«Понаїхали!» або «Ласкаво просимо в хлiбосiльну Україну!»

Допоможе нам наша знаменита толерантність уникнути другого «Бірюлево», і тоді, коли приїжджих стане набагато більше, ніж зараз?

Кількість іноземців може зрости

Україна - країна толерантна і гостинна. Про це постійно говорять політики. Особливо зараз, коли ми начебто, нарешті, визначилися з геополітичним курсом і всіляко декларуємо свою лояльність до Європейського Союзу.
Менш ніж за рік число іноземців, які офіційно стоять на обліку в Україні, зросла в 1,5 рази (105 тисяч у 2012-му проти 162 тисяч в цьому році). Їх реальне число - набагато більше. Більш того, тисячі іноземців щороку просять притулку в Україні. Поки наша країна проводить жорстку політику щодо біженців.
Однак у зв'язку з бажанням догодити ЄС така політика може змінитися. І справа тут не тільки в горезвісних європейських цінностях, однією з яких є гуманізм, але і цілком зрозуміле бажання європейських країн захистити себе від потоку мігрантів. Україна в цьому плані цілком підходящий бар'єр.
73401

 

Мирне небо, дешева освіта, вищі зарплати, ніж, приміром, у тих же Грузії та Вірменії залучають в нашу країну іноземців.

Їх звичаї

Емігранти привозять в Україну свої традиції, що з одного боку, сприяє обміну культурним досвідом, але має місце такий обмін насправді?
Словом, чим більше чисельність етнічної групи приїжджих, тим складніше вона асимілюються з корінним населенням і менш здатна сприйняти традиції країни, в якій вона знаходиться.
«Відбувалося все у відділенні «Приватбанку». Гучні розмови по телефону, грубі репліки на адресу тих, хто зробив зауваження. Без черги в касу лізе, під спідницю кожної  дівчині заглядати намагаються - одним словом ведуть себе, м'яко кажучи, зневажливо по відношенню до всіх. Довелося втрутитися і поставити на місце цих «студентів» новоспечених. Зрозуміло, в межах закону. А не так давно бачив картину, коли натовп кавказців, узбеків і ще когось включив «лезгинку» дуже голосно (це в годину ночі десь) і танцювали, окупувавши всю територію навколо. Нуль реакції з боку оточуючих», - так один з користувачів соцмереж описує свої враження від «спілкування» з іноземцями.

Знову ж, подібна поведінка приїжджих може бути просто реакцією на так звану побутову ксенофобію».

Можна кидати слідом іноземцям презирливе «Понаїхали!», але адже саме мігранти з Середньої Азії і Кавказу часто беруться за роботу, якою нехтують слов'яни. Наприклад, ту ж Москву підмітають в основному приїжджі. А в українських містах зараз дуже великі проблеми з двірниками - їх катастрофічно не вистачає. Приватному підприємцю будівельник з Узбекистану або Туркменії обходиться дешевше, ніж вітчизняний працівник.
Не варто забувати про те, що українці, які поїхали шукати заробітку в країнах Євросоюзу, перебувають не в найкращих умовах.

Може, така природа націй? Охороняти свій соціум від усього чужорідного, а ідею про єдиному людському суспільстві, де представники всіх рас і народностей живуть мирно і дружно, придумали пропащі утопісти?

Злочини і покарання

Нещодавно всю Москву сколихнуло вбивство 25-річного Єгора Щербакова, який отримав смертельний удар ножем від представника кавказької діаспори.

Жителі району Західне Бірюлево, до яких приєдналися кілька сотень радикально налаштованих націоналістів, розгромили торговий центр і овочеву базу, де сконцентровані трудові мігранти з Середньої Азії і уродженців російського Північного Кавказу, перевернули кілька машин і торгових наметів.
Як говориться, Україна - не Росія! Допоможе нам наша знаменита толерантність і тоді, коли приїжджих стане набагато більше, ніж зараз?

