Про Майдан, Кремль та плани Путіна на Україну розповіла львів'янка, яка побудувала свою кар'єру у США

Лілія Шевцова народилась у Львові. Зараз вона проживає у США, є старшим науковим співробітником Інституту Брукінгса - одного з найважливіших аналітичних центрів США. Саме з цього закладу Барак Обама брав кадри для своєї адміністрації після виборів.

Лілія Шевцова вважається головним російським експертом еліти, яка править у Росії. І хоча Україна  - це не головна тема науковця, наша країна тепер домінує в політиці.

На думку експерта, сучасна стратегія Кремля - вижити будь-якою ціною, тому акцент робиться на політичну технологію і на зміцнення факторів стабільності.

- Вся проблема в тому, що відбуваються одночасно два процеси: підтримання і вмирання системи. Система самодержавства, яка включає не тільки Путіна, а й дуже багато інтелектуалів, бізнес і так далі, зацікавлених у самодержавній влади, ця система вмирає. Але смерть, згасання цієї системи може тривати дуже довго, - каже Лілія Шевцова у інтерв'ю виданню "Українська правда".

Науковець додає, що немає гарантії, що ті, то підтримує Путіна насправді реально його підтримають. Окрім того, Путін заснував доктрину розповсюдження традиційних російських цінностей та створення так званої галактики Євразійського Союзу, яка є антиподом, антитезою Європейського Союзу.

Майдан став каталізатором всіх тенденцій

- Фактично орієнтація на агресивність була прийнята вже до українського Майдану. Український Майдан просто трапився як фактор, який полегшив експеримент з доктриною стримування. Майдан став каталізатором всіх тенденцій. Путін був змушений і обґрунтовувати цю доктрину, і шукати практичні механізми її реалізації: через анексію Криму, через ідею Російського світу і так далі. Він отримав військово-патріотичну мобілізацію і 80% підтримки, небачені для будь-якого лідера. Але одночасно ці чинники почали працювати і на агонію режиму. І це - парадокс, закон ненавмисних обставин. Спочатку доктрина стримування веде до мобілізації населення. Але для того, щоб її зберегти, потрібен постійний приплив військової агресії, - каже Лілія Шевцова.

Цікаво, що під впливом агресії Путіна, змінювались і настрої росіян. Якщо у березні 2014 року 57% підтримували анексію Криму, то тепер таких - 50%. Окрім того, 65% вважають, що Україна має бути незалежною, але дружньою. І тільки 22% у січні 2015 року за результатами опитуванням "Левада-центру" вважали, що Україна повинна бути під контролем Росії. І збільшується число тих, хто не хоче платити ціну за "Кримнаш".

Лілія Шевцова додає, що до сих пір ціна на нафту та газ підтримували путінське Ельдлрадо.

Головне, що Володимир Путін буде постійно шукати ворогів. 

Україна - претендент №1 на звання ворога

- Буде постійний пошук ворога всередині країни і зовні. А Україна - претендент №1 на звання ворога. Але, звичайно, Україна - не як основний і єдиний ворог, а у зв'язці з Заходом і Сполученими Штатами. Саме цей темний, величезний ворог може бути реальним консолідуючим фактором для Путіна і еліти. З цієї парадигми він не вийде.

На думку експерта, Путін буде очікувати дефолту в Україні.

- Продовжить економічний, фінансовий підрив України, чекатиме дефолту. Буде використовувати такі фактори, як кооптація: підкуп частини української політичної еліти, зв'язка з вашими олігархами.

Путін застосовує тактику - крок вперед, два - назад.

- Про що говорить його тактика "крок вперед, два кроки назад"? Наприклад, він спочатку підтримав ідею Російського світу, потім дав зворотний хід, а зараз явно намагається "ДНР" та "ЛНР" засунути назад в Україну як фактор, який буде підривати її зсередини, ставати джерелом постійного гниття. Ця політика означає те, що у Кремля є розуміння того, що виснажений російський бюджет явно не витримає такого навантаження, як реконструкція або забезпечення елементарної життєздатності абсолютно знищеного регіону в гуманітарній катастрофі.

Лілія Шевцова радить не концентруватися на президенті Росії, якого вона вважає заручником системи.

- Справа в тому, що сама система російського самодержавства досягла такої стадії деградації, що вона може виживати тільки через пошук ворога, - каже експерт.

Лілія Шевцова підкреслює, що російські націоналісти після української драми підтримали Путіна, але зараз вони дезорієнтовані.

- У разі збереження відкритої кордону з Україною і масою людей зі зброєю, вони ж повернуться в Росію в будь-який момент. І тому Кремлю доведеться створювати загони для того, щоб їх не допустити.

На думку експерта, анексія Криму була шоком для Заходу, повна неготовність та вагання "що робити з цим".

Україна - це продовження, це відповідь Путіна на анексію грузинської території

- Україна - це продовження, це відповідь Путіна на анексію грузинської території. Десь до серпня минулого року я б говорила про домінування в європейській громадській думці і політичній думці в Сполучених Штатах відношення до України, як країні, через яку битися не потрібно. Україна могла бути приводом для угоди між Росією і Заходом. Після загибелі малазійського літака М-17, а тим більше обстрілів Маріуполя, громадська думка Європи кардинально змінилася...

Львів'янка підкреслює, що існує три підходи.

Перший: давайте домовимося з Росією, віддамо їй України як елемент у російському комірчині.

Друга концепція: давайте виконаємо Росію мирними санкціями.

Третя концепція, яку зараз вже захищають багато хто і не тільки в НАТО, але й у Вашингтоні: давайте дамо Україні військову допомогу. Це вже новий підхід до України, розуміння того, що Заходу потрібно сильне міцне суверенна держава. І без військової допомоги Україна не може проводити реформи.

Цікаво, що до історії з Україною, Німеччина спала. Мовляв, "головне - дружити з Путіним, не дратувати Росію". А тепер німці вважають, що "Росія - агресор, а Україна - це жертва агресії".

Коли в Україні визнана "гібридна війна", коли немає "ані війни, ані миру", коли в країні агресор, але не вводиться надзвичайний стан, така ситуація гальмує Захід із конкретною відповіддю. Експерт не виключає, що Заходу це вигідно.

Хоча Верховна Рада оголосила Росію агресором, але немає оголошення війни у відповідь. Формально війна не оголошена.

Лілія Шевцова розповіла, чому в Україні так довго немає реформ.

На Заході вважають, що війна якраз може бути приводом для мобілізації суспільства, для певних жертв в ім'я реформ

- Дуже довго чекали реформ від тимчасового уряду, потім чекали, поки не обереться Порошенко, потім чекали обрання нового парламенту, тепер чекають наступного етапу, коли, нарешті, український уряд покаже результати реформ. А їх все немає. На Заході вже не працює гасло, яке часто використовується українськими лідерами - "Війна перешкоджає реформам". На Заході вважають, що війна якраз може бути приводом для мобілізації суспільства, для певних жертв в ім'я реформ.

 

 

 

Лілія Шевцова Львів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі