День Перемоги: коли гру слів підміняють політичною грою

Спочатку було слово ... Саме цей біблійний вислів чомусь згадав Дмитро Корчинський для своєї  яскравої  промови, зверненої до пишучої братії. Радикальний політик закликав журналістів бути виборчими до слів, якими вони оперують при висвітленні теми війни. На своїй сторінці в Фейсбук він особливо підкреслив роль слова в історії та сучасності. І в цій частині з ним важко сперечатися.

Роль слова в історії велика. Воно піднімало в бій, воно ж, сказане необачно, - вбивало. Сьогодні слово звучить пафосно, але безглуздо. Приміром, в День Перемоги: паради, салюти, мітинги, слова подяки та нескінченні обіцянки, а потім - порожнеча ...
У Кривому Розі День Перемоги почали зустрічати раніше за всіх. Це вже стало традицією тут рівно о 4.00, в час, коли німецькі загарбники почали бомбити Київ, провели пам'ятний мітинг. Слідом за Кривим Рогом стали прокидатися і інші міста. У Миколаєві 9 травня підвели підсумок соціального проекту "Літопис нашої пам'яті". Діти записували розповіді своїх бабусь і дідусів про подвиги прабабусь і прадідусів. Традиційно відсвяткували День Перемоги в Запоріжжі. У Луганську на честь Дня Перемоги запустили особливий трамвай - трамвай перемоги. Мабуть, комуністи в Луганську мають якесь відношення до місцевого міськелектротранспорту, оскільки це вже не перша спроба використовувати трамваї в піар-цілях. Дещо раніше, щоб пробудити в луганчанах ностальгію за радянською владою, вони запустили в місті трамвай по 3 копійки. А в Харкові до цього дня приурочили установку на території меморіалу Слави плит з іменами 586 радянських солдатів і офіцерів, які раніше вважалися безвісти зниклими.

Загалом, влада намагалися хоча б один раз на рік зробити щось важливе і корисне для ветеранів Великої Вітчизняної війни. І полилися слова рікою: низький уклін, шануємо ваш подвиг, ми - вдячні нащадки ... Так просто і легко говорити завченими за роки радянської влади фразами. Але не чути слів, що йдуть від серця. Бо якби ці слова були щирими, то говорили б представники влади не про низькі поклонах, а просили б у людей похилого віку вибачення - за мізерні пенсії, за злиденну старість, за комунальні біди і порожній холодильник. За те, що колишні загарбники, які прийшли топтати нашу землю, живуть краще її захисників.

Слова, слова ... Є думка, що слово - матеріально. Буду з цим сперечатися: якби матеріалізувалася хоча б десята частина того, що нам обіцяють в період пафосних святкувань, ми б уже жили при комунізмі. Сьогодні слова зі всіляких трибун виголошують не за цим. Всю потужну силу слова направляють на те, щоб поневолити суспільну свідомість і загнати всіх нас в той стан, в якому ми благополучно перебували 70 радянських років - в стан блаженного неведення.

Яскравий приклад - Донецьк. Тут на урочистості з нагоди Дня Перемоги школярів обрядили в піонерські галстуки і пілотки. Яке відношення символи піонерії мають до перемоги над фашизмом, незрозуміло. У наявності підміна понять. Однак донецьких педагогів це мало турбує. Вони говорять про колір крові і кольорі прапора перемоги. При цьому примудряючись міркувати про свободу вибору. Мовляв, кожен в праві вибирати собі героїв. . Але чи було дотримано право дітей на вільний вибір, коли їм усім в обов'язковому порядку роздали піонерські галстуки? Це навряд чи.

Нашою свідомістю постійно намагаються маніпулювати. Причому, «і ті, й інші». А в День Перемоги розмінною монетою таких маніпуляцій стають люди похилого віку, які прожили ціле життя. У них за довгі роки склалися свої поняття про батьківщину, честь  і справедливість. Сьогодні в однієї частини ветеранів намагаються відібрати їх подвиг, доводячи, що не було справедливої ​​війни, не було захисту Батьківщини, та й Великої Вітчизняної не було, а в іншої вкрасти їх власне розуміння країни, незалежності і свободи. І ніхто не хоче говорити про те, що учасників війни з обох боків країни об`єднує, - це прагнення миру!

В Україні діє вже не принцип «розділяй і володарюй» - в бій пішов інший, більш агресивний слоган: розпалюй, піднось сірник до гніт, підривай - і потім володарюй. Строго за цим принципом бідних людей похилого віку по обидві сторони Дніпра рвуть на частини різнокольорові партії.

Дніпропетровськ. На противагу офіційним провладним урочистостям біля монумента Слави, опозиція влаштувала свій мітинг в День Перемоги. До Вічного вогню біля діорами опозиційні сили принесли сотню партійних прапорів і портрети Тимошенко. «Цими прапорами ми хотіли показати, що опозиція сьогодні хоче віддати честь нашим ветеранам, але з ідеологічних причин ми не можемо покладати квіти разом з нинішньою владою», - сказав керівник дніпропетровського «Фронту змін» Андрій Павелко.

Так і хочеться запитати: панове, звідки у вас ідеологія?

«Радують» і ті, у кого хоч якась ідеологія присутня. «... Не можна історію Великої Вітчизняної війни розглядати без Сталіна ... це історична особистість, яка внесла величезний внесок у розгром фашистської Німеччини», - заявляють сімферопольські комуністи. Їм вторять харківські колеги, які вклали в руки ветеранів війни портрети Сталіна і відправили їх на демонстрацію. Чому я кажу, що портрети в руки ветеранам саме вклали? Та тому, що сьогодні в квартирах, слава Богу, таких портретів на стінах не тримають. А значить, їх хтось приніс, роздав, все організував, щоб зіграти на нервах тих, хто дуже добре пам'ятає на своїй шкурі, що таке сталінізм. І таких свідків є багато по обидві сторони Дніпра.

Шкода тільки, що свідків того, як НКВД розстрілювало своїх власних солдатів на полях битв, як при звільненні десятків міст насильно забирали мирних жителів і кидали їх на вірну смерть під танки, озброївши вилами і цеглою, не залишилося. Ті, хто став гарматним м'ясом у цій війні, не можуть розповісти, що вони думають про Сталіна, за наказом якого і відбувалися всі ці злочини. Вони мертві.

«Хочу ще раз від душі привітати наших ветеранів. Вони врятували цивілізацію, засновану на гуманістичних цінностях », - заявив Микола Азаров, виступаючи в День Перемоги. Погодьтеся, в світі історичної правди про війну у нашого прем'єра дуже дивні поняття про гуманізм.

Тим не менш, культивація символів тіранізма здобула саме той ефект, на який вона і націлювалась. У середовищі радикальних націоналістів, патріотів України і просто розсудливих людей, що вивчають історію не з шкільних підручників, виникає відповідна реакція.

В Одесі націоналісти спалили червоний прапор перемоги. 100 представників Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської обласних організацій ВО «Свобода» та ГО «Люстрація» піднялися на Говерлу, де спалили прапори СРСР і Партії регіонів.

Готуються акції і провокації і у Львові. Знаючи про це і пам'ятаючи про події 9 травня 2011 року, львівські влада забороняє проводити будь-які акції на території міста, а також використовувати будь-яку символіку, крім державної.

І що робить регіональний суд? Він своїм вольовим рішенням скасовує прийняте львівською владою постанову, тим самим розв'язуючи руки екстремістам всіх мастей.

Чого домагається влада таким кроком? Відповідь очевидна. Власне, влада своїх цілей і не приховує. У своєму блозі на Українській правді народний депутат від ПР Вадим Колесніченко вимагає від Генпрокуратури провести перевірку і притягнути до відповідальності міліціонерів, які не дали якомусь громадянинові розгорнути у Львові червоні прапори.

Міліція діяла так, як повинна була, щоб не допустити кривавого конфлікту. Однак Вадим Колесніченко турбується не про це. Йому важливо, щоб постанова суду про скасування заборон, прийнятих львівською мерією, виконувалася. Йому важливо, щоб львів'яни, які 30 червня 1941 оголосили про створення незалежної української держави, і думати забули, що є інша правда, й інший погляд на історію, відмінний від того, що нав'язувалося суспільству довгі роки. Тому-то для нього вбивство ветерана в Рівному в День Перемоги - це не горе, це привід розпалити пристрасті і посіяти ненависть. І це нічого, що ветеран війни мав статус «дитина війни» - в 1941 році йому було лише 15 років. І убитий він був не 9-го, а 8 травня. Вбитий бандитами, які прийшли грабувати його квартиру. І що це влада Колесніченко не змогла захистити старого. Це все для спадкоємців НКВД абсолютно не важливо.

У цій ситуації просто дивно, як  Україні вдалося уникнути конфліктів і протистояння в нинішній День Перемоги. І навіть не знаєш, кому сказати спасибі, що не було вкинуто в маси слово, яке б і підпалило гніт.

До речі про слово. Корчинський, зі згадки про якого я почала розмову, закликав журналістів правильно підбирати слова і називати речі своїми іменами: не Велика Вітчизняна війна, а Друга світова. Не День Перемоги, а повторна окупація Україні, не воїни-визволителі, а маніяки садисти і вбивці.

Я теж хочу закликати Корчинського правильно підбирати слова. Не можна говорити про повторну окупації України, оскільки не було її звільнення в 41-му році. Була лише зміна одних поневолювачів на інших. Злочинно називати солдат, які боролися з фашизмом, маніяками. Вони були саме визволителями, бо звільняли землю від фашизму. Ті, хто посилав їх на смерть - безумовно, хотіли захистити свою злочинну владу. Але не сам солдат, що пройшов крізь війну, кров, смерть (а негідники і садисти - вони ж були не тільки серед радянських солдатів, вони були, є і будуть скрізь, в будь-якому суспільстві - навіть серед нинішніх націонал-патріотів).

Можна було б погодитися лише з терміном Друга світова війна. Для України в нинішньому контексті це була саме Друга світова. Але ж у 1941-му України нинішньої і не існувало.

Дійсно, слово, як зерно, - вкинуте в свідомість, воно незмінно проросте і дасть потрібні сходи. Залишається тільки чекати, коли ж в Україні народиться політик, який буде вкидати зерна примирення, а не ворожнечі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
25 листопада о 18:00 у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва імені Р. Іваничука (пл. Ринок, 9) відбудеться зустріч із автором книги "Бурштин" - Василем Тибелем. Як розповіли 032.ua організатори події, книга стосується важливої соціальної проблеми в сучасній Україні - бурштинової лихоманки. Автор намагається розібратися, які сили задіяні у цьому кривавому бізнесі, що штовхає людей до нелегального видобутку «сонячного каменя» та що залишиться в остачі, ...
Суспільство
Як повідомили у диспетчерській службі ЛМКП «Львівводоканал», завтра, 20 листопада, буде тимчасово призупинено подачу води до частину вулиць Шевченківського району. Про це пише прес-сужба міськради Львова, інформує сайт 032.ua. Так, через проведення планових робіт з  переключення новозбудованої ділянки водопроводу діаметром 600 мм на перетині вулиць  Орлика - Миколайчука, з 09:00 подачу води призупинять мешканцям наступних вулиць:  водопостачання в район об...
Культура
Щорічно в четверту суботу листопада в Україні відбувається День пам'яті жертв голодоморів. У цьому році він припадає на 24 листопада. На знак духовної єдності з поколіннями українців, які постраждали в часи терору, членство Спілки Української Молоді (СУМ) в Україні організовує акцію "Сопричастя" до 85-х роковин Голодомору 1932 - 1933 років, - передає кореспондент сайту 032.ua. Щоби хоч частково зрозуміти, слід пережити - вважають у Спілці Української Молод...
Суспільство
Напередодні Європейського тижня тестування на ВІЛ, 23 листопада, у Львові відкриють AHF Checkpoint Lviv на вул. Антоновича, 40. Цей заклад буде першим у Львівській області, що діятиме безпечний та дружній простір для проведення швидкого, конфіденційного та безкоштовного тестування на ВІЛ, - передає 032.ua. Створено його коштом Фундації АНТИСНІД-США в Україні (AHF Ukraine). Читайте також: У Львові створять відділення паліативної допомоги на базі 4-ї лікарні...
Суспільство
У Львівському регіональному центрі з гідрометереології прогнознують значне погіршення погодних умов до кінця доби, 19 листопада. Про це пише прес-служба міськради Львова.  Так, за прогнозами синоптиків, сьогодні у Львові до кінця доби очікуються сильні опади у вигляді снігу. Читайте також на нашому сайті: Перший сніг випав у Львові, - ФОТО. У вівторок, 20-го листопада, на дорогах міста ожеледиця вночі та вранці подекуди туман, видимістю 200 — 500 метрів. В...
Бізнес
У Львові компанія Uber запустила опцію замовлення поїздки на таксі телефоном. Як повідомили для 032.ua у прес-службі компанії, скористатись цією можливістю можуть пасажири у трьох містах України: Львові, Києві та Одесі. "Ця опція призначена для тих людей, у кого немає смартфона або підключення до Інтернету, а також для тих, кому простіше зателефонувати, ніж використовувати додаток", - зазначили в Uber'і. Як це працює 1.    Наберіть 9988 з вашого мобільного...
Бізнес
Нещодавно "Львівавтодор" оголосив тендер на розробку, впровадження та обслуговування автоматизованої системи оплати проїзду у громадському транспорті Львова.  Оскільки у львів'ян виникло багато запитань щодо проведення відкритих торгів, чиновники Львівської міськради опублікували роз'яснення на офіційній сторінці у Фейсбуці, присвяченій впровадженню е-квитка, - передає 032.ua. Чому так довго? "У цьому проекті ми пов'язані з Європейським банком реконструкці...
Суспільство
19 листопада на Львівщині відкрили щойно облаштований з'їзд на транспортній розв'язці поблизу Винник, із дороги М-06 Київ - Чоп на трасу М-09 Тернопіль - Львів - Рава-Руська. Місце з'їзду розташоване на 540 км міжнародної дороги Київ - Чоп, - передає 032.ua із посиланням на прес-службу Львівської ОДА. За словами керівника Служби автодору Львівщини Руслана Кандибора, з'їзд облаштували за сучасними стандартами: з необхідним освітленням, бар'єрами та належною...
Культура
22 грудня о 19:00 у Центрі Довженка на Сихові (пр. Червоної Калини, 81) львів'яни матимуть нагоду ознайомитися із музичним проектом "Весна". Відома українська співачка Мар'яна Садовська виступить разом із німецьким перкусіоністом та спеціалістом з електроніки Крістіаном Томе, - передає 032.ua. У проекті "Весна" представлено авторські колажі стародавніх українських народних пісень та сучасних електроакустичних звуків. Читайте також: Вокалістка гурту “Troye...