Чому злочини, вчинені іноземцями, викликають такий суспільний резонанс? П'яні молодці збивають на пішохідних переходах дітей, в нічних клубах часто відбуваються бійки, в тому числі і з поножовщиною, людей грабують, садять «на голку», гвалтують і вбивають. В Україні дуже високий рівень злочинності. Ми, здається, до цього давно звикли, і читаємо кримінальну хроніку, наче книжку про бандитів.

Але є одна обставина, яка змушує людей виходити на вулицю, а часом навіть проявляти агресію. Відповідати насильством на насильство. Суспільство, як правило, вибухає, якщо злочин скоїть міліціонер, «мажор» і... іноземець.

24 жовтня російський опозиційний політик Борис Нємцов оприлюднив у своєму блозі цікаву статистику: «Кількість злочинів, скоєних вихідцями з СНД в 2012 році, склало 1.6% від усіх скоєних правопорушень (37 тисяч з більш ніж 2 мільйонів 300 тисяч правопорушень) При цьому вихідцями з Середньої Азії і Закавказзя скоєно ще менше злочинів, оскільки в 1.6% входять громадяни України та Білорусі».

На сайті МВС України наведено такі дані: за станом на 20 листопада минулого року іноземцями було здійснено лише 1,2% злочинів. Для порівняння: відсоток злочинів, скоєних неповнолітні за той же період склав 5%.
А тепер перейдемо до конкретних прикладів з української дійсності.

Толерантні протести

У Маріуполі в ніч з 2 на 3 грудня 2012 року в нічному клубі «Арка» був поранений 20-річний співробітник, а другий - 22-річний Северин Кравченко був вбитий. За гарячими слідами були затримані два азербайджанця. Вбивство отримало великий резонанс, і національність правопорушників зіграла в цьому не малу роль. 8 грудня 2012р. біля прокуратури зібралося близько 400 чоловік на мітинг.

Мітингувальники говорили про необхідність громадського контролю за ходом справи, щоб його не спустили на гальмах, оскільки, за словами виступаючих, один з нападників є племінником впливового депутата Маріупольської міської ради, директора одного з міських ринків.

Мітингувальники акцентували увагу на тому, що не виступають проти національної громади, до якої належать обвинувачені у цій справі. «Злочинність національності не має, - говорили вони, - ми вимагаємо справедливості. Нехай винні відповідатимуть перед законом за вчинений злочин, не намагаючись задіяти своїх впливових родичів і їх серйозні фінансові можливості».

У Донецькій області 10 жовтня пізно вночі біля нічного клубу "Зефір" у Горлівці сталася бійка між відвідувачами, у результаті якої 21-річного хлопця зарізали смерть, ще один з серйозними пораненнями потрапив в реанімацію. Як розповіли очевидці події, двоє кавказців витягли ножі і почали розмахувати ними. Після цього сталася бійка "стінка на стінку" і кілька людей отримали ножові поранення. У вбивстві підозрюють двох братів - уродженців Вірменії, які тривалий час проживають в Україні. Вони є студентами Горлівського автомобільно-дорожнього інституту.

Відразу ж після вбивства під стінами міського відділу міліції пройшов мітинг. Але причиною його були не націоналістичні настрої. Мітингувальників, швидше, обурила млява, на їхню думку, реакція на подію міліціонерів і затримання 17 учасників бійки. Протестувальники побоювалися, що таким чином винні зможуть піти від відповідальності, а на невинних можуть «навісити» тяжкий злочин.

Брати, підозрювані у вбивстві 21-річного Володимира Жердєва біля нічного клубу «Зефір», зараз знаходяться в СІЗО р. Артемівська.

Друге ЧП, в якому в соціальних мережах намагалися надати національне забарвлення, відбулося в Єнакієвому. Повідомлення про міжнаціональної розне з'явилися в інтернеті після резонансного ДТП, в якій загинула 12-річна школярка. Винуватцем аварії виявився 22-річний кавказець, який на даний момент перебуває в ізоляторі тимчасового утримання.

При цьому, як запевняє начальник Єнакієвського міського відділу міліції Олександр Сербулов, на даний момент немає підстав говорити про міжнаціональної ворожнечі чи конфлікти на цьому ґрунті на території міста. «Що стосується конкретно цього випадку, то водій, хоч і кавказець, але він є уродженцем і жителем Єнакієва. Це ще раз говорить про те, що розмови про міжнаціональної ненависті - безпідставні», - резюмував Олександр Сербулов.

Луганські біти і харківська різанина

У Луганську в жовтні 2011-го року в кафе «Таїс» студент з Туркменії вбив 23-х річного луганчанина Володимира Сафонова. Місцеві активісти під стінами юрфаку університету, де навчався туркменів, провели акцію протесту під гаслами «Студенти-іноземці вбивці геть з України».

Через два тижні люди у медичних масках і з битами увірвалися у гуртожиток іншого вузу і побили іноземних студентів, а перед цим розгромили кіоск, де продавали шаурму.

Міліціонери затримали погромників. Організатором групи нападників виявився тренер з тайського боксу Володимир Скавинский.

У 2012-му він був звільнений з СІЗО, а підприємцю, власнику кіоску, був повністю відшкодовано матеріальні збитки.

Говорячи про Луганську не можна не згадати і ще одну в деякому сенсі протилежний історію. Нігерійський студента Олаолу Фемі 1,5 роки провів у луганському СІЗО.

Нігерійця досі судять за нанесення легких тілесних ушкоджень трьом громадянам України в ході бійки, яка була 4 листопада 2011 року.

Щоб домогтися звільнення студента, місцеві правозахисники розгорнули в ЗМІ потужну кампанію в його захист. А на одне із засідань суду приїздив консул Посольства Нігерії. 18 квітня цього року Олаолу Фемі вийшов із СІЗО.
Луганск

 

Таким чином, звичайного кримінального злочину була надана яскраво виражена етнічна забарвлення.

А в цілому, Луганськ - доброзичливе місто. Луганчанки, що йдуть під руку з чорношкірими хлопцями, - тут давно картина звична. Іноземних студентів у місті багато, а любов, як відомо, - велика сила, здатна перемогти будь-яку ксенофобію.

Харковом також не правлять расистські настрої. Місцеві жителі вже начебто звикли до іноземців, в тому числі з країн Африки та Азії, які щорічно тисячами приїжджають на навчання у вузи міста.

Однак нетерпимість до «понаїхали» серед корінних харків'ян все ж є. Яскравий приклад тому - реакція людей на останню подію. роє кавказців, як стверджують очевидці, увірвалися в вагон трамвая і почали жорстоко бити пасажирів. В першу чергу вони налетіли на водія, жінку. У конфлікт втрутилися пасажири і двоє «гостей» накинулися на них з кулаками. Одному з потерпілих розбили голову пляшкою.

Здавалося б, побутове хуліганство. Подібні час від часу відбуваються в місті. Але харків'ян зачепила національність злочинців.
Снимок-1

 

Снимок-2

 

А кількома днями раніше біля кафе на вулиці Петровського, в якому за рідкісним винятком «тусуються» кавказці, влаштували розбирання п'ятеро азербайджанців і троє українців. У міліцію ніхто з учасників конфлікту не звертався. Після цього в соціальних мережах харків'яни почали всерйоз розглядати «бирюлевский» сценарій в місті.
Якщо говорити в загалі то іноземці в Харкові почуваються цілком комфортно, можна сказати, іноді навіть господарями міста. Вони влаштовують гонки на занижених «Ладах» без номерів по міських вулицях і вкрай незадоволені, коли за це їх затримує міліція.

Так, буквально на початку жовтня на проспекті Леніна «Лада - Самара» на величезній швидкості врізався у Nissan. Майже відразу ж після ДТП на місце події почали з'їжджатися друзі водія і пасажирів «Лади». Буквально через 15 хвилин на місці події вже було близько 15 осіб громадян Туркменістану. Всі їхні машини були без номерів, прикручувати які вони почали вже у присутності інспекторів ДАІ.
Снимок-4

 

Наприкінці минулого року на території студмістечка сталася масова бійка між двома групами іноземних студентів медичного університету - туркменами і азербайджанцями. Причина конфлікту - харків'янка. Точніше, «гості» не поділили, з ким вона буде зустрічатися. В результаті один з іноземців до смерті забив іншого. Деяких особливо радикально налаштованих харків'ян таке положення справ довело до «білого жару». В результаті 23-річний Віталій Кандичанский почав в прямому сенсі слова різати іноземців. Хлопець скоїв шість нападів, в результаті важкі ножові поранення отримали двоє нігерійських студентів, громадянин Марокко і троє громадян України.

У грудні 2012-го року в селі Біленьке під Запорожем розгорівся конфлікт між десантниками, які полювали в окрузі населеного пункту і місцевими жителями - вірменами. Представник вірменської діаспори намагався застрелити мисливську собаку, а після напав на єгеря, стріляючи йому по ногах. За словами єгеря Володимира Костіна, під час полювання, шестимісячна лайка пробігла через огороджену ділянку, ледь не втративши життя, так як місцевий мешканець відкрив вогонь по тварині з нарізного карабіна.

На місце події викликали міліцію, а поки правоохоронці їхали, стали прибувати вірмени, товариші «стрілка».
e1c6c99c19aa149522452c68d5e4b8cd

 

«Коли ми побачили, що вірмен стало більше, ніж наших, то зателефонували друзям, і через час на місці з'явилося близько 40-ка десантників. До одного з наших хлопців підійшов вірменин, і сказав, що вони будуть нас «різати», - розповів Володимир Костін.

Як з'ясувалося, син стрілявшого стажується в прокуратурі Шевченківського району. Молодий чоловік, прикриваючись прокурорським посвідченням, знищував докази на місці інциденту.

З боку силовиків не було ніяких дій, поки десантники не заблокували їх машинами і не поставили ультиматум, щоб все робилося по-закону.

Конфлікт затягнувся на 12 годин. Після того, як десантники поїхали, на місце приїхав «Беркут» - охороняти вірмен.

У Запоріжжі невідомі напали на марокканців і зарізали одного з них ножем. 9-го липня біля бару «Кефір» були побиті 3-х осіб - 2-е громадян Марокко і їх друг - українець. Потерпілі впізнали нападників.

В ту ніч на 3-х молодих людей напали - 2-е відбулися кількома ударами, а один громадянин Марокко, по імені Алайдин, отримав 5 ударів ножем і був госпіталізований в 5-ю лікарню «швидкої».
4

 

За словами постраждалих, у райвідділі, куди доставили побитого марокканця і українця - їм намагалися «пришити провину», як вони самі висловилися.

А 1-го серпня в центрі Запоріжжя кавказець-торговець порізав покупця за «косий погляд». на проспекті Металургів (на стихійному ринку) був порізаний чоловік 50-55 років, а його товариш отримав перелом носа. За словами свідків події, нападник - один з торговців неслов'янської зовнішності. Торговцю не сподобався погляд чийсь. Він спочатку розбив ніс одного з перехожих, а потім відійшов убік і повернувся вже з великим армійським ножем.

За інформацією співробітників 3-ї міської лікарні, потерпілий отримав 5 глибоких ножових поранень - 4 в корпус і 1 в стегно. Медпрацівники 3-ї лікарні також заявили, що якщо найближчим часом не зробити операцію пораненому чоловікові, він може загинути. У підсумку, «швидка» забрала потерпілого до 9-ї міськлікарні.

