Рік 2014 - народження нової України - 032.ua

Рік 2014 - народження нової України

Лічені дні залишилися до відходу страшного і великого 2014-го. Рік, який назавжди змінив Україну. Змінив настільки, що в майбутніх підручниках історії йому буде присвячена окрема глава, про нього напишуть книги і будуть знімати серіали і блокбастери.

Рік перемог і потрясінь. Рік героїв і покидьків. Тисячі загиблих, сотні тисяч біженців і мільйони переораних доль. Рік надій і розчарувань. Рік, який неможливо забути, хоча багатьом би цього щиро хотілося. Спробуємо згадати основні "історії" цього, без жодного перебільшення, епохального року - як починалися і до чого привели.

Майдан і розстріл "Небесної сотні"

Майдан 2014 дістався країні у "спадок" від 2013-го. Після того як сотні тисяч людей провели без видимих результатів кілька разів віче, Майдан, здавалося, почав затухати. Протест видихався і багатьом здавалося, що трійка його лідерів тільки й чекає слушного моменту, щоб злити протест і якось домовитися з Януковичем.

Але все змінилося 22 січня, коли на вулиці Грушевського були вбиті Сергій Нігоян і Михайло Жізневський. Ну а страшним апофеозом став розстріл активістів Майдану 18-20 лютого. Попри все, Майдан не розбігся, люди знаходили мужність рятувати поранених товаришів і з дерев'яними щитами гинули під обстрілом. Це стало переломним моментом протесту. Стала ясно, що Революція Гідності перемогла. У списках "Небесної сотні" сьогодні 106 осіб.

Небесная сотня

На жаль, досі у нас немає офіційних результатів розслідування масового розстрілу людей на Майдані.

За результатами журналістських розслідувань, є інформація, що, швидше за все, у розстрілі людей брала участь група спецназу з відділу посилення фізичного захисту Управління держохорони, а також снайпери зі складу групи "Альфа", групи "Омега", групи "Булат" Головного управління охорони, зі складу 10-го загону головного управління розвідки, а також "Беркута".

Відомий американський мільярдер і громадський діяч Джордж Сорос заявив, що розстріл "Небесної сотні" був здійснений Януковичем на пряму вимогу президента Росії Володимира Путіна.

Втеча Януковича

На посту президента України Віктор Янукович повторив традицію зі свого тюремного минулого - недобувати свій термін до кінця.

21 лютого Янукович підписав з трьома лідерами опозиції Угоду про врегулювання кризи в Україні. Він погодився на повернення до Конституції 2004 року і проведення дострокових президентських виборів до грудня 2014 року.

Однак, замість того, щоб виконати Угоду і підписати законопроект про повернення до Конституції 2004 року, Янукович відправився в біга.

Вже відомо, що спершу він проїхався за маршрутом Харків-Донецьк-Крим. А 23 лютого близько опівночі в Козачій бухті Севастополя Януковича зустріли морпіхи 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту Росії, посадили на десантний катер, і вже через добу він дістався до берегів Новоросійська.

Янукович

У цей час у Києві розгорталося напружене дійство. Верховна Рада прийняла закон про імпічмент і призначила дату дострокових президентських виборів.

Відповідно до Конституції 2004 року, Рада призначила "тимчасово виконуючим обов'язки президента України" голову парламенту Олександра Турчинова.

Янукович у раніше записаному телезверненні заявив про державний переворот і свою відмову йти у відставку.

Але 24 лютого екс-президента України оголосили в розшук.

Сьогодні колишнього президента ненавидять однаково, хоч і з різних причин, у всіх частинах України. Та й в  Росії він викликає, швидше, почуття презирства, ніж співчуття. Немає сумнівів, що в разі зміни в Росії путінського режиму останньої географічною точкою в багатому  подорожами житті Віктора Януковича стане лава міжнародного трибуналу в Гаазі.

