• Головна
  • Небесне воїнство добра і воїнів-ангелів: історія площі "Ангелів" у Львові
15:07, 26 листопада 2023 р.
Надійне джерело

Небесне воїнство добра і воїнів-ангелів: історія площі "Ангелів" у Львові

Небесне воїнство добра і воїнів-ангелів: історія площі "Ангелів" у Львові

Влітку у Львові у межах деколонізації перейменували площу Стефана Яворського, що перед Гарнізонним храмом, на площу Ангелів.

Площа Ангелів розташована у центральній частині Львова між вулицями Театральною та Шевською. Це вже 54 топонім, деколонізований у Львові за останній час. Журналістка 032. ua  розповідає історію площі "Ангелів".

У Львові площу Ангелів відкрили 24 серпня 2023 року. Вона розташована між вулицями Театральною та Шевською. Назва площі символізує небесне воїнство добра і воїнів-ангелів, які сьогодні з неба оберігають свої родини, дітей і українських військових. Це найновіша площа Львова.

Фото: Суспільне

Фото: Суспільне

"Протягом останнього року робоча група активно працювала і ми перейменували практично всі вулиці у Львові, які мали той чи інший зв'язок з радянським минулими. Залишалася ще одна площа, названа іменем митрополита, який свого часу служив у Росії. Це - площа Яворського. І на засіданні ми одностайно ухвалили рішення перейменувати її на площу Ангелів", - зазначив керівник департаменту «Адміністрація міського голови» Євген Бойко.

Нова назва має певний символізм. Йдеться про ангелів у широкому контексті: і як про небесне воїнство, і як про захисників української землі. Ця площа межує з Гарнізонним храмом – теж святим місцем для Львова, тут кожного дня прощаються з українськими героями, які стають ангелами-охоронцями своїм родинам, своїм побратимам. Тому ангели в назві уособлюють всіх тих, хто є захисниками добра.

Фото: ЛМР

Фото: ЛМР

Історія площі

Теперішня площа Ангелів виникла наприкінці XVIII ст. на місці розібраної Будковської кам’яниці. До 24 серпня 2023 року вона носила назву Стефана Яворського. Як йдеться у книзі «1243 вулиці Львова» Ілька Лемка, Володимира Михалика та Георгія Беглярова, площа Яворського, яка примикає до вулиці Шевської, одержала свою назву 1992 року на честь уродженця Львівщини, видатного українського церковного діяча, ректора Києво-Могилянської академії Стефана Яворського.

До цього часу площа носила ті ж самі назви, що й вулиця Шевська, за винятком періоду 1933-1941 років, коли називалася площею Яблоновського — на честь того, що сюди з Валів Гетьманських (тепер проспект Свободи) у тридцяті роки минулого століття перенесли фігуру гетьмана Станіслава Яблоновського — захисника Львова від татар. Це було пʼяте й останнє місце перебування у Львові першого в Україні памʼятника цивільній особі, виготовленого ще в кінці XVII століття. Спочатку гетьман Яблоновський стояв навпроти Низького Замку, потім в колегії Єзуїтів, далі на площі Святого Духа (площа Івана Підкови), від середини XIX століття на Валах Гетьманських (біля нинішнього Національного музею) і нарешті 1932 року його поставили на цій площі, але 1944 року памʼятник безслідно зник.

Небесне воїнство добра і воїнів-ангелів: історія площі "Ангелів" у Львові, фото-3

1979 року на площі встановили памʼятник членам підпільної організації «Народна гвардія імені Івана Франка» (скульптор Садовський, архітектор Консулов), знаний у народі як «цирозна печінка». Памʼятник демонтували на початку 90-х.

На південному боці вулиці, на розі з площею Яворського, на вул. Шевській 18, від радянських часів містилася найбільша і найпопулярніша фабрика хімчистки та фарбування одягу у Львові з ательє «Сніжинка», у 50-60-х роках тут також було ательє мод 1-го розряду, роздрібно-гуртова база «Холодокомбінату», база культ-товарів, галантереї, взуття та текстилю, а за польских часів — горілчана фабрика «Кроніка».

На плоші також є кам'яниця, яка споруджена 1786 року за проєктом архітектора Клеменса Фесінгера. Водночас кам'яницю біля Гарнізонного храму збудували наприкінці XVIII ст., у 1880-х перебудована у стилі еклектичного історизму. Зараз вона має 4 поверхи, перехід на Ринок через пасаж Андреолі і два фасади: один від вул. Театральної, а другий – виходить на пл.Ангелів.

Тепер же нова назва площі, що у серці Львова, уособлює і небесне воїнство, і українських героїв - всіх, хто є захисниками добра.

Читайте також: Хто та чому просуває ідею запуску аеропорту "Львів"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#площа_ангелів #площа_ангелів_львів #історія_площі_ангелів
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,25
41,35
EUR
45,60
45,69
PLN
10,60
10,66
Оголошення
live comments feed...