Під куполом Верховної Ради: операція «перезавантаження»

Незважаючи на те, що до цих пір ЦВК не змогла оголосити остаточні результати виборів через проблеми на декількох округах, підсумки цієї швидкоплинної і по-справжньому екстремальної виборчої кампанії вже очевидні.

Новий склад Верховної Ради продемонстрував абсолютну перемогу європейських сил в Україні. З шести партій, що пройшли до парламенту, тільки одна відверто відкидає європейські орієнтири, повертаючись на схід. Решта демонструє рідкісну єдність в питаннях вибору вектора розвитку країни.

Однак це зовсім не означає, що перезавантаження влади відбулася на 100%. Є один момент, який затьмарює в цілому оптимістичну картину, - нинішні вибори показали, що Україна так і не склеїлася по політичному розлому. Навіть зовнішня агресія, що мобілізовувала і згуртувала людей навколо порятунку своєї країни, не підстьобнула політикум до створення нового політичного проекту, який в рівній мірі як свій сприймали б і на заході, і на сході, і в центрі України. А тому перемога демократії була досягнута головним чином завдяки дуже високій активності жителів західної і центральної України. Південь і схід же дружно проголосував за консервацію старої політичної системи.

 Давайте подивимося, як голосували в регіонах.

 Київ проголосував за нову Україну. І в цьому немає нічого дивного. Столиця завжди була на передовій політичної боротьби за демократію і європейський вибір, а тому результати тут цілком природні: перемога Блоку Порошенко на всіх округах і друге місце за реформаторами з «Самопомочі». Мабуть, після невдалої «кулі в лоб» кияни якось недолюблюють Арсенія Яценюка. Тому і тільки третє місце у його політсили в округах Києва.

Що стосується мажоритарки, то тут битва була неабиякою. Екс-регіонали мали потужний ресурс для того, щоб прорватися до парламенту. Але не сталося. По мажоритарці в столиці пройшли порошенківці, представники «Народного фронту», пара свободівців і навіть комполка «Азов» Білецький. Загалом, всі, крім ОБ.

 Львів'яни встановили рекорд явки - 70% виборців прийшли в неділю на вибори. Відповідальність, бажання жити в кращій країні, а головне побачити нові обличчя у Верховній Раді - ось чому городяни прийшли на вибори. Цікаво, що вранці більшість львів'ян не поспішали на дільниці. Спочатку йшли до церкви, а вже потім - голосувати. В цілому вибори пройшли передбачувано і без грубих порушень.

 Цього року сенсацією на виборах стала партія мера Львова - «Об'єднання« Самопоміч »- третє місце на позачергових виборах до Верховної Ради. Цікаво, що більшість львів'ян проголосувало не за них. 33,3% голосів жителі Західної України віддали за «Народний Фронт», 22,7% голосів віддали за Блок Петра Порошенко і лише 15% голосів - за «Самопоміч». Ще однією нинішньої сенсацією можна назвати результат «Свободи». Партія націоналістів, чий лідер - львів'янин, не подолала 5-процентний бар'єр. На заході за свободівців проголосували лише 8,2% виборців.

 Одеса. В Одеській області, незважаючи на впевнену перемогу нинішніх провладних сил в багатомандатному окрузі, в одномандатних округах перемогу здобули в основному екс-регіонали. Взагалі оновлення депутатів відбулося тільки в 5 округах з 11. Та й тут в числі переможців - представники старої еліти: екс-губернатор Одеської області Едуард Матвійчук, екс-регіонал Василь Гуляєв, представник «Сильної України» Олександр Урбанський.

П'ятеро з тих, хто переобрався: Сергій Ківалов, Леонід Клімов (голоси ще не підраховані, але перемога очевидна), Іван Фурсін, Віталій Барвіненко та Антон Кіссе - це ті депутати, які в минулому парламенті голосували за «драконівські закони» 16 січня.

Причиною повної поразки демократичних сил експерти називають якість списків популярного в регіоні Блоку Петра Порошенко. 80% офіційних висуванців цієї політичної сили в Одеській області - теж екс-регіонали, тільки не з парламенту, а обласної ради. І довіри до цих людей у населення немає.

 Кривий Ріг на минулих парламентських виборах віддав перевагу партії «Опозиційний блок». В окремих округах за нього проголосувало від 25 до 30% виборців. Серед депутатів, які пройшли за мажоритарними округами, - більшість також колишні регіонали. Люди звикли голосувати за знайомі прізвища, а серед самих знайомих - звичайно, колишні члени Партії регіонів. В умовах повної централізації влади, яку ця партія організувала для України, інакше й бути не могло. І тільки по 33 округу виграв представник «Блоку Петра Порошенка» Костянтин Усов, який обійшов на 9% представника «команди Вілкула» Олега Малачевского.

 Багато хто з криворіжців обурені підсумками виборів по місту, але люди зробили свій вибір. Представники демократичних сил не провели яскраву передвиборчу кампанію, тому деяких кандидатів люди вперше побачили на стендах на виборчих дільницях. Тому криворіжці голосували за тих, кого вони бачили на місцевому каналі в кожному випуску новин, читали в пресі і бачили по всьому місту на білбордах. Кривий Ріг зробив свій вибір, нехай навіть він не збігається з думкою більшій частині України.

 Запоріжжя. Запорізьку область на цих виборах «поділили» колишні регіонали і Блок Порошенко. Так, в 7 з 9 округів більшість набрав «Опозиційний блок». Відзначимо, що подібна тенденція властива всій південно-східній частині України.

 Однак найсерйозніша боротьба на цих виборах розгорнулася серед мажоритарних кандидатів. До парламенту пройшли 4 кандидати від Порошенка - бютівець Микола Фролов, ударовец Вадим Кривохатько, лідер запорізького Майдану Ігор Артюшенко і бізнесмен Петро Сабашук. Серед решти 5 переможців самовисуванці, частина з яких колишні регіонали, а є й зовсім нові обличчя.

 Примітно, що майданівцю Ігорю Артюшенко вдалося обійти на 75-му окрузі досить сильних опонентів, серед яких були регіонал Сергій Кальцев і колишній мер Запоріжжя, регіонал Євген Карташов. Очікувалося, що ці кандидати можуть відтягнути на себе значну частину голосів, але в обіцянки цих двох, схоже, запорожці вже не вірять.

 Абсолютно несподіваним виявився результат вибору мажоритарника на 74-му окрузі. Незважаючи на, здавалося б, повну підтримку Запоріжжям губернатора Валерія Баранова, тут перемогу здобув Петро Сабашук. Ймовірно, не останню роль в цьому зіграла його приналежність до Блоку Порошенко.

 А ось найскандальнішим округом став 79-й. Там боротьбу між собою розгорнули екс-регіонал Володимир Бандуров, екс-губернатор Євген Червоненко і несподіванка перегонів -  профспілковий лідер промисловців Александр Григорчук. Судячи з серйозної виборчої кампанії, останнього принципово хотіли поставити сили Ахметова. З початку голосування під виборчкомом в Василівці були помічені автобуси зі «спортсменами», які швидко ретирувалися при вигляді міліції. А вже під час підрахунку голосів на округ привезли працівників «Запоріжсталі», які влаштували мітинг «за чесний підрахунок голосів». У підсумку, від Бандурова, лідируючого перший час, в кінці кінців першість відійшло Григорчуку. Обидві сторони намагаються звинуватити один одного у фальсифікаціях.

 Миколаїв. Результати виборів на Миколаївщині виявилися цілком прогнозованими. Здивували хіба що "партійні" результати голосувань по округам, а, точніше, безапеляційне проходження "Опозиційного блоку" на одному з миколаївських ОВК.

 Очікувані підсумки дала і миколаївська "мажоритарка". Колишні регіонали таки примудрилися пролізти в парламент - Миколаївщина допустила до законотворчості екс-регіонала Артема Іллюка на128-му окрузі і екс-регіонала, висунутого від партії «Блок Петра Порошенка», Олександра Лівика на 130-му.

 В цілому, можна сказати, що Миколаїв підтримав свого президента. І це непоганий підсумок голосування як для проблемного півдня України.

 А ось Маріуполь, на який вся країна дивилася з надією, розчарував. До Верховної Ради і по мажоритарці, і по багатомандатних округах з просто нищівною перемогою потрапили колишні регіонали у вигляді «Опозиційного блоку» і колишніх членів фракції ПР в парламенті Олексія Білого і Сергія Матвієнкова. Останні, до речі, голосували за диктаторські закони 16 січня, а значить, почасти винні в тому, що на Майдані пролилася кров. Але це не бентежить виборців, якщо агітувати їх береться не хто-небудь, а роботодавець - керівництво Метінвесту.

І тільки один переможець, самовисуванець Сергій Тарута, не встиг забруднити себе зв'язками з ПР. Правда, це зовсім не означає, що він не зробить цього у новому парламенті, вступивши у фракцію Опозиційного блоку. Уміння домовлятися з екс-регіоналами він продемонстрував ще на етапі виборної кампанії, заручившись підтримкою Метінвесту. Поки ж він декларує прихильність реформам.

 Продемонстрував свою консервативність і Харків. Тут на всіх без винятку округах перемогу здобув «Опозиційний блок». Такого результату від харків'ян ніхто не очікував. Єдино, що вибачає городян в очах демократичної громадськості, це різко скорочений  відсоток підтримки колишніх регіоналів. Якщо раніше місто давало до 50% за ПР, то сьогодні - не більше 30%. При цьому на друге місце практично на всіх округах вийшов пропрезидентський блок, а третє місце львівської «Самопомочі» взагалі можна вважати харківської сенсацією. Такий високий відсоток підтримки партії,  що заявила про себе як про партію реформаторів, без олігархів і старих політиків в списках, - свідчення високого запиту на зміни. І нової партії, ймовірно, просто не вистачило часу і реклами, для того щоб її перемога стала незаперечною.

 Донецьк, який вже 6 місяців перебуває під контролем бойовиків "ДНР", все-таки отримав "свого" народного депутата на виборах до Верховної Ради. Власник донецької шахти імені Засядька Юхим Звягільський отримав мандат народного обранця, набравши на 4 ділянках в передмісті Донецька, Авдіївці, "рекордне" в історії українського парламентаризму число голосів виборців - 1454.

Легкість перемоги "ветерана рейху" викликала різку критику і заклики до ЦВК анулювати результати голосування по 45-му округу. Але оскільки формально закон порушено не було, Юхим Звягільський знову отримає мандат народного депутата. Злі язики стверджують, що перемога Звягільського влаштовує Банкову не тільки тому, що Юхим Леонідович за свою довгу політичну кар'єру довів свою здатність домовлятися з будь-якою владою.

Якби не перемога 81-річного Звягільського, який знову став найстарішим депутатом, то почесне право відкривати перше засідання новообраної Ради було б надано Юрію Шухевичу, сину головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича. Тепер же все обійдеться без провокаційних моментів.

 …

 Отже, подобається нам чи ні, але вибір зроблено. Всупереч очікуванням і прогнозам, екс-регіонали таки увійшли до парламенту. Повного перезавантаження влади не вийшло.

Причин такого вибору було кілька. І головна - відсутність альтернативи у жителів сходу. Лідери політичної гонки зволіли зістригати свої відсотки на лояльному до них електоральному полі і не витрачати зайвих зусиль в такому складному регіоні, як Донбас чи південь. Щоб там вести кампанію, треба розмовляти з людьми дуже довго і дуже багато, відповідати на непрості запитання і не боятися зустріти агресію на свою адресу. Таких камікадзе не знайшлося. От і вийшло, що виборці на сході країни, обділені увагою, були швидко підібрані Опозиційним блоком, який має незаперечний досвід ведення виборчих кампаній у винятково робочому середовищі. Інша проблема - неохайність, з якою формувалися списки демократичних сил в регіонах. Туди потрапило чимало сумнівних особистостей, в тому числі і екс-регіонали. І це відштовхнуло значну частину людей, які до цього голосували, наприклад, за пропрезидентську силу.

Ну і по-третє, не можна заперечувати, що незважаючи на всю трагедію і прірву, в яку втягнуло Україну правління Партії регіонів, у ПР залишилися шанувальники - люди з короткою пам'яттю. Для них у сьогоднішній ситуації «гірше нікуди» є тільки одна причина - нинішня влада. А тому вони проголосували «за стабільність» так, як вони її розуміють.

Ну що ж, як кажуть, мали право. І насправді те, що Партія регіонів таки пройшла в парламент, - навіть непогано. Якщо в Україні існує частина громадян, які не сприймають європейський вибір і демократичні зміни, отже, цілком природно, що і їх позиція має бути представлена ​​у Верховній Раді.

Крім того, досвід показує, що будь-яка концентрація влади в одних руках, навіть якщо ці руки самі що ні на є чудові, ні до чого доброго не приводить. І в цьому сенсі прохід в парламент Опозиційного блоку (читай - ПР) - також позитивне явище.

  Так само як і фактичний програш пропрезидентського блоку «Народному фронту». Не зумівши набрати такої кількості голосів, яка б дозволила йому формувати коаліцію майже одноосібно, Порошенко змушений домовлятися. І це теж захищає всіх нас від дуже небезпечної централізації.

Ну і не можна не відзначити дивовижну мудрість українського народу, який відмовив у підтримці націоналістичним партіям. Напевно, це стало глибоким розчаруванням для Путіна і команди його «гіпнотизерів» Кисельова і Соловйова. Адже за таких результатах, коли в парламент не пройшов не тільки затертий до дір в російській пресі «Правий сектор», але також і скандальна «Свобода», дуже складно буде говорити, що в Україні засіли і розплодилися фашисти . Дивні такі фашисти, які вибирають євреїв до влади і голосують за реформаторів "Самопомічі", відмовляючи у довірі власним націоналістам.

Важливий момент: нова Рада залишилася не тільки без націоналістів, а й без КПУ. Вперше в історії України комуністи не змогли увійти в парламент, зберігши крихти підтримки лише на сході країни.

В цілому, незважаючи на деякі розчарування, нинішній парламент показав досить реалістичний зріз сучасної України. Там присутня реальна платформа для конструктивного об'єднання. Є неважкі політичні противаги - загалом, є все, для того щоб ефективно працювати. Країна отримала останній шанс залишитися країною. Будемо сподіватися, що це розуміють ті, кому ми віддали свої голоси.

Ксенія Халтуріна

вибори
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Сьогодні, 16 жовтня, на трасі Львів - Рава-Руська сталося лобове зіткнення автомобілів "Рено Кенго" та "БМВ".  Як розповіла у коментарі кореспондету 032.ua речниця ГУ Нацполіції у Львівській області Світлана Добровольська, автопригода сталася близько 08:00 у селі Дорошів, поблизу Львова. За попередніми даними, 20-річний водій автівки "БМВ", мешканець міста Червоноград виїхав на смугу зустрічного руху та врізався у автівку "Рено", водій якої рухався у попут...
Пригоди
У суботу, 13 жовтня, з даху будинку на вулиці Городоцькій намагався зістрибнути 22-річний мешканець Львівської області. Як повідомили у прес-службі патрульної поліції Львівщини, першим самогубця, що сидів на краю даху, помітив небайдужий львів'янин, який і викликав правоохоронців. Коли офіцери прибули на місце події та піднялися на дах, спробували встановити з хлопцем контакт. Той, в свою чергу, попередив, що якщо вони підійдуть ближче – він стрибне. Упрод...
Пригоди
В ніч на 16 жовтня рятувальники отримали повідомлення про пожежу в безгоcподарській будівлі на вулиці Залізничній. Про це повідомляє прес-служба ГУ ДСНС України у Львівській області. За інформацією рятувальників, пожежа виникла близько 04:20 в цегляній одноповерховій безгоподарській будівлі. В задимленому приміщенні перебували троє людей, які самостійно не могли покинути будівлю.  Рятувальникам довелося застосувати бензоріз, аби зрізати ґрати на вікнах буд...
Суспільство
Сьогодні, 16-го жовтня, Президент України Петро Порошенко з робочим візитом завітає на Львівщину. Як розповіли кореспонденту 032.ua у прес-службі патрульної поліції Львівської області, за маршрутом Глави держави не будуть перекривати рух автотранспорту. Однак, на дорогах міста та області чергуватимуть регулювальники, які направлятимуть транспортні потоки тоді, коли світлофори переведуть у жовтий мигаючий режим роботи.  Нагадаємо, що Порошенко в рамках свог...
Пригоди
Сьогодні, 15-го жовтня, невідомий зловмисник із ножем у руках пограбував 36-річну жінку. Про це повідомляє відділ комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області. За інформацією правоохоронців, напад та пограбування сталося на вулиці Гашека, поблизу школи №86. Приблизно о 13:00 невідомий зловмисник напав на 36-річну жінку, приставив їй ножа до горла та зірвав з неї золотий ланцюжок, після чого втік. Правоохоронці зазначають, що жінка у результаті нападу отр...
Кримінал
На українсько-польському кордоні затримали 63-річного поляка, який намагався підкупити українського прикординники та позачергово перетнути кордон у Шегинях. Про це повідомляє Держрикордонслужба України. Поляк їхав з України на легковому автомобілі марки "Форд". У Шегинях він запропонував прикордоннику з Мостиського загону хабара у розмірі 100 злотих, аби не стояти в черзі.  Прикордонник відмовився від хабара та повідомив про цей факт співробітників внутріш...
Політика
У вівторок, 16-го жовтня, Львівську область з робочим візитом відвідає Президент України Петро Порошенко. Як повідомили кореспонденту 032.ua в прес-службі Львівської ОДА, приліт Глави держави очікується орієнтовно об 11:00.  В рамках свого візиту Петро Олексійович планує завітати на будівництво гуртожитків для українських військових, яке відбувається у селі Старичів, що на Яворівщині.  Також Президент планує відвідати навчання територіальної оборони на Яво...
Пригоди
У неділю, 14-го жовтня у селі Підбірці, що в Пустомитівському районі, сталося зіткнення  автомобілів “Мазда СХ-7” та “Сітроєн С-4”. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту ЛОДА. В рзультаті ДТП травми різного ступеня важкості отримали двоє дітей віком 8 та 15 років. Псля надання домедичної допомоги постраждалі були відпущені додому. Читайте також на нашому сайті: Марш Захисників у Львові зняли з висоти пташиного польоту, - ВІДЕО.
Пригоди
В суботу, 14-го жовтня, на трасі Львів - Тернопіль поблизу населеного пункту Куровичі,  не розминулися вантажівки "Рено Магнум" та МАЗ". За інформацією відділу комунікацій ГУ Нацполіції у Львівській області, близько 20:40, 33-річний мешканець Волині, який перебував за кермом фури "Рено", не дотримався безпечної дистанції та інтервалу руху і протаранив вантажівку "МАЗ", яка рухалася попереду.  В результаті удару "МАЗ" перекинувся, а водій вантажівки - 50-рі...