Держава проти ВПО: дискримінація за територіальною ознакою

Перевірки статусу ВПО, ініційовані Мінсоцполітики та СБУ в кінці лютого, мали ефект бомби, що розірвалася. Держава після двох років війни на сході вирішила провести аудит своїх соціальних виплат і заговорила про беззаконня і махінації, що відбуваються при оформленні статусу ВПО. В результаті такого відкриття сотні тисяч людей в Україні залишилися без засобів до існування - їм відмовили в соцвиплатах і пенсіях. Сьогодні всі ці люди заявляють про дискримінацію щодо них за територіальною ознакою.

Журналісти CitySites розбиралися, що насправді сьогодні відбувається в регіонах, які є лідерами з прийому ВПО, що думають експерти і як реагують люди на нововведення уряду.


Регіони лихоманить
Дані про чисельність переселенців постійно змінюються, але за останньою інформацією, лідерами з прийому ВПО залишаються Луганська (232 тисяч), Харківська (211 тисяч), Київська (127 тис.), Донецька (111 тисяч), Дніпропетровська (75 тисяч) і Запорізька області (66 тисяч). Однак перевіряти будуть в першу чергу ті регіони, які географічно найближче розташовані до тимчасово окупованих територій. Тобто Київ і Київську область перевірки поки не торкнуться. Спокійно зараз і у Львові, який теж дуже привабливий для переселенців. По даними департаменту соціального захисту Львівської ОДА, сьогодні в області проживає 11546 переселенців. Але з них тільки 7 тисяч отримують соціальну допомогу в статусі ВПО, інші знайшли роботу, а тому вважають за краще не зв'язуватися з державною машиною.

А ось в Дніпропетровській області перевірки вже почалися. На сьогодні контролем адрес, за якими проживають переселенці, займаються співробітники міграційної служби та управління соцзахисту ОДА спільно з новою поліцією. Перевірка не завершена, але вже зараз люди страждають через затримки соцвиплат. В управлінні праці та соціального захисту населення обіцяють відновити виплати в повному обсязі в найближчі тижні, а відмовити у виплатах можуть лише тим, хто з тієї чи іншої причини потрапив в списки СБУ. Однак це мало заспокоює людей, особливо тих, хто в списки СБУ потрапив безпідставно.

У Луганській області перевірки почалися ще на початку лютого і відразу ж були зупинені виплати 3 тисячам чоловік. Перевірки тривають.

З результатами та розслідування фактів шахрайства при оформленні ВПО вже виступили в Харківській області. Тут під підозру потрапили понад 90 тисяч людей  зі статусом внутрішньо переміщених осіб. 15 тисячам переселенців на даний момент вже припинені соціальні виплати.

У Маріуполі - найбільшому місті на території вільної України в Донецькій області - припинені соціальні виплати 22 тисяч осіб. Крім того, відмовлено в отриманні пенсій 10 тисячам чоловік - вони не змогли підтвердити своє постійне проживання в Маріуполі.
Все це, звичайно, викликає шквал невдоволення. Люди шикуються в довгі черги до соціальних служб для підтвердження свого статусу і обурюються, що у них спочатку відбирають гроші, а тільки потім проводять повноцінну перевірку. За ідеєю, все має бути з точністю до навпаки. Як наприклад, в Запорізькій області. Незважаючи на всі циркуляри з центру, тут виплати за лютий справили ВПО в повному обсязі і заявили, що тільки в березні почнуть зупиняти платежі - за результатами проведеної перевірки.


Махінації, безумовно, існують
Те, що махінації з соціальними виплатами для ВПО існують, сьогодні очевидно. Причому не тільки для соціальних працівників і службовців Пенсійного фонду. Наприклад, з початком перевірки десятки, якщо не сотні маріупольців стали отримувати на свої домашні адреси запрошення до якихось осіб прийти в УПСЗН і підтвердити свій статус переселенця. Маріупольці зізнаються: то, що на їх адресу зареєстровані якісь люди в якості переселенців - для них великий сюрприз. "Нікому дозволу реєструватися у себе в квартирі я не давала. Це що ж таке!" - обурюється Тетяна С.

Відомі випадки масової реєстрації фіктивних переселенців на одну адресу в Харківській області. На Харківщині вже відкрито 16 кримінальних проваджень за фактами махінацій з соцвиплатами переселенцям. 16 кримінальних проваджень розслідують факти підробки документів, зловживання службовим становищем та службове підроблення.

"Ви просто порахуйте: в одному тільки Маріуполі 22 тисячі осіб отримували допомогу переселенця незаконно. Це від 400 до 800 грн на кожного. Навіть якщо рахувати за мінімальною сумою, виходить  майже 9 мільйонів гривень щомісяця! За ці гроші можна було б реконструювати якусь будівлю під житло для переселенців, створити дійсно хороші умови для небажаючих жити в окупації. На сьогодні в місті таких умов немає. І звернися до мене сім'я з Донецька з проханням допомогти з житлом, я нічим не зможу допомогти ", - говорить директор Маріупольського міського центру соціальних служб для дітей сім'ї та молоді Уляна Токарєва.

Тобто в частині блокування матеріальної допомоги на оренду житла для тих, хто, маючи статус ВПО, проживає на окупованих територіях, сьогодні ні в чиновників, ні у соцпрацівників, ні в цілому в суспільстві розбіжностей немає.

Спори розгорілися навколо виплат, призначення яких не прив'язане до території, - навколо пенсій і соціальних допомог.


Зрада України
Готова або не готове держава платити своїм громадянам в Донецьку і Луганську пенсії, допомогу при народженні дитини та ін.? До недавнього часу у держави відповіді на це питання не було, і вона закривала очі на "пенсійний туризм", процвітаючий в прифронтових містах. Але тепер, схоже, вона таки знайшло для себе "правильну формулу", вирішивши відмовити в українських пенсіях всім, хто залишається "там, а не тут".

Наскільки законно це рішення, сперечаються зараз два профільні міністерства - Мінфін і Мінсоцполітики.

В інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня" представники міністерств дають кардинально протилежну позицію з цього складного питання. У Мінфіні впевнені: не знаєш як чинити - дій за законом. А закон говорить: всі громадяни України мають право на пенсію, не залежно від місця проживання. Будь ти українським пенсіонером в Австрії, Росії або в Іспанії, ти все одно отримаєш  соціальну виплату.

Мінсоц відповідає: все так, але в України з цими країнами укладено договір. Ніякого договору з ОРДЛО у України немає і бути не може.

На що Мінфін заперечує: звичайно, так, але  і виплати пенсій та соцдопомог здійснюються  не в ОРДЛО, а в Україні. Чому люди не можуть виїхати на вільну територію і отримати те, що їм належить за законом?

Але і на це у Мінсоц є відповідь: ці гроші будуть працювати на ворога, а цього ми допустити ніяк не можемо.

Мені огидно брати до рук російські рублі. Але сьогодні моя країна відмовляється від мене остаточно і буквально штовхає в ДНР. Виїжджати мені нікуди і ні до кого. На пенсію в орендованій квартирі та ще з оплатою комуналки не проживеш. Тут ніякої допомоги  не вистачить, якщо ти самотній. І отримувати українську пенсію я тепер не зможу. Оформила російську - якось же треба жити! Я відчуваю, що моя країна мене зрадила

І можна було б цю точку зору прийняти, якщо допустити, що на окупованих територіях живуть тільки вороги. Але чи так це?

"Я переоформила українську пенсію відразу ж після початку окупації. І до останнього моменту принципово не отримувала пенсію в рублях. Для мене це було принципове питання, - розповіла нам донеччанка Наталія Переверзєва (ім'я змінено). - Я живу з однією думкою - коли ж в Донецьк повернеться Україна. Мені огидно брати до рук російські рублі. Але сьогодні моя країна відмовляється від мене остаточно і буквально штовхає в ДНР. Виїжджати мені нікуди і ні до кого. На пенсію в орендованій квартирі та ще з оплатою комуналки не проживеш. Тут ніякої допомоги  не вистачить, якщо ти самотній. І отримувати українську пенсію я тепер не зможу. Оформила російську - якось же треба жити! Я відчуваю, що моя країна мене зрадила ... "


Закон на межі беззаконня
Олена - переселенка з Донецька. Вона виїхала з міста влітку 2014 року і жодного разу не приїжджала назад. Отримала статус ВПО і регулярно продовжувала свою довідку в службі соціального захисту.

"Коли я цитувала сьогодні законодавство дівчатам в соцзахисту, вони дивилися на мене з ненавистю і говорили: а нам сьогодні вночі прийшла інша вказівка - ви знаєте, що закони у нас міняються щогодини. Це мені сказала інспектор, яка попередила, що з сьогоднішнього дня з мене зняті всі виплати, а відновити зможуть, якщо СБУ скасує щодо мене заборону на виплату, але після цього мені потрібно продовжити довідку, це невідомо коли буде, і тільки після цього я зможуть стати на чергу до інспектора, яка оформляє соцдопомогу на проживання . Але запис до неї вже йде на середину березня. тобто я в чергу не потраплю на березень, і всі виплати, починаючи з сьогоднішнього дня, вже не повернуть, а заново почнуть платити з того дня, коли я за попереднім записом потраплю до інспектора з оформлення соцдопомоги. Тут я і сказала, що в постанові якраз була прийнята зміна: виплачувати не з дня звернення, а з дня припинення, відшкодовувати повністю недоплачені гроші. А вона сказала - ні, ви не отримаєте, тому що нам сьогодні вночі прийшли інші відомості.

