• Головна
  • Інститут “Укрзахідпроектреставрація” може зникнути: що кажуть у ЛМР та Мінрегіоні
17:02, 27 липня 2020 р.
Надійне джерело

Інститут “Укрзахідпроектреставрація” може зникнути: що кажуть у ЛМР та Мінрегіоні

Інститут “Укрзахідпроектреставрація” може зникнути: що кажуть у ЛМР та Мінрегіоні

“Укрзахідпроектреставрація” має всі шанси стати банкрутом. Львівська міськрада подала до суду на інституцію за борги по оренді. А працівники державної установи переконані, що це - рейдерство і спроба відібрати близько 1200 кв. метрів у центрі Львова. Кореспондентка сайту 032.ua дізнавалася, у чому проблема та які шляхи її вирішення пропонують у Львівській міськраді, Мінрегіонбуді та ГО “Народна дія. Львів”.

Що таке “Укрзахідпроектреставрація”

Державне підприємство Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут “Укрзахідпроектреставрація” бере свій початок ще з 1957 року, коли у Львові діяв науково-дослідний та проектний сектор Республіканських спеціальних науково-реставраційних виробничих майстерень (СНРВМ). У 1970 році при майстерні створили окремий відділ, який з часом перетворився у  Львівську комплексну архітектурно-реставраційну майстерню (ЛКАРМ). А за десять років її приєднали до щойно створеного інституту “Укрпроектреставрація”. Пізніше від київської установи від’єднали львівську філію під назвою “Укрзахідпроектреставрація”, фахівці якої працювали над проєктами відновлення сотень пам’яток архітектури у дев’яти областях України. Зокрема, над дерев’яними церквами по всій країні, Збаразьким районним краєзнавчим музеєм, Язлівецьким та Скалатським замком, П’ятничанською вежею та ін.  

Приміщення “Укрзахідпроектреставрації” розташовані у Львові в мурах Бернардинського комплексу. Із 1975 року це був Державний історико-архітектурний заповідник (ДІАЗ). У 1991-му ліквідували його дирекцію та перетворили цю частину в управління охорони історичного середовища. Відтак ДІАЗ продовжив працювати без керівництва, аж поки у 2002-му, а потім і у 2009-му роках не оприлюднили розпорядження Кабміну, яким облдержадміністрацію зобов'язали відновити його діяльність. Із 2010 року відновили ДІАЗ, але на баланс Міністерства культури не перевели. У такому стані інституція проіснувала до 2015 року, аж поки юридичну особу не ліквідували. Зараз інститут підпорядковується Міністерству розвитку територій і громад (Мінрегіону).

Позиція колективу щодо проблемної ситуації

Працівники “Укрзахідпроектреставрації” б’ють на сполох та всіляко намагаються привернути увагу до питання можливої ліквідації інституту через борги перед Львівською міськрадою. Нещодавно учасниці колективу зняли тематичний відеоролик, де розповіли про ситуацію зсередини.

Керівниця архітектурно-реставраційної майстерні Лідія Горницька зауважила, що питання ліквідації установи є загальнонаціональним, оскільки на всю Україну таких інституцій є дві - київська “Укрреставрація” та “Укрзахідпроектреставрація” у Львові. Працівники установи не лише розробляють документацію на реставрацію пам’яток архітектури, але й мають виробничі підрозділи, які займаються безпосередньо їх відновленням.

Працівники “Укрзахідпроектреставрації” переконані, що Львівська міська рада виселяє їх незаконно, оскільки вони підпорядковуються Міністерству розвитку громад і територій України. Правозахисниця Олеся Дацко додала, що у приміщенні інституту залишилися унікальні архіви з характеристиками пам’яток. І його знищення призведе до “обнулення історії західного регіону”.

“У 1991 році дирекцію заповідника ліквідували, приміщення почали розкрадати. 2010 року виконком вирішив зареєструвати право власності за Львівською міськрадою, але це незаконно. Мерія мала купити чи отримати приміщення безоплатно від держави, є цілком очевидний злочин державного реєстратора. У 2011 році ЛМР прийшла з договором (оренди - ред.) по тарифу вищим, ніж для кафе, готелів і ресторанів у орендованих приміщеннях міста. Зараз управління комунальної власності ініціювало два судових позови - про визнання банкрутства “Укрзахідпроектреставрації”, а також - про розірвання договору оренди й вивільнення приміщень”, - наголосила Олеся Дацко.

