою, й конкретні політичні кроки традиційно демонструють провідну роль США в підтримці суверенітету, територіальної цілісності та національної безпеки України. Протягом останніх 6 років великого значення набула секторальна співпраця й допомога США в оборонній і військовій сферах.

Дональд Трамп

Виходець з великого бізнесу, Дональд Трамп проєктує максимально прагматичний підхід до зовнішньої політики Сполучених Штатів. Очевидно, що дружні взаємовідносини з Росією принесуть більше вигод, ніж ворожі. Міцна двопартійна підтримка не дозволила змінити попередній курс. Більшість конгресменів Республіканської та Демократичної партій усвідомлюють небезпеку російської агресії й послідовно підтримують Україну. Перегляд або послаблення санкцій проти Російської Федерації також не є актуальними в Конгресі.

Підозри Президента в політичних і ділових зв’язках із Росією та звинувачення про втручання Москви у вибори 2016 року також змушують Трампа займати проукраїнську позицію і просувати більш зважені відносини з Кремлем. Важливо, що саме за республіканської адміністрації США зайняли рішучішу позицію щодо постачання зброї до України, надавши “Джавеліни” та інші види зброї українській армії. Військова допомога збільшилася зі 140 млн дол. у 2019 році до 250 млн дол. на 2020 рік.

Процес імпічменту, розпочатий проти 45-го Президента, викликаний розмовою Дональда Трампа та Президента України Володимира Зеленського, не став причиною послаблення інтенсивності американсько-українських відносин. Українська сторона зайняла позицію рівновіддаленості до учасників виборів, врахувавши серйозну помилку попередньої влади.

Посол України у США Володимир Єльченко зазначив, що дипломатичними відомствами двох країн готується повномасштабний візит Президента України до Сполучених Штатів. Для розвитку інтенсивних економічних українсько-американських відносин необхідно підготувати відповідні договори для підписання. Передбачається, що поїздка до Білого дому має відбутися до виборів 3 листопада, однак наразі важко говорити про конкретні дати, особливо в час карантинних обмежень. Розглядається також і варіант зустрічі вже з новою адміністрацією після виборів. На цю мить плануються візити до кількох штатів. Зокрема, відкриття Генерального консульства у столиці штату Техас — місті Г’юстоні.

Джо Байден

За часів перебування на посаді віцепрезидента Джо Байден вагому увагу звертав на характер відносин з Україною: зокрема, окремі напрямки зовнішньої політики США, у яких фігурувала Україна, координував саме він. У 2009 році під час переговорів між Байденом та Ющенком було створено українсько-американську Комісію зі стратегічного партнерства — платформу для активізації двосторонніх відносин. Після подій Революції Гідності Байден неодноразово здійснював візити до України. Під час останніх років президентства Обами Байден підтримував і заохочував посилення відносин з Україною, зокрема в процесі реформування, посилення оборонного потенціалу та в протидії російській агресії.

У ході своєї передвиборчої кампанії Байден характеризує Україну як один із пріоритетів зовнішньої політики США. Продовження безпекової допомоги, інвестиційної підтримки та нарощування двосторонньої торгівлі залишаються важливим аспектом відносин у проєкті Байдена. Кандидат від Демократичної партії також наголосив на важливості забезпечення енергетичної незалежності України. Загалом, у випадку перемоги Байдена логічним стане продовження сформованих Трампом позицій щодо “Північного потоку–2” та другої лінії “Турецького потоку”. Не втрачає актуальності питання підтримання реформування, особливо в антикорупційній сфері.

Водночас відносини Байдена з Україною мають неоднозначний характер. Йдеться про “плівки” українського нардепа Деркача, згідно з якими нібито п’ятий президент України Петро Порошенко та Джо Байден обговорювали відставку генпрокурора Віктора Шокіна як умову для отримання Україною нового кредиту на суму 1 млрд дол. За словами Деркача, питання відставки Шокіна мало особливе значення для Байдена. Під час розслідування діяльності приватної газовидобувної компанії “Burisma” було викрито причетність сім’ї Байдена до її функціонування. Очевидно, що ця ситуація може стати причиною втягнення України у внутрішньополітичні справи США, пов’язані з виборами, однак досі не підтверджено правдивість записів і не пояснено спосіб їх отримання.

Зважаючи на нові обставини, спричинені появою заяв депутата Деркача, за умови перемоги на виборах, Байден та його Адміністрація не ризикуватимуть ініціювати великі проєкти секторальної співпраці з Україною на початку каденції. Не варто говорити й про зміну ставлення до України з боку Байдена загалом, адже підтримка в безпековому питанні та позиція протидії агресії РФ залишиться незмінною в міждержавних відносинах. Велика увага до нашої держави може викликати непорозуміння між Байденом і частиною американського суспільства, адже це можуть сприйняти як спроби врегулювання особистих питань у контексті діяльності “Burisma”.

45-й чи 46-й Президент

Фактом залишається відставання чинного президента США та зниження рівня схвалення його роботи (за RCP, 53,4% оцінюють несхвально). За показниками опитування AP/NORC 75% населення вважає, що країна рухається в неправильному напрямку.

Як і очікувалось, показники підтримки Байдена поступово знижуються. Окрім того, левова частка опитуваних надає перевагу Байдену як альтернативі Трампу, однак не в контексті підтримки планів та ідей кандидата від демократів. Перевага Джо Байдена в показниках опитування електоральних настроїв не може слугувати аргументом для прогнозування майбутньої перемоги. ⅖ населення досі не визначилося зі своїм вибором. Отож електоральні симпатії цієї частини електорату може зумовити робота Адміністрації Трампа або ж якісна інформаційна кампанія Байдена. У вересні команда демократа планує здійснити візити до ряду штатів, зокрема “хитких”, чому сприяє епідеміологічна ситуація.

Варто згадати й останні заяви експрезидента США Барака Обами та його дружини Мішель Обами, у яких вони критикують чинного президента США. Крім того, схожі думки про необхідність припинення президентства Трампа висловили колишні республіканці, зокрема Майкл Гейден, Вільям Уебстер, Елізабет Нойманн та інші.

Що стосується України, вагомих змін в українсько-американських відносинах за умови другого терміну Дональда Трампа чи заміни його Джо Байденом очікувати не варто. Втім, кандидати демонструють різне бачення особливостей партнерства й інтенсивності співпраці.

Читайте також: Зміни за 100днів до місцевих виборів: що варто знати українцям про виборчий процес 2020 року

Автори: Катерина Анісова та Олег Мельниченко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #політика #США #вибори президента 2020 #Трамп #Байден
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,25
41,50
EUR
44,95
45,30
PLN
10,50
10,58
Оголошення
live comments feed...