Жахлива Конституція, або Як кум Путіна заклав бомбу під українську державність

Сьогодні, 28 червня, Україна святкує День Конституції. У цей день прийнято співати дифірамби основному закону країни. Але чи гарна сучасна українська Конституція і наскільки ефективно сьогодні вона працює на майбутнє країни?

Як це було - від Пилипа Орлика до Кучми

Нагадаємо, що конституційна творчість українців налічує вже понад триста років. Перший варіант української Конституції був запропонований ще в 1710 році, обраним після смерті Мазепи, гетьманом Війська Запорізького Пилипом Орликом.Згідно «Пакту та Конституції прав і вольностей Війська Запорізького» Орлика, роль першого українського парламенту виконувала Генеральна Рада, обрана з козацької старшини. Сесії збиралися три рази на рік. Каденція гетьмана хоч і вважалася пожиттєвой, але Генеральна Рада могла оголосити йому свій козацький «імпічмент». Влада гетьмана була обмежена, і він не міг проводити самостійну зовнішню політику і розпоряджатися грошима.

Наступної української Конституції довелося чекати більше 200 років. 29 квітня 1918 була прийнята конституція УНР, яка проголошувала Україну парламентською республікою. Але в той же день Центральна Рада була розпущена гетьманом Скоропадським, а Конституція так і не стала чинною.

Радянська Україна пережила цілих чотири Конституції - в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Всі вони були кальками з Конституції СРСР і мали мало спільного з реальністю країни, "де так вільно дихає людина". Остання Конституція УРСР, вже з внесенними поправками, послужила і незалежній Україні до 1995 року.

8 червня 1995 року президент України Леонід Кучма і голова Верховної Ради України Олександр Мороз, який діяв від імені парламенту, підписали Конституційний договір, який діяв до моменту прийняття нової Конституції.

І нарешті, 28 червня 1996 року в знамениту Конституційну ніч, коли Рада працювала до 9 ранку - була прийнята Конституція, яка формально вважається чинною. Як майже одностайно визнають вітчизняні та зарубіжні юристи, українська Конституція зразка 1996 року була вельми передовою і досить адекватно виражала потреби молодої держави.Тільки, на жаль, нинішня українська Конституція має мало спільного з тією. Нагадаємо, що Конституція 1996 року - встановлювала, що Україна є президентсько-парламентською республікою. Але як тільки другий термін Леоніда Кучми став підходити до кінця, а на горизонті замаячила перспектива перемоги в президентських перегонах «проамериканського» Віктора Ющенка, в Україні вирішили терміново провести конституційну реформу.

Кум Путіна як автор української Конституції

Справжнім автором діючої редакції української Конституції є кум російського президента Володимира Путіна - Віктор Медведчук. Будучи главою адміністрації Леоніда Кучми, Віктор Медведчук за допомогою конституційної реформи,н заклав бомбу під українську державність, створивши два центри
виконавчої влади.

Сам Медведчук ніколи не приховував своєї причетності до «реформи Конституції». «Влада, зосереджена в одних руках, буде ще більше концентруватися. Я, як автор конституційної реформи, виступав і виступаю за появу кількох центрів впливу замість одного», - заявив в одному з інтерв'ю Медведчук.Сьогодні, мабуть, тільки Володимир Путін вважає, що Медведчук - це справжній «український націоналіст».

Відзначимо, що депутатом Верховної Ради спочатку вистачило мужності відкинути проект Медведчука. У квітні 2004 року під час голосування за конституційну реформу для її прийняття не вистачило 6 голосів - 294 при 300 необхідних.

Але ситуація змінилася після першого Майдану. Для подолання гострої політичної кризи 8 грудня 2004 року Верховна Рада прийняла 402 голосами конституційну реформу, в результаті якої Україна стала парламентсько-президентською республікою і відкрила таким чином дорогу до третього туру виборів президента.

Встановивши парламентсько-президентську модель, Рада при цьому зберегла всенародні вибори президента України. А це означає, що в очах народу президент залишився головним відповідальним за всі проблеми в країні, хоча фактично він позбавлявся можливості управління економічними процесами.

Ренесанс старої Конституції при Януковичі

У 2010 році на президентських виборах в Україні переміг Віктор Янукович. Незабаром 252 народних депутата (в основному, регіонали) направили в Конституційний суд України запит з вимогою скасування конституційної реформи.

30 вересня 2010 року Конституційний суд України прийняв рішення про те, що конституційна реформа була прийнята з порушенням процедури, а саме, перед голосуванням до неї були внесені зміни, які не пройшли експертизу в Конституційному Суді. На цій підставі Конституційний Суд України 30 вересня 2010 року припинив дію Конституції в редакції 2004 року і, відповідно, відновил дію Конституції 1996 року.

Однак за Конституцією України, зміни в тексті основного закону країни можуть бути прийняті тільки Верховною Радою України.

2
1 лютого, в день втечі Януковіча та після перемоги Революції Гідності, український парламент 386 голосами прийняв рішення про відновлення Конституції України в редакції 2004 року.

Хто головніший - президент чи прем'єр?

Діюча сьогодні в Україні Конституція своїми положеннями практично програмує конфлікт між двома центрами виконавчої влади - президентом і прем'єром. Україні поки пощастило, що сьогодні президент і прем'єр належать до однієі партії і, в принципі, намагаються працювати в унісон. Хоча подейкують, що навіть в цих ідеальних умовах - між Порошенком і Гройсманом періодично пробігають «чорні кішки». Так, рідна фракція прем'єра практично торпедувала ухвалення Пенсійної реформи відразу в двох читаннях на останній сесії парламенту.

А, якщо уявити, що на наступних парламентських виборах під своє прем'єрство збере коаліційну більшість в Раді, наприклад, Юлія Тимошенко, можна уявити, у що виллється всім відомий антагонізм Петра Олексійовича і Юлії Володимирівни.

Президент за допомогою права вето, генпрокурора, СБУ - може влаштувати веселе життя будь-якому прем'єрові та Кабміну. Ну а коаліція зі своїм прем'єром також може ефективно помножити на нуль вплив будь-якого глави держави.

Про які реформи і про які глобальні змінити в державі можна буде говорити, коли головним завданням президента і прем'єра буде взаємне знищення рейтингів популярності один одного?

Зате у нас не буде диктатури

Головним аргументом на користь закріпленого в Конституції дуалізму виконавчої влади є те, що це - потужна перепона на шляху диктатурі. Але, як показує досвід, головною перешкодою для спроб узурпувати владу в нашій країні є величезне бажання українського народу боротися за свою свободу. Дух козацької вольності, властивий українцям, робить безглуздим всі спроби встановлення диктатури. До того ж, за останнє десятиліття громадянське суспільство в Україні стало потужним фактором, що впливає на політику. Не забуваємо і про ЗМІ, і про свободу слова, яку в Україні не вдалося задавити навіть Януковичу.

За всю історію парламентаризму в Україні жодна партія не набирала ні те що конституційної більшості, але навіть простої більшості в Раді.

У країні, де за 26 років незалежності було п'ять президентів (причому двоє так і не досиділи до кінця своєї каденції) і два Майдани, говорити про спробу появи доморощеного Піночета смішно. Хоча, з огляду на успішний досвід чилійських економічних реформ - свій Піночет Україні, можливо б, і не завадив.

Як показує досвід Південної Кореї, Китаю, Сінгапуру, Туреччини - успішна модернізація проходить саме тоді, коли влада міцною рукою веде народ через «терени реформ» до економічного процвітання. Адже на відміну від перерахованих країн, Україна має ще «одну маленьку проблему»: Росію, яка хоче знищити Україну як державу. Українцям за ці три роки дивним чином пощастило пропетляти між цівками нашої суїцидальної парламентської-президентської республіки і зберегти країну.

Але везіння нескінченно тривати не може. Не важливо, як буде називатися капітан українського корабля - президент, прем'єр або навіть гетьман. Але під час бурі за штурвалом повинен стояти один. У всякому випадку, якщо пасажири корабля розраховують доплисти до якогось затишного порту. А для цього нам потрібно ще раз змінити Конституцію, щоб зняти закладений в ній конфлікт двох гілок виконавчої влади. І більше не торкатися до неї брудними руками політиків, хоча б майбутні сто років.

Роман Лазоренко

Україна Конституція Орлик Медвєдчук Путін Порошенко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
Матір Кузьми "Скрябіна" заяв​ила про використання портретів сина похоронними компаніями для реклами своїх послуг. Про це Ольга Кузьменко написала на своїй сторінці у Facebook. "Допоможіть виявити і знешкодити мародерів-господарів похоронних фірм, які використовують портрет мого сина в рекламних цілях, роблять лже-могили на своїх показових майданчиках з його даними. Таких прикладів нам повідомили вже чимало. Самі їх всіх ми не зможемо виявити. Прошу у вас,...
Бізнес
На сайті 032.ua триває спецпроект "Тест-драйв закладів Львова". Нещодавно ми писали про  ресторан “New-York-Street-Pizza", що на Сихові. Сьогодні ми розповімо вам про заклад під назвою Ляфінаж, який позиціонує  себе, як крамниця-кафе ремісничих крафтових український сирів. Відкрили ресторан рік тому у проїзді Кривала Липа,7, що у центрі Львова. Рейтинг закладу у Google - 4,9 із 5.  Перші враження та інтер'єр  Прийшовши сюди, одразу помічаємо, що це дуже ма...
Кримінал
У Перемишлянському районі виявили незаконну врізку у нафтопроводі «Дружба», через яку стався витік нафти. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту населення ЛОДА, передає 032.ua. Читайте також: На Львівщині жінку збив мікроавтобус: потерпіла в реанімації Вчора, 21 вересня, о 23:30 надійшло повідомлення, що поблизу сіл Серники та Лани Перемишлянського району відчувається різкий запах нафтопродуктів. Про це повідомили відповідні служби. Дис...
Суспільство
Сьогодні у Львові стартувала найочікуваніша книжкова подія року. Ювілейний 25-й Book Forum змінив назву та запрошує поринути у атмосферу читання й книжкової ейфорії. 032.ua зібрав для читачів усе найцікавіше. Читайте також: ТЕСТ: наскільки ти (не)залежний від телебачення Вартість Ціни на абонементи на цьогорічний форум стартують від 15 грн для студентів та від 35 грн за один день. Для дітей дошкільного віку та школярів до 16 років вхід на 25–й Book Forum б...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода трапилася вчора, 21 вересня, близько восьмої вечора у селі Чернихів, Самбірського району. Про це повідомили у відділі комунікації поліції Львівщини, інформує 032.ua. Читайте також: Львівські рятувальники у Рудному витягли чоловіка з 12-метрового колодязя Як встановили правоохоронці, водій автомобіля «Мерседес Спринтер», 51-річний житель Самбірського району, скоїв наїзд на невідому жінку-пішохода. Її з діагнозом «політравма» гос...
Суспільство
Через матч ФК «Львів» — ФК «Карпати», який відбудеться сьогодні на «Арені Львів», роботу громадського транспорту підсилять додатковими автобусами. Про це поінформували у прес-службі мерії, передає 032.ua. Читайте також: Форум видавців у Львові: вартість, спеціальні гості та найцікавіші події Як зазначили в управлінні транспорту ЛМР, через велику кількість придбаних квитків на матч 9-го туру Української Прем’єр-ліги ФК «Львів» — ФК «Карпати» для зручності д...
Пригоди
Вчора, 21-го вересня, близько третьої дня у сел. Рудно на подвір'ї одного з приватних господарств чоловік впав в колодязь. Про це повідомили у прес-службі ГУ ДСНС Львівщини, інформує 032.ua. Читайте також: На Львівщині BMW збив на смерть 26-річного пішохода, який вибіг на дорогу До місця виклику негайно виїхали рятувальники. Як з'ясувалось на місці події, 26-річний чоловік впав у колодязь з водою й не міг самостійно вибратись. Гибина колодязя - 12 м. За до...
Суспільство
Сьогодні ввечері через святкування 3-го дня народження ТРЦ «Forum Lviv» у місті перекриють вулицю та внесуть зміни у рух громадського транспорту. Про це інформують у прес-службі міської ради, передає 032.ua. Фото: Forum Lviv/Facebook.com Читайте також: ТОП-9 місць у Львові для осінніх прогулянок На час проведення концерту, з 17:00 до 22:00 буде перекрито рух транспорту на вул. П. Куліша (на правій смузі ділянки дороги від перехрестя вул. П. Куліша — вул. П...
Суспільство
Синоптики попереджають львів'ян про різку зміну погоди та похолодання. Про це повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології, передає 032.ua. Сьогодні, 22 вересня, у Львові прогнозують пориви вітру, місцями сильні дощі,  а також суттєве зниження температури повітря. Читайте також: Форум видавців у Львові: вартість, спеціальні гості та найцікавіші події Різка зміна погодних умов зумовлена проходженням активних атмосферних фронтів та вторгнення...