«Банки хочуть працювати на розвиток і перспективу, а не роками вирішувати проблеми минулого», – Олена Малинська, голова Правління Банку Кредит Дніпро

– Статистика щодо показників банківського сектора за І квартал свідчить, що система працює стабільно і без втрат, поступово повертаючись до прибуткової діяльності, нарощуючи депозитні й кредитні портфелі. Наскільки стійкий позитивний тренд?

Якщо говорити про стійкість, то варто розуміти, що в жодній країні банки не працюють у відриві від економічних трендів, адже їх головне призначення – ефективне забезпечення економіки фінансовим ресурсом. Тому стабільне макроекономічне середовище можна впевнено назвати однією з трьох основних умов стійкості банківської системи. Передбачаючи ваше запитання, назву дві інші умови: це цивілізовані правові відносини і здорова ринкова конкуренція.

– І наскільки сьогодні сприятливі перераховані вами умови?

Офіційні макропоказники, доволі стримані настрої бізнесу та домогосподарств свідчать про те, що економіка наразі ще далека від прориву, а її нинішній стан радше можна схарактеризувати як помірне відновлення. Судіть самі: 2,5% річного зростання ВВП у 2017 році забезпечено більшою мірою внутрішніми інвестиціями і споживчим, а не виробничим сектором. А от інфляція на відміну від економічного зростання перевершила прогнози і вийшла за таргет НБУ, що змусило регулятора суттєво посилити монетарну політику, неодноразово підвищуючи облікову ставку і тим самим здорожуючи гривневий ресурс на ринку. Погодьтеся, банкам у таких умовах стає не дуже цікаво розміщувати ресурси в кредитування, коли є альтернативна можливість безризикових операцій із депозитними сертифікатами та інвестування в ОВДП із такою самою прибутковістю.

Очевидним позитивом стала курсова стабільність в умовах ринкового курсоутворення без штучного утримування гривні від падіння. Але це цілковито заслуга сприятливої кон’юнктури світових товарних ринків у стратегічно важливих для України напрямах АПК і металургії, адже наша економіка, як і раніше, відкрита і надто залежить від зовнішніх шоків. Сировинний експорт зростає за рахунок цін, а не обсягів, але все ще не перекриває імпорт, у структурі якого традиційно перше місце посідають енергоресурси.

Успішний вихід України на ринки євробондів дозволив лише частково збалансувати майбутні значні виплати за зовнішніми боргами, тому питання продовження співпраці з МВФ та іншими міжнародними фінансовими організаціями лишається дуже актуальним. До слова, нещодавно МВФ переглянув свій макропрогноз щодо України, зберігши оцінку в 3,2% зростання ВВП у 2018-му й погіршивши до 3,3% із 4% у 2019 році при все ще двозначній середньорічній інфляції – 11% і 8% відповідно. При помірному вияві зовнішніх і внутрішніх ризиків очікується помірна девальвація гривні у межах 10% упродовж 2-3 років.

Такі найближчі перспективи економіки, які безпосередньо впливають на плани та стратегії банків, визначаючи фінансові можливості й потреби наших клієнтів, партнерів та конкурентів. Але і при таких ввідних банки хочуть і готові ефективно працювати на перспективу і творення.

– Чи покращилося ринкове середовище, в якому сьогодні працюють банки?

Якість ринкового середовища визначають правовим полем і принципами формування конкурентних відносин. На жаль, сьогодні ці обидва складники мають суттєві зони для поліпшення.

Законодавче посилення захисту прав кредиторів, як і раніше, – болюче питання для більшості учасників ринку. Правова незахищеність унеможливлює з боку банків поліпшення якості своїх кредитних портфелів. У результаті Україна, на жаль, серед лідерів за рівнем проблемних кредитів – понад 56% загального портфеля. До того часу, доки у недобросовісних позичальників буде достатньо можливостей відходити від власних зобов’язань, вантаж «токсичних» кредитів і необхідність формування резервів під них будуть тиснути на показники капіталізації та прибутковості сектора, на вартість кредитування й апетити банків до кредитного ризику.

Ринок зачекався реальних кроків законодавців щодо розширення повноважень банків у частині повернення проблемних активів, щодо реформування судів, побудови ефективного механізму захисту кредиторів від недобросовісних позичальників, побудови такого законодавчого поля, в якому бути недобросовісним позичальником означає те саме, що й втратити бізнес і репутацію для юридичної особи та майно для фізичної особи незалежно від статусу і посади.

– За останні роки ринок утратив понад половину учасників, переважно проблемних. Чи оздоровила конкуренцію така санація?

Консолідація банківського ринку, безумовно, позитивно позначилася на конкуренції. Це чітко видно, наприклад, у сегменті депозитних ставок, де ціноутворення стало значно більш цивілізованим, економічно обґрунтованим і синхронізованим, без розкидування по прибутковості в 10 процентних пунктів для одного різновиду вкладу в різних банках. Непомірна і невиправдана щедрість, яка перетворилася для довірливих вкладників на утрачені кошти, час і нерви, а для всієї банківської системи – стала важкою кризою ліквідності й довіри, відійшла у минуле, і це прекрасно.

Сьогодні ми спостерігаємо серйозне домінування на ринку державних фінустанов, частка яких зараз перевищує 55% за активами і 57% за зобов’язаннями, що негативно впливає і на конкуренцію в банківському секторі, і на економіку, якщо врахувати багатомільярдні витрати на капіталізацію держбанків за гроші платників податків. На жаль, нині конкурентоспроможність банку визначається здебільшого походженням капіталу, ніж якістю бізнес-стратегії, технологічністю, досконалістю продуктового ряду та якістю сервісу. Недавнє неприйняття Верховною Радою закону про управління держбанками свідчить про те, що задекларований намір знизити частку держави і політики у банківському секторі реалізувати буде непросто. Не дарма міжнародні експерти називають «одержавлення» банківського сектора одним із ключових ризиків для розвитку і фінансової стійкості банківської системи поряд із високою часткою NPL-кредитів.

Утім, недосконалість ринкової конкуренції нас не зупиняє, а мотивує бути ще кращими, гнучкішими, мобільнішими, більш технологічними, щоб перемагати в конкурентній боротьбі.

– У яких напрямах і якими інструментами можна успішно конкурувати з монстрами фінансового ринку?

На щастя, уроками з кризи скористалися не тільки банки, але і наші клієнти. І якщо сьогодні надійність фінустанови є базовою опцією must have, то інноваційність та клієнтоорієнтованість стають параметрами, які визначають у кінцевому результаті вибір фінансового партнера клієнтом. Тому ключовим трендом посткризового ринку я назвала б прицільне сегментування банківських рішень під завдання цільових клієнтських груп – створення продуктових конструкторів, які клієнти можуть використовувати в оптимальних для себе поєднаннях.

Інструментарієм слугують масова автоматизація процесів, активний розвиток онлайн-банкінгу в корпоративному і роздрібному сегментах, синергія з фінтех- і страховими компаніями, партнерами з реального сектора економіки. В результаті за різними напрямами банківських рейтингів у лідери виходять нові гравці – технологічні, проактивні, з гнучкими бізнес-моделями і якісними нішевими продуктами.

Банк Кредит Дніпро під впливом ринкових тенденцій змістив акценти бізнес-стратегії з великого корпоративного сегмента на малий, середній бізнес і роздріб, які сьогодні є не тільки драйверами прискорення економічного зростання і споживчого попиту, але й менш ризикові для банку з точки зору концентрації портфеля.

Наші успіхи в агросекторі, роздрібному кеш-кредитуванні, форекс-торгівлі, збільшенні комісійного прибутку в корпоративному бізнесі свідчать про правильність вибору пріоритетних векторів і побудови бази для масштабування бізнесу, підтверджують виправданість уже зроблених і майбутніх інвестицій.

Банк сьогодні капіталізований і високоліквідний завдяки системній підтримці акціонера, який за два роки вніс 100 млн доларів у капітал. Ми сформували високопрофесійну і згуртовану команду, напрацювали якісну бізнес-експертизу, оптимізували технологічні процеси і платформи та готові до великої системної роботи з виведення банку на провідні позиції у пріоритетних для нас напрямах діяльності. Дуже сподіваємося, що будемо відволікати менше ресурсів на затяжні судові баталії з недобросовісними позичальниками і зможемо зосередитися саме на бізнес-завданнях, на чесному конкуруванні швидкістю, гнучкістю, якістю, у творенні й розвитку. Закони, які працюють, рівні правила гри, взаємна довіра і зорієнтованість на загальний результат успішно працюють в усьому світі. Впевнена, вони будуть ефективно працювати й у нас.

Джерело: видання «Корреспондент», вихід 11.05.2018 р.

Лицензія НБУ № 70 від 13.10.2011 г.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Сьогодні, 20 листопада, на лінію випустили вже восьмий з 30 придбаних трамваїв для Львова з Берліну. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук написав директор "Львівелектротрансу" Олег Берез, інформує сайт 032.ua. У своєму дописі Береза зазначає, що до кінця 2018 року у Львові будуть курсувати щонайменше 15 трамвайних вагонів з Німеччини. Наразі на підприємстві працюють над переналаштуванням німецькомовних маршрутовказівників з латиниці на кири...
Суспільство
Тепер петицію мають розглянути депутати міської ради на найближчому засіданні сесії, яке відбудеться 29 листопада. Як інформує сайт 032.ua, петиція про заборону будівництва нових багатоповерхівок без шкіл та садочків станом на вівторок, 20 листопада, набрала 506 голосів із 500 необхідних. Мова йде про електронне звернення, яке 29-го жовтня на сайті Єдиної системи місцевих петицій зареєструвала голова ГО "Батьківська рада Львівщини" Олена Пономарева.  Автор...
Культура
У неділю, 25-го листопада, у Львові відбудеться Хресна дорога приурочена пам’яті жертв Голодоморів. Про це йдеться у повідомленні Архикатедрального Собор св. Юра на сторінці в соціальній мережі Фейсбук, пише сайт 032.ua. "Ця молитва за мільйони невинних українців, замордованих у роки Голодоморів, стане спомином їхніх страждань, подібних до мук Божого Сина, що віддав своє життя за спасення людства", - йдеться у повідомленні. Зазначається, що Хресна Дорога р...
Суспільство
З понеділка, 26-го листопада, на автобусному маршруті №29 почнуть курсувати дванадцятиметрові автобуси. Про це йдеться в повідомленні на сайті "АТП-1", пише 032.ua. Очікується, що на маршрутікурсуватимуть 12 машин. Наразі на підприємстві тривають пошуки водіїв ще на два автобуси, які обслуговуватимуть маршрут. Зазначимо, що автобуси №29 курсують від Винників до Головного залізничного вокзалу у Львові. Нагадаємо, що 8 листопада львівську мерію пікетували ме...
Кримінал
14-го листопада Дрогобицький міжрайонний суд Львівщини на сім років ув'язнив 64-річного пенсіонера, який вбив власну дружину у Бориславі. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Львівської області. Зазначається, що інцидент стався в листопаді минулого року в будинку, де мешкала подружня пара. Під час розслідування вбивства було з'ясовано, що між чоловіком та його 58-річною дружиною раптово виник конфлікт. Під час сварки пенсіонер жінку ножем у серце, в р...
Кримінал
Сихівський відділ поліції розшукує пару львів'ян, за організацію грального бізнесу. Про це пише відділ комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області, інформує сайт 032.ua. Правоохоронцями розшукуються Юрій та Вікторія Леськів, яким інкримінують кримінальне правопорушення за статтею 203-2 (ч.1) ККУ.  За інформацією поліції, пара зареєстрована у Львові за адресою вул.Демнянська, 4а/4. Читайте також на нашому сайті:  У львівській квартирі знайшли мертвими чо...
Пригоди
У понеділок, 18-го листопада, патрульні поліцейські отримали виклик на автостанцію по вул. Б.Хмельницького, де влаштував стрілянину нетверезий 20-річний львів'янин. Як зазначають у прес-службі патрульної поліції Львівської області, заявник розповів правоохоронцям, що хуліган на автовокзалі стріляв зі зброї у повітря. Прибуви на місце виклику, правоохоронці помітили на автостанції чоловіка, який в руках тримав предмет, схожий на пістолем. Зауваживши патруль...
Партнерський спецпроект
Впевнені  що багато хто із нас не може навіть уявити, чим зайняти себе коли є купа вільного часу. Тому, спробуємо переконати вас у тому, що своє дозвілля можна весело і з користю провести не тільки за комп’ютерними іграми, або ж за переглядами мелодрам. Отже, приготуйтеся дізнатися, як проводити своє дозвілля цікаво, рухливо та корисно. Фотошкола Chik! Любите фотографувати? Не уявляєте жодного дня без фотографії? Бажаєте бути в курсі всіх трендів фотографі...
Суспільство
Управління транспорту ЛМР дозволило приватним перевізникам скоротити кількість автобусів на маршрутах міста. Про це повідомляє прес-служба міської ради Львова. Як пояснив  в.о начальника управління транспорту Олег Партика, приватні перевізники не мають достатньої кількості автобусів, аби забезпечити постійну роботу маршрутів за постійними та тимчасовими договорами.  "З огляду на таку ситуацію, управління транспорту ЛМР дозволило приватним перевізникам терм...
Ця сторінка містить контент для дорослих. Підтвердіть, що Вам є 18.