Ненависть і любов

У Львові рік тому 26-річний марокканець вбив відомого лікаря, професора, завідувача травматологією Леона Фрайфельда. Іноземець так понівечив жертву, що його особу встановили лише через добу за наручним годинником. Є версія, що марокканець таким чином вирішив помститися професору, який відрахував його медуніверситету. Медики кажуть, що студент підробляв у лікаря, однак той звільнив його, коли викрив у вживанні наркотиків.

А от в Миколаєві ксенофобії і нетерпимості до представників іншого етносу і релігії просто немає - у місті налічується понад 130 національностей, які вільно і безпечно "їздять" по центральних вулицях, працюють, займаються творчістю, навчаються в міських вузах.

Більш того, миколаївські дівчата дуже "толерантно" ставляться до представників "інших культур" - вони "розводять" іноземців у партнерстві з ресторанами і магазинами, тому кожен турок, азербайджанець або грек розглядається ними як потенційний "грошовий мішок".

Наприклад, середній рахунок за вечерю становить 200-300 грн на одну людину, то іноземець заплатить в 2-3 рази більше. Варто додати, що підприємливі миколаївські нареченої встановлюють зв'язки не тільки з ресторанами, але і магазинами одягу і ювелірних виробів!

Підводячи підсумок, зазначимо, що, найчастіше, ксенофобія і національна нетерпимість є дуже вигідною для держави.

Переорієнтація народного гніву на «чужих» завжди допомагає уряду відвести удар від себе. Особливо цим грішать країни, що претендують на роль сучасних імперій. Що логічно - адже ніщо так не піднімає бойовий дух, як клич «наших б'ють!».
Війна в Іраку дивним чином збіглася з с**кс-скандалом в Америці з участю Клінтона.
А в Росії «кавказьке питання» вже за традицією спливає як раз тоді, коли Путіну потрібно відволікти росіян від економічних проблем.

Україна - мирна країна. І незважаючи на локальні спалахи ненависті, поки ніяких ознак можливого «Бірюлево» тут не спостерігається.

Чи збережеться в майбутньому в нашій країні етнічний мир, залежить від багатьох факторів.
Від терпимості українців і від поведінки самих іноземців, від їх бажання поважати культуру і традиції нашої країни. Ну і, звичайно ж, від уряду, якому необхідно дуже тонко підходити до вибухонебезпечного національного питання.
Олена Зелена
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Цими вихідними, 19-20 жовтня, у Львові проведуть День пластуна у Виставковому центрі «Південний-EXPO». Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.  Фестиваль триватиме два дні, 19-20 жовтня, у Виставковому центрі «Південний-EXPO». Учасниками заходу будуть більше двох тисяч пластунів зі всієї України. Цьогорічний фестиваль присвячений 30-літтю відновлення Пласту в Україні. У рамках святкування основним змаганням для команд є театральний конкурс...
Культура
Львів приваблює жителів та гостей міста старими вуличками та цікавою архітектурою різних часів. Відтак, виникає бажання зробити безліч фотографій на згадку про неймовірні місця.  Львівський фотограф Ігор Ониськів розповів кореспонденту 032.ua про популярні місця для фотосесій у місті Лева. Як зазначив Ігор Ониськів, всі описані місця підходять як для весільних, love-story, так і для художніх, а також фотосесій в стилі Fashion. Варто виділити архітектуру в...
Політика
Щороку цього дня, 16 жовтня, відзначають День шефа. У Львові є власний "шеф міста" Андрій Садовий. З цієї нагоди, кореспондент сайту 032.ua пропонує своїм читачам пройти жартівливий тест та дізнатися, який би з вас вийшов Андрій Іванович. (Увага! Щоб пройти тест, зачекайте кілька секунд, поки він завантажиться. Якщо у вас виникли проблеми з переглядом, спробуйте пройти його із комп'ютера. Нагадаємо, що усі тести від редакції нашого сайту ви можете знайти Т...
Політика
Сьогодні, 16 жовтня, о 3.30, директору Самбірського комунального підприємства  “Об’єднане”Євгену Квасу спалили автомобіль "Мерседес" 2007 року. Поліція відкрила кримінальне провадження. Про це повідомила інформаційна агенція “Дивись.info”. Кореспондент 032.ua проаналізував інформацію про директора Самбірського комунального підприємства "Об'єднане", якому нещодавно підпалили автомобіль. Квас Євген Володимирович попри те, що працює в Самборі зареєстрований в...
Культура
11 жовтня Дзідзьо виконав гімн перед матчем відбору Євро-2020 Україна – Литва, який відбувся у Харкові.  Як відреагували на виконання гімну Дзідзьо дізнався кореспондент 032.ua та зібрав найяскравіші коментарі у соцмережі.  У п'ятницю, 11 жовтня, збірна України зіграла матч кваліфікації Євро-2020 проти Литви. Він відбувся у Харкові на стадіоні "Металіст". Виконання «Ще не вмерла України» перед початком цього матчу довірили Дзідзьо.  Виконання гімну вразило...
Суспільство
У вівторок, 15 жовтня, мешканець Львівщини Ольга Вовчанська створила електронну петицію до Львівської міськради з вимогою впорядкувати сквер на перетині вулиць Князя Романа, Івана Франка та О. Герцена. Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua. Автор звернення наголосила, що на перетині вулиць Кн. Романа, Ів. Франка, О. Герцена існував великий духовно-культурний осередок із православним храмом Богоявлення Господнього, цвинтарем і релігійними спорудами. Т...
Суспільство
Сьогодні, 16 жовтня, на площі Івана Франка встановили обмежуючі стовпці. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради. 16 жовтня  на пл. І. Франка встановили обмежуючі стовпці для забезпечення дотримання правил дорожнього руху водіями приватних авто. Вони мають допомогти запобігти блокування руху на перехресті, а також пришвидшити рух трамваїв і автобусів.  Як повідомив начальник управління транспорту ЛМР Орест Олеськів, обмежуючі стовпці також в...
Влада
Мурований костел смт. Магерів Жовківського району продали за 30 тис. грн.  Про це стало відомо з аукціону “Prozorro.Продажі”. Кореспондент 032.ua проаналізував інформацію про магерівський костел, а також, надав історичну довідку про цю сакральну римо-католицьку споруду. Зокрема, костел було продано за 30 285 грн. У перелік проданого майна входить: група інвентарних об'єктів у складі: будівля колишнього костелу 3 прибудованою венткамерою площею 564,8 кв. м....
Пригоди
У вівторок, 15 жовтня, у Пустомитівському районі зіткнулися автомобілі «Нісан Прем’єра» та вантажівка КрАЗ.  Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. 15 жовтня близько 16:10 у Пустомитівському районі трапилася дорожньо-транспортна пригода.  Як попередньо встановили правоохоронці, зіткнулися автомобілі «Нісан Прем’єра», яким керував 75-річний львів’янин, та вантажівка КрАЗ під керуванням 52-річного мешканця Золочівського району. Зазначимо,...
Новини по темі
Спорткомплекс чи сквер: яким може стати простір на вулиці Кульчицької, 18 у Львові
Крематорій у Львові: як у місті вирішують проблему відсутності місць для поховання
“Львівська служба 911”: яким буде новий офіс поліції на Стрийській, - ВІЗУАЛІЗАЦІЯ, ВІДЕО
Середньовічний “хмарочос” на Львівщині: як Тустань стала віртуальною, - ФОТО, ВІДЕО
Купити квартиру у Львові: у якому районі міста найдешевше житло, - ІНФОГРАФІКА
Коли львів’янам чекати капітального ремонту вулиці Пилипа Орлика
У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю "Вежа"
Хто і як планує вирішувати проблему зі сміттям на Львівщині, - ІНФОГРАФІКА
ReHERIT: як у Львові актуалізують “Простір Синагог” та переосмислюють культурну спадщину
Масові “замінування” у Львові: скільки коштують бюджету “жарти” анонімів