Жахлива Конституція, або Як кум Путіна заклав бомбу під українську державність

Сьогодні, 28 червня, Україна святкує День Конституції. У цей день прийнято співати дифірамби основному закону країни. Але чи гарна сучасна українська Конституція і наскільки ефективно сьогодні вона працює на майбутнє країни?

Як це було - від Пилипа Орлика до Кучми

Нагадаємо, що конституційна творчість українців налічує вже понад триста років. Перший варіант української Конституції був запропонований ще в 1710 році, обраним після смерті Мазепи, гетьманом Війська Запорізького Пилипом Орликом.Згідно «Пакту та Конституції прав і вольностей Війська Запорізького» Орлика, роль першого українського парламенту виконувала Генеральна Рада, обрана з козацької старшини. Сесії збиралися три рази на рік. Каденція гетьмана хоч і вважалася пожиттєвой, але Генеральна Рада могла оголосити йому свій козацький «імпічмент». Влада гетьмана була обмежена, і він не міг проводити самостійну зовнішню політику і розпоряджатися грошима.

Наступної української Конституції довелося чекати більше 200 років. 29 квітня 1918 була прийнята конституція УНР, яка проголошувала Україну парламентською республікою. Але в той же день Центральна Рада була розпущена гетьманом Скоропадським, а Конституція так і не стала чинною.

Радянська Україна пережила цілих чотири Конституції - в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Всі вони були кальками з Конституції СРСР і мали мало спільного з реальністю країни, "де так вільно дихає людина". Остання Конституція УРСР, вже з внесенними поправками, послужила і незалежній Україні до 1995 року.

8 червня 1995 року президент України Леонід Кучма і голова Верховної Ради України Олександр Мороз, який діяв від імені парламенту, підписали Конституційний договір, який діяв до моменту прийняття нової Конституції.

І нарешті, 28 червня 1996 року в знамениту Конституційну ніч, коли Рада працювала до 9 ранку - була прийнята Конституція, яка формально вважається чинною. Як майже одностайно визнають вітчизняні та зарубіжні юристи, українська Конституція зразка 1996 року була вельми передовою і досить адекватно виражала потреби молодої держави.Тільки, на жаль, нинішня українська Конституція має мало спільного з тією. Нагадаємо, що Конституція 1996 року - встановлювала, що Україна є президентсько-парламентською республікою. Але як тільки другий термін Леоніда Кучми став підходити до кінця, а на горизонті замаячила перспектива перемоги в президентських перегонах «проамериканського» Віктора Ющенка, в Україні вирішили терміново провести конституційну реформу.

Кум Путіна як автор української Конституції

Справжнім автором діючої редакції української Конституції є кум російського президента Володимира Путіна - Віктор Медведчук. Будучи главою адміністрації Леоніда Кучми, Віктор Медведчук за допомогою конституційної реформи,н заклав бомбу під українську державність, створивши два центри
виконавчої влади.

Сам Медведчук ніколи не приховував своєї причетності до «реформи Конституції». «Влада, зосереджена в одних руках, буде ще більше концентруватися. Я, як автор конституційної реформи, виступав і виступаю за появу кількох центрів впливу замість одного», - заявив в одному з інтерв'ю Медведчук.Сьогодні, мабуть, тільки Володимир Путін вважає, що Медведчук - це справжній «український націоналіст».

Відзначимо, що депутатом Верховної Ради спочатку вистачило мужності відкинути проект Медведчука. У квітні 2004 року під час голосування за конституційну реформу для її прийняття не вистачило 6 голосів - 294 при 300 необхідних.

Але ситуація змінилася після першого Майдану. Для подолання гострої політичної кризи 8 грудня 2004 року Верховна Рада прийняла 402 голосами конституційну реформу, в результаті якої Україна стала парламентсько-президентською республікою і відкрила таким чином дорогу до третього туру виборів президента.

Встановивши парламентсько-президентську модель, Рада при цьому зберегла всенародні вибори президента України. А це означає, що в очах народу президент залишився головним відповідальним за всі проблеми в країні, хоча фактично він позбавлявся можливості управління економічними процесами.

Ренесанс старої Конституції при Януковичі

У 2010 році на президентських виборах в Україні переміг Віктор Янукович. Незабаром 252 народних депутата (в основному, регіонали) направили в Конституційний суд України запит з вимогою скасування конституційної реформи.

30 вересня 2010 року Конституційний суд України прийняв рішення про те, що конституційна реформа була прийнята з порушенням процедури, а саме, перед голосуванням до неї були внесені зміни, які не пройшли експертизу в Конституційному Суді. На цій підставі Конституційний Суд України 30 вересня 2010 року припинив дію Конституції в редакції 2004 року і, відповідно, відновил дію Конституції 1996 року.

Однак за Конституцією України, зміни в тексті основного закону країни можуть бути прийняті тільки Верховною Радою України.

2
1 лютого, в день втечі Януковіча та після перемоги Революції Гідності, український парламент 386 голосами прийняв рішення про відновлення Конституції України в редакції 2004 року.

Хто головніший - президент чи прем'єр?

Діюча сьогодні в Україні Конституція своїми положеннями практично програмує конфлікт між двома центрами виконавчої влади - президентом і прем'єром. Україні поки пощастило, що сьогодні президент і прем'єр належать до однієі партії і, в принципі, намагаються працювати в унісон. Хоча подейкують, що навіть в цих ідеальних умовах - між Порошенком і Гройсманом періодично пробігають «чорні кішки». Так, рідна фракція прем'єра практично торпедувала ухвалення Пенсійної реформи відразу в двох читаннях на останній сесії парламенту.

А, якщо уявити, що на наступних парламентських виборах під своє прем'єрство збере коаліційну більшість в Раді, наприклад, Юлія Тимошенко, можна уявити, у що виллється всім відомий антагонізм Петра Олексійовича і Юлії Володимирівни.

Президент за допомогою права вето, генпрокурора, СБУ - може влаштувати веселе життя будь-якому прем'єрові та Кабміну. Ну а коаліція зі своїм прем'єром також може ефективно помножити на нуль вплив будь-якого глави держави.

Про які реформи і про які глобальні змінити в державі можна буде говорити, коли головним завданням президента і прем'єра буде взаємне знищення рейтингів популярності один одного?

Зате у нас не буде диктатури

Головним аргументом на користь закріпленого в Конституції дуалізму виконавчої влади є те, що це - потужна перепона на шляху диктатурі. Але, як показує досвід, головною перешкодою для спроб узурпувати владу в нашій країні є величезне бажання українського народу боротися за свою свободу. Дух козацької вольності, властивий українцям, робить безглуздим всі спроби встановлення диктатури. До того ж, за останнє десятиліття громадянське суспільство в Україні стало потужним фактором, що впливає на політику. Не забуваємо і про ЗМІ, і про свободу слова, яку в Україні не вдалося задавити навіть Януковичу.

За всю історію парламентаризму в Україні жодна партія не набирала ні те що конституційної більшості, але навіть простої більшості в Раді.

У країні, де за 26 років незалежності було п'ять президентів (причому двоє так і не досиділи до кінця своєї каденції) і два Майдани, говорити про спробу появи доморощеного Піночета смішно. Хоча, з огляду на успішний досвід чилійських економічних реформ - свій Піночет Україні, можливо б, і не завадив.

Як показує досвід Південної Кореї, Китаю, Сінгапуру, Туреччини - успішна модернізація проходить саме тоді, коли влада міцною рукою веде народ через «терени реформ» до економічного процвітання. Адже на відміну від перерахованих країн, Україна має ще «одну маленьку проблему»: Росію, яка хоче знищити Україну як державу. Українцям за ці три роки дивним чином пощастило пропетляти між цівками нашої суїцидальної парламентської-президентської республіки і зберегти країну.

Але везіння нескінченно тривати не може. Не важливо, як буде називатися капітан українського корабля - президент, прем'єр або навіть гетьман. Але під час бурі за штурвалом повинен стояти один. У всякому випадку, якщо пасажири корабля розраховують доплисти до якогось затишного порту. А для цього нам потрібно ще раз змінити Конституцію, щоб зняти закладений в ній конфлікт двох гілок виконавчої влади. І більше не торкатися до неї брудними руками політиків, хоча б майбутні сто років.

Роман Лазоренко

Україна Конституція Орлик Медвєдчук Путін Порошенко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Ексклюзив
Нещодавно у Верховній Раді прийняли новий закон, що стосується розмитнення авто та надає знижку водіям на оформлення євроблях. З огляду на це, киянин Дмитро Фініченко упродовж двох днів створив бота в мобільному додатку Телеграм, який допомагає користувачам підрахувати вартість розмитнення авто за цим законом. Як розповів у коментарі для 032.ua розробник Дмитро Фініченко, бот побачив світ 13 листопада і відтоді ним скористалося більше 6 тисяч осіб, а кільк...
Культура
Львівський заклад Dogs Like Ducks внесли до списку Best Vegan Restaurants Worldwide, складений авторитетним порталом для веганів HappyCow. Про це повідомляє 032.ua.  Читайте також: Вздовж трамвайної колії на Сихові висадили платани та тюльпанові дерева, - ФОТО У рейтинг, який налічує 81 позицію, потрапив і єдиний заклад із України – львівське кафе Dogs Like Ducks, що посіло 51 місце.  "Поки ми смажимо для вас булки та сосиски, авторитетний веган-портал вкл...
Суспільство
У 2019-2020 роках «Львівелектротранс» має намір продовжити окремі тролейбусні напрямки, зокрема, маршрут тролейбуса 9 та тролейбусну лінію на Сихові. Про це на своїй сторінці у Faсebook написав керівник ЛКП Олег Береза, інформує 032.ua. Читайте також: У Львові сталася пожежа на даху відділення ПриватБанку, - ФОТО Згідно з візуалізацією, «Львівелектротранс» планує продовжити тролейбусні маршрути №9 (ЛНУ ім. І. Франка – аеропорт) та №24 (автовокзал на вул. С...
Суспільство
З понеділка, 19 листопада, і до 27 листопада у Львові обмежать рух транспортних засобів на вул. Тракт Глинянський, 28. Про це повідомили в департаменті житлового господарства та інфраструктури, інформує пре-служба ЛМР. Читайте також: Кафе у Львові потрапило до рейтингу найкращих веганських закладів світу Через проведення робіт з приєднання водовідведення (каналізації), будинку до каналізаційного колодязя по вул. Тракт Глинянський, 28, з понеділка, 19 листо...
Пригоди
Вчора, 16 листопада, близько першої ночі у місті Самбір легковик смертельно травмував пішохода.   Про це повідомили у відділі комунікації поліції Львівщини, передає 032.ua. Читайте також: У Львові сталася пожежа на даху відділення ПриватБанку, - ФОТО Як попередньо встановили правоохоронці, водій автомобіля «Опель», 40-річний льів’янин, скоїв наїзд на пішохода, 62-річного місцевого мешканця. Внаслідок наїзду чоловік отримав тілесні ушкодження, від яких поме...
Суспільство
З нагоди Дня спудея 032.ua пропонує перелік локацій, де має сподобатися кожному студенту.  Центр Шептицького Унікальний центр та бібліотека, який урочисто відкрили у Львові торік у вересні, просто must-see для кожного студента. Тут діє студентський навчальний корпус, а також своєрідний креативний простір. Втім, основну частину комплексу все-таки займає бібліотека з неймовірною книжковою колекцією. Де: вулиця Козельницька, 2а (біля Стрийського парку); Графі...
Пригоди
Вчора, 16 листопада, о 20:14 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу на вулиці Стрийській у мансардному приміщенні 2-поверхової будівлі, що належить ПриватБанку. Про це інформують у прес-службі ГУ ДСНС Львівщини. Читайте також: Львів оголосив тендер на впровадження у міському громадському транспорті електронного квитка За даними рятувальників, до місця виклику негайно виїхали пожежно-рятувальні підрозділи Львова. На момент прибуття вогн...
Пригоди
Вчора, 16 листопада, о 15.30 на оперативну лінію 102 надійшло повідомлення про те, що у приміщення інтерактивного клубу, розташованого на вулиці Садовій у Львові, зайшла група  невідомих осіб та пошкодила майно закладу. Про це інформують у відділі комунікації поліції Львівщини, передає 032.ua. Читайте також: На трасі «Київ-Чоп» мікроавтобус зіткнувся із вантажівкою: є постраждалі За даними правоохоронців, на місці працювала слідчо-оперативна група Залізнич...
Культура
Сьогодні, 17 листопада, з нагоди Дня студента, львівських левів на площі Ринок, а також найбільшого лева міста, який був встановлений до сторіччя ЗУНР, одягнули у студентські мантії. Про це повідомили у прес-службі мерії, передає 032.ua. Читайте також: Львів оголосив тендер на впровадження у міському громадському транспорті електронного квитка Окрім того, у центрі міста відбувся флешмоб у вигляді буккросингу серед молоді. Також мер Львова Андрій Садовий вр...