Анексія Криму

Скориставшись вакуумом влади в Україні і безсиллям деморалізованих силових структур, Росія відхапала в України Крим.

У ніч з 26 на 27 лютого групою озброєних осіб було захоплено будівлю Верховної Ради і Ради міністрів АР Крим у Сімферополі.

Над будівлями були підняті російські прапори, перед будівлями були споруджені барикади.

27 лютого під дулами автоматників Верховна рада (не маючи й половини свого депутатського корпусу) Автономної Республіки Крим оголосила про проведення всекримського референдуму про статус автономії і розширенні її повноважень.

"Прем'єр" Криму Сергій Аксьонов перепідпорядкував собі всі силові структури республіки і офіційно звернувся до російського президента Володимира Путіна з проханням «про надання сприяння у забезпеченні миру та спокою на території АРК».

Українські військові частини і штаби на території Криму були заблоковані. Спроби мужнього опору захоплень частин мали місце (полковник Мамчур, українські морпіхи), тим не менш, в результаті практично всі частини і кораблі українського Чорноморського флоту, які не встигли покинути кримські порти, опинилися під контролем російських військових.

Крым

Президент Росії Володимир Путін, який спочатку заявляв про непричетність російських військових до кримських подій, 24 жовтня визнав, що Росія використовувала збройні сили для блокування українських військових підрозділів.

Тоді ж, 16 березня 2014 року, влада Автономної Республіки Крим та Севастополя оголосила про зміну формулювання питання референдуму та перенесення самого голосування на 16 березня 2014 року. На референдум було винесено два питання: «Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?» І «Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?».

Згідно з офіційно опублікованими даними, на території АР Крим 96,77% "захотіли" жити в Росії.

27 березня 2014 Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів прийняла резолюцію про захист  територіальної цілісності України в її міжнародно-визнаних кордонах, невизнання кримського референдуму і заснованих на ньому змін статусу АР Крим та міста Севастополя.

Сьогодні "Кримнаш" приніс Росії міжнародну ізоляцію та санкції, які призвели до девальвації рубля.

Потік відпочиваючих у Криму знизився вдвічі. Ціни на продукти зросли в рази. Через відключення електроенергії Крим на кілька годин кожен день занурюється в темряву. У Росії вже встигли відмовитися від обіцяного раніше будівництва моста через Керченську протоку. Після багатогодинних очікувань цього літа на поромній переправі сотні тисяч росіян вирішили, що в Крим вони більше не приїдуть. Чи цього хотіли кримчани?

Війна на Донбасі

На жаль, Кримом апетити Володимира Путіна не обмежилися. Після анексії півострова почалося розхитування ситуації на Донбасі. Мітингувальники з російськими прапорами (серед яких іноді до половини масовки становили "туристи" з Росії з характерною промовою і незнанням прізвища донецького губернатора та ін.) Стали захоплювати будівлі ОДА, міськради та райвиконкомів.

Легкість що стався в чому пояснювалася тим, що процеси фінансувалися місцевим істеблішментом, а самі захвати адмінбудівель відбувалися при повному потуранні міліції, СБУ та прокуратури.

І якщо в Харкові та Одесі нечисленні сепаратисти не відразу, але все ж отримали адекватну відсіч, і всі захоплені будівлі були звільнені, то в Донецькій і Луганській областях правоохоронці нічого не зробили, спостерігаючи за переможним ходом "народної" влади і лише формально охороняючи українські мітинги в центрі Донецька.

ДНР

На подив багатьох, відстоювати своє право жити в українському Донецьку в березні і квітні виходили близько 5 тисяч городян. Все почалося з листування патріотично налаштованих донеччан у соцмережах і вилилося в багатотисячні мирні мітинги в центрі міста, незважаючи на залякування і пролиту першу кров українських патріотів. Під час одного з мітингів 13 березня був убитий 22-річний Дмитро Чернявський. Останній український мітинг у Донецьку пройшов 29 квітня, і закінчився він нападом проросійських молодчиків в балаклавах на мирних людей. Тоді ж вперше були взяті в полон декілька донеччан-студентів, яких тримали в будівлі захопленої облдержадміністрації та намагалися видати за "правий сектор" для картинки російського ТБ. На щастя, тоді не без допомоги донецьких журналістів вдалося звільнити молодих хлопців.

ДНР-3

Паралельно на одному з сепаратистських мітингів у Донецьку в квітні була проголошена "Донецька республіка". А після травневих свят як по маслу місцева правляча еліта провела так званий "референдум" 11 травня, результати якого були вже заздалегідь "намальовані" в Москві.

Правда, обіцяного учасникам "референдуму" приєднання до Росії "ДНР" та "ЛНР" так і не відбулося. Більше того, Росія навіть не визнала "республіки" в якості "незалежних держав". Депресивний осколок у вигляді однієї третини Донецької та Луганської областей з трьохмільйонним населенням, без Одеси, Харкова та Дніпропетровська, Путіну виявився не потрібен. Йому, за влучним висловом міністра закордонних справ Лаврова, потрібен постійний "гнійник" на тілі України.

І все ж довгий час здавалося, що після ігор в "незалежність" українських олігархів, що стоять за "ДНР" та "ЛНР, вони  зіллють ці території Києву за можливість як і раніше розподіляти грошові потоки з центру. У травні на підприємствах Ахметова, очевидно, раптом схаменувшись, вирішили боротися з сепаратистами гудками заводських труб і автомобілів, але сепаратисти чомусь їх не злякалися.

На той момент головний військовий сценарій вже закрутився, коли в квітні майбутній міністр оборони "ДНР" Ігор Гиркин-Стрєлков з 52 російськими спецназівцями захопив Слов'янськ.

Сам Гиркин досі пишається саме тим, що став причиною кривавої бійні за "Новоросію".

"Спусковий гачок війни все-таки натиснув я. Якби наш загін не перейшов кордон, в результаті все б скінчилося, як у Харкові, як в Одесі. Було б кілька десятків убитих, обпалених, заарештованих. І на цьому б скінчилося. А практично маховик війни, яка досі йде, запустив наш загін. Ми змішали всі карти на столі. І я несу особисту відповідальність за те, що там відбувається, за те, що досі Донецьк обстрілюється, - я несу відповідальність ", - радіє не по-дитячому Гіркін.

Стрелков

Був і другий ключовий момент у цій війні. Коли зі Слов'янська і Краматорська "армія" Гіркіна в серпні увійшла до Донецька.

"Глибоко переконаний, що якби ми не вийшли зі Слов'янська, потім не втримали б і Донецьк. Коли ми увійшли в Донецьк - все там було чудово. Сидів київський мер, УВС і раніше підпорядковувалося Києву - двовладдя класичне. Місто абсолютно не було підготовлене до оборони ", - журився Гиркин.

До речі, буквально за день до марш-кидка зі Слов'янська до Донецька з будівлі міськради завбачливо зняли українську символіку, як пояснив один із заступників донецького мера Костянтин Савінов, з метою оновлення.

На сьогодні війна на Донбасі вже забрала життя понад п'яти тисяч чоловік, зробила біженцями понад мільйон осіб.

Хочеться вірити, що і ще одне припущення Ігоря Гіркіна про те, що незабаром вони з Путіним можуть виявитися сусідами по камерах в Гаазі, стане дійсно пророчим.

Вибори Президента

25 травня в Україні відбулися позачергові вибори Президента України. Уже в першому турі з величезною перевагою переміг Петро Порошенко, за якого свої голоси віддали 54,70% виборців.

Порошенко

Українцям тоді здалося, що саме Петро Порошенко зможе швидко знищити сепаратизм на Донбасі і повернути захоплені бойовиками "ДНР" та "ЛНР" в лоно України.

