Рясне як воно є: транспортне, церковне, просторове та інші питання, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Нещодавно редакція сайту 032.ua влаштувала онлайн-опитування серед читачів про те, у який район Львова найважче добратися громадським транспортом. Абсолютна більшість опитаних - що на сайті, що у соцмережах - визнала: найгірше сполучення має Шевченківський район міста, зокрема, Рясне-1 і Рясне-2. З огляду на це, кореспондентка сайту 032.ua вирішила на собі протестувати громадський транспорт, який курсує в цей мікрорайон та перевірити, якими цікавинками він може потішити відвідувачів.

***

Рясне, фото 032.ua

У Львові активно запроваджують план Сталої мобільності, який передбачає перехід від автомобіле-орієнтованого міста до так званого “міста місць”. Простіше кажучи, замість заторів від центру Львова до спальних районів мали би поступово налагодити якісне транспортне сполучення та розвивати у кожному з віддалених мікрорайонів громадські простори й об’єкти інфраструктури. Рясне-1 і Рясне-2 (далі - просто Рясне) потребують такого підходу більше за інші мікрорайони, зараз пояснимо чому.

Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua

Ці два житлових масиви розташовані на місці колишнього села Рясна Польська, перші згадки про яке датуються 1430 роком - не набагато пізніше за сам Львів. Місцевому римо-католицькому архієпископу польський король Ягайло, під владою якого була територія сучасної Львівщини, дав дозвіл на заснування села. Ці володіння також отримали магдебурзьке право, відтак 1433 року Рясна Польська з’явилась на мапі світу. 

Неподалік ще є село Рясне Руське, і назва не випадкова, адже в історичні часи вона вказувала на те, яка національність проживає на конкретній території. Тому розуміємо, що на території сучасного мікрорайону Рясне колись жили здебільшого поляки, які до того ж були римо-католиками. Парафію спершу приєднали до костелу Марії Сніжної у Львові, але за деякий час на нинішній вулиці Лукасевича, 15 звели дерев’яний костел Святих апостолів Петра і Павла, і з того часу вже в Рясне приходили парафіяни з Брюховичів та Рокитного. 

Храм св. ап. Петра і Павла, Рясне, фото 032.ua Храм св. ап. Петра і Павла, Рясне, фото 032.ua

Дерев’яна сакральна споруда простояла аж до облоги Львова турками, 1672 року костел з парафіяльною школою відновили, а 1891 року Юзеф Каетан Яновський запропонував звести у цьому місці новий мурований храм. У період радянської окупації, поляки виїхали з УРСР, а храм перейшов у власність місцевої греко-католицької громади під керівництвом пароха отця Олексія Зарицького. Українським духівникам також довелось не солодко, у зв’язку з активною пропагандою Московського патріархату, їм доводилось аж до 1989 року правити служби за візантійським обрядом, і лише з 1990-х років ситуація налагодилась, а 1997 року парафія отримала апостольське благословення. У наші дні у дворі при храмі можна побачити й дві скульптури його патронів, що стоять з двох боків човна.

Церква Пресвятої Євхаристії, Рясне, фото 032.ua Храм Іова та Амфілохія, Рясне, фото 032.ua Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Рясне, фото 032.ua Церква св. Василія Великого, Рясне, фото 032.ua Костел Божого Милосердя, Рясне, фото 032.ua Костел Божого Милосердя, Рясне, фото 032.ua Костел Божого Милосердя, Рясне, фото 032.ua

Якщо говорити про церкви чи костели, то сакральних споруд у Рясному досить багато. Наприклад, на вулиці Величковського, 1 є Церква Пресвятої Євхаристії УГКЦ, а неподалік від неї - храм преподобних Іова та Амфілохія Почаївських УПЦ КП. На вулиці Шевченка, 205 до кінця Другої світової війни була каплиця, яку у повоєнний час перебудували під житло та штаб “добровільної народної дружини”, а згодом - у аптеку. У 1990-х роках територію передали громаді УПЦ КП, які звели у цьому місці Церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Колишній римо-католицький костел на вул. Фещенка-Чопівського, 16 у Рясному збудували 1939 року до 50-річчя священицтва Болеслава Твардовського, але освятити споруду змогли аж після війни. До 1946 року тут відправляли служби, а в період радянської окупації перетворили на склад хімічних реактивів. 1991 року споруду відреставрували та передали УГКЦ. На вулиці Шевченка, 311а діє Церква Пресвятої Трійці УАПЦ, а на Шевченка, 388 розташована Церква Святого Василія Великого та Блаженного Олексія (Зарицького) УГКЦ. Чи не єдиним діючим храмом римо-католиків є костел Божого Милосердя на вул. Брюховицькій, 119а. Його збудували 2003 року на місці каплиці. На фасаді можна побачити статую Ісуса Христа, а у дворі - скульптуру Івана Павла ІІ, який на початку 2000-х років завітав до Львова.

Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua Сакральні скульптури і шопки в Рясному, фото 032.ua

Серед іншого, у мікрорайоні Рясне можна побачити і скульптуру Божої Матері просто неба (вул. Величковського), а також кілька дерев’яних шопок у різних місцях, в основному - біля пам’ятних знаків та сакральних споруд.

Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua Навчальні заклади, Рясне, фото 032.ua

Першу школу в Рясному заснували 1910 року. Вона проіснувала недовго, мала лише один клас із польською мовою викладання. У 1920-х роках тут заснували осередок “Рідна школа” на Баторівці, який навчав дітей українською за сприяння “Союзу українок”.  Перед початком Другої світової у Рясній Польській заснували перший осередок “Просвіти”, але з приходом комуністів на Галичину його заборонили. Зараз мікрорайон може похвалитися трьома школами (№100, №38 і №92), двома дитсадками (№184 “Лісова казка” і НВК школа-садок №94).

Фанерний завод, Рясне, фото 032.ua Фанерний завод, Рясне, фото 032.ua Фанерний завод, Рясне, фото 032.ua

Мікрорайон Рясне - це “дитина” активної радянської індустріалізації, його розбудовували упродовж 1965 - 1980-х років, тож не дивно, що велику частину території тут займають саме промислові будівлі, які завбачливо гуртуються з іншого боку вулиці Шевченка, ніж житлові. Першим заводом у Рясному став “Ойкос” - фанерний завод на вулиці Брюховицькій, 35. Підприємство активно поставляло продукцію в Бельгію, Швецію, Чехію, Великобританію, інші країни Європи та Малої Азії. Пізніше завод розширив спеціалізацію і продукував також віконні рами, двері, будматеріали для місцевих заводів та залізниці. Після війни підприємство націоналізували і перетворили у Львівський фанерно-меблевий комбінат, який проіснував аж донині під кількома назвами і зараз називається ТОВ “Фанерний завод Язьм”, підприємство робоче, хоч будівлі й потребують оновлення на перший погляд.

Промислові будівлі, Рясне, фото 032.ua Промислові будівлі, Рясне, фото 032.ua Промислові будівлі, Рясне, фото 032.ua

“Ойкос” - не єдиний відомий завод, яким може похвалитися Рясне. Тут розташовані такі “гіганти” як “Електронтранс”, “Конвеєр”, “Віденська кава”, “Львівська пивна компанія”, “Галкран”, “Онур” та інші. У найближчому майбутньому планують збудувати також “Індустріальний парк” в Рясному. 

Рясне, фото 032.ua

Поміж заводами та житловими будинками можна побачити суворі рекреаційні зони, з побіленими деревами, лавками, звідки чутно усі звуки виробництва та гул машин, які їдуть магістральною вулицею Шевченка.

Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua Залізничні колії, Рясне, фото 032.ua

Однією з особливостей Рясного, як і сусіднього мікрорайону Левандівка, є близькість із залізничними коліями. Щоденного клопоту місцевим мешканцям додає залізничний переїзд на вулиці Шевченка - цей перешийок відділяє житловий масив від решти міста. Зараз у Львові планують збудувати транспортну розв’язку та альтернативну дорогу, щоб покращити сполучення Рясного з центром міста. У минулому тут активно курсували потяги, які сполучали мікрорайон із Рудним та Рава-Руською, донині збереглися станції Клепарів, Рясна і Батарівка, але біля переїздів можна побачити тепер лише “товарняки”, деякі колії стоять пусткою і заросли хащами.

Транспорт, Рясне, фото 032.ua Транспорт, Рясне, фото 032.ua Транспорт, Рясне, фото 032.ua Транспорт, Рясне, фото 032.ua Транспорт, Рясне, фото 032.ua Транспорт, Рясне, фото 032.ua

Попри те, що рясненці часто скаржаться на громадський транспорт, не все так погано. У не-пікові години по вулиці Шевченка постійно курсують міські автобуси та приміські маршрутки. Особливо часто можна побачити автобуси №6А, 47А, 49, 217А, 1001, тож мешканцям Рясне-2 скаржитись немає чого. Гірше сполучення має мікрорайон Рясне-1, навіть по головних вулицях якого - Брюховицькій або Сотника Панаса - дуже рідко або й взагалі не проїжджають маршрутки. Інші види транспорту - трамвай, тролейбус, електричка сюди не курсують, хоч мешканці неодноразово просили продовжити як не трамвайну лінію, то хоча б тролейбусну, але далі громадських обговорень справа не зайшла.

Супермаркети, Рясне, фото 032.ua Супермаркети, Рясне, фото 032.ua

З чим у Рясному справді біда - це об’єкти торгівлі та культури. Якщо зі спорудженням новобудов тут відкрили кілька популярних супермаркетів, то так і не з’явилося жодного культурного центру, кінотеатру, просто театру чи хоча б народного дому або новомодного коворкінгу. Є одна медіатека, яку відкрили два роки тому, і ЦНАП. У мікрорайоні є два відділи поліклінічних відділень - дитяче і для дорослих, медична лабораторія, а також два ринки.

Пам'ятні знаки, Рясне, фото 032.ua Пам'ятні знаки, Рясне, фото 032.ua Пам'ятні знаки, Рясне, фото 032.ua Пам'ятні знаки, Рясне, фото 032.ua

Товариство “Просвіта” ініціювало встановлення у Рясному пам’ятного хреста “Борцям за волю України” та пам’ятника упівцям, що загинули у бою з підрозділом НКВС. Раніше у Рясне-1 на вулиці Шевченка, 358а була площа, де встановлювали головну ялинку мікрорайону, а ще раніше - пересувні зоопарки та атракціони (Луна-парк), згодом у цьому місці збудували супермаркет “Сільпо”. З ініціативи самих мешканців час від часу в місцевій бібліотеці влаштовують майстер-класи, перегляди фільмів та інші культурні заходи. З 2014 року на території мікрорайону проводять фестиваль “Рясне FEST”.

Громадські простори, Рясне, фото 032.ua Громадські простори, Рясне, фото 032.ua Громадські простори, Рясне, фото 032.ua Громадські простори, Рясне, фото 032.ua Громадські простори, Рясне, фото 032.ua Громадські простори, Рясне, фото 032.ua

Трохи прогулявшись Рясним, можна помітити досить багато потенційних громадських просторів: на Величковського є невелика водойма, де люблять відпочивати дикі качки, на Брюховицькій також є ставок з очеретом, території біля церков також можна перетворити на громадські простори, потрібно оновити і дитячі майданчики.

Окрім цього, Рясне - дуже контроверсійний райончик: всередині спальних районів майже всюди є гарні тротуари, викладені плиткою, рівні асфальтовані дороги, траса в кінці вулиці Шевченка - просто шедевр… З іншого боку, в місцях, де активно ведеться будівництво - біля новобудов, нових церков і на окраїнах житлового масиву доводиться місити ногами болото. Також недостатньо добре продумана логістика: вулиці часто завертають і роблять гак, а пішохідного сполучення (не по Шевченка) між Рясне-1 і Рясне-2 узагалі немає.

Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua Рясне, фото 032.ua

З позитивних моментів - люди тут дуже виховані та культурні й вочевидь - дуже набожні. Місцеві мешканці весело прогулюються вуличками, часто з сім’ями, привітно махають руками знайомим водіям і вітаються з перехожими (зі мною теж кілька разів привітались незнайомці). Рясне - доволі перспективна територія, в яку потрібно вкласти трохи грошей і навести лад у господарці: розбудувати Рясне-2, але не лише житлом, а й дорогами, тротуарами, і головне - об’єктами культурної інфраструктури; продовжити сюди трамвай чи тролейбус або використати наявні залізничні сполучення, щоб полегшити людям можливість добратися у іншу частину міста. Один якісний торговий центр також би не завадив (з ресторанчиками й готелями - тут теж біда). У цьому випадку Рясне перестане здаватися мешканцям інших мікрорайонів “депресивним” і стане ще одним центром притягання, можливо, навіть і для туристів.

Нагадаємо, раніше сайт 032.ua показував як виглядає Левандівка і Білогорща. Більше фотопрогулянок Львовом ТУТ.

