Злочин без покарання, або чого вартий піар на крові

Злочин, який стався в Миколаєві,  надломив суспільство. Свавілля і кримінальний «беспредел», а найголовніше - абсолютна безкарність тих, хто це допускає, дуже довго випалювали людей зсередини. Роками ті, хто стикався з корупцією і вседозволеністю в правоохоронних органах та судовій системі, мовчки боліли кожен своїм болем, не сподіваючись на правосуддя у цій країні. Бузувірства над юною Оксаною Макар стали останньою краплею терпіння, і море народного гніву виплеснулося на вулиці.
Акції протесту з вимогою покарати по всій строгості закону миколаївських мажорів пройшли в Одесі та Києві, Луганську та Сімферополі, Харкові і, звичайно, в самому Миколаєві. У Криму молоді люди, переважно хлопці, розтягнули під вікнами кримського парламенту плакат з написом "Справедливість не для всіх?!" і скандували "Вимагаємо справедливості!", "Поки ми єдині - ми непереможні!" Учасники акції запропонували навіть повернути смертну кару до Кримінального кодексу Україні. А в столиці країни голі дівчата грудьми намагалися захистити дівчину з Миколаєва.

Що ж так обурило людей, що змусило їх, подолавши власну інертність, вийти на вулиці?
Вчинено страшний злочин, до темряви в очах обпікає болем усвідомлення того, що ніщо - вже ніщо - не виправить наслідків страшного злодіяння. Дівчина залишиться інвалідом на все життя. А чи зможуть колись загоїтись її душевні рани?

Але суспільство розбурхав не стільки сам факт вчиненого злочину, скільки те, що вже на наступний день двоє з трьох ґвалтівників були відпущені на свободу.

Напевно, у всій Україні зараз не знайдеться людини, хто був би не обізнаний про цю страшну трагедію. В ніч з 9 на 10 березня троє чоловіків, двоє з яких - родичі впливових у Миколаєві людей, заманили 19-річну Оксану Макар в приватну квартиру, де всі втрьох ґвалтували її, після чого спробували вбити. Спочатку вони душили дівчину, після чого в несвідомому стані винесли з будинку і спробували спалити її. Але Оксана дивом вижила, і зараз медики борються за її життя.

А як складеться життя виродків, які вчинили таке? Сьогодні відповідь на це питання вже не викликає сумнівів. Вони - всі троє - будуть сидіти у в'язниці. Зам'яти справу після того, як вона отримала широкий громадський резонанс, тепер не вийде. Це очевидно.

Як очевидно й інше. Політики всіх мастей вхопилися за трагедію миколаївців як за гарний привід попіарити себе коханих на всю країну. Звучні прізвища - від рядових депутатів до самого Президента - навперебій виступають із заявами про «взяти під особистий контроль», «познімати голови», «не допустити беззаконня», «забезпечити об'єктивне розслідування». І ні у кого не виникає питання: а чому, власне, виникла необхідність у всіх цих заявах? У правовій державі, коли скоюється злочин - не важливо який, і не важливо ким - затримують зловмисників, порушується кримінальна справа, проводиться розслідування і справа передається до суду. В Україні ж навіть «особистий контроль Президента і генпрокурора» не гарантують швидкого та об'єктивного розслідування. Цю думку підтверджує той факт, що до сих пір і слідчий, який дав подання до суду про звільнення ґвалтівників з-під варти, і суддя, який прийняв таке рішення, не звільнені. Всупереч вимогам громадськості, всупереч гучним заявам політиків.

Так що ж залишається рядовим українцям у ситуації, коли гроші і влада підміняють Кримінальний кодекс? Братися за вила і силою домагатися справедливості по десяткам, сотням аналогічних випадків по всій країні?

Судіть самі. Поки політики піаряться на крові та рятують Оксану Макар, в Миколаєві лежить у комі побита негідником у ту ж саму ніч, що й Оксана, ще одна жертва жорстокості, Олександра Попова. Але чомусь в її підтримку не проходять акції по всій країні. І її не лікують за державний рахунок. І нещасна мати Олександри не знає, де їй взяти грошей на порятунок доньки, адже щоденне її перебування в реанімації обходиться в 1,5-2 тисячі грн.

