• Головна
  • Третя газова: навіщо Путін відкриває новий фронт проти України
15:00, 4 березня 2018 р.

Третя газова: навіщо Путін відкриває новий фронт проти України

Третя газова: навіщо Путін відкриває новий фронт проти України
Головною подією минулого тижня стало фактичне оголошення Росією нової газової війни проти України, вже третій за рахунком в цьому столітті. Приводом для її початку стала без перебільшення історична перемога «Нафтогазу» в Стокгольмському арбітражі.


Що «Нафтогаз» виграв у «Газпрому»

Нагадаємо, що «Нафтогаз» судився з «Газпромом» за двома різними позовами. Перший стосувався в цілому умов закупівель газу, а інший безпосередньо цін на транзит російського газу.

Перед новим роком в Стокгольмі вирішилася доля першого контракту. Незважаючи на в цілому позитивне рішення для України, в сухому залишку «Нафтогаз» був зобов'язаний доплатити «Газпрому» за спожитий ще в 2014-15 роках газ близько двох мільярдів доларів.

У «Нафтогазі» платити мільярди не поспішали, справедливо вважаючи, що в разі виграшу позову по транзиту, вже не «Нафтогаз», а «Газпром» буде винен українській компанії мільярди. Так і сталося. В останній день зими Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» про компенсації за недополученні Газпромом обсяги газу для транзиту.«Нафтогаз» домігся компенсації в сумі 4,63 мільярда доларів (претендував на 16) за недопоставку Газпромом узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі вже «Газпром» повинен був оплатити 2.56 млрд.
доларів на користь «Нафтогазу».

Крім того «Газпром» повинен щодня виплачувати НАК «Нафтогаз України» 500 тисяч доларів в якості компенсації відсотків, до повної виплати боргу.

Розрив контрактів і «Кузькіна мать» Путіна

Оскільки відповідно до вердикту за першим позовом в Стокгольмі вирішили, що Україна все ж зобов'язана купити у «Газпрому» в 2018 і 2019 роках не менше 4 мільярдів кубів газу, то «Нафтогаз» вперше з 2015 року відправив передоплату «Газпрому» за замовлений обсяг газу в березні. З комерційної точки зору це було не тільки правильно (інакше б Україну звинуватили в невиконанні рішення суду), але ще й вигідно. Оскільки, згідно з рішенням арбітражу, тепер російський газ було купувати вигідніше, ніж європейський.

Однак за 15 хвилин до настання 1 березня «Газпром» повернув «Нафтогазу» авансовий платіж, заявивши, що це пов'язано з відсутністю узгодженої додаткової угоди до діючого контракту. Мало того, «Газпром» оголосив про початок процедури розриву всіх укладених контрактів з Україною на постачання та транзит газу.

Відзначимо, що всі ці дії відбувалися на тлі, мабуть, самої мілітаристської промови лідера Кремля з моменту знаменитою обіцянки Хрущова показати Америці «кузькину мать».

1 березня, виступаючи перед Федеральним
зібранням Росії, Володимир Путін присвятив майже годину своєї промови рекламі нових російських «чудо-ракет», які здатні перетворити США в радіоактивний попіл. Для більшої переконливості анімація десятирічної давності показувала як могутні «Сармати» розносять на друзки Майамі.Спроба Путіна таким чином отримати сатисфакцію за повний розгром американцями угруповання ПВК «Вагнера» в Сирії з рахунком 600:0 виглядала, м'яко кажучи, непереконливо.

А спроба налякати ворогів російським вундерваффе асоціювалася не з «славними» радянськими часами, коли про реальні ракетно-космічні успіхи вважали за краще мовчати, а більше нагадувало останні тижні гітлерівської Німеччини.

Колись близький до Кремля політолог Гліб Павловський вельми саркастично прокоментував реальний міжнародний ефект від послання Путіна.

«Американці точно не злякаються мультфільмів, проте вони з великою радістю
використають ці кліпи для розповідей про те, до чого готується Росія. Тому що це просто виглядає як приготування до третьої світової війни. Так це буде виглядати для масового глядача - еліти бачили багато мультиків [в своєму житті], і вони їх не лякаються. Тому вийшло так, що в результаті в пам'яті залишаться не розповіді про прогрес, який нас чекає, а ракета «з невизначеною траєкторією» - гіршого образу для Росії годі й чекати», - зазначив Павловський.