В іншому кабінеті, куди я прийшла з довідкою, де йде продовження і реєстрація, мені теж сказали про НІЧ: а сьогодні вночі нам надійшли списки, в яких зазначено, кого потрібно ЗАКРИТИ. Вас СБУ закрило.

Я запитала - куди можна зателефонувати, щоб уточнити причину. Вона сказала: нікуди. Вам ніхто нічого не відповість. Тому що вас ЗАКРИЛИ. Усе. Іншої інформації у нас немає. Я запитала: кому написати заяву про те, що я виїхала з Донецька в червні 2014 року, і з тих пір там не була. Вона сказала: НІКОМУ, ніхто вашу заяву розглядати не буде. Я сказала: тоді ВИ напишіть, що я дійсно живу тут, другий рік ходжу і вчасно продовжую довідки, і зараз прийшла. Вона сказала: я нічого записувати не буду, тому що мені нікуди ці відомості подавати, вас закрила СБУ. Ми не знаємо, що з цим робити. Ми всі в сум'ятті. І вас таких тисячі. Навіть якщо ви і будете кудись дзвонити - вам все одно ніхто нічого не скаже.

Багато я принижень і безвиході з березня 2014 року зазнала, багато. Але таких, як сьогодні, і головне - абсолютної безпорадності й незахищеності перед чиновниками, владою яка позбавила мене заробленої пенсії за 45 років безперервного стажу бездоганної роботи, без пояснення причин, без можливості щось з'ясувати, кому-то пояснити, мене просто виставили за двері, вигнали, як  собаку - таке вперше ".

"Мене звуть Рудковський Олег Олександрович! Хочу розповісти історію про безпрецедентний випадок зневаги, нехтування Конституцією і законами України! Ситуація, яке відбувається на сході країни. Я вимушений переселенець з Луганська. Проживаю в Маріуполі разом з вагітною дружиною і малолітньою дитиною. На постійній основі працюю в Маріуполі в Донецькому державному університеті управління, постійно сплачую податки! Звичайно, що я оформив статус вимушеного переселенця і отримав відповідну довідку переселенця. Перший раз оформив адресну допомогу переселенцям 22 червня 2015 року в Управлінні соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради. 04 грудня 2015 року звернувся з відповідною заявою про перерахунок зазначеної допомоги - у звязку з тим, що я є інвалідом III групи з захворюванням на сахарний діабет. 22 грудня звернувся в той же орган із заявою про продовження виплати адресної допомоги. Не отримавши жодної копійки допомоги, 25 грудня 2016 року звернувся в Жовтневий собез за відповідними роз'ясненнями і отримав довідку про призначення виплат адресної допомоги, датоване 09.02.2016 року. При цьому 05.03.2016 року поштою отримав лист Жовтневого собезу про тимчасове призупинення моєї довідки про взяття на облік як переміщеної особи. Тобто мене неправомірно позбавили, по-перше, статусу переміщеної особи, по-друге, всіх призначених виплат адресної допомоги, по-третє, позбавили права отримання пенсії по інвалідності. І все це без будь-яких законних підстав! Такий мій висновок грунтується на наступному: по-перше, в мене на руках є документ, підписаний моїми сусідями про те, що я постійно проживаю за адресою, наданою в Жовтневий собез, з січня 2015 року по теперішній момент і за цей час нікуди не виїжджав, на моє питання щодо якогось опитування співробітниками Жовтневого собезу стосовно мого проживання чи не проживання за адресою не проводилось,  по-друге, в матеріалах моєї справи в Жовтневому собезі є довідка з місця моєї роботи з номерами телефонів відділу кадрів, - на місце моєї роботи ніхто не дзвонив. Ані на мій номер телефону, ані на номер телефону моєї вагітної дружини, жодного разу ніхто з Жовтневого собезу не дзвонив! Це свідчить про абсолютну зневагу до законів України, громадян України, тим більше тих, які змушені були залишити свої домівки, бегти від війни, жити в чужому місці без жодної підтримки!"

Відштовхуючи цих людей, уряд здійснює трагічну помилку. І масштаб наслідків цього буде залежати від того, як швидко уряд зрозуміє, що діє незаконно, і виправить ситуацію.


Анна Романенко

Львів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі