Рудольф Вайгль: творець вакцини проти висипного тифу, що врятував мільйони - 032.ua

Рудольф Вайгль: творець вакцини проти висипного тифу, що врятував мільйони

У Львові відбулась уже п’ята лекція із серії “Гордість міста 2.0” від ГО “КонтрФорс”, яка стосується життя і діяльності видатних мешканців міста. Кореспондент сайту 032.ua побував на ній та занотував найцікавіше про Рудольфа Вайгля.

Хто такий Рудольф Вайгль?

Рудольф Вайгль (1883 - 1957) - доктор медицини, лікар-імунолог, творець вакцини проти епідемічного висипного тифу. Навчався у Львівському університеті, створив у місті Інститут висипного тифу та вірусології, заснував Львівську наукову школу рикетсіології. Автор близько 30 наукових праць. Врятував мільйони людей по всьому світу.

23 липня 2003 року посмертно був нагороджений медаллю “Праведник народів світу”.

У вересні цього року у світі відзначили 135-річчя від Дня народження видатного вченого.

Австрієць, що став львів’янином

Рудольф Стефан Вайгль народився у чеському місті Пршеров 2 вересня 1883 року. За національністю він був австрійцем, але коли мав 5 років, батько його загинув, тож мама (Елізабет Крьосель) вийшла заміж вдруге. Вітчимом Рудольфа став Юзеф Тройнар, який викладав у Стрийській гімназії. Тож сім’я перебралася з Моравії на Галичину, і під впливом вітчима, хлопець починає позиціонувати себе як поляк.

1903 року Вайгль закінчив гімназію у місті Стрий, де викладав його вітчим і вступив на навчання у Львівський університет, де студіював біологію і медицину. Навчався під керівництвом видатного професора Нусбаум-Гіляровича, а згодом став його асистентом і під керівництвом дослідника захистив дисертацію.

Читайте також: Казімєж Твардовський: прагматичний шляхтич, що створив Львівську філософську школу

Через десять років після закінчення гімназії, 1913 року, Вайгль отримав посаду приватного доцента зоології (паразитології), порівняльної анатомії та гістології Львівського університету, написав низку наукових праць, деякі з них збереглися в обласному архіві у рукописах. Станом на нині, частина цих робіт передрукована польською мовою та викладена в інтернет.

На початку Першої світової війни та після спеціалізації в бактеріологічній лабораторії професора Айзенберга у Відні, Рудольф Вайгль за власним проханням поїхав для боротьби з висипним тифом у табори полонених та утікачів, що розміщувались на території Чехії та Моравії, а також у Польщі, в містах Тарнуві та Перемишлі. Тут він уперше зіткнувся із висипним тифом у всій його страхітливій формі.

За статистикою, у різних країнах Європи, на той час висипним тифом хворіли мільйони людей: дехто з дослідників називає цифру в 22 мільйони, інші схиляються до 30 мільйонів заражених. Загалом у цей період від страшної хвороби померло 6 мільйонів людей.

Розквіт наукової кар’єри

Після демобілізації у 1918 році, Вайгль повернувся на посаду асистента кафедри гістології та ембріології, уже тепер медичного відділення Львівського університету.

За рік був скерований як паразитолог на посаду керівника великої лабораторії в Перемишлі для дослідження висипного тифу, де і розпочав свої фундаментальні дослідження небезпечної хвороби і її збудників. На той час у світі вже відкрили збудника висипного тифу - це були рікеції (Rickettsia prowazekii).

Рікеції є внутрішньоклітинними облігатними паразитами, які можуть жити лише в організмах членистоногих комах, переважно - вошей. Ці паразити завжди супроводжували війни, табори біженців, концентраційні табори, були там, де бідність, а де були воші, на той час був і висипний тиф.

Читайте також: Юзеф Більчевський - Архієпископ Львівський, визнаний святим

Одна воша може дати 4160 нащадків, живе 30 - 40 днів. Її личинка живе 4-5 тижнів, найсприятливіша для неї температура становить 25 - 35 градусів. Вони живляться теплою людською кров’ю через укус 2-3 рази на добу і без поживи воша може витримати не більше 5-6 днів.

У 1920 році вчений займає, на запрошення керівництва університету, посаду професора - завідувача кафедри загальної біології Львівського університету. Тут же ж, на базі цієї кафедри і був створений Інститут досліджень висипного тифу, відомий як Інститут Вайгля, яким він у Львові керував до 1944 року.

Станом на той час Рудольф Вайгль робив титанічні зусилля, і зумів розробити методику штучного зараження вошей збудниками висипного тифу; метод реакцій мікроаглютинації; виготовив вакцину проти висипного тифу та запустив її у промислове виробництво. Це дало можливість йому досліджувати не лише рікеції провазекії, а й рікеції мофаліма, збудників мексиканського та щурячого висипного тифу (рікеції моузера), гарячки скелястих гір, рікеції волинської лихоманки.

Лабораторія львівського дослідника стала світовим центром із вивчення рікеціозних захворювань. Слід зазначити, що особливу увагу Вайгль приділяв обладнанню, інструментам та приладам, багато речей проектував сам. Вченому вдалося навіть вдосконалити мікроскоп, які завжди в його лабораторії були найновішими, часто придбаними за власний кошт.

У чому полягала робота Вайгля?

Для досліджень вченому потрібні були живі воші, заражені збудниками висипного тифу. Оскільки на це годилися лише живі воші, у лабораторії працювали їхні годувальники (донори). Спершу цим займався сам Вайгль, а коли установа розрослася, довелось залучати інших людей.

Вчений розробив спеціальні “годівнички” з комірочками, куди садили вошей у великій кількості. Це устаткування потім примотували до стегна або литки і тримали, поки воша не наїсться. До слова, станом на нині, теж існує професія годувальника вошей.

Після того, як рікеції потрапляли в організм вошей, завданням лаборанта було відділики її кишківник. Це заняття проводилось під мікроскопом.

Попри те, що робота Вайгля була дуже важкою й кропіткою, його описують як хорошого керівника, який тримав атмосферу взаєморозуміння в своєму колективі. Також біолог приділяв багато уваги родині, був турботливим батьком, мав широку сферу зацікавлень, як-то: стрільба з лука, полювання.

Багато видатних світових дослідників висипного тифу побували в стінах біологічного факультету Львівського університету: до Вайгля приїхали переймати досвід, зокрема, Шарль Ніколь та Гелена Спаров, вчені з Праги, Берліну, США, Палестини та Китаю.

Читайте також: Український Індіана Джонс: Казімєж Міхаловський

Вакцина львівського імунолога знаходила все більше розповсюдження, з успіхом застосовувалась в ендемічних вогнищах Європи, Азії, Африки. Завдяки вакцині були припинені втрати серед бельгійських місіонерів у Китаї, де висипний тиф спричиняв особливо важкі смертельні захворювання. А студент, і згодом права рука Вайгля - Генріх Мосінг возив вакцину у Варшавське гетто, передавали її таємно і львів’янам у часи війни.

Маючи визнання наукового світу, Рудольф Вайгль, на запрошення Ліги націй 1937 року поїхав до Женеви, де прочитав цикл доповідей про методи боротьби з висипним тифом. А 1939 року дослідник мав доповіді у Швеції та їздив до Ефіопії, де налагоджував виробництво вакцини.

За вагомий внесок у боротьбу з висипним тифом, Рудольф Вайгль був нагороджений високими відзнаками: Орденом святого Григорія Великого від Ватикану, який особисто йому вручив Папа Римський; Орден короля Леопольда І (Короля Бельгії), Командорський Хрест (Орден відродження Польщі).

Окрім цього, львів’янин був членом низки наукових товариств: Бельгійського наукового товариства, Академії тропічних хвороб, Королівської медичної академії, Нью-Йоркської академії наук, членом Польської академії мистецтв.

Стосунки вченого із владою

Історики зазначають той факт, що будь-яка влада - австрійська, польська, німецька чи радянська - завжди поважала дослідника та його винахід, важливий для всього людства, але разом із тим, жодна влада його не любила.

Наприклад, коли радянські війська прийшли до Львова у 1939 році, тоді у місті вже працював Інститут Вайгля. До нього з візитом приїхав Хрущов, як представник влади, і запропонував переїхати для подальшої праці до Москви, заохотивши тим, що він увійде до Академії наук.

Але Вайгль не прийняв пропозицій і залишився у своєму Інституті, за що розплатився у 1940-му році. В приміщенні Інституту на сучасній вул. Зеленій створили так званий Санбакінститут (Львівський санітарно-бактеріологічний інститут). У наш час це був Інститут мікробіології і бактеріології, підпорядкований МОЗ України,який приєднали до Львівського медичного університету.

Директором Інституту призначили Сергія Миколайовича Терехова, який був лояльний до радянської влади, але зумів порозумітись із Вайглем та залишив за професором наукове керівництво установою.

Читайте також: Луція Фрей: одна з перших жінок-неврологів, родом зі Львова, - ВІДЕО

Коли у Львів прийшли німецькі війська, на той час у місті створили Інститут Берінга, який виготовляв вакцину проти висипного тифу, але у менших масштабах, ніж установа Вайгля. Німці хотіли долучити професора до роботи саме у ньому, але дослідник відмовився, висунувши свої умови. Вайгль наполіг, що сам набиратиме персонал до свого Інституту, і ці люди мають бути захищені від розстрілів та вивезення з міста, так само як і члени їх сімей. Таким чином львів’янин врятував життя тисячам представникам еліти.

Існує книжечка, де тільки перераховані прізвища цих людей - їх налічується близько 5 тисяч. Усі ці люди - професори, музиканти, композитори, художники, вчені - працювали годувальниками вошей та лаборантами під керівництвом Вайгля. Вони не лише змогли зберегти своє життя, а ще й отримували невелику зарплату за свою роботу. Серед тисяч імен варто згадати, зокрема, Стефана Банаха, Гелену Кшемінєвську, Мирослава Журавського, Збігнєва Герберта, Євгенія Ромера, Броніслава Кластера.

Одночасно, впродовж дня в Інституті Вайгля працювала тисяча людей. Він розміщався у трьох приміщеннях: сучасний біологічний факультет по вул. Грушевського, 4; на вулиці Чупринки і на вул. Зеленій, де був Санбакінститут.

Говорять, що Вайгль постачав свою вакцину у Варшавське гетто та звичайному населенню Львова, руху опору. Він не робив різниці, кого він рятуватиме, хоча це був великий ризик, бо кожна ампула була облікована.

Навесні 1944 року Вайгль, на вимогу німецької влади, змушений був залишити свій Інститут і виїхати на околиці Кракова. Там він створив свою маленьку оснащену лабораторію.

Читайте також: Якісне харчування для львівських школярів: міф чи реальність

Через рік, 1945 року, професора запросили керувати кафедрою біології Краківського, а з 1948 - Познанського університету.

Після виходу на пенсію 1951 року, Вайгль продовжив роботу в своїй скромній лабораторії. Помер вчений через шість років, 11 серпня 1957 року, і дуже раптово, коли, перебував у Закопаному. Поховали його на Раковицькому цвинтарі у Кракові, на Алеї Заслужених.

Уже в наш час, через майже 50 років після смерті, 23 липня 2003 року, у синагозі міста Вроцлава радник посольства Ізраїлю в Польщі вручив внучці вченого Крістіні медаль “Праведник народів світу”, у пам’ять про мільйони людських життів, які врятував Вайгль під час війни.

Слід зазначити, що Вайгль не лише намагався знайти панацею від висипного тифу, але й донести до сучасників ідею, що варто попереджати захворювання, шляхом введення вакцини.

Хоч ім’я Рудольфа Вайгля майже забули в наш час, існує група людей, які називають себе “вайгльовцями”. Це нащадки і родичі тих, кого в часи Другої світової війни врятував львівський професор: вони завжди його пам’ятають та безмірно вдячні за збережені життя.

Текст: Є. П., 

за матеріалами лекції канд. біол. наук, професорки, зав. кафедри мікробіології ЛНУ ім. І. Франка Світлани Гнатуш

ПОВНЕ АБО ЧАСТКОВЕ КОПІЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ БЕЗ ПИСЬМОВОЇ ЗГОДИ РЕДАКЦІЇ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ І ВВАЖАЄТЬСЯ ПОРУШЕННЯМ АВТОРСЬКИХ ПРАВ

Відеоверсія відкритої лекції:

Львів новини 032 культура історія біологія медицина Вайгль вакцина висипний_тиф лекторій Гордість_міста
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
Грудень - це традиційна пора свят, кольорових гірлянд, “дощиків”, колядок і, звісно ж, новорічного дерева - ялинки. Майже у кожному домі українці встановлюють хвойне деревце, живе або штучне. Які переваги та недоліки кожного з цих видів ялинок, як відрізнити легальне хвойне деревце від нелегального та які ціни на ринках Львова, перевіряв кореспондент сайту 032.ua. Збереження довкілля Масові вирубки лісів уже не дивина для нашої країни, тож свідомі громадя...
Культура
Однією з найбільш поширених зимових розваг у Львові є ковзанка. Кататись на ковзанах люблять як діти, так і дорослі. Міські “льодові арени” користуються популярністю і серед гостей міста. Кореспондент сайту 032.ua зібрав для своїх читачів актуальну інформацію про графік роботи та ціни на ковзанках міста Львова. Ковзанка на площі Ринок У самому центрі міста, на північній стороні площі Ринок, розташована головна льодова атракція Львова. Сучасна музика, рівни...
Промо-статті
До Нового року залишаються лічені дні, і для багатьох дорослих залишається невирішеним питання, а що ж подарувати синові (доньці, братику, внучці, племіннику, хрещеника, дитині друзів)? Якщо і вам пощастило бути родичем малюка, який ще не ходить в школу, наша стаття буде вам корисна. Подарунки діткам до 3 років. Дівчаткам цього віку хочеться у всьому наслідувати своїм мамам, тому в якості подарунків підійдуть не тільки ляльки, але і набори посудкі, а також...
Пригоди
Сьогодні, 13-го грудня, в результаті автопригоди поблизу Львова травмували семеро пасажирів мікроавтобуса.  За інформацією ГУ Нацполіції у Львівській області, близько 06:35 на трасі Львів - Тернопіль у Пустомитівському районі Львівщини, не розминулися вантажівка КрАЗ та мікроавтобус «Фольксваген Т5». В результаті автопригоди з травмами різного ступеня важкості були госпіталізовані водій та шестеро пасажирів мікроавтобуса, серед яких троє неповнолітніх діте...
Аналітика
Цьогоріч у листопаді депутати Верховної Ради України прийняли законопроект щодо зниження вартості розмитнення автомобілів на єврономерах. Новий закон має стимулювати українців купувати більш нові автомобілі та створити умови для розмитнення раніше ввезених на митну територію України автомобілів з іноземною реєстрацією. 032 вирішив перевірити, за скільки сьогодні власники «євроблях» готові продати свою нерозмитнену автівку. Станом на сьогодні на сайті одног...
Пригоди
У середу, 12-го грудня під колесами легковика на Львівщині загинув 79-річний чоловік. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА.  Зазначається, що автопригода сталася близько 18:45, на трасі Миколаїв Жидачів у селі Крупське Миколаївського району області.  Смертельну ДТП вчинила 32-річна водійка автівки “Nissan Juke”, яка збила 79-річного мешканця села Київець. Від отриманих травм постраждалий помер на місці пригоди. Читайте т...
Пригоди
У середу, 12-го грудня в озері у місті Борислав виявили тіло 43-річного чоловіка. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА. За попередніми даними, тіло чоловіка виявили близько 09:20 на озері, яке розташовується в місцевому парку по вулиці Данила Галицького.  Зазначається, що померлий був місцевим мешканцем, на його тілі ознак насильницької смерті не виявлено. Обставини інциденту встановлюються. Читайте також на нашому сайті...
Аналітика
Новенькі автобуси, трамваї та тролейбуси; електронний квиток, швидкий громадський транспорт та підземні парковки - таким може стати Львів у найближчому майбутньому. Кореспондент сайту 032.ua дізнавався, які кроки планують зробити у місті, аби транспортні проблеми львів’ян відійшли на задній план. Що хочуть запровадити у Львові? Заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Андрій Білий представив стратегію р...
Бізнес
У четвер, 29 листопада, депутати Львова під час пленарноо засідання сесії погодили умови участі ЛКП «Львівелектротранс» та ЛК «АТП-1» у проекті «Міський громадський транспорт України». За умовами проекту, місто отримає кредитні кошти від Європейського інвестиційного банку для придбання 100 автобусів та 10 трамваїв, інформує кореспондент сайту 032.ua. Гарантом дотримання умов кредитування виступатиме держава, а термін кредиту складатиме 22 роки під 1,5 - 2,...