Він також дійшов ще одного сумного для путінської Росії висновку. «З моєї точки зору, помилковий політичний сигнал дано в силу відсутності серйозної критики в оточенні Путіна - мабуть, ніхто просто не наважується говорити, що таке добре і що погано. Путін привів своє оточення в такий стан, що редагувати його нікому».

Зрозуміло, що на такому тлі взяти і заплатити «бандерівцям» 2,5 мільярда доларів в Кремлі просто не могли. Тим більше, що у російського шантажу були і більш далекосяжні плани.

Навіщо українців просили «Прикрутити»

Отже 1 березня Україна не тільки не отримала російського газу, а ще й зазнала серйозного удару. «Газпром» знизив на 20% тиск в газопроводах на своєму боці  і звів до мінімуму продаж газу іншим клієнтам.

Все це це сталося на тлі 20-градусних морозів і в Україні, і в Європі, коли споживання газу досягає пікових значень. Газу в підземних сховищах України було достатньо, але чисто технічно його неможливо було швидко підняти, щоб підтримати тиск в трубі на необхідному рівні. Розрахунок був простий. Щоб підтримати необхідний тиск українці почнуть відбирати транзитний газ. Після чого «Газпром» оголосить про те, що «Нафтогаз» займається нахабним шахрайством, а отже Україні, як транзитній країні, не можна довіряти. Тому альтернативі будівництву «Північного потоку-2» бути не може.

Щоб уникнути різкого зниження тиску в трубі «Нафтогаз» закликав усіх українців «прикрутити» - тобто там, де є для цього технічна можливість зменшити температуру в будинках на 1-2 градуси. А уряд оголосив про "план на 5 днів" та спеціальний режим споживання газу для підприємств, що передбачає перехід на альтернативні види палива.Також в терміновому порядку був підписаний контракт з польською PGNiG, поставки газу по якому почалися вже в 2 березня.

Незважаючи на певний скепсис і іронію соцмережах, українці все ж активно відгукнулися на заклик «Нафтогазу».

У загальній сумі по Україні вже безпосередньо до 2 березня споживання газу зменшилася на 14%.

Глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв розповів, які регіони максимально зменшили споживання газу.

У трійці лідерів опинилися Кременчук (-35%), Дніпро (-32%), Миколаїв (-21%).

Ось список економії газу по всіх великих містах України. Як бачимо, думка, що чим ближче до західного кордону, тим густіше живуть в країні патріоти, м'яко кажучи не витримує критики.Таким чином, завдяки новим постачанням європейського газу і свідомості українських споживачів газова криза була успішно подолана за дві доби.

Вже вранці 3 березня президент України Петро Порошенко заявив, що «критична ситуація, яка виникла з поставками газу, в зв'язку зі спробою РФ і РАО «Газпром» зірвати виконання контракту на поставку газу в Україну, вже позаду».

Тактичні та стратегічні цілі Росії

Україна вже третій рік благополучно обходиться без російського газу. Немає сумнівів, що і 2018 рік ми цілком проживемо без газпромівського газу.

На що ж розраховує Росія? Які цілі переслідує газовий шантаж Європи?

Нагадаємо, що вже в 2019 році закінчується десятирічний контракт на транзит російського газу по території України.


Сьогодні Україна щорічно отримує від транзиту російського газу близько трьох мільярдів доларів. Однак згідно з європейськими розцінками ціни на транзит можуть бути в 1,5-2 рази вище.

Також згідно з програмою 20/20 Україна повинна до 2020 року вийти на повне самозабезпечення газом. І тоді стане реальністю страшний сон «Газпрому».

Україна отримує від транзиту порядку шести мільярдів доларів і не витрачає ні цента на закупівлю російського газу.

Починаючи вже сьогодні газовий шантаж Європи, росіяни хочуть добитися в майбутньому, як мінімум, трьох цілей. По-перше, відтягнути час виплати по програному арбітражу - адже рішення суду за поданими апеляціями можна чекати роками. А можливо, що в 2019 року в Україні з'явиться новий президент, прем'єр і, відповідно, новий глава «Нафтогазу», які будуть налаштовані більш дружелюбно до бажань «Газпрому».

По-друге, продавити згоду європейських країн (в першу чергу Німеччини) на будівництво «Північного потоку-2». Що позбавить «Газпром» від болісної необхідності домовлятися з Україною про транзит після 2019 року.

По-третє, росіяни дуже хочуть увійти до міжнародного консорціуму, який буде управляти українською ГТС після її приватизації. Сьогодні росіянам навіть на законодавчому рівні заборонено доступ до управління українською газотранспортною системою. Газовий шантаж повинен, на думку «Газпрому», організувати європейське тиск на Київ з метою відкриття росіянам доступу до приватизації української ГТС.

Чому Путін вистрілив собі в ногу

Кремль почав третю газову війну з Україною в дуже невдалий для себе момент. Процес демонізації Росії в країнах Заходу вже став незворотнім.

Агресія проти України, авіаудари по цивільному населенню в Сирії, зганьблені на весь світ мельдоніеві олімпійці, поставки тонн кокаїну з Аргентини президентським бортом, прямі погрози ядерною дубиною цивілізованому світу - це далеко не повний перелік фарб, що сформував імідж сьогоднішньої Росії.

Якщо в 2014 році хтось і міг засумніватися в словах Меркель, що президент Росії не цілком адекватна людина, то сьогодні навіть такий симпатик  Путіна як Трамп, вже не посміє заявити, що йому подобається політик, який показує мультики про знищення ядерним ударом Флориди.

Характерно, що вже через кілька годин після оголошення про розрив «Газпромом» контрактів з Україною, Держдеп США оголосив про схвалення поставок переносних протитанкових комплексів Javelin на суму 47 мільйонів доларів.

І подібні швидкі «відповіді» будуть прилітати тепер путінському режиму все частіше.

ЯкзазначивросійськийполітологАнатолійНесміян«ЯкщоПутінставивпередсобою завданнястворитиобразбезвідповідальногоінесамовитогополітика,азРосії-образекзистенціальногозла,товінблискучедобивсяпотрібногорезультату».

А погрози припинити транзит газу через Україну, на даний момент неможливо реалізувати чисто технічно.

По-перше, тоді «Газпром» підведе своїх європейських партнерів. Адже у нього немає резервних потужностей для прокачування газу. Один «Турецький потік» з цим обсягом не впорається.

І тоді вже буде обговорюватися зовсім не будівництво «Північного потоку-2». У європейців виникне питання про те, чи варто взагалі купувати газ у такого ненадійного партнера, як Росія.

По-друге, у «Газпрому» немає необхідних для зберігання газу підземних сховищ. І в разі припинення транзиту надлишки газу доведеться просто спалювати.

Відзначимо, що в і самому «Газпромі» визнали, що припиняти транзит поки не будуть.

Тим більше, що сам транзитний контракт «Газпрому» також не передбачає негайного припинення транзиту при розриві угоди. Зокрема, стаття 8.2 прямо вказує, що при наявності протиріч, для розірвання контракту сторони повинні звернутися в Стокгольмський арбітраж.

«У разі якщо Сторони протягом 30 днів з моменту виникнення якої б то не було суперечності або розбіжності не зможуть прийти до взаємоприйнятного рішення, то будь-який спір, розбіжність, або претензія у зв'язку з цим контрактом або його порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішені шляхом арбітражу відповідно до регламенту Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма», - йдеться в тексті угоди.

Своїм шантажем «Газпром», мабуть, сам загнав себе в кут. Всім зрозуміло, що Росія в черговий раз використовує газ, як дубину проти незговірливого сусіда. І шанси отримати згоду європейців на будівництво «Північного потоку-2» стрімко наближаються до нуля.

Відзначимо, що Україна була змушена, провівши термінові закупівлі, досить серйозно переплатити за газ.

Адже ціна російського газу за рішенням Стокгольмського арбітражу становила 238,55 доларів за тисячу кубічних метрів газу, а спотова ціна на європейських хабах - від 250-300 до 500 доларів.

«Всі ці збитки будуть компенсовані. За ці провокаційні дії, всі вони будуть компенсовані постачальником газу РАТ «Газпром». У мене з цього приводу немає ніякого сумніву. З кишень українців це подорожчання витягуватися точно не буде», - пообіцяв президент України Петро Порошенко.Звичайно Росія може і далі ігнорувати рішення європейських судів, але рано чи пізно це неминуче призведе до арешту майна «Газпрому», а можливо і інших російських держкомпаній за кордоном.

Ціна газової війни для Росії буде вельми дорогою, а як показує результат Стокгольмського арбітражу, рано чи пізно, але за всіма рахунками Кремлю доведеться заплатити з усіма набіглими за позовами відсотками.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Россія #Газпром #Нафтогаз #Путін #Порошенко
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...