• Головна
  • Шевченко у Парижі: ностальгія, романтика і гордість українського народу (ФОТО)
14:44, 21 березня 2014 р.

Шевченко у Парижі: ностальгія, романтика і гордість українського народу (ФОТО)

Тарас Шевченко залишається символом України навіть за її межами. В його постаті поєдналися і туга за рідною домівкою, і гордість за те, що ми українці. Українська діаспора у всьому світі відзначатиме 200-річчя великого Кобзаря.

Ким для молодих українців, які далеко від власної Батьківщини, є Тарас Григорович, чи поділяють вони його ідеї та світогляд, як святкуватимуть день народження легенди української літератури? Про це та інше - в інтерв’ю із Ольгою Вох, представницею української діаспори, яка живе у Парижі.

Шевченко у Парижі: ностальгія, романтика і гордість українського народу (ФОТО), фото-1

-   Олю, як українська молодь в Парижі планує зустріти 200-літній ювілей нашого великого поета?

Українська громада підготувала до 9 березня святковий концерт за творами Шевченка. Також представники громади взяли участь у всесвітньому флеш-мобі з декламування поезій Шевченка. Цю акцію ініціював Український католицький університет. У день 200-річчя Кобзаря в різних куточках світу люди читали його вірші та знімали це на відео. Ролик, змонтований із цього матеріалу, символізуватиме об'єднання українців світу навколо спадщини Шевченка.

-   Ким для тебе особисто є Шевченко, чи його творчість актуальна для тебе?

Я, насамперед, ціную християнський гуманізм Шевченка. В його творах стверджується самобутня цінність людини - навіть коли йдеться про кріпаків, «дешевших панської собаки». Вірші Шевченка наповнені любов'ю та співчуттям до «малих отих рабів німих», а будь-які злочини проти особи жахають автора - навіть якщо йдеться про злочини, вмотивовані визвольною боротьбою. Добробут не може бути побудований на крові, доводить поема «Гайдамаки»: фізично знищивши ворога, повстанці морально знищують самих себе. Саме це заперечення насильства, послідовний захист життя й гідності людини, як на мене, є найціннішим уроком від Шевченка для нащадків.

-   Яким чином творчість Шевченка пов'язує тебе з Україною? Може, є якісь його вірші, що асоціюються у тебе із рідною домівкою?

Шевченко як митець сформувався на еміграції: більша частина короткого поетового життя минула поза межами України. Шевченко є національним поетом зокрема тому, що його твори звертаються до українців усіх країн і всіх поколінь. Один із програмних творів поета так і називається: «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Украйні і не в Украйні». Шевченко створив глобальну Україну понад часовими й географічними вимірами, і я відчуваю приналежність до цієї України незалежно від місця, де я мешкаю.

-   Сьогодні в Україні справді складні часи? Як українці в Парижі переживають це, де черпають духовну силу?

Події останніх  місяців показали, наскільки важлива єдність в українській спільноті. У певний спосіб досвід Євромайдану став консолідатором для нашої громади. Спільні демонстрації, спільна молитва, спільне виконання гімну - всі ці речі формують солідарність між людьми, а солідарність є необхідною для здорового функціонування громади.

-   На твою особисту думку, яким майбутнє України бачив великий Кобзар?

Шевченко бачив в Україні великий духовний потенціал. Його вимріяна Україна здатна «розвіяти тьму неволі» та «світ правди засвітити», стати територією свободи та миру. Але для цього, за Шевченком, наш народ повинен подолати свої історичні «хвороби»: комплекс зради та комплекс братовбивства. Щоб побудувати справедливе та мирне суспільство, ми мусимо «обійняти найменшого брата» та перепросити одне одного за минулі конфлікти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Шевченко
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...