Позиція Мінрегіону

Оскільки “Укрзахідпроектреставрація” підпорядковується Міністерству розвитку громад і територій України, журналістка 032.ua звернулася в установу з інформаційним запитом щодо ситуації. Як повідомили у Мінрегіоні, станом на 1 липня 2020 року, згідно з даними ЄДРПОУ, відсутні записи щодо порушення процедури ліквідації чи банкрутства Державного підприємства «Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація».

“У Мінрегіоні відсутня інформація щодо судових справ, пов’язаних з банкрутством ДП «Укрзахідпроектреставрація». Водночас Міністерство розвитку громад та територій України звернулося до Прокурора Львівської області з проханням розглянути можливість подання позову Львівською прокуратурою №1 про скасування Свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради за адресою: м. Львів, пл. Соборна, б. 3а; скасування запису в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внесеного приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Поповичем О.С.; визнання права власності на приміщення за адресою: м. Львів, пл. Соборна, б.3а, костел Бернардинів з келіями (дата спорудження 1630 рік) за державою в особі уповноваженого органу управління – Міністерства розвитку громад та територій України”, - пояснили у відомстві.

У Міністерстві додали, що згадане підприємство є самостійним суб’єктом господарювання, тож відповідно до Господарського кодексу України його керівник має діяти без доручення. А органам державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовим особам заборонено незаконно втручатися у господарські відносини.

Позиція УКВ Львівської міської ради

Як розповіла у коментарі для 032.ua начальниця управління комунальної власності (УКВ) Львівської міськради Інна Свистун, з 2010 року із “Укрзахідпроектреставрацією” уклали договір оренди на нежитлові приміщення площею 1129 кв. м у центрі Львова. За увесь час їм заборгували 7,87 млн грн (на момент подання судового позову). Місто і раніше зверталося до суду, є рішення про стягнення боргів, які перебувають у виконавчій службі. Але грошей від підприємства так і не отримали.

Станом на нині, УКВ черговий раз подало до суду про стягнення частини боргу (3,98 млн грн) та виселення інституту-орендаря у зв’язку зі закінченням терміну дії договору. Також подали інший позов про банкрутство цього підприємства через борги перед містом. Раніше у Львові не було прецедентів із вимушеним банкрутством якогось підприємства.

“І один, і другий крок - це крайні, вимушені кроки. Їм передували багато інших дій, які робило місто. Були спроби в інший спосіб врегулювати ситуацію з цим підприємством. Місто приймало ухвалу про те, що воно надає згоду на прийняття цього підприємства у свою власність, за яким слідувала би звісно і орендна плата для комунальних підприємств і, напевно, списання заборгованості, якщо би депутати підтримали. Але з боку підприємства і Міністерства, яке є його уповноваженим власником, не було досягнуто порозуміння”, - пояснила Інна Свистун.

За словами керівниці управління, відтак, місто змушене було подати судові позови, у надії дати поштовх насамперед Мінрегіону докласти зусиль для врегулювання ситуації. Зараз приміщення інституту перебувають на балансі управління охорони історичної спадщини. ЛКП “Бюро спадщини”, куди перейшло багато працівників “Укрзахідпроектреставрації”, звернулося до управління комунальної власності з проханням передати приміщення на їхній баланс. 

“Підприємство (“Укрзахідпроектреставрація” - ред.) не використовує належно навіть половини усіх цих приміщень. А комунальне “Бюро спадщини” не має місця, у зв’язку з його розширенням. Ми сподівалися, що це дасть змогу задіяти і почати використовувати ту частину приміщень, яка не використовується. Звичайно, після звільнення їх самим ДП “Укрзахідпроектреставрація”, - резюмувала Інна Свистун.

Громадськість виступить третьою стороною на захисті інституту

Як розповіла у коментарі для 032.ua правозахисниця, представниця ГО “Народна дія. Львів” Ірина Юзик, їхня організація хоче вступити третьою стороною у справі банкрутства “Укрзахідпроектреставрації”. З цього питання відбулася зустріч з представниками Львівської міськради.

“Міська рада хилить до того, що Мінрегіон покинув інститут напризволяще. Тому колективу пропонують перейти у підпорядкування міста, перетворити їх у ЛКП. Тоді їх зможуть забезпечити роботою та закрити питання з боргами за оренду приміщення. Запевняли, що не збираються його знищувати і перетворити на ресторан, чого дуже боїться колектив. Але ми маємо досвід співпраці з міською радою, і в багатьох випадках вони не дотримуються своїх слів”, - пояснила Ірина Юзик.

За її словами, ситуація в “Укрзахідпроектреставрації” плачевна: колектив помалу розпадається, дехто уже перейшов працювати в ЛКП “Бюро спадщини”, тому що в інституті не було замовлень. Ті, що є, без зарплати тривалий час. Постійного керівника в них немає, тимчасово виконуючим обов’язки директора призначили Юрія Курця, який на цій посаді уже 5 років.

Правозахисниця зауважила, що на зустрічі з представниками міста порушували питання високої орендної плати, яка призвела до понад 7 млн грн заборгованості та процедури банкрутства. У мерії це пояснили тим, що пропозицію зменшити оренду чи встановити її на рівні 1 гривні не дозволила бюджетна комісія, яка складається з депутатів ЛМР.

“Ми багато разів піднімали також питання, яким чином приміщення, котре раніше було в державній власності, у Державному історико-архітектурному заповіднику, взагалі потрапило на баланс Львівської міськради і стало комунальним. Тому що це було б можливо лише якби держава передала ці приміщення. ДІАЗ у 2015 році ліквідував Синютка. І в мерії пояснюють, що державне приміщення стало комунальним на підставі рішення виконкому. Але це насправді не підстава. Це виглядає так, наче виконком прийшов би до мене додому і зареєстрував мою квартиру як комунальне майно. І ніякі правоохоронні органи цього не бачать”, - акцентувала львів’янка.

Ірина Юзик додала, що для міста процедура банкрутства такого інституту - це прецедент. Але 7 мільйонів гривень - великий борг, який неможливо скасувати, бо це недоотримання бюджету міста. Саме тому почали процедуру банкрутства, а колективу пропонують перейти у ЛКП і обіцяють зберегти цінні архіви та приміщення. Працівники “Укрзахідпроектреставрації” не хочуть підпорядковуватися міськраді, бо це сильно понизить їхній рівень, статус як наукової установи. Кажуть, якщо мерія має замовлення, чому б не давати їм, адже інститут має колектив, архіви, хорошу школу, ім’я та бренд, а один із відділів опікується реставрацією дерев’яних храмів не лише на Львівщині, але й по всій Україні.

Зазначимо, що 16 червня у Господарському суді Львівської області розглянули у судовому засіданні матеріали заяви УКВ міста щодо банкрутства ДП “Укрзахідпроектреставрація”. Підготовче засідання суду відклали на 18 серпня 2020 року 18:00. 22 червня Господарський суд залишив без руху відхилену апеляційну скаргу щодо вступу у справу третьої особи.

Наразі ситуація залишається в підвішеному стані. Активісти продовжать ряд зустрічей з представниками мерії та фахівцями для пошуку шляхів вирішення проблеми. Втім, схоже, що корабель під назвою “Укрзахідпроектреставрація” уже наткнувся на айсберг і скоро піде на дно…

Читайте також: Захистимо українську мову: у Львові виступили проти законопроєкту Бужанського, - ВІДЕО, ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини Львова #Укрзахідпроектреставрація #Мінрегіон #УКВ #ЛМР #Бюро спадщини
6,5
Високі оцінки користувачів за Корисність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Зібрали у цьому розділі для вас усе найцікавіше. Cтатті, огляди новини, - усе, що активно читали на нашому сайті, коментували і поширювали читачі у соціальних мережах. Тут точно знайде щось, що почитати.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...