Львівський «полігон» для інновацій. Як мікрорайон Наукова стає «розумним» - 032.ua

Львівський «полігон» для інновацій. Як мікрорайон Наукова стає «розумним»

Усі фото: 032.ua

У жовтні 2016 року у місті відбулося онлайн-голосування серед львів’ян, за результатами якого було обрано мікрорайон вул. Наукова — Володимира Великого для впровадження ІТ-новинок.

Активісти та фахівці обстежили район, аби визначити можливості простору та сформувати на основі цього дослідження план розбудови. Перші ідеї перетворення «розумного» району обіцяли запустити упродовж 2017 року.

Сайт 032.ua вирішив поцікавитись, на якій стадії перебуває проект та що взагалі слід очікувати мешканцям.

Стратегія міста

У Львові вже давно взяли план на запровадження інновацій. Востаннє міський голова Андрій Садовий нагадав про це 19 липня, під час підписання меморандуму про співпрацю з розробки стратегії прориву міста Львова до 2027 року.

За словами очільника міста, нова концепція розвитку базується на ідеї креативного міста, яку ще у 1980-х роках узагальнив британський вчений Чарльз Лендрі та розвинули соціологи й економісти світу у таких містах як Дублін, Сан-Франциско, Портленд, Тель-Авів та ін.

Сенс концепції полягає у тому, що у місті збирають якомога більше творчих особистостей, які запроваджують інновації та творять комфортне, креативне місто, зручне для всіх. Одним із елементів цієї стратегії є проект «Наукова — розумний район».

Як розповів сайту 032.ua директор ЛКП «Міський центр інформаційних технологій» Андрій Вишневський, проект — це свого роду міська ініціатива зі створення «пісочниці», тестового майданчика для впровадження різного роду нових технологій.

«Наприклад, є компанія «Елекс», офіс якої знаходиться у цьому мікрорайоні. Вона виступила з ініціативою, з досить суттєвими знижками (90% і більше) запровадити медично-інформаційну систему в поліклініці. Є ще ряд компаній-виробників різного обладнання, різних сервісів, з якими ми ведемо перемовини і які зацікавлені в тому, щоби свої рішення презентувати і встановити в цьому районі», - пояснив Андрій Вишневський.

Фінансування проекту «Наукова — розумний мікрорайон» здійснюється з бюджету розвитку міста Львова, який мав частково закладені на це кошти. Частина проектів реалізується на громадських засадах або за знижками окремих компаній, плюс грантові кошти, на які очікують в рамках реалізації окремих проектів (наприклад, у школі мистецтв). Здебільшого, впровадження новинок відбувається тоді, коли залучають місцевих виробників, спонсорів, компанії-вендори чи ІТ-компанії до реалізації сервісів.

Що передбачає проект?

Проект реалізовуватиметься межах вулиць Наукова, Пулюя, на частинах вулиць: Княгині Ольги, Володимира Великого, Кульпарківської, Трускавецької.

Як пояснили сайту 032.ua представники ГО «Наукова», основні акценти розвитку мікрорайону — це інфраструктура й освіта.

Попередньо, бачення «розумної» Наукової полягало у економії енергії та підвищенні комфорту в мікрорайоні. Для цього мають встановити «розумні» світлофори, енергоефективні стовпи, еко-зупинки громадського транспорту, інформаційні багатофункціональні табло, автоматизовані парковки та багато іншого.

«Одна із ідей запровадження цього району була в тому, щоби в реальному житті тестувати якісь інновації і в подальшому розгортати їх на все місто. Бо одна справа, якщо ми говоримо про щось гіпотетичне, що могло би дати користь для мешканців Львова, інша — коли ми в цьому розумному районі щось спробували, воно себе показало з гарної сторони, це сприйняли самі мешканці Наукової, тоді вже є сенс далі тиражувати такі речі на все місто. Це такий собі інноваційний полігон», - вважає Андрій Вишневський.

За словами представників ГО «Наукова», у плані інфраструктури у мікрорайоні тривають роботи з урахуванням теорії нового урбанізму (підхід до реконструкції і облаштування дворів у форматі громадського простору), облаштовують спортивні майданчики у межах шкіл та загального користування - у внутрішніх дворах.

Окрім цього, бібліотека на вул. Симоненка облаштовується у форматі медіатеки, де буде інтерактивна карта міста (уже оголошено тендер на її закупівлю), інтерактивну бібліотеку облаштують на місці старої бібліотеки у гімназії ім. В. Симоненка.

На етапі проходження експертизи перебуває проект облаштування дитячого туристичного клубу «Княжий», де має з’явитись велотрек та оновиться наповнення закладу.

Для будинку дитячо-юнацької творчості у мікрорайоні зведуть літню сцену, аби діти могли проводити відкриті заняття або концерти, оскільки територія досить велика, а актовий зал недостатньо вмісткий.

«Там також буде облаштовано шаховий клас. Як-не-як у Львові провели Чемпіонат світу з шахів, а більшого класу немає, хоча дякувати Богу, що у школах Львова є діючі гуртки. Там буде такий спеціальний клас», - повідомили у громадській організації.

На тендерному етапі перебуває проект із відкриття дитячого клубу на Науковій, 29. Його специфіка у тому, що це буде перший у Львові дитячий клуб, який має наукове спрямування. Три основні напрями, якими будуть займатися діти— це автомобілебудування ( наразі у Львові діє один такий гурток обласного підпорядкування на вулиці Франка), тут будуть монтувати невеличкі автомобілі, запускати на автотрек, проводити змагання; робототехніка і хімія-фізика.

Один із важливих моментів - закупівля обладнання в школи мікрорайону у напрямку стем-освіти (STEM - Science (Наука), Technology (Технології), Engineering (Інженерія) та Mathematics (Математика). Це комплексний підхід до навчання, який враховує спільні класи (фізика, хімія) з відповідним обладнанням, класи трудового навчання, куди буде окремо придбано спеціальне наповнення, лінгафонні кабінети тощо.

Громадський простір, в якому збираються імплементувати інклюзивні елементи — це дитячий садок №165, де буде облаштована сенсорна кімната.

Одна з місцевих музичних шкіл отримає спеціалізований клас сольфеджіо, а за грантові кошти облаштують клас образотворчого мистецтва. Передбачається, що для дітей придбають планшети, аби вони могли творити і 2D, i 3D малюнки за інноваційним підходом.

«Формат навчання не змінюється: дитина навчиться малювати і звичайним олівцем на папері, і фарбами, але щоб додатковим моментом було макетування на планшетах», - пояснюють у ГО «Наукова».

Рекреація біля озера

Поговоривши з мешканцями, автори проекту вирішили дати «нове життя» території навколо озера по вулиці Симоненка, адже вона є дуже функціональна: зелені насадження, заклади освіти та відпочинку розташовані неподалік... Пропонується залишити озеро, щоб милувало око, без можливості купання в ньому. Територію навколо облагородять камінцями, міні-пірсом та прогулянковими доріжками, облаштують «міні-набережну».

Локацію хочуть візуально «видовжити», змонтувати дерев’яні підвищення, які б слугували оглядовими майданчиками. Також передбачається створення якісного дитячого майданчика, встановлення місця для концертів та переглядів кіно просто неба. Неподалік від бібліотеки можуть облаштувати читальну арку, яка виконувала б функцію місця для бук-кроссингу та зручного читання книг.

Зараз пропозиції щодо озера на Симоненка перебувають на стадії проектно-кошторисної документації.

«Коли у нас на сайті й на ресурсах партнерів публікували пропозиції з облаштування цього простору, багато людей писали нам коментарі або в приватні повідомлення на сторінку у Фейсбуці. Ми врахували ці пропозиції, які будемо більш деталізовано прописувати. Єдиний момент був у тому, щоб визначити межі реалізації проекту і технічної складової. У подальшому опублікуємо проект з урахуванням побажань, пропозицій і технічних можливостей», - поділилися представники ГО «Наукова».

Що зроблено?

У рамках проекту, на кільці Наукова-Кульпарківська комплексно оновили ландшафтний дизайн та встановили стовпці безпеки, які світяться вночі.

За словами Андрія Вишневського, зараз ведуться перемовини із постачальником щодо встановлення «розумних» зупинок у мікрорайоні. Втім, цей проект перебуває на початковому етапі, тож мешканці побачать їх нескоро.

28 липня виконком ЛМР затвердив рішення щодо надання функцій замовника «Міському центру ІТ» по прокладанню волоконно-оптичних ліній зв’язку. Роботи із їх прокладання мають почати у вересні цього року.

«Місто забезпечує зв’язок, якісний канал доступу до інтернету і тому подібні речі, для того щоб можна було хоч щось із інновацій запустити, впровадити. Якщо немає базової інфраструктури, то про якісь інновації говорити доволі важко. Звичайно, ми розраховуємо, що левову частку всіх видатків візьмуть на себе різного роду компанії, які зацікавлені у власному іміджі, виході на ринок», - розповів Андрій Вишневський.

Як пояснив директор «Міського центру ІТ», це потрібно для того, щоб об’єднати всі заклади освіти, науки, культури та охорони здоров’я у районі, а також - всі світлофорні об’єкти для запровадження системи керування транспортом.

«Крім того, у 2-ій поліклініці проводимо попередні навчання лікарського персоналу з підготовки впровадження медичної інформаційної системи «Доктор Елекс». Наші колеги з управління культури й освіти забезпечили музичну школу та бібліотеку по вулиці Симоненка мультимедійними об’єктами», - додав посадовець.

До кінця 2017 року мешканці однозначно можуть очікувати на впровадження медичної електронної картки (амбулаторна карта пацієнта), реалізацію ряду ініціатив в музичній школі, та по освіті.

Читайте також:

Чи отримає Рясне культурно-освітні інновації?

Скандальне будівництво: чи з'явиться у Львові перший в Україні індустріальний парк?

Львів новини інновації ІТ Наукова громадський_простір
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
31 травня буде рівно 125 років з дня, коли у Львові рушив перший електричний трамвай та розпочала роботу перша електрична станція міста. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, з нагоди ювілею у місті відбудеться низка святкових заходів та подій. Святкові заходи проводять спільно проводять ЛКП «Львівелектротранс», ПАТ «Львівобленерго», компанія Siemens. Перший трамвай, якщо згадати історію, зустрів певний спротив у мешканців, які користувалися і...
Пригоди
22 квітня близько 16 години анонім повідомив про замінування бронетанкового заводу, що розташований на вулиці Стрийській у Львові. За даними відділу комунікації поліції Львівщини, на місці працювали працювали експерти-вибухотехніки, кінолог, слідчо-оперативна група та фахівці інших служб. Правоохоронці провели евакуацію 550 працівників підприємства, після чого обстежили приміщення та прилеглу територію. Вибухонебезпечних предметів на Львівському бронетанко...
Кримінал
20 квітня близько 1 години ночі на автозаправці в Городку на Львівщині зловмисник намагався викрасти автомобіль 35-річного місцевого мешканця. Як повідомили у відділі комунікації поліції Львівської області, викрасти "Опель Вектра" на єврономерах намагався 16-річний хлопець. Власник машини затримав зловмисника та передав поліцейським, які оперативно прибули на місце події. За цим фактом відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст. 289 ККУ. Юнаку загрожує до...
Суспільство
Щирі та віддані, позитивні та лагідні - усе це про десяток чарівних собачок, які перебувають на перетримці у ЛКП "Лев" та чекають на того самого доброго господаря, якому будуть вірними до кінця життя. Кореспондент 032.ua пропонує читачам познайомитися ближче з кожним чотирилапим другом та охоронцем. Гайка Молоденька, активна та дзвінка Гайка буде чудовим охоронцем, який сповіщатиме про чужих людей біля дому. Разом із тим, вона дуже дружня та лагідна, любит...
Культура
032.ua розповідає про найцікавіші події цього тижня, які можна відвідати у Львові безкоштовно або не витративши більше сотні гривень.    Фестиваль фантастичного кіно "Best Sci Fi" Фестиваль фантастичного кіно – це добірка з 8-ми короткометражних фільмів про штучний інтелект, космічні місії, часові петлі та інші популярні фантастичні теми. У рамках Фестивалю фантастичного кіно ви побачите неймовірні історії, які можуть стати реальністю вже за кілька десятил...
Суспільство
У неділю, 21 квітня, відбувся другий тур президентський виборів в Україні. Сьогодні, станом на 18:30, ЦВК опрацювало більше 99% бюлетенів. Володимир Зеленський лідирує, набравши більше 73%, в той час як Петра Порошенка підтримало близько 25% виборців. Кореспондент 032.ua зібрав реакції українських політиків, артистів, письменників та інших діячів на ймовірну перемогу шоумена Володимира Зеленського. Реакції людей на нового Очільника держави розділились: хто...
Політика
Під час повторного голосування на виборах Президента України вчора, 21-го квітня, 67,34% мешканців Львівщини прийшли на виборчі дільниці, показавши найвищу явку серед усіх регіонів. 032.ua розповідає, як проголосував Львів та кого містяни хотіли бачити Президентом України. Вчора, після закриття дільниць, згідно з даними районних адміністрацій, які оприлюднили у прес-службі ЛМР, станом на 20:00, найвищою була явка у Галицькому районі Львова — орієнтовно 70...
Політика
Міський голова Львова, екс-кандидат в президенти та лідер партії «Самопоміч» Андрій Садовий пояснив, чому, на його думку, Львівщина стала єдиним регіоном, де більшість підтримала Петра Порошенка на виборах. В ефірі марафону на "Громадському" Садовий зазначив, що львів’яни хочуть чіткого курсу на ЄС та НАТО, на чому наголошував Порошенко. "Львів — найбільше україномовне місто світу, і Львів дуже переживає. Ми хочемо, щоб Україна рухалася чітко курсом Європа...
Доповнено
22 квітня на парковці ТЦ "Арсен", що на вулиці Науковій, 19 у Львові постраждала жінка. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, на перехожу впала опора вуличного освітлення. Подія трапилася біля заїзду на парковку торгового центру. За даними львівських патрульних, металевий стовп знесло поривом вітру просто на 68-річну жінку. Потерпілу з травмою голови та скаргами на болі в спині госпіталізували у 8-му міську клінічну лікарню Львова. Інспектори о...