Інший випадок. У минулий четвер, 15 березня, страшна трагедія потрясла Сімферополь. На околиці кримської столиці місцеві жителі знайшли оголену 25-річну дівчину, тіло якої було повністю погризане собаками. Дівчину побили, роздягли і залишили на узбіччі проїжджої частини. Як розповідають місцеві жителі, близько другої години ночі на вулиці лунали гучні чоловічі голоси і крик дівчини, яка просила про допомогу, однак ніхто не надав цьому ніякої уваги. Ніхто не викликав міліцію і вже, звичайно, не кинувся на заклик про допомогу. Жіночі крики вже в супроводі собачого гавкоту лунали до четвертої години ранку. Мати загиблої розповіла, що дівчину вночі викликали на вулицю знайомі, після чого вона не повернулася додому, а вранці мати покликали на впізнання трупа.

Поки що затримано двоє молодих людей, які розповіли, що разом з дівчиною випивали, а потім залишили її на зупинці автобуса. Проте, за висновком судмедекспертів, дівчину сильно побили. У той же час міліція порушує кримінальну справу не за вбивство, а за фактом ненадання допомоги людині. Провину за загибель дівчини правоохоронці хочуть повісити ... на собак. І лише після втручання Генпрокуратури експертиза дає нові підтвердження: дівчина перед смертю була зґвалтована. Справу перекваліфікують вже за цією статтею. Про вбивство - ні навмисне, ні ненавмисне - мова навіть не йде.

Кривий Ріг. Близько двох років тому в кафе "Джеронімо" п'яний відвідувач звіряче побив спочатку двох чоловіків, а потім взявся і за дівчину. Як з'ясувалося, пані він запропонував вступити з ним в інтимні стосунки прямо в закладі. Дівчина відповіла, що знайома з його дружиною і краще б йому не приставати. Наступним "словом" в цій розмові став удар. Чоловік перехилився через стіл і сильно вдарив дівчину спочатку по обличчю, а потім удари посипалися один за іншим так, що на ній живого місця не залишилося.

До речі, зловмисника аніскільки не збентежило, що цей заклад знаходиться в двох кроках від міського УВС. Він мовчки вийшов на вулицю і поїхав на своєму БМВ х5.

Чоловік, який побив дівчину, «відпочивав» у закладі з товаришем. Саме цей його товариш і «повирішував» питання з дільничним, що обійшлося йому всього в 700 американських грошей. Крім того, він повідомив в міліції, що дівчина була п'яна і весь вечір кидалася на них з пляшкою в руці. Мовляв, врятувало їх від агресії тільки те, що потерпіла оступилася і впала зі сходів, де і отримала тілесні ушкодження. Чи було можливо правосуддя? А ось це навряд чи. Справа в тому, що начальник Центрально-Міського УВС не зміг взяти свідчення у хулігана, тому що останній був у стані «білої гарячки» і найсильнішого алкогольного сп'яніння. А вранці ... він зібрався і полетів на Балі.

У Запоріжжі глухим-преглухім глухарем загрожує стати вбивство «Колі Рєбьонка». Гучний злочин стався на початку минулого тижня. Кілька хлопців напали на широко відомого у вузьких колах бізнесмена Миколи Бінько, він же - Коля Рєбьонок - і жорстоко побили його бітами. Через добу потерпілий помер.

І знову, як і у випадку з Оксаною Макар, - справа на особистому контролі Президента. Але чи буде результат, це викликає сильні сумніви. Багато хто вважає, що справу повісять на якихось хлопчиків для биття. Як це сталося з ще одною гучним справою в Запоріжжі - вибухом Свято-Покровського храму. Тоді Янукович не тільки взяв під «опіку» розслідування цієї справи, але і наказав знайти зловмисників протягом тижня. Запорізька міліція з поставленим завданням впоралася і через кілька днів оголосила про викриття «банди паламарів». Трьох молодих хлопців уволокли в СІЗО, де вони знаходяться до цього дня, а новопризначений глава запорізької міліції Володимир Серба отримав генеральські погони і подяку від глави держави за проявлений високий професіоналізм. Про те, що «справа паламарів» буквально сиплеться в суді, а вину обвинувачених ніяк не можуть довести, сьогодні в міліції вважають за краще не говорити.

Одеса. Позаминулої осені в місті був убитий 15-річний школяр. Його 17-річний вбивця спокійно вчиться в школі, не знаючи ні бід, ні турбот. Трагедія сталася 4 вересня 2010 року. Денис Красюк зі спини завдав смертельного удару ногою в скроню Владиславу Заболоцькому. «Наш син упав на землю, Красюк завдав ще один удар рукою, потім, піднявши кулак вгору, вигукнув:« Я його вбив », - розповів батько убитого Сергій Заболоцький.

Незважаючи на те, що кілька свідків бачили вбивство, Красюк не був засуджений. Дідусь убитого Славіка, Борис Гуменюк, стверджує, що хлопець відсидів у СІЗО лише 13 діб, але за сфальсифікованими документами суддя Малиновського районного суду Одеси А.В. Іщенко звільнив його з-під варти під підписку про невиїзд. Рідні вбитого подали апеляцію, і її задовольнила судова комісія.

«Новий суддя Корой призначив міру запобіжного заходу - арешт, але він так і не був приведений у виконання, тому що сторона звинуваченого придумала привід уникнути покарання - нібито психічну хворобу і показання до лікування в психдиспансері. Через півроку судова комісія в колишньому складі скасувала рішення Короя, тепер Красюк вийшов з психіатричної лікарні і вчиться як ні в чому не бувало в одеській вечірній школі № 13 », - зазначив Гуменюк.

Рідні вбитого впевнені  в наявності підтасування фактів з боку слідства.
У родичів загиблого Владислава Заболоцького є всі підстави вважати, що на рахунку Красюка не одна жертва. Також вони стверджують, що батько вбивці Олег Красюк полягає в організованому злочинному угрупованні «Міар». Родині убитого неодноразово погрожували.

Кілька днів тому в ефірі програми «Адреналін» керівник прес-служби МВС Руслан Поліщук заявив: «Є певні нарікання і в засобах масової інформації, і в інтернеті, що батько обвинуваченого купив людей, які робили експертизу. Тому зараз експертиза проводиться тут, в Києві, і я думаю, що вона відповість на всі питання, в тому числі, чи був причинно-наслідковий зв'язок між ударом і смертю. Хоча будь-яка розумна людина розуміє, що не може за секунду до цього удару виникнути деякий стан людини, який було б викликано хворобою. Ці всі питання ми будемо вивчати».

Експертизи тягнуться третій рік. А тим часом злочин залишається без відплати і породжує у злочинця відчуття повної безкарності.

Маріуполь. Гучна справа ґвалтівників-педофілів довго не сходила з перших шпальт десятків видань весь минулий рік. Повідомлення про те, що протягом кількох років двоє успішних бізнесменів тримали притон в одному з нічних клубів міста, заманювали туди неповнолітніх дівчаток, вихованок місцевих інтернатів, поїли їх і ґвалтували, стало справжнім скандалом в місті. Багато - дуже багато осіб, в тому числі і впливові люди, і навіть можновладці, були особисто знайомі з затриманими. Жах був ще й у тому, що один з педофілів був хворий на смертельний вірус гепатиту С, який передається статевим шляхом.

Педофілів заарештували в 2011-му. Спочатку маріупольська міліція заявляла про більш ніж 200 жертв негідників. Однак у матеріалах судової справи - не більше 60 епізодів. Скільки з них буде доведено, і чи буде доведено взагалі хоч щось, невідомо. Слідство тягнеться вже другий рік. Одного з педофілів «за станом здоров'я» відпустили під домашній арешт. У той же час його жовтий хаммер раз у раз бачать в місті.

На Луганщині, у місті Первомайську, вже чотири місяці батьки загиблої дівчини і скаліченого хлопця намагаються домогтися правди - покарати чергового мажора, який скоїв смертельне ДТП.

