Підпільна сила України

Партизанський рух є самостійний феномен військового мистецтва, який включає притаманні лише йому специфічні методи, способи і засоби збройного протиборства. Вони вбирають в себе як традиції далекого минулого, так і останні досягнення багатьох країн і народів світу в аспекті підготовки та використання іррегулярних партизанських сил і в багатьох випадках демонструють високу ефективність у їх протистоянні потужним регулярним військам противника за умови всілякої підтримки партизан народними масами.

З наукової доповіді про роль партизан в часи ВВВ

Вони не підкоряються генштабу або місцевим властям. Одні називають їх героями, а інші бандитами. Їх не підтримують силовики, але на них сподіваються маси. Вони - це партизани.

Знайоме змалку слово «партизан», яким бабусі й дідусі називали нас в дитинстві, коли ми стоїчно мовчали про розбиті коліні або порвані штани, знайшло сьогодні не дитячий зміст.

Хто б міг подумати, що колись нам доведеться не з кінофільмів дізнатися, що таке партизанський рух. Але в умовах гібридної війни, яку веде в Україні Росія, виявилося, що партизанська війна - один з дуже ефективних способів протистояти агресії. А раз ефективно, значить, треба діяти.

На практиці

В Маріуполі не стали чекати окупації і вже зараз створили кілька партизанських груп. Символічно, що ні вихідці з західної України, а саме російськомовні жителі сходу першими перейшли в підпілля і стали підривати ворога зсередини. Напевно, російські війська, які прийшли на нашу землю для боротьби з міфічним фашизмом, такого повороту подій ну ніяк не очікували.

Маріупольці, за плечима у яких тільки досвід служби в армії (а в деяких і того немає), ось уже місяць як працюють в тилу у окупантів, підриваючи військову техніку і ворога. Сьогодні вони не готові говорити про результати своєї діяльності. Але ці результати є. І дуже непогані. Діяльність партизан в Приазов'ї сіє паніку серед окупантів. Подейкують, що їх робота змусила РФ навіть вивести слов'ян з Новоазовська та прилеглих сіл. Мовляв, ті стали боятися.

Є свій партизанський рух і в Луганську. Як розповідає керівник партизанського руху Дмитро Снєгирьов, воно виникло стихійно і не мало державної підтримки.

«Спочатку було дуже складно. Зброї, природно, ніхто не видавав, і впродовж двох місяців ми воювали на свій страх і ризик, і, якщо можна так висловитися, на нас були гоніння з двох сторін. Публічність дала можливість людям, які створювали загони опору, уникнути кримінальної відповідальності », - говорить Снєгирьов.

Спочатку бійці намагалися організувати традиційну партизанку, в місцях, де є природні умови для цього (ліси). Однак небезпечно було виходити в міста, захоплені терористами. Тому партизани перейшли до тактики інформування збройних сил про розташування живої сили, техніки, вогневих точках, блокпостах і пересування колон противника.

«На жаль, надана нами інформація використовувалася тільки на 10%, тобто фактично йшла в нікуди. Тоді ми перейшли до вирішення проблеми на рівні бойових груп, які займалися знищенням живої сили і техніки НВФ і створювали нестабільність в захоплених регіонах », - розповідає Дмитро.

Також партизани полювали за керівниками бойовиків, пошкоджували комунікації і проводили інші диверсії. Кращою тактикою виявилося поєднання цих кількох можливостей. Крім усього іншого, у партизанів, в порівнянні з силовиками, набагато менше втрат, тому що вони діяли поза схем, нешаблонно.

«Партизанське» мистецтво

Позбавити ворога підтримки населення або зовсім налаштувати його проти окупантів - також одна з цілей партизан.

Сергій Захаров та його група "Мурзилка" взялися за вирішення даного питання і створили арт-партизанський рух в окупованому Донецьку. Вони стали вивішувати на вулицях міста макети-пародії на ДНРовцев.

Перші кілька робіт з'явилися 11 липня. З них найцікавіша - Шариков у формі "ДНР". Були там і фігури бійців у різних масках. Це була перша акція. Наступна пройшла через кілька днів, коли вони зобразили бойовика на прізвисько Моторола схожим на чорта: з ріжками, копитцями, хвостиком і нареченою. Малюнок з'явився біля Палацу одруження, де за кілька днів до цього Моторола розписався зі своєю дамою. Сергій реагував на збитий "Боїнг", а потім з'явився портрет Стрєлкова-Гіркина, який приставляє пістолет до скроні. Він був прикріплений до стіни кінотеатру "Комсомолець" в центрі Донецька. Ця інсталяція провисіла, напевно, години дві і одразу потрапила в інтернет.

Сергія Захарова бойовики викрали 5 серпня. Його тримали в будівлі СБУ кожен день в різних камерах, після цього перевезли до військкомату в Пролетарському районі, де тримали прикутим разом із ще одним "сусідом по камері".

Кожен день художника допитували і катували. Він отримав як мінімум перелом ребра. У неділю, 17 серпня, в військкомат приїхав командир угрупування і без пояснень відпустив Сергія. Однак чоловікові не віддали документи - паспорт і військовий квиток залишилися в будівлі СБУ, де його утримували з самого початку.

Тому після візиту в лікарню 18 серпня Сергій знову пішов до місця свого "ув'язнення". Однак, зайшовши в будівлю, Сергій до теперішнього моменту так з нього і не вийшов.

Психологічно підготовлені

Але й там, куди війна не докотилася, вже зараз психологічно готові до того, що потрібно буде захищати своє місто, свою країну. У багатьох містах почали створювати навчальні табори. В них вчать стріляти, надавати першу медичну допомогу і навіть розпізнавати вибухівку.

Наприклад у Львові влада спільно з військовими і лікарями навіть розробили цілу програму, яка підготує городян до екстремальних ситуацій.

На площі Ринок побудували величезний намет, в якому організували Інформаційно-практичний центр безпеки міста. Тут проводяться навчання, майстер-класи та практичні заняття з самооборони, основи військової справи та екстреної медицині.

Щось схоже організували і в Одесі. На порожній території Військово-морського ліцею встановили намети, блок-пости, звезли матеріально-технічну базу, пригнали БТР і почали заняття.

Ще один табір в Одесі створено з ініціативи активістів «Ради громадської безпеки» та громадської організації «Військова справа». У ньому формуються три групи - ранкова, денна та вечірня, для зручності працюючих одеситів. Активісти також написали звернення в ГСЧС, МВС та Міноборони, щоб структури надали своїх фахівців в якості тренерів.

Психологи кажуть: корисність таких підготовок не тільки фізична, а й моральна.

«Далеко не всі можуть переступити межу і взяти в руки зброю, навіть навчальну, - пояснює психіатр Денис Маломальской. - Дуже важливо підготувати людину до тяжких моральних навантажень. Інакше він просто може розгубитися в потрібний момент, а від цього може залежати його життя чи життя близької людини ».

Головне - не допустити

Поки одні намагаються утворювати людей за допомогою живопису, а інші вчаться стріляти і перебинтовувати поранених, треті займаються попередженням можливої ​​біди.

Наприклад, запорожці вирішили наслідувати приклад маріупольців і сконцентрувалися на організації оборони міста та області в цілому.

Активні запорожці разом з силовиками, військовими і чиновниками, зі словами «нехай краще це не знадобиться», почали і вже практично закінчують спорудження оборонних ліній. Першим почав Бердянськ, за ним схаменувся Мелітополь і відразу ж - Запоріжжя. Кілька ліній оборони у вигляді траншів і окопів, спеціальних архітектурних споруд почали облаштовувати буквально на «голому ентузіазмі». Чиновники виділили людям тільки транспорт, але при цьому кілька сотень людей в перший же день, зі своїми лопатами і без зайвих слів - виїхали рити оборонні окопи.

За словами заст. губернатора Петра Гончарука, всього в Запорізькій області планується створити 22 форпости, і роботи вже наближаються до завершення. Траншеї копають вже тракторами, планується підведення комунікацій до оборонних точкам. Також раніше губернатор Валерій Баранов заявив, що з'являться на підходах до регіону і мінні поля.