Також багато хто були зачаровані блискучими ораторськими талантами майбутнього президента і його чудовим знанням англійської мови. І навіть "зароблені" власником заводів та кондитерських фабрик мільярди пішли йому в плюс. Зумів проявити себе у бізнесі - значить, зможе успішно налагодити економіку країни, думали виборці.

На жаль, сьогодні розчарування тим, що поки Порошенко не виправдав їхні сподівання, прийшов до багатьох прихильників Президента. І все ж, поклавши руку на серце, багато хто визнає, що, мабуть, на даному етапі Петро Олексійович був все-таки кращим з усіх претендентів.

Щоб гідно увійти в історію української держави, Порошенко потрібно зробити "зовсім трохи". Повернути Донбас. Повернути Крим. Побудувати динамічно розвинуту європейську державу і після цього достойно піти, не чіпляючись за владу, як його попередник.

Збитий "Боїнг"

В історії війни, розв'язаної Росією проти України, збитий з російського "Бука" 17 липня в небі над Донецькою областю пасажирський Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines займе особливе місце.

Боинг

Те, що "Боїнг" збитий саме бойовиками, а ще гірше - російським екіпажем "Бука", підтверджується сьогодні сотнями свідчень, фото та відеоматеріалами.

Комічні свідоцтва глави "ДНР" Олександра Захарченко, який несподівано заявив на цьому тижні, що особисто бачив, як два українські літаки збили "Боїнг", супроводжують іронічними коментарями навіть російські ЗМІ.

Загибель 298 невинних людей остаточно і безповоротно змінила позицію Заходу щодо Росії і президента Володимира Путіна.

Результатом цього став приголомшливий, який не має аналогів у світовій історії, холодний і жорсткий прийом, який був наданий Путіну на зустрічі в австралійському Брісбені.

Офіційні підсумки розслідування загибелі "Боїнга" будуть оприлюднені тільки в серпні 2015 року. І навряд чи після цього на планеті залишаться світові лідери, готові потиснути руку президенту Росії Володимиру Путіну.

Битва за донецький аеропорт

26 травня в 11.00 снайпер 3-го полку кіровоградського спецназу, перебуваючи в 200 метрах від терміналу донецького аеропорту, зробив доповідь: "Бачу на даху терміналу терорист наводить" Голку "на наш літак. Дозвольте відкрити вогонь?" Запит пішов по команді наверх в штаб. Але ось що штаб відповів: "Спостерігайте за обстановкою". Йшли секунди. Десятки українських вояків спостерігали за обстановкою, але команди не було ...

А на позиції українського спецназу були наведені десятки стовбурів росіян. І снайпер прийняв рішення. Натиснув на спуск, і два точних постріли знищили кадировського найманця з батальйону "Схід". Так почалася безпрецедентна битва  за донецький аеропорт.

За свою неймовірню мужність захисники аеропорту отримали прізвисько "кіборги".

В ході боїв за аеропорт "киборгами" були знищені тисячі бойовиків "ДНР", а також сотні солдатів самих елітних спецназів Росії, серед яких і десятки солдатів знаменитого "Вимпела".

Сьогодні новий термінал донецького аеропорту і диспетчерська вишка раніше під контролем сил АТО.

Трагедія Іловайська і оборона Маріуполя

У серпні українська армія і добровольчі батальйони розгорнули успішний наступ на бойовиків "ДНР" та "ЛНР".

Здавалося, ще трохи, і Донецьк і Луганськ, а потім і вся території "республік" повернеться під контроль України.

Але в кінці серпня українська армія і, в першу чергу, добровольчі батальйони, намагаючись взяти в оточення Донецьк, сама потрапила в котел під Іловайськ.

26 серпня в результаті прямого вторгнення батальйонно-тактичних груп російської армії в Іловайську виявилися оточені батальйони «Донбас», «Дніпро-1», батальйони МВС «Херсон», «Світязь» і «Миротворець», а також зведена рота 93-й і 17 -й бригад ВСУ.

Втрати під Іловайськом стали наймасштабнішими для українських сил за час АТО.

За офіційними даними, в результаті боїв за Іловайськ і при спробі прориву котла загинув 241 український військовий.

За даними комполка «Азов» А. Білецького і комбата "Донбасу" Семена Семенченко, число загиблих сягає 1000 осіб.

Російські війська взяли Новоазовськ і розгорнули наступ на Маріуполь, який перебував деякий час тільки під захистом полку "Азов". Завдяки мужності азовців, спроби штурму головного порту України на Азовському морі були успішно відбиті.

Якби тоді Маріуполь не вдалося відстояти, то, можливо, лінія фронту між силами АТО і бойовиками вже проходила б по території Дніпропетровської та Запорізької областей.

Підведення підсумків

Рік 2014 дав нам відповіді на кілька одвічних українських питань. Тепер ніхто не посміє сказати, що незалежність дісталася Україні занадто легко, і тому так мало цінується. Також дано чітку і однозначну відповідь на питання, чи готові громадяни України зі зброєю в руках захищати свою незалежність. Відтепер День Незалежності України наповнився особливим змістом і дійсно стане значущим святом, а не просто ще одним вихідним днем.

За підсумками 2014-го країна має перед собою реально страшну і жахливу картину. Частина країни окупована. Ми ведемо нерівну війну з другої армією світу. Економіка в страшному занепаді. Гривня девальвувала удвічі. Реформи, про які так багато говорилося, і боротьба з корупцією, по суті, ще так не і починалися. Рівень життя наших співгромадян і соціальні стандарти реально знизилися в рази.

Але чомусь ця апокаліптична картина не викликає страху за майбутнє України.

У нас є армія, готова захищати країну і звільняти Донбас і Крим.

У нас є обрана на чесних виборах влада, яку в разі поганої роботи українці можуть поміняти.

У нас є громадянське суспільство, готове позбавити політичних перспектив на майбутнє будь-якого політика, який буде тільки говорити про реформи, а не проводити їх.

І є надія, що Петро Порошенко, Арсеній Яценюк і більшість народних депутатів це прекрасно розуміють.

Наші люди майже навчилися відрізняти демагога від реформатора, популіста від професіонала, патріота від вишіватніка.

Цього року Україна пережила, по суті, своє друге народження. І з кожним роком, прожитим після 2014-го, ми будемо наочно бачити різницю між справжнім і Україною зразка 13-го року.

Здається, не даремно відомий російський музичний критик Артемій Троїцький вважає, що молоді росіяни скоро масово почнуть емігрувати в Україну.

"Зараз ситуація в Україні, природно, ахова, тобто це економічний колапс, тобто це війна, це теракти, звичайно, це вкрай все незатишно і неапетитно. Але в Україні, на відміну від Росії, є крім поточної ситуації, така річ, як перспектива, вектор руху. Ось в України ця перспектива є. Вектор руху там є. І цей рух вони заслужили, вони оплатили його кров'ю ".

Україна, яка пережила 2014-й рік, подарувала нам перспективу і надію. І не смійте говорити, що цього мало. У багатьох країн (а серед них є навіть одна, яка вважає себе "великою") немає цієї надії, а, значить, і майбутнього.

Роман Лазоренко

Майдан антимайдан Донбасс Луганск Харьков Одесса Мариуполь
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
9 грудня близько 15 години на Личаківському цвинтарі відеокамери зафіксували невідомих молодиків, які намагались пошкодити конструкції біля скульптур левів. Про це повідомили у прес-службі Львівської міськради. За словами директора "Личакова" Михайла Нагая, чотирьох осіб затримали правоохоронці, які з'ясовують обставини події. Самі конструкції не сильно постраждали: молодики встигли відламати лише кусок конструкції, площею 35 см. Читайте також: Індійські т...
Бізнес
На початку серпня цього року львів'яни зазнали тимчасових незручностей, пов'язаних зі зйомками реклами у центрі міста. Як з'ясував кореспондент сайту 032.ua, на площі Ринок, біля Гарнізонного храму та біля Оперного театру знімали рекламу для ТМ «Kit-Kat». Ці локації перекривали для пішоходів на момент зйомок. Читайте також: Тест пам'яті: згадайте тексти українських колядок Попри те, що ролик орієнтований на зарубіжного глядача, пропонуємо вам його переглян...
Це цікаво
Не за горами Новий Рік та Різдвяні свята, у повітрі пахне мандаринками та хвойними деревами, а вже за кілька днів у Львові традиційно встановлять головну зимову прикрасу - ялинку. Сайт 032.ua вирішив зробити невеликий екскурс у минуле та згадати, якими були центральні ялинки Львова у радянський час та в період незалежності України. Післявоєнний період На Галичині здавна зимовий період розпочинався святкування Дня Святого Миколая, відзначенням католицького...
Влада
Днями у Верховній Раді України прийняли постанову, яка дозволяє проводити подальше розслідування щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки. Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua. Тимчасова слідча комісія ВРУ продовжить роботу по цьому питанню ще на шість місяців з моменту прийняття Постанови. Зазначимо, що свою роботу комісія розпочала у червні 2018 року. Нагадаємо, що члени комі...
Влада
Днями у Верховній Раді України зареєстрували звернення до Кабміну, СБУ, Генпрокуратури, Нацполіції та інших правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування щодо посилення боротьби з проявами ксенофобії та антисемітизму в державі. Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua. Законопроект передбачає запобігання вчиненню злочинів на ґрунті ненависті, а також захист прав громадян єврейського походження і єврейської громади. Засуджується також вандал...
Суспільство
Сьогодні, 9-го грудня у Львові в квартирі будинку по вулиці Миколайчука,22, знайшли тіло молодого чоловіка, який виявився патрульним поліцейським. Інформацію про це на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук оприлюднив депутат міської ради Львова Ігор Зінкевич. У своємо дописі він зазначає, що правоохоронець помер у квартирі, де гостював. Слідчо-оперативна група, яка працювала на місці події, ознак насильницької смерті на тілі чоловіка не виявила. Згодо...
Пригоди
8 грудня близько 19 години біля ТРЦ "King Cross" задимівся автобус №10. Як повідомили у прес-службі АТП-1, пожежі в транспортному засобі не було, виникло задимлення через перегрів гумової труби. За попередньою інформацією, водій висадив пасажирів із салону, а саме задимлення ліквідували. Читайте також: Літак ДП "Львівські авіалінії" виставили на торги У інциденті ніхто не постраждав. Автобус перебуває на ремонті, його знову випустять на маршрут у вівторок,...
Бізнес
12 грудня з аукціону реалізують літак Як-42Д Державного підприємства "Львівські авіалінії". Як повідомили у відділі інформаційно-аналітичної роботи ГТУЮ у Львівській області, у виконавчій службі перебуває справа, де боржником є ДП "Львівські авіалінії". Відповідно до матеріалів провадження, із підприємства мають стягнути заробітної плати на загальну суму 5,3 мільйона гривень. Читайте також: У Львові ветерани АТО сфотографувались із безпритульними собаками...
Пригоди
8 грудня о 12 годині на трасі Тернопіль - Львів - Рава-Руська у Пустомитівському районі зіткнулись два автомобіля. За даними відділу комунікації поліції Львівщини, не розминулись "Пежо" під керуванням 45-річного мешканця Хмельниччини та "Сітроен", за кермом якого перебував 28-річний мешканець Тернопільщини. Унаслідок автопригоди постраждала пасажирка автомобіля "Сітроен", 34-річна мешканка Тернопільської області. Читайте також: У Львові ветерани АТО сфотог...