Повне або часткове копіювання, републікація тексту чи фото без письмової згоди редакції забороняється та вважається порушенням авторських прав

Львів новини 032 Рясне історія транспорт інфраструктура школа залізниця
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Аналітика
В Україні до 2021 року можуть реформувати інститут суду присяжних та перетворити його на класичний, з колегією із 7 осіб. Наразі у Верховній Раді України не прийняли відповідні законопроєкти №2709 та №2710, а в колах правників тривають дискусії щодо доцільності змін. Журналістка 032.ua вирішила дізнатися, яка ситуація з судами присяжних у Львові та області і що про це думають судді й правозахисники. У відповідь на запит 032.ua у Територіальному управлінні...
Влада
Якщо державна кваліфікаційна атестація випускників професійно-технічних закладів освіти припадає на період карантину, заклад має організувати її у дистанційній формі. Таке роз’яснення надало Міністерство освіти і науки у листі керівникам обласних департаментів освіти. Згідно з повідомленням МОН, частина випускників профтехзакладів має пройти кваліфікаційну атестацію та отримати диплом в умовах карантину. Аби вони не витрачали час і не чекали завершення усі...
Влада
Згідно з постановою Кабінету міністрів України від 1 квітня 2020 року №251, у квітні й травні збільшать пенсії та змінять соцвиплати окремим категоріям населення. Як повідомляє кореспондент 032.ua, з квітня люди віком більше 80 років, які отримують пенсії у розмірі меншому, ніж середня зарплата в Україні, можуть розраховувати на щомісячні компенсації до 500 гривень. Доплату нараховують і виплачують з дати досягнення 80-річчя. Якщо й після нарахування, розм...
Суспільство
Для тих, хто хоче дізнатися про всі знижки та акції у супермаркетах Львова цього тижня, журналістка 032.ua промоніторила офіційні сайти супермаркетів і зібрала усю інформацію про акційні товари в одному матеріалі. Зокрема, ви зможете дізнатися про знижки у таких супермаркетах, як "Близенько", "Сільпо", "АТБ", "Арсен", "Метро" та "Ашан". Акції в супермаркетах мережі "Сільпо" У супермаркетах "Сільпо" до 9 квітня ви зможете придбати багато товарів за зниженою...
Екологія
У Львові розпочали весняну висадку рослин: першим у Галицькому районі заквітчали годинник на площі Митній. Як повідомили у пресслужбі Львівської міськради, терміни висадки рослин залежатимуть від погодних умов. Решту рослин планують засаджувати наприкінці наступного тижня, оскільки цього тижня синоптики прогнозують заморозки. Нагадаємо, минулого тижня у місті почали висаджувати нові дерева: упродовж кількох днів у різних районах висадили більше 400 саджанц...
Екологія
8 квітня у одному з сіл Старосамбірського району на Львівщині виявили 17 зрубаних ялиць. Сума завданих довкіллю збитків становить 143 тисячі гривень. Як повідомили у поліції Львівської області, за фактом незаконної порубки дерев відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.246 Кримінального кодексу України. У неналежному виконанні службових обов'язків звинувачують 42-річного працівника місцевого лісогосподарства. Посадовцю оголосили про підозру у вчиненні зл...
Екологія
Нещодавно у Стрийському парку у Львові вилупилося четверо маленьких каченят. Як повідомили на сторінці одного з департаментів мерії, мама-качка уже кілька років мешкає у хатинці з лебедями та вже третій рік поспіль висиджує каченят. Благородні птахи маленьких сусідів не ображають, а качка з дітками уже плаває озером. Працівники парку зауважили, що звістка про поповнення в родині пернатих зарядила їх позитивом на цілий день, тому й вирішили поділитися гарни...
Культура
Сніданок допомагає людям бути в тонусі й ефективно працювати весь день, це один із найважливіших прийомів їжі. Журналістка 032.ua для своїх читачів та читачок створила добірку сніданків львів'ян, з якої ви зможете дізнатися, що люблять їсти вранці родини Андрія Садового та Олега Синютки, Людмила Калабуха, Костя Грек, Ольга Дорош, а також взяти корисні поради собі на замітку. Катерина Садова - дружина мера Львова За словами Катерини Садової, їхня родина ран...
Суспільство
Через пандемію коронавірусу та запровадження карантину у всій Україні, святкування католицького Великодня буде дещо інакшим. Проте представники Львівської Архідієції РКЦ розповідають, що провести це свято можна і вдома. Коли стяткуватимуть католицьку Паску в 2020 році Дата святкування Великодня змінюється щороку, згідно із церковним уставом. Дата проведення Воскресіння Христовго визначається за кількома правилами. По-перше, Великдень обов’язково має святку...