Його іномарка ударила "Жигулі" і полетіла прямо на тротуар. Божевільне авто зупинилося на тілі 11-класниці Олени Смолянюк. Ученицю розірвало навпіл, 18-річного хлопця важко травмувало. Він вижив, але залишився інвалідом і втратив пам'ять.

Згодом з'ясувалося: машиною керував родич мера Первомайська, а в машині, начебто, був і його син. Причетність до справи чиновника, переконують постраждалі, гальмує розслідування. Мало того, винуватець ДТП, який вбив одну людину і покалічив іншу, гуляє на волі. А пройшло вже 4 місяці.

Родичі загиблої дівчини і постраждалого хлопця говорять: йтимуть до останнього. Вони хочуть одного: щоб мажора покарали. Якщо обласна прокуратура не реагує на їхні заяви, звернуться в Генеральну. Треба буде - дійдуть до Європейського суду з прав людини.

Львів. 25 серпня 2011-го 21-річного Андрія П., жителя с. Брюховичі, що біля Львова, побили за те, що він обігнав на своїх "Жигулях" кортеж нібито власника футбольного клубу «Карпати» Петра Димінського, який складався з "Мерседеса" і "Лексуса", і обдав машини пилом. За словами постраждалого, поки охорона тримала його за руки, хлопця побив сам почесний президент футбольного клубу «Карпати» Петро Димінський. Постраждалий зняв побої і поскаржився до Шевченківського райвідділу міліції Львова.
Однак міліція Львівщини, не провівши належної перевірки, відмовила в порушенні кримінальної справи. Правоохоронці стверджують, що, оскільки травми, які були нанесені Андрію П., були легкого ступеня, свої права потерпілий може відстоювати тільки в суді. Тоді захищати хлопця взявся захисник Юрія Луценка, екс-прокурор Львівщини Олексій Баганець.

 «Ми взялися за цю справу, як ви розумієте, не за матеріальну винагороду. Просто вважаємо, що правовими засобами зможемо захистити порушені права нашого клієнта і тим самим покажемо цим приклад, що сваволі «мажорів» на дорогах можна протистояти», - повідомила представник адвокатського об'єднання« Баганець і партнери» адвокат Олена Бондаренко.

«Днями нашому клієнтові прийшов лист від ГУ МВС у Львівській області, в якому повідомляється, що йому знову в черговий раз відмовили в порушенні кримінальної справи за його заявою. Хочу підкреслити, що це вже третя відмова правоохоронних органів », - заявила адвокат.

Однак  представники адвокатського об'єднання «Баганець і партнери» переконані, що їм вдасться домогтися правди. Адже сам Олексій Баганець добре знає, як працювати в умовах тиску: будучи прокурором Донецької області, він відзначився тим, що порушив кримінальну справу за фактом фальсифікації рішення суду про погашення судимостей Віктора Януковича, яку згодом закрили. А також саме під його керівництвом прокуратура Донецької області зайнялася викриттям діяльності однієї з найжорстокіших організованих злочинних груп на  Донеччині і розкопала кілька «могильників» з численними жертвами кримінальних розборок.

«Ми маємо всі шанси домогтися справедливості. Потрібно лише вести перевірку обставин побиття нашого клієнта максимально прозоро, постійно інформуючи через ЗМІ громадськість про її хід і результати, в тому числі і про можливі факти тиску на слідство і потерпілого. «Мажори» і їх покровителі бояться цього. Я переконана, що ця справа може стати показовою перемогою простої людини в боротьбі зі свавіллям «мажорів» на українських дорогах », - підкреслила представник адвокатського об'єднання« Баганець і партнери ».

Перемоги простої людини над мажорістим беззаконням хочуть домагатися не тільки адвокати, а й громадськість. У Миколаєві, після трагедії з Оксаною Макар, інтернет-спільнота об'єдналася і організувала координаційну раду з протидії корупції та беззаконня в правоохоронних органах. Організація запрошує до своїх лав жителів усіх регіонів України. Як заявили представники організації в ефірі програми «Шустер-лайф», мета ради - координувати зусилля і об'єднуватися в боротьбі з беззаконням з боку тих, хто покликаний стояти на сторожі закону.

Так що, схоже, все ж за вила ...

Злочин без покарання, або чого вартий піар на крові, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі