Чилійський художник Макс Сір у Львові: "Я хочу бути послом української культури у світі"

фото Віри Карпінської

У Львові вже деякий час проживає чилійський художник і режисер Макс Сір, якого знають у світі, зокрема, за проєктом про осучаснену Алісу Керрола у Carriusel du Louvre. Зараз митець працює над новим проєктом в Україні - серією картин за народними мотивами нашої країни, що мають стати відображенням нас самих і чогось глибшого. Презентують виставку уже 6 травня 2020 року у Львівській національній галереї мистецтв.

Журналістка Віра Карпінська побувала у художній майстерні Макса Сіра, оцінила неймовірні картини та поспілкувалася з їхнім творцем про те, як йому вдається поєднувати кольори й техніки, справляти глибоке враження на глядачів та розкривати силу мистецтва. До того ж, Макс Сір – не тільки професійний художник, а й режисер театру (в рамках фестивалю "Кіт Ґаватович" у 2018 році ставив із львівськими акторами п’єсу "Гамлет"), а також видає графічні романи. В Україні він створював ілюстрації до "Гамлета".

Макс Сір у своїй студії, фото Віри КарпінськоїРобота Макса Сіра на тему Аліси в країні чудес, фото Віри Карпінської

Я знаю, як ти переїхав до Львова: тобі потрібне було гарне і спокійне місце. З тим, що воно гарне, – я згідна. Але ти досі вважаєш, що воно спокійне?

Так, для мене це найтихіше і найпрекрасніше місце. Через те, що я не розмовляю українською мовою, відчуваю себе ще більш ізольованим, що дуже необхідно для концентрації, якої вимагає моя творча робота в цей час.

Ти жив у багатьох містах світу, з усіма ними тебе пов’язує мистецтво. Як кожне нове місце впливало на твою творчість?

Це цікаво, тому що я приїжджаю в різні країни, презентуючи зроблені проєкти, а потім починаю робити проєкти в країнах, у які приїхав. Наприклад, у Коста-Ріці на мене впливали кольори та звуки... на Манхеттені – швидкість усіх речей. А в Європі – той практичний спосіб бачити ці самі речі. Ну і, звичайно, всі музеї та галереї, які дали мені можливість вивчати техніку великих художників.

Робота Макса Сіра "Гамлет", фото Віри Карпінської

А як щодо Львова?

У мене був час і душевний спокій працювати над моєю технікою. Я б її не мав, якби працював в іншому місці, десь на Манхеттені, в Берліні чи в Лондоні. А тут великий вплив на моє мистецтво мають нові ландшафти, пейзажі, нова культура та спосіб мислення.

Чи була причина, чому ти став художником? А також режисером театру. Коротше кажучи, чому ти обрав мистецтво?

Я більше нічого не вмію робити. Я намагався в житті працювати у різних професіях: був директором у державних кабінетах, директором шкіл образотворчого мистецтва, також художніх майстерень, був професором в університеті та ще там кимось, але все завжди закінчувалося мистецтвом. Сьогодні я зрозумів, що мистецтво – це мій шлях, це те, чого я не можу уникнути (Усміхається - ред.). Я виражаюся через мистецтво, і думаю, ми, як суспільство, повинні більше спілкуватися саме через нього.

Макс Сір у студії, фото Віри Карпінської

Дивись, сучасне мистецтво зараз на такому етапі, що несенсаційне, тихе і, в якійсь мірі, неагресивне часто не сприймається у мистецьких колах чи у спільнотах молоді. Чому ми повинні «кричати», аби нас почули?

Це залежить від того, що кого цікавить. Особисто я не зосереджений на тому, щоб бути прийнятим художніми спільнотами, не шукаю схвалення. Насправді, я зосереджений на тому, щоб якомога спокійніше розвивати свою техніку та свою роботу. Я часто намагаюся завантажувати фотографії своїх робіт в Instagram , хоча це не є моїм пріоритетом. Мені набагато цікавіше спілкуватися з душею кожної людини.

Зараз ти працюєш над картинами, які будуть виставлені в Національній галереї Львова навесні. Повір, завдяки цьому своєму проєкту, ти поспілкуєшся з душами тисяч українців. Адже твій проєкт стосується нашого, глибоко народного. Я не буду спойлерити, але розкажи, як виникла ідея?

Це мене дуже тішить! Як відомо, я театральний режисер. І, можливо, деякі з цих картин – це сцени українського театру. Більшість картин цієї серії стосується України та театру загалом. 

Робота із серії з українськими мотивами, фото Віри Карпінської

В епоху глобалізації та стирання меж між «моїм» та «чужим» народне чи національне у мистецтві часто сприймається як щось застаріле… Зважаючи на українські народні мотиви у твоїх картинах, ти все ж таки вважаєш, що це добре, коли сучасне поєднується із минулим?

Так, я вважаю, що збереження «художньої оригінальності» занадто ретроградне. Мистецтво має велику історію, і претензія на те, щоб відмовитися від неї заради задоволення особистого «еґо», не на руку нашому суспільству. Я вважаю, що мистецтво повинно опиратися на основи, на надбання людства впродовж історії, щоб далі мати змогу розвивати їх.

Наше, українське, мистецтво у всіх його проявах часто «звинувачують» у тому, що воно надмірно національне. Цим самим пояснюють його непопулярність у світі. Проте, що може бути менш національним за твори представників латиноамериканського мистецтва, особливо, коли йдеться про «магічний реалізм»? І щоб зрозуміти їх – буде вкрай мало банально вивчити контекст, епоху, в якій написано, і епоху, про яку написано. Тут дійсно потрібно бути жителем тієї країни, з якої походить автор, аби пройнятися повністю створеним. Проте «магічні реалісти» дуже сильно зачитані по всій планеті. І це «надмірно» національне, після «магічного» і «реального» сприймається за найбільшу особливість творів. Наших же саме через те не читають. В чому причина, на твою думку, в такій цікавості до одних і нецікавості до інших?

На мою думку, існує багато факторів, які пояснюють це. Особисто я не думаю, що розмови про вашу країну мають стосунок до вашої популярності у світі. «Говоріть про своє село, і воно буде універсальним», – так якось сказав Толстой. Ти просто повинен робити мистецтво на основі чогось, що ти дійсно знаєш, і бути чесним із собою. Наші душі можуть спілкуватися через мистецтво, незалежно від нашого національного коріння чи тисячі кілометрів, які розділяють нас. Наприклад, твір «Сто років самотності» Ґабрієля Ґарсії Маркеса є таким зачитаним, бо він дуже якісний, що є важливим елементом у літературі. З іншого боку, чи популярність є найважливішим фактором мистецтва? Я думаю, що ні. Багато художників популярні за рахунок потреб ринку. Я вважаю, що ці терміни останнім часом дуже плутають: багато відомих митців тішаться «знаменитістю», за якою нічого не стоїть. Звичайно, не всі вони хороші художники.

Я не думаю, що Україна непопулярна у світі. Хоча я також вважаю дуже несправедливим, що прекрасна українська культура настільки невідома за її межами. І це одна з причин, чому я роблю цю серію картин: я хочу показати їх у світі, я хочу, певним чином, бути послом української культури.

Макс Сір працює у студії, фото Віри Карпінської

Попри те, що наші країни знаходяться на такій відстані, історія ХХ століття у нас дуже схожа. Антидемократизм, диктатура, порушення прав людини по-своєму виявлялися на цих різних частинах світу, проте суті своєї не втрачали. У 1990-му році Чилі дійсно стала демократичною, Україна у 1991-му – незалежною. У нашій країні молоді люди, які народилися вже після розпаду Радянського Союзу, досі у своїй творчості намагаються протестувати проти того страшного часу, осмислюють його. Чи у твоїй рідній країні цей гнітючий дух ХХ століття має такий безпосередній вплив на творчість сучасного покоління та на формування їхнього світосприйняття?

Безперечно, соціальні конфлікти впливають на чутливість не лише митців, а й усієї громади у країні. Якщо ти художник, і ці події дійсно стосуються тебе, то цілком справедливо, що ти працюєш над ними у своїй творчості, однак, це іноді втілюється настільки буквально, що меседж залишається непомітним. Я думаю, що все, що по-справжньому впливає на художника, – у цьому випадку – диктатура, порушення прав людини, соціальні катаклізми, – буде відображено в його мистецтві.

У ХХ столітті виникла концепція «смерті автора», коли автор, після створення свого твору мистецтва, не має нічого спільного з ним. Тут вже діє тільки уява реципієнта. Кожен, хто дивиться на твір – сприймає його виключно із власного досвіду, ігноруючи авторські символи. Ти вважаєш, що таке сприйняття художнього твору є правильним, чи глядачеві все ж таки необхідно прислухатися до автора та розпочати своє споглядання під тим кутом, який пропонує автор?

Це питання не має однозначної відповіді, бо кожен митець вважає по-своєму, але мені подобається думати, що справжнє мистецтво спілкується безпосередньо з душею глядача. І якщо художник пояснює свою роботу, це пояснення слід розуміти як частину твору. Але якщо чиєсь пояснення не є частиною твору, це, звісно, може бути недоліком, але це не означає, що воно не може бути приємним недоліком. Та, зрештою, зрозумійте: якщо робота вам сподобалася, це важливий аспект, на якому слід зосередити увагу і намагатися зрозуміти роботу, а не критикувати її.

Художник Макс Сір, фото Віри Карпінської

Джон Раскін сказав, що кожне суспільство має те мистецтво, на яке воно заслужило. Якщо розширити його твердження, і замість суспільства сказати «епоха», наше покоління заслужило своє мистецтво чи було на нього приречене?

Таке погане, на твою думку, мистецтво сьогодення? (Усміхається - ред.) Я думаю, що в наші часи потрібно добре розрізняти популярне мистецтво, яке в полоні засобів масової інформації, та якісне мистецтво. Я щиро вірю, що ЗМІ зосереджені на тому, щоби робити людей все дурнішими. Ось чому музика, живопис та різні мистецькі прояви все меншої і меншої якості. Чи заслуговує на це наше суспільство? Якщо ви приймаєте це, і це такий тип мистецтва, який ви споживаєте, – то звичайно! Добре, якщо ви все-таки зможете свідомо вирішити, яке саме мистецтво споживати.

В чому філософія твоєї творчості?

Я намагаюся бути максимально чесним у тому, що я роблю, картини, які я створюю, – це окреме життя. У моїй роботі кожен штрих має причину та значення. Можливо, у перший день роботи картина вже здається закінченою... Наприклад, для інстаграму (Сміється - ред.). Але коли ти бачиш її наживо, то все по-іншому. Є багато аспектів, які можна сприймати лише безпосередньо, і досягання саме цієї точки у спілкуванні з іншими людьми може зайняти кілька місяців роботи. Я розглядаю картину як живу істоту. Це може здатися дивним, але я починаю розуміти, що картину завершено, лише коли вона починає спілкуватися зі мною.

Авторка: Віра Карпінська

Львів новини 032 культура мистецтво творчість
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Погода у Львові на вихідних, 25 - 26 січня, буде переважно похмурою. Максимальна температура повітря, яку прогнозують синоптики +4°. Опадів на вихідних не очікують.  Натомість, сніг, який випав 22 січня, у Львові протримається на поверхні землі до цих вихідних. Температура повітря 25 - 26 січня різко не зміниться, вночі очікується невеликий мороз, вдень буде плюсова температура повітря. Про це зазначила у коментарі кореспонденці 032.ua тимчасово виконуюча...
Суспільство
Сьогодні, 23 січня, у соціальній мережі Facebook опублікували фото автомобілів у Львові, водії яких порушують правила дорожнього руху - паркуються на велодоріжках. Світлини з'явилися на сторінці громадської організації "Зручне місто", з них видно, як водії  залишають припарковані транспортні засоби на велодоріжках, а також, як виглядає їх стан взимку.  Як зазначив у коментарі кореспондентці 032.ua громадський активіст Юрій Тер-Арутюнян, на його думку, стан...
Екологія
Понад 30 видів екзотичних рослин вирощує у своєму вегетарії львів'янин Андрій Труш разом з дружиною. Кілька років назад вони захопились ідеєю вирощувати взимку екзотичні фрукти в себе "на подвір'ї": банани, ананаси, лимони, ківі і навіть кава. Вегетарій - це, можна сказати, удосконалена теплиця. Її ще називають теплицею Іванова, на честь винахідника. Вегетарій влаштовано таким чином, що він куди краще за теплицю акумулює й зберігає тепло, що дозволяє навіт...
Суспільство
50 депутатів під час засідання сесії Львівської міської ради проголосували за створення нового комунального підприємства "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Рідні". Вона матиме два відділення, пише пресслужба Львівської міської ради. Денне відділення ЛКП стосуватиметься сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. Ще одне відділення, відділення термінового влаштування, для дітей від 0 до 18 років, яке буде працювати в цілодобовому режимі. М...
Кримінал
Прокурори підписали підозри злочинній групі з трьох уродженців Старого Самбора, які вимагали у свого знайомого і його сім'ї 50 тисяч доларів. Зловмисники були знайомі зі своїми жертвами, тому знали, що у них є сума такого розміру. Спершу вони вимагали 30 тисяч доларів в одного потерпіло, завдаючи тілесних пошкоджень йому та його рідним. Після успішного схилення, отримавши гроші, поїхали до його брата - і вже в нього вимагали 20 тисяч доларів, розповіла реч...
Суспільство
Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет на брифінгу 23 січня оприлюднив дані перепису населення України за 2019 рік. Виявляється, на території Львівщини проживає 2,290 млн осіб. Про це пише "Інтерфакс-Україна". Також він оприлюднив загальні дані по населенню всієї України, не рахуючи тимчасово окуповані Луганську та Донецьку області, а також - анексований Крим. "В Україні 37 млн 289 тис. осіб присутнього населення. У місті Києві живе 3,7 мільйона осіб. Д...
Політика
23 січня 2020 року 53 депутати Львівської міської ради проголосували за нову ухвалу "Про затвердження Правил утримання і поводження з домашніми тваринами у м. Львові". У нових Правилах удосконалили підходи й принципи утримання домашніх улюбленців на території міста Львова, повідомила пресслужба ЛМР. Зокрема: обов'язкова ідентифікація тварин електронним транспондером; введення норм утримання та догляду за тваринами (квартира, подвір'я, вольєр); виокремлення...
Культура
У п'ятницю, 24 січня, розпочнеться святкування Китайського Нового року у Львові. Воно триватиме впродовж трьох днів. Львів’ян та гостей міста запрошують долучитися до низки заходів.   Дев'ятний рік поспіль у Львові відзначають це свято, найбільше заходів проведуть на площі Ринок. Присутні зможуть побачити вогняні та світлові шоу, концерти, ходу «живих» драконів, майстер-класи. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.  У рамках фестивалю  так...
Суспільство
22 січня в Україні, у річницю завершення героїчної оборони Донецького аеропорту, "Укрпошта" ввела в обіг тематичну поштову марку "Вони вистояли! Не витримав бетон!", де увічнили "кіборгів". Це своєрідна подяка українським воїнам, які упродовж 242 днів боронили летовище. Як повідомили 032.ua у пресслужбі установи, до спецпогашення марки залучили й самих захисників аеропорту: солдата 90-го окремого десантно-штурмового батальйону Руслана Боровика (позивний «Б...