Риє рови на кордоні з РФ і Харків. Результат роботи - рів довгою вже в 30 кілометрів. Для створення окопів харківська міська рада навіть виділила необхідну техніку. При цьому працюють над створенням оборонної лінії звичайні городяни.

Мобілізаційний резерв

Враховуючи, що Харків знаходиться на шляху з Росії до так званої Новоросії, городяни все ж вирішили не обмежуватися лише окопами і стали записуватися в партизани.

Уже створені спеціальні «учебки», де можливі підпільники отримують всі необхідні навички: смуга перешкод, рукопашний бій, стрільба та інше.

  «Існує реальна загроза вторгнення і розповсюдження проросійських сил на нашу територію. Ми не можемо собі дозволити нічого не вміти і бути не готовим », - пояснює один з керівників харківських партизан Олег.

Крім навчання, харківські партизани взяли на себе зобов'язання патрулювати місто. Особливо в нічний час.

«Патрулі здійснюють захист адміністративних будівель і не допускають провокацій з боку проросійських активістів. Стежать, щоб ніхто не розмальовував стіни в кольори прапорів ДНР і ЛНР», - пояснює представник «Східного корпусу» Сірко.

Дніпропетровськ також приступив до тренувань своїх «бійців». Правда, більшою мірою - це не партизанський рух, але щось дуже на нього схоже. Місцева організація "Правий сектор" відкрила дводенні курси "молодого бійця". Цікаво, що на такі "тренінги" записується багато дівчат.

Готує свій резерв і Кривий Ріг. І якщо поки тут немає партизанського руху, то тільки тому, що немає поки необхідності. Але, серед активістів і волонтерів, які протягом останніх декількох місяців забезпечують наших бійців не тільки провізією і одягом, але і спеціальною технікою, - чимало бажаючих вступити в підпільну боротьбу з ворогом.

Правоохоронці підтримують, військові роблять вигляд, що нічого не знають

Де-юре партизани сьогодні в Україні діють поза законом. Де-факто їх робота дуже допомагає бійцям української армії, а значить, вона наближає перемогу.

У штабі армії не хочуть говорити про партизанів саме тому, що українське законодавство не передбачає партизанського руху. Ну так і війну воно не передбачає. Тому, хоч про партизанів в штабах і не згадують, але в багатьох випадках негласно з ними співпрацюють.

Ну а там, де поки тільки готуються до партизанської війни, силовики навіть раді прийняти допомогу від активістів. Правоохоронці, наприклад, раді допомозі «міських» партизан в патрулюванні вулиць. Спільне патрулювання завжди приносить результат. Чим більше людей стежить за правопорядком, тим краще.

«Буквально недавно проходила зустріч з громадськими організаціями. Ми пропонуємо всім бажаючим вступити в батальйони «Харків» та «Слобожанщина», а також організовувати так звані цивільні формування для спільного патрулювання міста з представниками органів правопорядку », - пояснила начальник ЦГЗ ГУ МВС України в Харківській області Наталія Захарова.

  «Ми будемо раді, якщо партизанський руху сприятиме нашим співробітникам, але бажано, щоб це було в рамках правового поля», - кажуть в СБУ.

Замість післямови

У Велику Вітчизняну в СРСР в партизанському русі брало участь більше мільйона громадян. Україна має всі шанси повторити подвиг своїх дідів, розгорнувши широкий партизанський рух у страшній, безглуздій гібридної війні, що була розв'язана Росією.

Львів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
28 жовтня на «Арені Львів» виступить відомий на весь світ мотиваційний спікер та автор бестселерів Нік Вуйчич з програмою «Життя без обмежень». Про це повідомляють організатори події, інформує 032.ua. Читайте також: Свято сиру та вина, музика й театр: куди піти у Львові цього тижня «Нік Вуйчич — людина, що народилася без рук і ніг. Він зміг не просто реалізувати себе, але надихнути своїм прикладом тисячі людей. Нік не тільки живе повноцінним і насиченим жи...
Влада
10 жовтня у Верховній Раді України зареєстрували законопроект, яким пропонують внести зміни до дати відзначення Дня Незалежності нашої держави. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, станом на нині проект закону перебуває на розгляді та ознайомленні. Згідно з текстом законопроекту, нардепи від фракції "Свобода" пропонують відзначати державне свято День Незалежності України 22 січня, та вважати, що незалежність Української держави почалася з дня проголоше...
Влада
16 жовтня Львівську область з робочим візитом відвідав Президент України Петро Порошенко. Як розповіли кореспонденту 032.ua у прес-службі патрульної поліції Львівської області, за маршрутом Глави Держави не перекривали рух транспорту, але на дорогах міста й області чергували регулювальники. Насамперед, Президент України поїхав у село Старичі на Яворівщині, де оглянув новозбудований гуртожиток для військових. Усього в нових гуртожитках мешкатимуть 23 тисячі...
Суспільство
У рамках Програми розвитку ООН підрахували, що в Україні майже 1,8 мільйона жінок потерпають від фізичного домашнього насильства. За минулий 2017 рік 600 українок загинуло внаслідок побоїв від чоловіка. Як повідомили 032.ua в головному територіальному управлінні юстиції Львівської області, у поліцію зазвичай звертається лише 10-15% постраждалих від фізичної та сексуальної агресії. Головний юстиціар Львівщини Тарас Грень переконаний, що це зумовлене стереот...
Влада
18 вересня більшість (57) депутатів Львівської обласної ради підтримали запровадження мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на Львівщині. Знайшлися також противники цього рішення, серед яких - проросійська громадська організація, створена кумом Путіна, політиком Віктором Медведчуком. Що сталося? 8 жовтня на сайті громадського руху з’явився допис від імені Віктора Медведчука під заголовком: “Український вибір” оскаржив у с...
Суспільство
З 16 жовтня у Львові для водіїв запровадили місячні абонементи для паркування.  Про це в коментарі кореспонденту 032.ua розповів прес-секретар ЛКП "Львівавтодор" Олексій Хміль. За його словами, з 1-го листопада в місті запровадять також і квартальні та піврічні абонементи, які планували запустити в роботу ще з 15 жовтня. "Підприємство лише нещодавно отримало картки і наразі триває врегулювання всіх технічних моментів. ЇЇ програмування триватиме орієнтовно...
Суспільство
На заводі “Електрон” збирають нові автобуси для Львова. Як повідомив у соцмережі Фейсбук  заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий, станом на нині на заводі завершують першу партію автобусів “Електрон” для Львова, - передає 032.ua. Зі слів Андрія Білого уже є 15 готових автобусів, декілька з них пройшли обкатку. Найближчим часом транспорт мають передати на львівське АТП-1.  Нагадаємо, раніше директор ЛК АТП...
Суспільство
На низці вулиць у центрі Львова тимчасово вимкнули водопостачання.  Про це повідомили у прес-службі ЛМР, передає 032.ua.  Читайте також: До Львова йде похолодання: прогнози від синоптиків Як поінформували у диспетчерській службі ЛМКП «Львівводоканал», сьогодні, 16 жовтня, до 17:00 припинено водопостачання на вулицях: Коперника, Огієнка, Григоровича, пр. Шевченка, Волошина, пл. Міцкевича, Чайковського, пр. Свободи та Дорошенка. Водопостачання зупинили через...
Суспільство
Сьогодні, 16-го жовтня, у Львівському обласному перинатальному центрі народилася перша трійня: двоє хлопчиків і дівчинка.  Про це повідомляє Zaxid.net, передає 032.ua.  Читайте також: До Львова йде похолодання: прогнози від синоптиків Фото: Алла Пестовська/Львівський перинатальний центр/Facebook.com «Трійня народилася сьогодні. Об 11:00 народився хлопчик вагою 1 900 г і зростом 43 см, об 11:01 - ще один хлопчик вагою 2500 г, зростом 47 см і ще через хвилин...